Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Статус інвалідності внаслідок війни: як його отримати цивільним

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту журналістики рішень. Ми створили його для людей, які постраждали від мінно-вибухових травм.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо історії українців, які втратили кінцівки чи отримали інші тяжкі поранення, щоби люди з такими випадками знали — в їхній унікальній ситуації є вихід.


Історії, які ми тут зібрали, є прикладом лідерства для підприємиць та активісток. Попри війну, ці жінки відкривають чи продовжують бізнес, волонтерять і мотивують волонтерити.

Згідно із Законом України, цивільні, які постраждали від вибухонебезпечних предметів на територіях, де ведуться або були бойові дії, можуть отримати статус людини з інвалідністю внаслідок війни. Цей статус дає право на більшу пенсію та додаткові пільги від держави. 

Разом із Програмою розвитку ООН в Україні (UNDP) ШоТам розповідає, що потрібно, аби отримати цей статус, та які додаткові пільги надає держава людям, що отримали статус особи з інвалідністю внаслідок війни.

Звернення до сімейного лікаря, МСЕК та Міністерства у справах ветеранів

Координатор громадської приймальні ГО «МАРТ» Дмитро Науменко каже, що статус людини з інвалідністю внаслідок війни можуть отримати цивільні, які постраждали від воєнних злочинів чи отримали поранення на територіях, де ведуться або були бойові дії. Він прирівнюється до статусу, який отримують військовослужбовці. 

Аби отримати статус особи з інвалідністю внаслідок війни спершу потрібно оформити групу інвалідності. Для цього людина має відвідати сімейного лікаря та отримати від нього направлення на медико-соціальну експертну комісію (МСЕК). За результатами проходження лікування та реабілітації МСЕК може встановити інвалідність і її причину. Зазначимо, що висновок МСЕКу отримують тільки дорослі, а діти – лікарсько-консультативної комісії (ЛКК).

Протягом п’яти робочих днів МСЕК визначає групу інвалідності, її причину, види роботи, рекомендованої людині за станом здоров’я тощо. Під час проходження цієї комісії людину має супроводжувати її сімейний лікар або голова комісії в лікарні.

Під час воєнного стану люди можуть звертатися до лікарських комісій медичних закладів незалежно від місця реєстрації та проживання. Якщо людина не може відвідати комісію МСЕК, то рішення ухвалюється на основі висновків лікарської комісії при медичному закладі.

Далі з уже встановленою групою інвалідності варто звернутися до Міністерства у справах ветеранів, при якому існує міжвідомча комісія, яка розглядає ці документи.

Які документи потрібно зібрати для комісії при Міністерстві у справах ветеранів

Для звернення до Міністерства у справах ветеранів потрібно зібрати такі документи

  • копії сторінок паспорта громадянина України;
  • копію ідентифікаційного коду;
  • висновок медичного експерта, що засвідчує факт отримання поранень чи інших ушкоджень здоров’я від боєприпасів;
  • копію довідки МСЕК про групу і причину інвалідності;
  • копії первинної медичної облікової документації, форми яких затверджені МОЗ;
  • інші документи (за наявності), які можуть засвідчити одержання постраждалим (-ою) ушкоджень здоров’я від боєприпасів.

«Серед документів має бути копія висновку медичного експерта, що має засвідчити наявність поранення. Отримати висновок можна від слідчого поліції чи СБУ, який веде справу потерпілої людини. Саме слідчий має призначити судово-медичну експертизу, а її результат має міститися в матеріалах кримінальної справи. Експертиза триває від одного місяця до чотирьох, а на практиці набагато довше», – зазначає Дмитро Науменко.

Юрист стверджує, що до органу соціального захисту населення також потрібно подати довідку про відсутність судимості – її можна зробити самостійно безкоштовно через «Дію» або ж у сервісному центрі Міністерства внутрішніх справ України. Також потрібно взяти витяг з реєстру досудових розслідувань, який має бути сформований не пізніше ніж за останні три місяці до звернення. Якщо витяг старий, то комісія може не розглянути заяву.

Пільги для осіб з інвалідністю внаслідок війни

Люди, які мають статус особи з інвалідністю внаслідок війни, отримують ряд пільг від держави. Згідно з інформацією Міністерства соціальної політики України, це може бути:

  • знижки на квартирну плату;
  • безкоштовне забезпечення ліками, стоматологічними послугами та протезуванням;
  • щорічне безкоштовне медичне обстеження;
  • щорічне безкоштовне санаторне лікування;
  • безкоштовне користування комунальними послугами;
  • безкоштовний ремонт квартири чи будинку в порядку, який визначає Кабінет Міністрів України;
  • безкоштовний проїзд міським та міжміським транспортом;
  • безкоштовне встановлення квартирного телефону;
  • позачергове працевлаштування за спеціальністю;
  • право на державну підтримку для здобуття освіти людьми зі статусом інвалідності внаслідок війни та їхніх дітей.

Щодо фінансової підтримки, юрист зазначає:

«Є грошові виплати, які надають органи місцевого самоврядування. Про це треба дізнаватися безпосередньо в міських та селищних радах за місцем проживання. Також люди зі статусом особи з інвалідністю внаслідок війни мають право на отримання пенсії, розмір якої змінюється щороку, адже це залежить від прожиткового мінімуму осіб, які втратили працездатність, а ще – від групи інвалідності. 

Цей мінімум визначає держава, і станом на січень 2024 року він складає 2 361 грн. Для осіб з І групою інвалідності встановлюється виплата в розмірі 650% від прожиткового мінімуму15 360 грн, для ІІ групи 12 395 грн (525% прожиткового мінімуму), для ІІІ групи360% прожиткового мінімуму, тобто 8 499 грн. Ці пенсії значно більші, ніж в осіб з інвалідністю за загальними захворюваннями».

Більш детально про пільги для людей з різними групами інвалідності можна дізнатися на сайті Національної асамблеї людей з інвалідністю.

Аби стати на облік та отримувати соціальну допомогу та пільги від держави, людина з власновленим статусом інвалідності внаслідок війни має звернутися до Управління соціального захисту населення за місцем проживання.Також там їй видадуть посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни. 

Хто не може претендувати на статус інвалідності внаслідок війни

З 24 лютого 2022 року до Закону України про статус ветеранів додали інформацію про те, що на цей статус можуть претендувати люди, які постраждали внаслідок повномасштабного російського вторгнення на територіях, де проводяться дії, необхідні для оборони України. 

«Ці території визначаються відповідним наказом Кабміну і вони змінюються, адже за наказом є поділ територій на три категорії: 

  • де ведуться бойові дії;
  • які були окуповані;
  • де можливі бойові дії. 

Якщо людина отримала поранення під час окупації територій, то вона може претендувати на статус інвалідності внаслідок війни. 

Зараз є прильоти по всій території України, і люди отримують від цього поранення та каліцтва, але не можуть отримати статус, якщо території, де це сталося, не внесені до переліку в наказі Кабінету Міністрів», – наголошує Дмитро Науменко.

Аби отримати статус особи з інвалідністю внаслідок війни, потрібно пов’язати своє поранення з власне бойовими діями. У Постанові Кабміну зазначено, коли особі можуть відмовити в отриманні статусу. Серед підстав:

  • людина отримала інвалідність внаслідок кримінального чи адміністративного порушення;
  • людина отримала поранення в стані наркотичного, токсичного чи алкогольного сп’яніння;
  • навмисне нанесення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди здоров’ю;
  • отримання поранення не на територіях, де ведуться бойові дії, або тих, які не внесені до наказу.

Також комісія при Міністерстві у справах ветеранів відмовляє, якщо заявник/-ця здійснював певні дії, які шкодять національній безпеці України і це визнано судом.

Юрист ділиться, що був вже випадок, коли чоловік з Чернігівщини отримав відмову в наданні статусу, адже він отримав поранення за день до того, як ця територія була внесена в перелік у наказі Кабміну. 

Куди звертатися для консультацій

Цивільні, які постраждали від вибухонебезпечних предметів і хочуть отримати статус особи з інвалідністю внаслідок війни, можуть звернутися до правозахисних організацій за консультаціями – наприклад, на гарячу лінію організації «Fight For Right» за номером 0 800 30 66 33.

Також для консультації щодо отримання статусу інвалідності та його оформлення можна звернутися на гарячу лінію Центру безбар’єрності правової допомоги за номером 0 800 312 103.

Із запитами щодо оформлення статусу інвалідності внаслідок війни можна звертатися за електронною поштою до Міністерства у справах ветеранів України: dpi@mva.gov.ua.

Консультації для цивільних, які отримали мінно-вибухові травми, щодо отримання статусу людини з інвалідністю внаслідок війни також надає громадська приймальня Української Гельсінської спілки з прав людини. Отримати консультацію можна, написавши в месенджері Telegram, Viber, WhatsApp за номером телефону +38(063)560-52-00 або на електронну пошту: mart.ngo@gmail.com

Матеріал створено в партнерстві з Програмою розвитку ООН (UNDP) в Україні та за підтримки Уряду Японії. Серія публікацій реалізується в межах проєкту «Сприяння безпеці людей в Україні шляхом реагування на багатовимірну кризу, спричинену війною». Думки, висловлені тут, належать авторам і не обов’язково відображають точку зору UNDP в Україні чи Уряду Японії.

Коментарі

Суспільство

Укрзалізниця пришвидшить 38 рейсів та додасть вісім нових: які зміни чекати

Опубліковано

З 15 грудня українці зможуть їздити у гори п’ятьма новими маршрутами, а до Харкова створять три нових рейси. Укрзалізниця також зменшить час у дорозі для 38 потягів.

Про це повідомили в компанії.

Нові рейси до Карпат

Як повідомили у пресслужбі Укрзалізниці, до українських гір з’являться нові маршрути, серед яких:

  • поїзд № 33/34 Кривий Ріг — Ясіня: це нове додатково сполучення між Кривим Рогом, Львовом та популярними туристичними напрямками в Карпатах;
  • поїзд № 61/62 Дніпро — Рахів (через день): нове сполучення для людей, які подорожують із Придніпров’я до Львова та Карпат;
  • поїзд № 83/84 Київ — Солотвино (через день): на цьому напрямку збільшать кількість квитків на 50%;
  • поїзд № 125/126-129/130 Полтава, Кременчук — Ужгород (через день): рейс поєднає Полтавщину зі Славськом та Закарпаттям.
  • поїзд № 85/86 Запоріжжя — Львів — Рахів: маршрут продовжили до станції Рахів.
  • поїзд № 145/146 Харків — Чернівці (через день): це сполучення дозволить жителям Слобожанщини дістатися Буковини.

Читайте також: Прапор України в космосі: у перший туристичний вихід взяли синьо-жовтий стяг (ФОТО)

Потяги до Харкова

Компанія додасть потяг № 823/824 Харків – Дніпро: цей рейс стане новим способом доїзду між двома містами.

Поїзд № 165/166 Харків — Черкаси (через день): сполучення створили для пасажирів із Харкова, Дніпра, Черкас та низки інших станцій нового маршруту.

Маршрут поїзда № 105/106 (205/206) Одеса — Київ можуть продовжувати до Харкова у пікові періоди.

Читайте також: Урбаністичний трилер з Гордієнком та Вітовською-Ванца: вийшов трейлер «Дому за склом» (ВІДЕО)

Покращення маршрутів

Поїзд № 39/40 Запоріжжя — Солотвино відправлятиметься із Запоріжжя о 16:17, раніше він починав рух о 7:12.

«Це дозволить мешканцям міста проводити більше часу в дорозі вночі, вивільняючи день для інших важливих задач», — написали в Укрзалізниці.

Тепер потяг №113/114 Львів — Харків їздитиме щоденно. Також його продовжуватимуть у пікові періоди до Івано-Франківська.

Поїзд № 133/134 Київ — Рахів також курсуватиме щоденно.

Скорочення рейсів

Завдяки ремонтам залізниці, компанія пришвидшить такі потяги:

  • Поїзд №13/14 Київ — Солотвино на 1 годину 9 хвилин;
  • Поїзд №55/56 Київ — Рахів на 57 хвилин з Києва до Рахова;
  • Поїзд №45/46 Ужгород — Харків на 51 хвилин із Ужгородадо Харкова;
  • Поїзд №39/40 Запоріжжя — Солотвино на 45 хвилин із Запоріжжя до Солотвина та на 42 хвилин із Солотвина до Запоріжжя;
  • Поїзд № 3/4 Запоріжжя — Ужгород на 41 хвилин із Ужгорода до Запоріжжя.

Нагадаємо, що Укрзалізниця запускає пряме щоденне сполучення Київ — Будапешт: графік руху.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Укрзалізниці

Коментарі

Читати далі

Суспільство

На Київщині відкрили новий гуртожиток для ВПО з п’яти областей (ФОТО)

Опубліковано

Гуртожиток відкрили у селі Дорогинка, що знаходиться у Фастівському районі. У ньому житимуть сім родин.

Про це повідомили на сайті Київської обласної військової адміністрації.

Родини житимуть у п’яти двокімнатних помешканнях, одному трикімнатному та одному однокімнатному. Їх обладнали меблями та побутовою технікою. У гуртожитку збудували два санвузли, кухню та зону відпочинку.

Фото: вебсайт КОВА

Читайте також: На Київщині побудували міст за сучасними технологіями, який має сонячні панелі (ФОТО)

У нових квартирах житимуть сім’ї з таких областей:

  • Запорізької;
  • Дніпропетровської;
  • Донецької;
  • Сумської;
  • Херсонської.

У КОВА додали, що це житло надали без будь-яких термінів проживання.

Фото: вебсайт КОВА

Читайте також: Столичному театру на Подолі присвоїли ім’я його засновника: що про нього відомо

Підтримка ВПО на Київщині

Цей проєкт реалізовували за фінансової підтримки Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН) та благодійної організації «Благодійний фонд РОКАДА».

Також у Київській області вже реалізували кілька спільних проєктів для розміщення тих, хто покинув свій дім через війну. В Ірпені, Богуславі та Сквирі реконструювали гуртожитки, а в селах Бориспільського, Бучанського та Фастівських районів переобладнали помешкання для проживання родин. На сьогодні створили 500 нових місць для поселення ВПО.

Нагадаємо, що в чотирьох громадах Київщини запрацювали соціальні хаби: що отримають відвідувачі.

Фото обкладинки: Pixabay

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі