

Суспільство
Спіруліна з Запоріжжя. Як українці вирощують найкориснішу водорість
“Їжа майбутнього”- це одна з багатьох назв , якою останнім часом експерти у сфері здорового харчування характеризують спіруліну.
“Їжа майбутнього”- це одна з багатьох назв , якою останнім часом експерти у сфері здорового харчування характеризують спіруліну. Про чудотворні властивості цього продукту чути все частіше і частіше. Але, на полицях еко-лавок спіруліну можна зустріти у вигляді порошку, або таблеток. Проте, в такому вигляді вона не приносить для організму ніякої користі.
В цьому переконані засновники компанії “Фуд Факторі”, яка виготовляє спіруліну під торговою маркою “Spirulinka“. Їх спіруліна- заморожена, що дозволяє зберегти всі корисні властивості цієї водорості. Таку продукцію облюбували і за кордоном, а власники планують виготовляти до 12 тонн продукту на місяць.

Алім Кунах
Засновник компанії “Фуд Факторі”. Раніше займався переробкою зернових та олійних культур. Заснував компанію разом з Вадимом Кірічко та Володимиром Іщуком.
Водорості, що корисні для здоров’я
Спіруліна – одноклітинна бактерія, або ж мікроводорость, яка набрала популярність за останні часи, коли люди поринули в тему здорового харчування. На конгресі ООН в 1974 році вона була визнана кращою їжею для майбутнього людства.
В Україні поширена спіруліна у вигляді порошку, чи таблеток іноземного виробництва. Але у такому вигляді вона втрачає всі корисні властивості, тому ми пішли далі і пропонуємо заморожену спіруліну.

Іншої такої субстанції у світі не існує. Є багато мікроводоростей, які мають тільки однобоку дію. А спіруліна містить у собі все, щоб засвоїтися людиною на 100%. Це м’ясо, овочі, фрукти та ягоди в одному флаконі. Чомусь, багато хто вважає, що спіруліна – це бад, або суперфуд. Ми ж дотримуємося іншої думки, що це повноцінний продукт, яким можна замінити один прийом їжі.
Загалом, спіруліна допомагає підвищити імунітет. Крім цього, має багато корисних властивостей.
- Водорість містить незамінні амінокислоти. Це єдиний рослинний продукт, білки якого містять весь повний набір амінокислот в необхідних пропорціях, включно з 8 незамінними.
- Спіруліна містить майже всі види вітамінів, крім двох: вітамін С і D.
- Це найбагатше джерело вітамінів А, В12, Е і F.
- У спіруліни в 5 разів більше заліза, ніж в пивних дріжджах або кропі.
- Водорість містить селен і кремній – антиоксидантні речовини, внаслідок чого перешкоджають розвитку раку.
- Синій пігмент фикоцианин в спіруліни – єдина відома речовина, здатна зупиняти зростання ракових клітин.
- Уповільнює старіння організму та забезпечує роботу підшлункової залози.
Все, що було на ринку – невідомого виробництва і смерділо болотом
Ще в 2015 році у мене виникла ідея спробувати зробити спіруліну для себе, щоб покращити здоров’я. Продукт, який був в той час на ринку був неякісний- невідоме походження, відсутність протоколу дослідів на наявність небезпечних металів, неприємний смак і жахливий запах.
Я почав експериментувати. Спочатку це відбувалось у мене вдома на підвіконні, я шукав інформацію, підбирав підходяще середовище. Потім поділився ідеєю з Володимиром Іщуком, з яким тоді ми разом проводили експерименти по вирощуванні рослин у закритому просторі.

Так ідея переросла у масштабний проект, до якого потім приєднався Вадим Кірічко. Ми втрьох створили бізнес, але поки ще не розуміли, чи буде попит на такий продукт на ринку.
Півтора роки ми за допомогою вчених та спеціалістів вивчали спіруліну, її корисні властивості. Ми чудово розуміли, що цей продукт популярний за кордоном і сподівалися, що і українці захочуть спробувати. Вже у 2016 році створили компанію “Фуд Факторі” та вже вирощували спіруліну під ТМ “Spirulinka”.
На дослідження та створення виробництва ми витратили близько $100 тис. А виготовляємо її поблизу Запоріжжя.
Технологія вирощування
До нашої появи в Україні можна було придбати лише сушену китайську спіруліну. Перед транспортуванням її обробляють спеціальними розчинниками. При висушуванні вона втрачає близько 60% корисних властивостей. А ми ж вирішили робити заморожену спіруліну, яка засвоюється на 100% і може втратити лише 3%.
Спіруліна росте дуже швидко і регулярно генерує операційний потік. Уже через місяць можна збирати урожай. Ми вирощуємо спіруліну у біореакторах. Це такі спеціальні ємності, де створюється та підтримується спеціальне середовище для водоростей.
Щоб отримати продукт, який не має болотного запаху та смаку, ми створили спеціальні умови, подібні до лабораторних.

За консистенцією спіруліна нагадує сметану. Ми її збираємо, фільтруємо потім вимиваємо водою і чисту біомасу у вигляді сметани фасуємо. Кожна спірулінка 0,1 мм, тому коли їх дуже багато, вони стають такої консистенції.
Далі нам треба було придумати, як доставляти заморожений продукт. Ми розробили свої хладоелементи – охолоджувачі, які створені з їстівних матеріалів, які тримають температуру від – 21°С до -5°С. Тобто до нашого клієнта потрапляє заморожена спіруліна у герметичних пакетах. Її не можна розморозити, а потім знову покласти у морозильну камеру, бо при нагріванні розпадається білок і втрачаються корисні властивості. Її можна залити водою, або соком і так вживати. Важливо, що ви навіть не відчуєте смаку спіруліни. А можна просто погризти.
Скільки коштує спіруліна?
Основні канали продажу продукції – інтернет. Ми є і в Facebook, Instagram, YouTube, але частіше приймаємо замовлення саме через сайт. Є і в спеціалізованих магазинах. Ми намагались продаватись і в аптеках, але через специфіку продажу і недотримання правил зберігання товару, поки відмовились.
Ми ведемо перемовини з Сільпо, щоб продаватись у них. Але представлятись у торгових мережах не є нашою головною метою.

Ми продаємо спіруліну у певних порціях. Наприклад, 60 порцій на 30 днів прийому коштує 1425 гривень, а спіруліна для всієї сім’ї на 500 порцій – 10 000 гривень.
Поки спіруліна доїде до США, то пропаде
Найближчими нашими планами є налагодження поставок продукції у США.
Поки ми не продаємось масово, бо у нас немає технології доставки. На кордоні часто затримують товари, а без дотримання температурного режиму поставляти спіруліну просто неможливо. Експрес-доставка займає п’ять днів, а нам потрібно два.
Нашу спіруліну часто замовляють з Америки чи Еміратів, тому намагаємося знаходити пасажирів, які би взяли нашу посилку і доставили за кордон.
У вересні 2017 року ми пройшли реєстрацію у FDA (Food and Drug Administration – Американське федеральне управління із нагляду за якістю харчових і лікувальних препаратів). Завдяки цьому ми можемо поставляти продукцію в Америку. Ми отримали первинну акредитацію — тобто на сайті організації ми отримали окремий аккаунт.
Арабський ринок є також перспективним для нас, адже там розвивається тенденція здорового харчування. Але, щоб освоїти нові ринки, варто саме на цих ринках відкривати виробництво.
Інвестори хочуть забагато
Поки мене не цікавить бізнес модель b2b. Я хочу працювати на кінцевого споживача. Мене просто вразило відношення інвесторів, які хочуть заробляти 100%. А дохід у 15-20% річних у валюті – не цікаво. При цьому, ніхто не враховує те, як продукт буде доставлятись і зберігатись. Всім плювати на споживача і якість.
Ми готові працювати навіть без великих доходів. Головне – давати людям якісний продукт. Зараз плануємо розширювати свій асортимент. Нас вразило, наскільки може бути корисною спіруліна, а далі плануємо вирощувати й інші мікроводорості.
Суспільство

Інтерактивна виставка «Третє дихання», яку відкрили 26 квітня у просторі M82 в Києві, за перші вихідні зібрала понад 500 тисяч гривень для центру Superhumans. За два дні захід відвідали понад 9 тисяч людей.
Про це повідомила керівниця виставки Ярослава Гресь.
Про виставку
Половину коштів з квитків організатори переказують центру Superhumans, а після завершення виставки експонати передадуть реабілітаційним і психологічним центрам.
Загалом організатори підготували понад 50 інсталяцій та інтерактивів, які допоможуть краще зрозуміти свої емоції та навчитися взаємодіяти з ними. Виставку поділили на такі зони:
- «Знайомство з емоціями» — відвідувачі познайомляться з дослідниками емоцій та зможуть розпізнати базові емоції через образи актора Олександра Рудинського;
- «Слухай своє серце» — зона, де відвідувачі дізнаються, як серце стало символом емоцій, та почують історії тих, хто дослухався до свого серця;
- «Дитяча радість» — можна змайструвати халабуду, розмалювати стіни та пострибати в резиночку разом із Ярославою Магучіх;
- «Дай собі спокій» — віртуальна риболовля з блогером Михайлом Лебігою;
- «Випусти пару» — дослідження української лайки з акторкою Марією Рудинською та можливість погарчати, як лев, з Валентином Міхієнком;
- «Надія є» — VR-досвіди польоту в космос та сходження на Еверест і Говерлу;
- «Третє дихання» — завершення виставки співом разом із Jerry Heil.
Читайте також: UAnimals презентували нову колекцію, присвячену зникненню дельфінів (ФОТО)
Ярослава Гресь повідомила, що відтепер квитки можна придбати на конкретний день, а кількість відвідувачів на кожну дату буде обмеженою для зручності гостей. Крім того, щочетверга та щоп’ятниці проходитимуть дні лише для дорослих.
Виставка триватиме до 1 червня і працює: у будні з 11:00 до 20:00, а у п’ятницю, суботу та неділю — з 10:00 до 21:00. Понеділок — вихідний.






Нагадаємо, що у Києві на ВДНГ відбудеться фестиваль адопції тварин AdoptMe Days: як відвідати.
Фото: фейсбук-сторінка Ярослави Гресь
Суспільство

Проєкт смартукриттів для студентів CLUST SPACE став лауреатом престижної міжнародної премії Red Dot Design Award 2025 у категорії Interior Architecture and Interior Design. Це вперше українське рішення здобуло премію Red Dot у сфері інтерʼєрного дизайну.
Про це повідомили у команді проєкту.
Що відомо про смартукриття
CLUST SPACE створили як інноваційне укриття при вищих навчальних закладах, яке поєднує функції безпеки та освітнього середовища. У просторі передбачили зони для навчання, відпочинку, воркшопів і спорту. Усі системи, зокрема водо- та енергопостачання, вентиляція, освітлення, працюють автономно. Проєкт відповідає вимогам ДСНС і принципам інклюзивності.
Під час створення смартукриттів у конструкціях не використовують матеріалів, що можуть становити загрозу в екстрених ситуаціях. Зокрема, скляні поверхні покриті броньованою плівкою, яка мінімізує ризик травм у разі вибуху.
Читайте також: Стендап-комік Тарас Яремій запустив нове шоу, у якому прокачує простори людей (ВІДЕО)
Ініціатором CLUST SPACE виступив підприємець Руслан Тимофєєв, а архітектурне рішення розробив Павло Пекер (Perek&Partners). Перші укриття відкрили у Київському політехнічному інституті та ДНУ імені Олеся Гончара (Дніпро) у 2024-2025 роках.
«В основі нашого концепту — людиноцентричність. Ми намагалися створити максимально комфортні умови для будь-якої людини, яка заходить в простір. Я сподіваюся, що основні елементи — геометрія освітлення, конфігурація меблів і акустичні панелі на стелі — лишатимуться впізнаваними й стануть нашим фірмовим стилем, тому люди завжди одразу ідентифікуватимуть укриття CLUST SPACE на фото», — зазначив архітектор Павло Пекер.
Red Dot Design Award щороку присуджують за досягнення в дизайні, інноваційність та функціональність. Цьогоріч церемонія нагородження відбудеться 8 липня в Німеччині.








Нагадаємо, що uBoost випустила благодійний блокнот із бізнес-ідеями українських підлітків.
Також ми писали, що київська школа економіки інвестує 40 мільйонів доларів у новий кампус на Оболоні.
Фото: CLUST SPACE
Суспільство

Український стендап-комік Тарас Яремій розпочав новий проєкт на ютубі під назвою «PromПрокачка». У межах шоу команда перетворює занедбані або перевантажені роботою простори на комфортні, сучасні та естетично привабливі локації.
Про це повідомили у команді проєкту.
Усі зміни команда реалізує за допомогою доступних товарів з маркетплейсу. Мета проєкту — показати, як навіть прості рішення можуть покращити якість життя та створити відчуття безпеки й затишку.
«Ми часто недооцінюємо який вплив має простір навколо на якість нашого життя. Коли все навкруги дуже неспокійно, створювати спокій та комфорт біля себе — просто необхідність. Я отримав велике задоволення від зйомок проєкту, класно переживати разом емоції людей, які вперше бачать своє звичне місце після прокачки. Запрошую і вас подивитись як це було»‚ — поділився Тарас Яремій.
Героїнею першого випуску стала Люба — власниця квіткової крамниці в Києві. Команда «PromПрокачка» допомогла їй оновити приміщення, перетворивши його на яскраву й затишну сучасну студію.
Читайте також: Добро в дії: як пост в тіктоці допоміг маленькому видавництву знайти читачів на «Книжковій країні»
«Ми відзняли п’ять серій шоу, і студія Люби зазнала, мабуть, найбільших і найяскравіших змін. Ми дозволили собі впустити колір у цей простір і він відразу “заграв” новими емоціями»‚ — розповіла експертка шоу, декораторка Вероніка Зубко.
Перший випуск уже доступний для перегляду на ютуб-каналі Тараса Яремія. Під відео також можна долучитися до збору «Дронопад» на модернізовані дрони для українських захисників.
Нагадаємо, що українські зірки долучилися до кампанії «Титри Визнання» для подяки вчителям (ВІДЕО).
Фото обкладинки: команда проєкту