Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про відбудову громад.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про відбудову громад.
Чому ми його робимо?

Це українці, які після початку повномасштабної війни потрапили під російську окупацію та були звільнені ЗСУ. Місцева влада, мешканці та волонтери діляться досвідом відновлення. Ці рішення жителі все ще окупованих міст та сіл можуть застосувати після звільнення, аби подолати наслідки окупації.

«У нас фейсбучна громада» — так Куликівську громаду, що на Чернігівщині, називає очільниця Юлія Пастернак. Тут навчилися об’єднувати майже 15 000 жителів з 23 населених пунктів задля змін.

Як місцева влада намагається почути кожного та разом з людьми ухвалює рішення, Юлія розповіла ШоТам.

«Якщо в громаді щось плануємо створити чи змінити, про це потрібно говорити»

Фейсбук, вайбер, телеграм, місцева газета, прийомні дні в голови селищної громади та зустрічі на виїзді — це все доступні опції для спілкування, якими нині і влада, і жителі користуються в Куликівській громаді.

«Ми з командою стали до роботи у 2020 році. Тоді й розпочали цифровізацію та диджиталізацію», розповідає куликівська селищна голова Юлія Пастернак.

Юлія Пастернак уже четвертий рік вибудовує діалог між владою та жителями громади. Фото: ШоТам

Юлії довелося налагоджувати зв’язок між владою та жителями, адже через брак комунікації чимало пропозицій і питань населення зустрічало «хейтом».

Діалог розпочався у фейсбуці. Саме там місцева влада взялася публікувати останні новини й оперативні повідомлення та започаткувала голосування серед жителів. Очільниця громади пояснює: для того, щоб жителі довіряли та підтримували владу, їх необхідно інформувати.

«Інформації має бути настільки багато, настільки вдосталь, щоб усім та кожному було все зрозуміло. Якщо в громаді щось плануємо створити чи змінити, про це потрібно говорити. Наприклад, ми хочемо ось це, для цього робимо так, але якщо не виходить, то жителі знають, які зусилля для цього прикладали», — каже Юлія.

Водночас місцева влада також має дослухатися. Для цього започаткували опитування та голосування в соцмережах. На основній сторінці у фейсбуці Куликівської громади з’явилися спершу маловагомі питання, а пізніше вони стали тими, які змінюють життя населених пунктів.

Майже в кожного в громаді є велосипед

Чи потрібні велопарковки? Де їх краще встановити? Чи необхідна станція технічного обслуговування велосипедів і де їй місце? Ці питання місцева влада винесла на голосування та з’ясувала, що багато жителів різного віку зацікавлені в змінах. 

«Велосипед це моє життя. Я — вчителька за фахом, і чимало років їздила 9 кілометрів до іншого села на велосипеді на роботу. Тепер залишаюся в Куликівці й продовжую їздити тут», — розповідає жителька Куликівки Алла Башта.

У громаді встановили велопарковки. Фото надали в Куликівській громаді

«Після голосування ми дізналися, що майже в кожній родині в Куликівській громаді на кожного члена сім’ї випадає один велосипед. Саме цей двоколісний транспорт найпопулярніший серед майже 15 тисяч жителів», — каже Юлія.

«Ми не додумалися, а молодь підказала»

Після опитувань у громаді створили концепцію велосипедного руху, надіслали заявку на участь у проєкті «Go bike Chernihiv» і стали одними з трьох переможців. 

Завдяки проєкту Куликівська громада отримала 20 велосипедів, велопарковки та станцію технічного обслуговування. Двоколісний транспорт вирішили залишити для дітей у туристичному клубі «Вогнище», а от де розмістити велопарковки міркували всі.

Жителям громади передали велосипеди. Фото надали в Куликівській громаді

«Ми організували опитування з варіантами: біля лікарні, біля залізничної станції, біля магазину тощо. Натомість зі своїми пропозиціями звернулася молодь нашої громади! Велопарковка потрібна біля стадіону, в парку та біля озера. Ми до цього не додумалися, а от молодь підказала», — розповідає Юлія Пастернак.

«Станцію техобслуговування встановили на території ліцею. Вона одразу за воротами, і скористатися нею може кожен. Я також приїжджаю та підкачую колеса на велосипеді, а ще можна щось підкрутити, якщо зламалося, бо там є набір інструментів», — каже жителька Алла.

Обговорення не тільки у Фейсбуці

Третину питань, які виникають у жителів, обговорюють під час офлайн зустрічей. Щомісяця до голови Куликівської селищної ради записуються люди, які мають власні пропозиції чи зауваження.

«Приходить невелика кількість людей, але вони порушують різноманітні питання. Задовольнити всіх водночас неможливо, як і усунути всі недоліки. Але такі зустрічі дозволяють уникнути непорозумінь», — пояснює Юлія.

Окрім цього, представники місцевої влади влаштовують виїзні рейди, аби вислухати жителів, розповісти про пророблену роботу, плани, новини та інновації. Земельні питання, ЦНАП, сектор соціального захисту — все це регулярно вирішують у населених пунктах громади.

Та все ж онлайн-голосування — найзручніший спосіб побудувати діалог між жителями та владою.

«Це гарний досвід. Його й діти запозичують — проводять мініопитування в школі, наприклад», — говорить Алла.

Суспільство

Вийшов документальний фільм про подорож містами України, які постраждали від російської агресії

Опубліковано

На YouTube з’явився документальний фільм, присвячений ініціативі Music Ambassadors Tour 2024, яка збирає разом впливових представників європейської музичної індустрії. В березні 2024 року 12 учасників відвідали Україну, включаючи Київ, Бородянку, Ірпінь, Київський інститут реабілітації та Чернігів, де провели дві професійні панельні дискусії.

Про це повідомляє Суспільне.Культура.

Серед гостей були засновники та директори великих європейських фестивалів, рок-музиканти, британські музичні журналісти та інші діячі, які відвідали різні культурні об’єкти та зустрілися з місцевими жителями, щоб дізнатися більше про життя в Україні в умовах війни.

Читати також: В Україні проведуть дитячий табір для вивчення штучного інтелекту

Головною метою проєкту є підтримка України у важкий час та залучення міжнародної уваги до подій, що відбуваються на її території. Учасники відзначили мужність та рішучість українців, а також висловили надію на майбутнє країни.

Це не перша подібна ініціатива: у 2022 році Україну в рамках проекту відвідали культурні діячі, що також долучились до підтримки та розуміння ситуації в країні.

Нагадаємо, що грант для мицтів на 10 000 євро: як отримати фінансування та менторство.

Фото: Суспільне.Культура.

Читати далі

Суспільство

В Україні зафіксували рідкісне атмосферне явище – льодові хмари: фото

Опубліковано

Над містом Ківерці на Волині з’явилися рідкісні сріблясті хмари, що є вражаючим природним явищем. Ці хмари, відомі також як сутінкові, можна спостерігати в кінці першого літнього місяця, приблизно через 30 хвилин після заходу сонця.

Про це повідомив підписник із telegram-каналом ua_meteo.

фото: ua_meteo

Сріблясті хмари особливі своєю висотою, формуючись на атмосферних рубежах приблизно на висоті 80 км над поверхнею Землі. Їхня неповторна краса і виблискуючі відтінки надають нічному небу особливий магічний вигляд.

фото: ua_meteo

Читати також: У Києві облаштують простори памʼяті для вшанування військових в усіх районах міста

Це явище доступне для спостереження всім мешканцям планети, і фотографії з Волині, зроблені аматорами, стали предметом захоплення в соціальних мережах та телеграм-каналах, присвячених метеорології.

фото: ua_meteo

Сріблясті хмари є одними з найвищих із відомих видів хмар, і їхня надзвичайна краса заворожує всіх, хто має щастя побачити це диво природи.

Нагадаємо, що в Україні зросла зарплатня на 22.5%: хто більше заробляє.

Фото: ua_meteo.

Читати далі

Суспільство

Міноборони підтримує збільшення терміну оновлення даних у ТЦК

Опубліковано

Міністерство оборони підтримує ініціативу щодо продовження терміну оновлення даних військового обліку на ще 3 місяці.

Про це повідомив співавтор проєкту закону Володимир Ар’єв.

За словами депутата, в Мінобороні підтримують законопроєкт, який передбачає подовження терміну оновлення даних в ТЦК (Технічний Центр Контролю) на 90 днів. Він також зауважив, що вже є співавтором цього законопроєкту і закликає своїх колег у парламенті розглянути його якомога швидше.

Читати також: Нацбанк випустив колекційну монету, присвячену військовим медикам

У пояснювальній записці до законопроєкту зазначено, що необхідність подовження терміну обумовлена потребою у зборі актуальних військово-облікових даних. У разі прийняття цього документу строк для оновлення військових даних та постановки на військовий облік збільшиться зі 60 до 150 днів.

Нагадаємо, що у Києві зʼявиться бомбосховище за 300 млн. грн.

Фото: з вільних мереж.

Читати далі