Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Стейк для вегана? Так! Це 10 українських брендів рослинної їжі

Опубліковано

Зараз в нашій країні кількість людей, які свідомо відмовилися від їжі тваринного походження, значно зростає, а культура рослинних продуктів набирає популярності серед населення. З кожним днем асортимент продуктів на рослинній основі збільшується. Українські виробники також пропонують смачну та корисну їжу для веганів та вегатеріанців.

Редакція ШоТам пропонує ознайомитися з брендами, які варті вашої уваги!

Vegetus

VEGETUS – це український виробник продуктів на рослинній основі, який почав свою історію в Харкові на початку 2000-х років. Спочатку компанія виробляла соєве молоко і йогурти, але з часом асортимент значно розширився.

Тепер під торговою маркою Vegetus на ринку представлені різноманітні plant-based продукти, зокрема ковбасні вироби на рослинній основі, паштети на основі тофу, серія бургерних котлет на пшеничному та соєвому протеїнах, майонезні соуси і сам тофу.

З початку війни евакуювали фабрику та робітників з Харкова до Чеської Республіки, де заснували виробництво і весь цей час випускали продукцію і для українського, і для європейського ринку. У вересні 2023 року відновлено роботу фабрики VEGETUS у Харкові, і на українському ринку знову є вітчизняна продукція під брендом VEGETUS.

Де замовити: сайт

Eat me at

Лінійка продуктів Eat Me At базується на фарші, виготовленому з текстурованого соєвого білка. Цей фарш насичений рослинними білками та мінералами коджі, що робить його не тільки смачним, але й корисним.

Де замовити: сайт

Wanted vegan

Wanted Vegan – український бренд рослинних страв, який був заснований у 2020 році. Компанія спеціалізується на виробництві веганських бургерів, нагетсів, котлет по-київськи та фаршу. Основними інгредієнтами всіх страв є пшеничний та гороховий білок, і жоден з продуктів не містить сої.

У січні 2022 року Wanted Vegan представив своє перше веганське сашимі зі смаком лосося, продовжуючи дивувати споживачів інноваційними та смачними рішеннями у світі рослинної їжі.

Де замовити: сайт

Green smile

Гречане, ванільне, рисове та мигдальне — це все асортимент НЕмолока від українського виробника. Green smile стане корисним та поживним не тільки для веганів та вегетаріанців, а й для тих, хто не переносить лактозу чи має алергію на білок із коров’ячого молока.

Український виробник представив ринку 100% рослинний напій без лактози, холестерину, ГМО та доданого цукру. Натомість у ньому є вітаміни групи В, а ще необхідний запас клітковини — джерела здоров’я, що регулює обмінні процеси та наповнює енергією.

Де замовити: сайт

Fineorganic

У асортименті бренду – рослинні сир, сметана, масло, веганські риба та м’ясо. Також Fineorganic створив сметану з кешʼю, аналогів якій немає в Україні. 

Також Fineorganic створює повноцінну альтернативу курячим котлетам. Рослинна курятина створена на 78% з інгредієнтів вирощених на власній фермі. У складі – унікальна комбінація спецій, великий вміст легкозасвоюваного білка та клітковини, на 50% менше насичених жирів і на 30% менше жиру, ніж у звичайному курячому мʼясі.

Де замовити: сайт

Korusni

Бренд спеціалізується на виготовленні солодощів без цукру, які поєднують смак і користь. Їхні цукерки виготовлені із сушених фруктів, горіхів та насіння, багатих на вітаміни, мінерали та ненасичені жири, що підтримують ваше здоров’я та додають енергії. Шоколад створений на основі керобу – висушених плодів ріжкового дерева, які мають природний солодкуватий присмак і не потребують додавання цукру.

Їхня продукція підходить вам, якщо ви діабетик, веган, спортсмен, вагітна жінка, дитина або просто людина, яка обирає турботу про себе та своїх близьких.

Де замовити: сайт

VEGA’S

Рослинні веган альтернативи від українського виробника Vega’s використовують, зокрема, мережі “Білий Налив” Дмитра Борисова та стріт-фуд мережа “ШоШо Vegan”. У лінійці м’ясних альтернатив можна знайти сосиски з сиром, мисливські сосиски, сервелат, соєвий паштет та альтернативу вареної ковбаси.

Де замовити: сайт

GreenGo

Українська компанія веганських продуктів GreenGo у 2021 році представила свою першу розробку – рослинні котлети для бургерів GreenBeef. З того часу асортимент розширився і тепер виробник пропонує рослинні креветки GreenShrimps, кальмари, лосось, тунець, фарш “курячий”, “рибний” та “яловичий й бокси для барбекю.

До складу рослинного стейку входить соєвий білок, кукурудзяний крохмаль, пшеничний білок, соняшникова та кокосова олії.

Де замовитисайт

Green Chef

Green Chef створює смачне, стильне та корисне харчування, яке пасує кожному бізі дню. Хелсі батончики та цукерки без білого цукру, йогурти без лактози та plant based страви, котрі закривають усі потреби організму.

Де купити: сайт

Meet Not Meat 

М’ясо тваринного походження бренд розклав на компоненти та заново зібрав використовуючи рослинні аналоги. У продукції відзначається високий вміст солей альгінової кислоти, ламінарину, маніту, клітковини, амінокислот, трохи спецій, крохмалю та дріжджового екстракту для смаку, а червоний колір котлетам та сосискам надає буряк та рис.

Де купити: сайт

Суспільство

Київ століття тому й зараз: вгадайте, що за місце на архівному фото (ТЕСТ) 

Опубліковано

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.​

Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.

Клацніть, щоб перевернути

Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів. ​

Клацніть, щоб перевернути

До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.

Клацніть, щоб перевернути

​​З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.

Клацніть, щоб перевернути

​​На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.

Клацніть, щоб перевернути

У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.

Клацніть, щоб перевернути

До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія. ​

Клацніть, щоб перевернути

Share:

Читати далі

Суспільство

79% жінок обрали залишатися в Україні під час війни: результати дослідження

Опубліковано

28 березня в Києві відбулася презентація дослідження «Жінки у війні: мотивації залишатися та причини виїжджати», під час якої експерти проаналізували, що спонукає українок залишатися в країні, попри війну, а що може змусити їх вирішити переїхати за кордон.

ШоТам відвідали презентацію та готові поділитися з вами результатами.

Про опитування

З 23 по 30 січня 2025 року Центр економічної стратегії спільно з American University Kyiv провів опитування серед жінок віком від 18 до 60 років, які живуть в Україні (за винятком тимчасово окупованих територій). Також експерти опитали українок, які після початку повномасштабної війни виїхали за кордон. У дослідженні взяли участь 2018 респонденток.

Як війна вплинула на переселення жінок 

  • 39% українок були змушені залишити свої домівки; з них 53% вже повернулися.
  • 69% переміщених жінок залишалися в межах України, 24% виїхали за кордон, а 7% поєднували обидва варіанти.
  • Більшість переміщень були тривалими: 39% опитуваних перебували поза домом понад рік.
Фото: Центр економічної стратегії

Мотивація залишатися в Україні

Згідно з дослідженням, для 79% опитаних є важливим залишатися в Україні, 15% не визначилися з відповіддю, а 6% не вважають це принциповим.

Що повпливало на таке рішення:

  • вік і соціальний статус: старші жінки частіше обирають залишатися;
  • фінансовий стан: люди з вищими доходами менш схильні до еміграції;
  • власність житла: наявність власного житла підвищує бажання залишитися;
  • мова спілкування: україномовні громадянки частіше обирали залишитися.
Фото: Центр економічної стратегії

На відміну від попередніх досліджень, нині жінки з вищими доходами менш схильні до виїзду. 

«Так само окремо в нас була категорія підприємиць, тобто власниць своєї справи. Вони, в принципі, не хочуть виїжджати з України, хочуть залишатися тут», — відзначила заступниця директора Інституту поведінкових досліджень Наталя Заїка.

Всупереч очікуванням і поширеним стереотипам:

  • жінки з дітьми мають таке ж бажання залишатися в Україні, як і ті, хто не має дітей;
  • відсоток жительок сіл і містянок, які хочуть жити в Україні, приблизно рівний;
  • для жінок, чиї населені пункти зараз розташовані в окупації або а зоні активних бойових дій, не менш важливо залишатися в Україні.

Читати також: Працювала в Лондоні, але повернулася в Україну: це управліниця, що цифровізує державу

Основні причини залишатися

Фото: Центр економічної стратегії

«У відкритих відповідях часто повторюються фрази: “Тому що тут моя сім’я”, “Тому що тут мої діти”. Це підкреслює глибоку прив’язаність до рідних і бажання підтримувати їх у складні часи», –– зауважила Наталя Заїка.

Які ризики бачать в Україні та за кордоном 

Фото: Центр економічної стратегії

Жінки за кордоном значно гостріше сприймають потенційні ризики повернення до України, оцінюючи їх у півтора-два рази вище, ніж ті, хто залишився в країні. Водночас другі бачать більше загроз у разі переїзду за кордон, пов’язаних із соціальною адаптацією, фінансовою стабільністю та медичним забезпеченням.

Перспективи життя за три роки

Жінки, які залишаються в Україні, загалом дивляться в майбутнє з більшою надією, ніж ті, що перебувають за кордоном. Більшість українок вважають, що за три роки вони зможуть повернутися до своєї довоєнної спеціальності — так думають 59% респонденток. Серед жінок за кордоном таких менше — лише 47%, хоча вони частіше розглядають варіант зміни професії або перекваліфікації. 

Щодо рівня життя, 46% опитуваних в Україні очікують на покращення своїх умов за три роки, тоді як серед людей за кордоном цей показник значно вищий — 80%. Проте ймовірність погіршення рівня життя бачать лише 7% жінок в Україні, а серед жінок за кордоном таких 20%. 

Перспективи завершення війни для них також виглядають по-різному. Майже третина опитуваних в Україні (29%) вірить, що за три роки війна повністю завершиться. Однак серед жінок за кордоном такий оптимізм мають лише 5%. Водночас майже половина останніх (45%) вважає, що війна залишиться в стані замороженого конфлікту, тоді як в Україні таку думку поділяють лише 12%.

Читати також: Обʼєднані Маріуполем: ці переселенці запустили чи релокувати свої бізнеси й ініціативи

Про дослідників

Центр економічної стратегії (ЦЕС) — незалежний аналітичний центр, заснований у травні 2015 року. Його мета — підтримка реформ в Україні для досягнення стійкого економічного зростання. Центр проводить незалежний аналіз державної політики та сприяє посиленню громадської підтримки реформ.

American University Kyiv (AUK) — це приватний університет, розташований у Києві. Заснований у партнерстві з Arizona State University (ASU) та Cintana Education, AUK надає інноваційну вищу освіту за американськими стандартами на рівнях бакалаврату, магістратури й докторантури.

Фото обкладинки: UAExperts.

Читати далі

Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі