Суспільство
Студент КПІ розробляє унікальний колінний протез для захисників (ВІДЕО)
Студент Олексій Моргун розробляє унікальний колінний протез, завдяки якому тисячі поранених захисників знову зможуть ходити та навіть бігати. Він разом з іншими майбутніми інженерами та викладачами КПІ ім. Сікорського працює над вітчизняним ендопротезом.
Як саме працюватиме вітчизняний ревізійний протез розповідає ШоТам.
20-річний студент розробляє унікальний протез, щоб поставити на ноги тисячі захисників. Виріб уже оцінило Міністерство освіти та науки, яке надало грант на подальшу розробку.
У шкільні роки Олексій обирав між професією лікаря й технічними науками. Врешті-решт вирішив стати інженером та вступив до КПІ ім.Сікорського. Але поєднав два захоплення, і тепер у лабораторії інституту чаклує над унікальним протезом.
Разом з іншими студентами та викладачами створює протез, який встановлюється у кістку та тримає її. Такі протези називають ревізійними, і зараз вони вкрай необхідні нашим військовим.
«Є дуже багато військових, у яких пошкоджені кінцівки саме уламками. У них вибиті частини кісток, і їм треба саме ревізійне протезування», – Олексій Моргун, розробляє ревізійний протез.
В Україні ніхто не виготовляє ревізійних протезів, доводиться замовляти за кордоном. Але імпортні протези дорогі і не завжди відповідають вимогам.
«Ревізійні протези західних зразків потребують удосконалення. Зараз хірурги бачать, що ці проблеми є. І з ними треба щось робити», – розповідає Олексій.
Вітчизняні протези будуть дешевші, і їх можна буде виготовляти індивідуально під пацієнта.
«Хірурги ці дані визначають, розміри кісток, вони це передають нам, а ми ці параметри просто забиваємо в умовну програму, і ця програма вже підлаштовує модель цього протезу під той, що потрібний саме цьому пацієнту», – каже студент.
За планом новий протез Олексій з однокурсниками мають розробити впродовж наступних трьох років. Вони шукають в Україні виробника, який зможе масово виготовляти їхній винахід.
А тим часом хірурги користуються іншими цікавими розробками лабораторії. Наприклад, модернізованим апаратом фіксації кістки в складних переломах.
«При вогнепальних або травматичних переломах ми виявили, що краще фіксувати кістку, не коли стержні розташовані горизонтально, а під певним кутом», – розповідає Ольга Мусієнко, очільниця гуртка з дослідження апаратів фіксації КПІ.
А Олексій мріє, щоб Україна стала технологічним хабом Європи та закликає молодь бути активною.
«Хочеться, власне таки, звернутися до школярів та студентів, щоб вони вчилися, щоб вони наполегливо працювали, бо саме нашому поколінню доведеться відбудовувати країну та виправляти помилки попередніх поколінь», – додає Олексій.
Нагадаємо, учні та майстри виробничого навчання львівського вищого професійного училища №29 виготовили безшумний електротрицикл для українських захисників.
Також ми розповідали, як два куми з Прикарпаття створили дрон-заміновувач для ЗСУ.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі