Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Свій бізнес. Нюанси, які варто враховувати підприємцям

Опубліковано

Засновник компанії «Е.С. Консалтинг» Олександра Томашевська про те, як відкрити свій бізнес і про що не варто забувати

Олександра Томашевська
Олександра Томашевська

Податковий консультант Київського центру підтримки і розвитку бізнесу, власник компанії «Е.С.Консалтінг», автор багатьох статей з питань оподаткування. Більше 10 років проводить навчальні семінари і майстер-класи на податкову тематику для малого і середнього бізнесу

Малий бізнес стрімко молодшає. Якщо 20 років тому власний бізнес був прерогативою чоловіків зі зв’язками, то зараз приватними підприємцями стають молоді люди. Багато з ним роздумують про власну справу ще на перших курсах університету. Однак на старті можна наробити багато помилок. Наприклад, не прописати всі нюанси партнерської угоди або помилитися у фінансовій звітності. Як їх уникнути розповідає співвласник компанії «Е.С. Консалтинг» Олександра Томашевська.

В Україні зараз турбулентні часи. Як це відбилося на малому і середньому бізнесі?

Кількість тих, хто хоче відкрити свій бізнес, не збільшується. Криза змусила людей переглянути те, чим вони займаються. Якщо говорити про тренди, то багато бізнесменів орієнтуються на експорт, оскільки обсяг споживання на місцевому ринку – невеликий. Якщо українські підприємці і далі будуть розвивати експорт, то це може привести до економічного дива.

Як може статися українське економічне диво?

Хочу зазначити, що законодавство завжди відстає від ринку. Спершу з’явилися біткоіни, а потім всі задумалися про те, як регулювати їх обіг. Ось і зараз така сама ситуація. Підприємці працюють в тих сферах, де законодавства ще майже немає. Це стосується різноманітної діяльності – від поставки продукції до систем оплати.

Що це за діяльність? Українські підприємці випускають товари і продають їх по всьому світу, наприклад, через Amazon. За останні кілька років кількість бізнесменів, які працюють на закордонних майданчиках, істотно зросла. Збільшилися і обсяги продажів. Про це говорить глава Укрпошти Ігор Смілянський і представники служб доставки. Це дуже цікавий тренд. Колись в Китаї, який був дуже бідним, з’явився Alibaba підприємця Джека Ма. Люди швидко відреагували на нові можливості. З’явилися цілі села, жителі яких раніше обробляли землю і заробляли до $ 200 в місяць. Вони кинули орати землю і стали виробляти вироби для США та інших ринків. Економіка Китаю пішла вгору, оскільки виявилося, що у них дуже дешева робоча сила і вони можуть виробляти товари у великих обсягах.

Пам’ятаєте, були часи, коли ми все возили з Туреччини? Турецькі джинси, светри? Пізніше виявилося, що турецьких товарів вже майже немає і все поставляється з Китаю. Китай відкрив для себе світовий ринок. Я не бачу шансів для України вирішити економічні проблеми лише за рахунок власних ресурсів. У нас є можливість для швидкого розвитку завдяки цим маркетплейсам.

Припустимо, я відкриваю свій бізнес, на що треба відразу звернути увагу?

Відкриваєте ви його самостійно або в партнерстві. Багато залежить від цього. Якщо в партнерстві, треба відразу і дуже ретельно прописати всі умови роботи. У відповідь на таку пропозицію, мені часто кажуть, що партнери – хороші друзі. Мій досвід говорить про те, що так і є, поки бізнес не приносить великі гроші. Як правило, в цей період дружба закінчується, і колишні друзі починають ділити бізнес.

Якщо власник бізнесу один, то можна провести реєстрацію прямо у нотаріуса і потім відкрити банківський рахунок. Зареєструвати своє підприємство можна за три дні. Іншими словами, відкриття компанії – це всього лише папка з документами. Ніяких особливих пільг для нових підприємців немає. В Україні існує спрощена система оподаткування для бізнесу і, на мій погляд, це вже добра пільга.

Чи варто відразу вказувати, до якої групи оподаткування відноситься підприємець?

Так, рішення треба прийняти одразу. Треба розуміти, чим займатиметься підприємець. Якщо сфера діяльності широка, наприклад, концертна діяльність, пошиття костюмів та їх продаж – тоді краще вказувати третю групу. Потрібно звернути увагу на вимоги за обсягом доходу, можливість вести ту чи іншу діяльність. Наосліп правильний вибір не зробити. Наприклад, на сайті Дія є путівник для підприємців, який підказує, яку групу їм вибрати.

Чи можливо підприємцю подавати звітність без бухгалтера?

Є підприємці, які подають звітність самостійно, без бухгалтера. Хто може працювати таким чином? Бізнесмен, у якого немає найманих працівників і той, хто не платить ПДВ.

Без бухгалтера не можна вести справи, якщо у підприємця є найманий персонал, зарплатна звітність – складний документ, при заповненні якого можна легко помилитися і наробити помилок. Або не туди заплатити, або неправильно виплатити. Відпускні, лікарняні, декретні теж треба нараховувати. У документах по сплаті ПДВ підприємець сам не розбереться, тому самому вести справи не варто.

За яких умов підприємець стає платником ПДВ?

Стати платником ПДВ можна навіть будучи ФОПом. Підприємці третьої групи сплачують 3% + ПДВ. Або бізнесмен може знятися з єдиного податку та перейти на загальну систему оподаткування.

Чи дійсно малий бізнес «молодшає»?

Якщо 20 років тому свій бізнес відкривали чоловіки зі зв’язками і жінок-засновників компаній практично не було, то зараз з’явилися інстаграм-підприємці. Вони нічого не розуміють ні в податках, ні в документації, ні в бізнес-процесах. Вони красиво фотографують товар, пишуть смішні пости в інстаграмі та успішно продають товар. Молодці, що тут сказати.

Молодих підприємців дуже багато. Наприклад, до мене на консультацію приходив 14-річний бізнесмен зі своєю тіткою. Дитина з друзями писали програми для ігор і заробляли онлайн-гроші на продажу різних предметів і бонусів, гроші потім виводилися на картку тітки.

IT-фахівці часто відкривають свої ФОПи?

Відкриття ФОПа потрібно відрізняти від відкриття бізнесу. Найчастіше своє підприємство реєструють айтішники, але тільки тому, що вони так отримують зарплату. Є фахівці, які відкривають бізнес, але їх не так багато в порівнянні з найнятими працівниками.

Останні кілька років податкова адміністрація регулярно заявляє про спрощення правил роботи з бізнесом. Чи справді це так?

Працювати і правда стало простіше. Наприклад, з’явився кабінет платника податків – форма спілкування з податковою. Він дозволяє подивитися стан розрахунків з бюджетом, відправити звітність, через кабінет приходить підтвердження, що ця звітність прийнята або не прийнята. Іноді фіскали не шлють паперові повідомлення, а повідомлення відразу ж надходять в особистий кабінет, як і штрафи, і різні нарахування.

Кабінет платника є у кожного, але не всі ним користуються. Причому, це стосується не тільки підприємців. Для входу в кабінет платника податків (підприємця або фізособи), потрібно отримати електронний цифровий підпис. З податкової можна листуватися через кабінет, можна їм відправляти запити. Це зручно. Наприклад, наша компанія веде бухгалтерію для різних компаній по всій Україні, хоча перебуваємо ми в Києві. Через кабінет платника податків можна комунікувати з податкової будь-якого міста. І для цього не потрібно їздити, наприклад, в Охтирський район Сумської області.

В яких випадках в податкову адміністрацію все ж доведеться піти?

Це рідко буває. Зазвичай для цього підприємця офіційно викликають. Наприклад, це може бути позапланова перевірка, запит, зустрічна перевірка. Причиною можуть бути розбіжності в звітності підприємства і його клієнта.

Як вести себе в цьому випадку? Потрібно приходити з бухгалтером або юристом?

Ні. Можна просто передати документи з кур’єром. Податківці можуть зателефонувати – у них є всі контакти. Їх потрібно вказувати при поданні звітності.

Закрити ФОП зараз як і раніше так само складно, як і раніше?

Подати документи на закриття – легко. Але є нюанс. Потрібно закрити всі бюрократичні питання в податковій адміністрації. Без цього підприємство буде знаходитися в стадії «призупинення», але як платник податків воно не зникне.

Але взаємодіяти з податковою адміністрацією стало простіше. Зараз це можна зробити за місяць-два, тоді як раніше була мертва зона.

Раніше потрібно було залучати посередників, щоб закрити ФОП. Зараз можна зробити це самому?

Так. Посередників можна найняти, якщо не хочете цим займатися. Але якщо хочете самі – то це реально.

Як зміниться робота малого бізнесу в найближчі рік-два?

Нелегально працювати буде все складніше. В Україні реально працює фінансовий моніторинг, який контролюють легальне працевлаштування людей, впроваджений програмний РРО. Раніше такого рівня контролю не було, ми можемо припустити, що в майбутньому буде посилення контролю за правилами ведення бізнесу.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Культура11 години тому

Як у Залужного та «ДахиБрахи»: юрист з Кропивниччини створює вибійчані хустки та відроджує українське ремесло

Костянтин Данильченко — юрист і водночас засновник майстерні вибійкарства «Будяк Кучерявий». Вибійка — це техніка...

Культура2 тижні тому

Степ, аромат полину, запахи моря і гір — це проєкт «Yuşan-Зілля» про єдність культур українців і кримських татар 

У залі поволі згасає світло, простір наповнюють перші акорди. Український голос починає пісню, а в...

Суспільство3 тижні тому

Адаптивний одяг, інклюзивний посуд і дошки для нарізання: ці ініціативи полегшують життя людям з пораненнями

Нарізати овочі, поснідати улюбленими стравами, одягти штани — всі ці повсякденні справи стають справжніми викликами...

Суспільство4 тижні тому

«Чи я можу вам допомогти?»: це хлопці з соцмереж, які купують у бабусь квіти та роблять інші добрі справи

Ви точно бачили ці відео в соцмережах, коли хтось купує продукти для літньої жінки, скуповує...