Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Спочатку подбайте про безпеку». Де шукати місця сили під час війни, і чому ліси – не найкраща ідея

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

З початком повномасштабного вторгнення виїзд на природу перетворився на розкіш з минулого життя. Ліси потерпають від пожеж та ракетних обстрілів, узбережжя Чорного моря – заміноване й заборонене для відвідування. Утім запит на рекреацію не зникає, а українці поступово починають шукати нові «місця сили» – безпечні локації для відпочинку та перезавантаження.

Разом із WWF-Україна пояснюємо, як не наразити себе на небезпеку, чому природа ближче, ніж нам здається, та як не нашкодити довкіллю під час війни.

Сергій Зібцев

доктор сільськогосподарських наук, професор кафедри лісівництва НУБіП України, директор Регіонального Східноєвропейського центру моніторингу пожеж 

Жителям Лівобережжя варто забути про відвідування лісів

У деокупованих регіонах та областях, де тривають бойові дії, варто забути про відвідування лісів. Це території, на розмінування яких знадобиться чимало часу. Ба більше, ліс – середовище, убезпечити яке буде вкрай складно. Трави, підлісок, дерева – все це ускладнює процес перевірки та розмінування. І ми знаємо про низку випадків, коли навіть рятувальники та лісівники підривалися в лісах, хоча й володіли професійною інформацією. Тож гриби чи ягоди можуть доволі дорого обійтися. 

Розбита техніка російських військових на Чернігівщині
Залишки російської техніки та снарядів. Чернігівська область, квітень 2022. Фото: facebook.com/forestUKR.

Якщо говорити про регіони, де відвідування лісів може бути відносно безпечним, – це південь Рівненської, Волинська, Львівська, Івано-Франківська, Чернівецькі області. Власне, Правобережжя. Області, де не було активних бойових дій. Звісно, ракети прилітали практично всюди, але територія, куди вони поцілили, вже давно відома відповідальним місцевим органам. Ці залишки снарядів не несуть такої небезпеки, як на окупованих, щойно звільнених чи прикордонних територіях.

Однак менший рівень небезпеки не означає, що вона повністю відсутня. Перед відвідуванням лісів навіть на умовно безпечних частинах країни варто зв’язатися із відомствами, які володіють ширшою інформацією. Це місцевий лісгосп, найближча частина ДСНС, поліції, або сили тероборони. І лише отримавши схвальну відповідь та підтвердження, що певна ділянка не є забрудненою, можна відвідувати цю екосистему.

Ганна Лобченко

 менеджер напряму «Ліси» Всесвітнього фонду природи WWF-Україна

Ліси – це ризик, незалежно від частини країни

Я б не ризикувала складати якийсь чіткий перелік територій, областей, у яких стовідсотково безпечно відвідувати, скажімо, ліси. Адже ми не можемо знати всіх військових аспектів. Є території навіть у ніби безпечних областях, які мають певні попереджувальні військово-тактичні об’єкти. Тому казати, що якась західна область абсолютно безпечна – неможливо. Ми маємо розуміти, що всюди можуть бути певні військові об’єкти, небезпечні для цивільних людей. 

Сьогодні служби ДСНС мають певну пріоритетність у порядку розмінування території. Як правило, це населені пункти, прилеглі території та інфраструктурні об’єкти. Утім тут є інша проблема – після завершення робіт із розмінування надзвичайники мають видати сертифікат, після чого відповідальність за цю ділянку нестиме лісокористувач. І ми розуміємо, що не всі лісові підприємства поспішають отримувати такі сертифікати, адже відповідальними в разі чого будуть вже вони.

Піротехнік розміновує поле України
Піротехники ДСНС під час ромінування території. Фото: dsns.gov.ua

Крім того, частину територій очищають від вибухонебезпечних предметів для проведення лісогосподарських робіт. Утім для цивільного населення ці землі не повертаються у вільний доступ. Саме тому це ризик особисто кожного – відвідувати якісь ліси поруч із населеними пунктами.

Є потреба в рекреації? Надсилайте запит

Точною інформацією про заміновані об’єкти володіють очільники громади, представники територіальної оборони та відповідні сили ЗСУ. І в разі потреби на рекреацію можна звернутися до громади із запитом про визначення небезпечної зони.

Не слід також вважати, що будь-який заповідник чи національний парк автоматично є повністю безпечним об’єктом. Ракета не обирає, куди прилетіти: в експлуатаційний ліс, де дозволено вести господарські роботи, чи в об’єкт природоохоронного фонду. Для снарядів немає різниці. Так само й військові не обирають, де окопуватися чи розставляти міни. Тому орієнтуватися суто за категоріями – неможливо.

Натомість можна звернутися до землекористувача, надіслати запит до національного парку чи заповідника й запитати, чи безпечне це місце для відвідування, який там режим доступу. Якщо отримали офіційне повідомлення, що підтверджує безпечність – будь ласка. Але пам’ятайте, що заповідність території не захищає її від російського вторгнення.

Місця сили: Сколівські Бескиди
Сколівські Бескиди, Львівщина. Фото: facebook.com/forestUKR.

Зараз Державне агентство лісових ресурсів України реалізує програму створення безпечних місць відпочинку в лісах у співпраці місцевими органами ДСНС та місцевою владою. Відвідування цих рекреаційних пунктів державних лісогосподарських підприємств – найкращий спосіб безпечно відпочити. Звичайно, рекреаційні пункти лісівників розташовані біля доріг та озер і є безпечними. Інформацію можна отримати в найближчому лісгоспі. Те саме в  установах природно-заповідного фонду. У конторі заповідника або національного природного парку вам порадять безпечні маршрути. 

Наважилися на виїзд на природу – дотримуйтесь базових правил 

Якщо ви отримали інформацію про безпечні території, пам’ятайте, що більшість екосистем, відкритих до відвідування, мають певні екологічні стежки та маршрути. Вони досить часто марковані й позначені на мапах. А отже, після обов’язкової реєстрації туристи отримують інформаційний лист із безпечним як для людини, так і для екосистеми маршрутом.

Читайте також: «Війна не закінчується на лінії фронту». Як бойові дії впливають на екосистеми, та чи зможе природа відновитися самостійно

Перше завдання для кожного з нас – не відхилятися від цього маршруту, адже навіть банальний недогризок, покинутий поза межами маршруту, може нашкодити екосистемі. Здавалося б, як? Дуже просто: він приваблюватиме тварин, вони будуть виходити за межі звичного середовища й опинятимуться на туристичних маршрутах. І це не лише небезпека для людей, а й порушення нормальної дикої поведінки мешканців екосистеми. Саме тому завдання людини – дотримуватися чітких інструкцій та не залишати після себе навіть найменшого сміття. А краще – ще й збирати те, що кинули попередні відвідувачі.

Ліс та промені сонця
Фото: forest.gov.ua.

Не менш важливий і звуковий режим. Адже будь-яка музика чи гучні вигуки можуть так само порушити екосистему, налякати чи дезорієнтувати тварин. Це яскраво прослідковується під час бойових дій, коли вибухи спричиняють звукові порушення в тварин, вони перестають розуміти, що відбувається та куди рухатися. У природному середовищі якась колонка з музикою так само може відлякувати й дезорієнтовувати місцеву фауну.

І, звісно, вогнища. Якщо вони заборонені – значить, вони заборонені. Без варіантів. Навіть якщо вам дуже хочеться, навіть якщо ви дуже замерзли – не варто цього робити. Будь-яку пожежу в екосистемі доволі складно загасити. Якщо це гірська місцевість – робота пожежників ускладнюється ландшафтом, а в регіонах, де тривали бойові дії, ефективність роботи ДСНС буде ще нижчою. Пожежна автівка не поїде мінним полем, аби ліквідувати займання. Вогонь буде розповсюджуватися лісами й зупиниться лише там, де буде природний рубіж.

Більше про те, як відновлюватися на природі з повагою до неї — у «Дикому» туристичному етикеті від WWF-Україна.

Олексій Василюк

представник Української природоохоронної групи

Не залишайте після себе нічого – ось головна настанова

Оскільки я природоохоронець, то доволі негативно ставлюся до активної господарської діяльності людини в екосистемах. Але туристичний та рекреаційний напрями – це цілком припустимо, навіть під час війни. Якщо людина йде до умовного лісу, наприклад, на пошуки  грибів, – це нормально.Така діяльність ніяк не шкодить екосистемі й не впливає на популяції самих грибів. При цьому це важливо з психологічного боку.

Люди, що ходять лісом, особливо з дітьми, – це прекрасно. Адже для них це реальний досвід контакту з природою, можливість доторкнутися до дерев, посидіти на траві, влізти в павутину, – все те, чого позбавлені мешканці великих міст. Та при цьому варто дотримуватися низки правил, які узагальнено можна сформулювати кількома словами: не залишайте по собі слідів того, що ви тут були.

Місця сили: ліс
Фото: facebook.com/forestUKR.

Треба пройти лісом чи будь-якою іншою екосистемою так, аби після вас все було так само, як до вашого приходу. Уявіть, що слідом за вами йде інша людина, ваше завдання – зробити так, аби вона побачила все те саме, що побачили ви. Насолоджуйтесь природою і намагайтесь не лишати жодних слідів.

Андрій Бокотей

доктор біологічних наук, професор кафедри зоології Львівського національного університету

Будьте корисними природі – допомагайте їй

Сьогодні кожен має визначити для себе той напрямок допомоги довкіллю, який цікавить найбільше. Адже варіантів безліч – можна звертатися до різноманітних екологічних спільнот, пропонувати свої послуги й варіанти співпраці. Але все починається зі значно простіших речей – з банального збирання сміття в лісах чи вздовж річок. І наразі це справді актуально, адже під час експедицій ми бачимо, наскільки страждають ті природні місця, де напередодні відпочивали люди.

На жаль, рівень екологічної освіти значної частини населення є ще не настільки високим, аби ми не потребували допомоги свідомих людей. Скажімо, у більш далеких селах місцеві мешканці переконані, що викидати сміття в річку – це нормально. Мовляв, вода все одно прийде й все забере. Так, вона прийде, але ж це сміття просто опиниться деінде на іншому березі. 

Також будь-хто може звертатися до тих самих національних парків, які систематично організовують прибирання. Крім того, кожне місто має свою екологічну інспекцію, що проводить різноманітні акції. Тобто можна робити корисну справу й водночас отримувати від цього задоволення. Адже ти робиш щось справді важливе й необхідне для природи.

Діти допомагають розвивати місця сили
Школяр допомагає із висадкою нових дерев на Вінниччині. Фото: facebook.com/forestUKR.

«Місця сили» ближчі, ніж нам інколи здається

Мешканці міст чомусь вважають, що відпочити й побачити щось справді цікаве можна лише десь далеко за межами цих самих міст. Але насправді це не так. Велику естетичну насолоду може подарувати навіть, здавалося б, банальна прогулянка місцевим парком. Вони є в кожному місті й подекуди це старі парки зі столітніми деревами, що дають прихисток багатьом видам птахів, тварин та комах.

Скажімо, я мешканець Львова, і в нашому місті налічується понад 20 парків, із яких половина – це саме старі. І навіть просто походити, прогулятися, торкнутися цих столітніх чи навіть двохсотлітніх дерев, уявити, що вони живуть учетверо довше, ніж ми, – це вже неймовірні враження. Та й навіть буденний перехід через парк на шляху до роботи може налаштувати людину на хороший настрій впродовж усього дня. Це доступний та універсальний спосіб релаксації, який не набридає.

Місця сили: Стрийський парк
Стрийський парк у Львові – один із найстаріших міських парків. Фото: inlviv.in.ua.

Водночас у парках природу можна навіть досліджувати, маючи при собі звичайний смартфон. У каталогах застосунків є розділ «Наука», де зібрані додатки, що дозволяють за допомогою камери дізнатися щось про рослини (наприклад, PlantSnap та iNaturalist), птахів (Птахи України або BirdID) чи комах, які зустрічаються під час прогулянки. Так, воно не завжди може працювати ідеально. Але для більш точної інформації є чимало спільнот науковців та дослідників, які радо допоможуть вам визначити, що за птах співає на записі, або на яку рослину вам вдалося натрапити.

Суспільство

Мешканці Чернівецької області зможуть отримати одноразову грошову виплату: хто у списку

Опубліковано

Окрема категорія жителів Чернівецької області зможуть отримати разову грошову допомогу до Дня Незалежності України. Допомогу можна отримати від двох до трьох тисяч, залежно від категорії до якої ви відноситеся.

Про це повідомляє Чернівецька ОВА.

Хто може отримати допомогу

1)люди з інвалідністю внаслідок війни та колишніх малолітніх (яким на момент ув’язнення не виповнилося 14 років) в’язнів концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, визнаних людьми з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин:

  • I групи – 3,1 тис. грн;
  • II групи – 2,9 тис. грн;
  • III групи – 2,7 тис. грн;

2)учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності та колишніх неповнолітніх (яким на момент ув’язнення не виповнилося 18 років) в’язнів концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, а також дітей, які народилися в зазначених місцях примусового тримання їх батьків – 1 тис. грн;

Читайте також: На Львівщині збудують спортивно-рекреаційний центр для військових

3) особи, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною – 3,1 тис. грн;

4) члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, статус яким установлено згідно з пунктом 1 статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, дружин (чоловіків) померлих людей з інвалідністю внаслідок війни, які не одружилися вдруге, дружин (чоловіків) померлих учасників бойових дій, учасників війни та жертв нацистських переслідувань, визнаних за життя людьми з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин, які не одружилися вдруге – 650 грн;

5) учасники війни та колишніх в’язнів концентраційних таборів, гетто, інших місць примусового тримання, осіб, яких було насильно вивезено на примусові роботи, дітей партизанів, підпільників, інших учасників боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога – 450 грн.

Що відомо про допомогу

“Порядок здійснення разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2023 № 1396. Розміри разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” і “Про жертви нацистських переслідувань”, у 2024 році, встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 02.04.2024 № 369”, – пояснили в ОВА.

Нагадаємо, скоро в Дії зʼявиться функція онлайн-шлюбу.

Фото: Уніан

Читати далі

Суспільство

10 українських серіалів на Netflix: про історію, про кохання та про війну

Опубліковано

ШоТам пропонує нашим читачам зануритися в захоплюючі історії, які розкривають багатство національної спадщини та сучасні реалії України. Від емоційних драм до неймовірних комедій – ці українські серіали на Netflix обов’язково зацікавлять вас та залишать яскраві враження.

“І будуть люди” реж. Аркадий Непиталюк

Опис:
Серіал “І будуть люди” знятий за однойменним романом Анатолія Дімарова. Виробництвом займалася компанія FILM.UA на замовлення Міністерства культури та інформаційної політики України і телеканалу СТБ. Він складається з 12 серій, кожна з яких розповідає про окремого персонажа. У центрі сюжету – історичні події, що відбуваються в Україні на початку XX століття і показують життя звичайних селян.

Подивитися можна тут.

“Перші дні” реж. Олексій Єсаков

Опис:
Серіал-антологія розповідає про життя українців під час російського вторгнення. Кожна серія показує окрему історію, таку як життя Ольги з дітьми, Максима у зоопарку, пригоди німця Клауса в Києві та хлопчика Єгора. Герої прагнуть врятувати себе та своїх близьких і зберегти віру в перемогу, незважаючи на російську агресії.

Подивитися можна тут.

“Я – Надія” реж. Артем Кобзан і Андрій Віштак

Опис:
У серіалі героїня, що мешкає в регіоні, де тривають бойові дії, відмовляється від евакуації і залишається в місті, щоб допомогти цивільним та військовим, які потребують невідкладної медичної допомоги.

Автори, Артем Кобзан і Андрій Віштак, засновуючись на реальних подіях, створили сюжет за історією 22-річної фельдшерки Анни Андрющенко, яка працювала у харківському Центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф протягом всього періоду війни.

Подивитися можна тут.

“Спіймати Кайдаша” реж. Олександр Тіменко

Опис:
“Спіймати Кайдаша” – український телесеріал у форматі 12 серій, що базується на повісті Івана Нечуя-Левицького “Кайдашева сім’я”. Дія серіалу розгортається хронологічно з 2005 по 2014 рік, охоплюючи десятиріччя незалежної України. Сценаристкою та виконавчою продюсеркою проєкту є Наталка Ворожбит.

Подивитися можна тут.

“Хазяїн” реж. Тарас Ткаченко

Опис:
Цей фільм створено за мотивами класичної соціальної комедії відомого українського письменника Івана Карпенка-Карого. Він пропонує оригінальний погляд на вічний конфлікт між батьками та дітьми.

Головна героїня, Соня, повертається додому після навчання у Гарварді і виявляє багато неприємних речей про роботу свого батька. Захоплена любов’ю і повагою до своїх батьків, вона спочатку уникає конфліктів. Однак, в кінці кінців, вона стикається з ними напряму, борючись за справедливість. Конфлікт з її батьком, Терентієм Пузиром, поглиблюється також через те, що Соня відмовляється прийняти нареченого, якого для неї обрали без її згоди.

Подивитися можна тут.

“Скажені сусіди” реж. Олег Борщівський

Опис:
У маленькому містечку Яблунівці раптово з’являється Тарас Блащиковський, заклятий ворог Василя Середюка. Тарас стає новим чоловіком сусідки Оксани і, відповідно, виступає як новий “скажений” сусід Середюка. Він з радістю нагадує про шкільні жарти над Середюком, і старі образи переростають у новий конфлікт, в який втягуються всі навколо.

Подивитися можна тут.

“Слуга народу” реж. Олексій Кирющенко

Опис:
“Слуга народу” – український телесеріал, створений “Студією Квартал 95”. Головну роль сільського вчителя Василя Голобородька виконує нинішній президент України Володимир Зеленський.

Серіал став лауреатом численних кінопремій у США, Німеччині та Південній Кореї. Стрімінговий сервіс Netflix викупив права на показ у 2016 році.

Подивитися можна тут.

“Новенька” реж. Павло Мащенко та Максим Гуленко

Опис:
“Новенька” – це молодіжна детективна мелодрама, де йдеться про музику, сильне кохання та складні проблеми, які далекі від дитячих.

Головна героїня, Віра, – звичайна старшокласниця з бідної сім’ї. Щоб допомогти своєму братові, вона приймає секретне завдання від поліції. Віру переводять навчатися до елітної школи в Києві, де навчаються діти з багатих родин.

Згідно з сюжетом, поліція підозрює найпопулярнішого учня школи у торгівлі наркотиками, і Віра отримує завдання стежити за цим хлопцем та повідомляти про все старшому лейтенанту Лисенку. Прибувши в школу, дівчина опиняється в центрі заплутаних детективних інтриг та шкільних конфліктів.

Подивитися можна тут.

“Секс, Інста і ЗНО” реж. Антонія Лукіч

Опис:
Дія відбувається у звичайній вінницькій школі, де четверо друзів та їхні близькі приятелі стикаються з підлітковими труднощами, такими як відносини між хлопцями та дівчатами, і готуються до майбутніх іспитів. Одночасно наближаються вибори, де учні мають обрати президента школи. Між ними розгортається недитяча конкуренція, а головні претендентки здається готові на будь-що заради перемоги.

Подивитися можна тут.

“Мама” реж. Тарас Ткаченко

Опис:
“Мама” – це восьмисерійна драма, що розповідає про події на окупованому Донбасі у 2014 році. Це вражаюча історія про Ніну Петрівну, жительку Житомира, яка відправила свого єдиного сина, Василя, на війну. Відомості про його долю приходять через полон, і жінка відправляється на пошуки сина у ворожому тилу. На цьому шляху вона зіштовхується з розчаруванням, страхом і відчаєм, а також з небезпекою, аби врятувати свого сина від полону.

Подивитися можна тут.

Читати далі

Суспільство

Велика Британія оголосила про найбільший в історії пакет військової допомоги Україні

Опубліковано

Велика Британія анонсувала виділення найбільшого пакета військової допомоги для України на 500 мільйонів фунтів стерлінгів (понад 617 млн доларів). Зокрема, у ньому передбачено боєприпаси, ракети, дрони та ППО.

Про це повідомили на сайті британського уряду.

«Очікується, що він (прем’єр-міністр країни Ріші Сунак. — Ред.) оголосить про виділення Україні 500 мільйонів фунтів стерлінгів і найбільшу в історії поставку життєво важливих боєприпасів, включаючи близько 400 транспортних засобів, 1600 боєприпасів і 4 мільйони патронів», — зазначили у відомстві, акцентуючи, що про це повідомить Ріші Сунак під час зустрічі з польським колегою Дональдом Туском сьогодні, 23 квітня.

Додаткове фінансування у розмірі понад 617 млн доларів використають для швидкої доставки терміново необхідних боєприпасів, засобів протиповітряної оборони, безпілотників та інженерної підтримки. Відомо, що безпілотники будуть закуплені у Великій Британії.

Читайте також: Майже 85% українців повністю відмовились від російського медіапродукту, – дослідження

Що містить пакет військової допомоги Україні:

  • 60 човнів, зокрема — рейдові та водолазні катери, а також морські гармати,
  • понад 1600 ударних і протиповітряних ракет, а також додаткові ракети великої дальності Storm Shadow,
  • понад 400 одиниць техніки, з них 160 захищених транспортних засобів Husky, 162 бронемашини та 78 всюдиходів,
  • майже 4 мільйони боєприпасів до стрілецької зброї.

«Збройні Сили України продовжують мужньо воювати, але потребують нашої підтримки — і потребують її зараз. Сьогоднішній пакет допоможе гарантувати, що Україна матиме все необхідне для боротьби з росією», — підкреслив прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак.

Нагадаємо, українським стартапам пропонують участь в програмі та гранти.

Фото: Слово і Діло

Читати далі