

Спорт
Силач, якому аплодувала вся планета. Як закарпатець Іван Фірцак став найсильнішою людиною світу? (ТЕСТ)
Йому аплодувала королева Великої Британії та переповнені зали по всій Європі. Іван Фірцак – український силач, який став справжньою легендою, встановивши низку рекордів, що й досі залишаються недосяжними. Що відомо про найсильнішу людину світу родом із Закарпаття – у новому тесті від ШоТам.
У якому віці Іван Фірцак вперше зрозумів, що володіє нетиповою для людини силою?

Як зазначає Павло Білак, онук Івана, до 19 років Фірцак і не усвідомлював, наскільки сильний. Усе змінилося в Празі, куди українець поїхав на заробітки. Там юнак працював вантажником, аж якось почув гамір десь неподалік. Виявилося, що зовсім поруч чоловіки мірялися силою на гроші. Коли ставки піднялися до 300 крон, Іван наважився спробувати і… переміг. Цей «підробіток» став доленосним для хлопця: за поєдинком стежив тренер важкоатлетів Онджей Нейман. Пізніше Фірцак почне називати його «паном професором».
Подейкують, що із собою закарпатець завжди мав «металеву супутницю» – гирю. І носив її із такою легкістю, ніби вона важила не більше 2 кг. А якою була вага гирі насправді?

Уявіть, 25 кг – ніби легенька сумка. Із нею Фірцак міг навіть прогулюватися містом: не розлучався ні на мить, аби постійно тренуватися. Воно й не дивно, адже той самий Онджей Нейман готував українця до чемпіонату Чехословаччини з важкої атлетики.
З чемпіонату Іван Сила повернувся із золотою медаллю, з легкістю піднявши 150 кг. Утім насправді ця вага і близько не була максимальною для Фірцака. Скільки міг «підкорити» українець?
Дійсно, на тому чемпіонаті Іван міг підняти й удвічі більшу вагу. Однак тренер хлопця вирішив не розкривати всі карти. До того ж 150 кг вистачило, аби додому Фірцак повертався у статусі чемпіона та першого вантажника в історії чехословацького спорту, що виграв першість республіки.
Однак геть не вся історія Івана Фірцака була такою успішною. Після низки перемог хлопець ледь не опинився… за ґратами. Що закидали спортсмену?

Якось тренер запропонував Івану з’їздити на відпочинок. Звісно, хлопець погодився, однак дорогою до Карлових Вар їхня автівка потрапила в аварію. Тренер атлета загинув, а сам Фірцак опинився в лікарні. Згодом на нього намагалися «повісити» провину за загибель наставника. На щастя, Онджей Нейман вів щоденник, у якому неодноразово позитивно відгукувався про свого підопічного. Це й врятувало Івана Силу від в’язниці. Крім того, на поруки хлопця взяв родич загиблого тренера.
У наступні роки Іван Сила почав працювати в цирку. Який із цих номерів став «фішкою» українця?

Просто на грудях Івана Фірцака розбивали величезну каменюку – а він усе це витримував, ніби нічого й не відбувалося. Цей номер настільки захопив європейську публіку, що став коронним в арсеналі українця. Утім якщо ви обрали інший варіант – великою помилкою це не назвеш. Іван дійсно голіруч зупиняв автівки, зубами видирав цвяхи, лежав на товченому склі під вагою 500 кг і це далеко не все. Здавалося, нічого неможливого для нього не було.
За неймовірну силу, трюки та унікальні рекорди публіка дала Фірцаку власне прізвисько. Вгадаєте, яке саме?

Публіка назвала Фірцака ім'ям античного героя – Кротона.
А за що Фірцаку аплодувала сама королева Великої Британії?

Так, вважається, що Фірцак, не маючи боксерських навичок, зміг перемогти у двобої британського чемпіона Джона Джебсона. Щоправда, українцю тоді теж неабияк дісталося: у нього діагностували перелом черепа. За іншою версією – череп закарпатцю розбили шанувальники Джебсона. А ось відомий трюк з автівкою, яка переїхала Івана Силу, найімовірніше, був вигадкою. Жодної світлини, що могла б довести зворотне, не збереглося, а тому ця історія нагадує звичайну байку. Чи не найбільше з усіх звитяг, що приписують українському Кротону.
Здавалося б, пік слави, тисячі шанувальників та всесвітня відомість. Куди в цей момент переїжджає Фірцак разом із дружиною?

Так, наприкінці 1930-х років українець розриває контракт із цирком та повертається на Закарпаття, де осідає там на решту життя. Утім від улюбленої справи Іван не відмовляється й продовжує виконувати різноманітні циркові трюки разом із сином та донькою.
До 110-річчя від дня народження Івана Фірцака в центрі с. Білки відкрили пам'ятник. Монумент створив скульптор Микола Глеба із суцільної гранітної брили вагою 7,5 т. Хто позував для пам'ятника?

Саме так, для монумента позував заслужений майстер спорту України та володар титулів «Найсильніша людина України» і «Найсильніша людина світу» Василь Вірастюк.
У 2013 році в прокат вийшла українська стрічка, присвячена Івану Фірцаку. Як називається фільм?

Стрічку «Іван Сила» режисер Віктор Андрієнко зняв за книгою Олександра Гавроша «Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу». Цікаво, що легендарного українського силача зіграв Дмитро Халаджі – спортсмен, чемпіон України з пауерліфтингу.
Поділіться своїми результатами:
Життя та здобутки Івана Фірцака сповнені загадок та білих плям. Якщо хочете дізнатися ще більше про легендарного українського силача, радимо почитати матеріал наших друзів з Локальної історії – Іван Сила: голлівудська історія Геркулеса із Закарпаття.
Спорт

Стронгмен Павло Кордіяка встановив рекорд Гіннеса, виконавши підняття п’яти колод вагою від 100 до 180 кілограмів за найкоротший час.
Про це повідомили в Офісі спорту Львівської міської ради.
Павло встановив рекорд у Мілані під час популярного телевізійного шоу «Ніч рекордів». У межах цієї програми офіційно фіксують нові світові рекорди за участю представників Guinness World Records.
Читайте також: Українець Олексій Новіков підняв 550 кг та встановив новий світовий рекорд (ВІДЕО)
Український спортсмен повинен був підняти над головою п’ять колод вагою 100, 120, 140, 160 та 180 кілограмів за найкоротший час.
«Павло успішно впорався із цим викликом, продемонструвавши неймовірну силу та витривалість. Цей рекорд став ще одним підтвердженням високого рівня українських силачів на світовій арені»‚ — написали в Офісі спорту ЛМР.
Нагадаємо, що атлетка з Херсона здобула друге «золото» на чемпіонаті світу в США.
Раніше ми писали, що в Бучі 18-річний хлопець встановив новий спортивний рекорд України.
Фото обкладинки: інстаграм-сторінка Павла Кордіяки
Спорт

Тетяна Насонова з Херсона на чемпіонаті світу з легкої атлетики серед мастерс (спортсменів старшого віку) здобула другу перемогу. Разом із цим вона встановила новий світовий рекорд у штовханні ядра.
Про це повідомили в Херсонський ОВА.
Тетяна Насонова — майстерка спорту України та викладачка Херсонського фахового спортивного коледжу. На змаганнях у місті Гейснвілл вона встановила світовий рекорд у штовханні ядра в приміщенні серед жінок 45-49 років.
Читайте також: У Бучі 18-річний хлопець встановив новий спортивний рекорд України

Нещодавно на цих змаганнях спортсменка посіла перше місце з метання ваги, тоді вона встановила новий рекорд України.
Для української збірної медаль Тетяни стала четвертою на цих змаганнях.
Нагадаємо, що українець Олексій Новіков підняв 550 кілограмів та встановив новий світовий рекорд (ВІДЕО).
Фото: фейсбук-сторінка ХОВА
Спорт

18-річний Олександр Ратних у Бучі встановив новий рекорд України. Хлопець за 51 секунду зробив 38 відтискань на чотирьох пальцях рук.
Про це повідомила керівниця Національного реєстру рекордів України Лана Вєтрова.
Олександр виконував відтискання на вказівному та середньому пальцях рук. Лана Вєтрова зазначає, що він зробив ці вправи в абсолютно правильній техніці. Вона підкреслила, що багато спортивних рекордів не реєструють саме через порушення техніки виконання.
Читайте також: Киянин за добу проплив 60 кілометрів у басейні та встановив рекорд України
«Таке враження, що гравітація на рекордсмена України Олександра Ратних не діє. Він запросто відштовхується від підлоги всього на двох пальцях рук. Очевидно, що технічно правильно працювати з власним тілом рекордсмену допомагає захоплення стріт воркаутом»‚ — написала керівниця реєстру.
Хлопця підтримували юні спортсмени Бучі, які також намагалися повторити за ним цю вправу. Лана Вєтрова додала:
«Олександр — майбутній педагог і, я впевнена, що саме такі вчителі і стають кумирами для дітей».
Нагадаємо, що українець Олексій Новіков підняв 550 кілограмів та встановив новий світовий рекорд (ВІДЕО).
Фото обкладинки: Яна Гордієнко