Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Слухай наше. 10 найкращих альбомів українських музикантів за 2021 рік, які точно варто почути

Опубліковано

Будь-які підсумки року — вкрай суб’єктивна річ, тим паче, коли йдеться про музику. Поза тим, у 2021 році українські виконавці випустили щонайменше 10 альбомів, які справді варті вашої уваги. ШоТам коротко розповідає про кожен із них та радить, які треки неодмінно варто додати до своєї медіатеки.

«Один в Каное», Один в Каное

На цей альбом фанати гурту чекали п’ять довгих років, а самі музиканти навіть встигли відіграти концерт на підтримку нового релізу, але щоразу переносили дату виходу. А потім… просто виклали весь альбом на YouTube. Без попереджень, анонсів і реклами. І без нової назви — це ще один «Один в Каное», як і дебютна платівка команди, випущена в 2016 році.

Новий альбом — це 12 пісень, із яких дві — вже добре відомі слухачам. Це треки «У мене немає дому» та «Ікони / Шістдесятникам». Гурт дещо змінив своє звучання, але залишився в межах своєї особливої впізнаваності, коли інді-лірику й голос Ірини Швайдак можна без сумнівів впізнати з-поміж десятків інших колективів. 

Що додати до плейлисту? Треки «У мене немає дому», «Кому то тре», «Будь мені кимось» та «Пам’яті мало». 

«Зембонджу», Курган і Агрегат

Цей альбом — щось абсолютно нове й нетипове для творчості Раміля, Аміля та Жеки. І не тому, що на сім треків можна почути лише один матюк. Хлопці відмовились від типових для гурту «текстів під маргінальні біти» і знайомлять слухачів із джазом, фанком та диско. А ще до треків додали живий саксофон і гітарні соло. Напевно, це вперше, коли «Курган і Агрегат» зробив ставку не лише на смішні й іронічні тексти, а й на дійсно якісне звучання та хорошу музику.

Утім властиві хлопцям гумористичні начитки нікуди не поділися. Навіть ностальгійно-меланхолійна пісня «Валентина» — це та сама квінтесенція «курганного» суржику і улюблених жартів «реперів-селюків». 

Що додати до плейлисту? Треки «Валентина», «Серйозний Сем», «90 днів» та «Ретузіки» (пісня за участі гурту Latexfauna). 

KOLIR, ONUKA

Музичні критики називають цей альбом ONUKA найбільш інтимним й особистим у її дискографії. Тексти перейшли в площину відчуттів, переживань і хвилювань. KOLIR — це величезний фольктронічний світ Наталії Жижченко, який звучить абсолютно цілісно та органічно попри розрізненість тем.

ONUKA співає про проблеми інших, про безлад у нашому суспільстві, говорить із власним сином і завершує альбом колисковою. Такі різні й контрастні треки не викликають жодних здивувань, а скоріше нагадують частинки пазлу, який музикантка складала протягом останніх трьох років, аби представити нам довершену та повноцінну картину.

Що додати до плейлисту? NA SAMOTI, SON, ZENIT, TY.

«Вогнепальне», Вагоновожатые

Перший повністю українськомовний альбом гурту «Вагоновожатые», який розповідає про знайомі й близькі для кожного з нас речі: пандемію, війну, життя, любов та пошук себе. Під однією обкладинкою гурт презентував доволі різні за настроєм і стилем пісні з традиційними метафоричними текстами від Слєпакова, що потребують кількаразового переслуховування.

Безумовно, для «ВГНВЖ» перехід на українську став челенджем і виходом із зони комфорту, в якій музиканти протягом багатьох років вправно грали зі словами й сенсами. На цей раз їм довелося відновити свій стиль в абсолютно нових умовах, на які вже давно чекала аудиторія. Зрештою, це ще один альбом, під який хочеться танцювати. Щоправда, агресивніше, ніж раніше.

Що додати до плейлисту? «Не притулятися», «Вогнепальне», «Вулиця» та «Між нами».

Make Up, Dakh Daughters

Можна було б просто сказати, що третій альбом колективу став саундреком до вистави Влада Троїцького. Утім це означало б, що поза театральною сценою платівка не є повноцінною. А це зовсім не так. Make Up — це пісні, що лунають між історіями під час вистави і перетворюються на повноцінних персонажів, здатних жити незалежно від акторів. 

Чи змінилися Dakh Daughters? Точно ні. Це той самий гурт, який спричинив справжній фурор в українській музиці та залишився неповторним і самобутнім. Як і «Один в каное», цей стиль навряд чи вийде переплутати з іншими виконавцями.

Що додати до плейлисту? Vals Alisy, When I Was Thirty Six та Shkoda/NeShkoda.

«РозМова», Alina Pash

Шаманські молитви, фольклор, акустика, інтимність і нове звучання. Це вже не та Аліна Паш, яка зачитує реп в дуеті з Alyona Alyona. Це щось абсолютно інше, несхоже на попередні роботи виконавиці. Замість хіп-хопу авторка пропонує нам познайомитись із треками, створеними під час експедиції Гуцульщиною. І схоже, що ця місцевість неабияк вплинула на загальний стиль альбому.

«РозМова» — історія ліричної героїні, яка намагається відшукати шлях до самопізнання та духовних істин, любові та прийняття. А ще це суміш різних стилів: електроки, фольку, балад і, хай і зовсім трохи, хіп-хопу.

Що додати до плейлисту? «Чоловік», «Воїн», «Колискова», «Вода».

Тут немає нікого, окрім нас, Tember Blanche

Альбом, записаний на домашній студії в «хрущовці», став одним із найбільших відкриттів 2021 року. А починалося все з треку «Вечорниці», який завірусився серед українських користувачів TikTok завдяки приспіву «Я прибуду з митой головою». Саме хайп довкола цієї пісні став поштовхом до дебютного альбому київського дуету.

Тепер Tember Blanche має всі шанси залетіти в музичні тренди 2022 року, очоливши бодай кілька рейтингів. Це інді-фольк від закоханої пари, який нарешті створив якісну конкуренцію для «Один в каное». Проста, затишна та щира музика, яку хочеться вмикати знову й знову.

Що додати до плейлисту? «Вечорниці», «Скажи мені», «Танець на стінах», «Друг».

HOTIN, KALUSH

Якісні біти, нетипові рими, зрозумілий і качовий ритм та історії з реального життя. На дебютний альбом гурту KALUSH фанати чекали з величезним нетерпінням, адже до цього репери випускали лише окремі сингли. Це якісна, українськомовна, сучасна платівка, яка поєднує ліричні тексти з абсолютно «пацанськими» треками. Тож очікувати, що вам сподобаються одразу всі пісні — не варто.

Водночас послухати цей альбом радимо навіть тим, хто не фанатіє від репу й нічого не знає про його розвиток в Україні. Саме для цього — аби відчути та зрозуміти, про що читають сучасні українські виконавці. 

Що додати до плейлисту? «Не забуду», «Гори», «Зорі», «Кент».

«5:45», Jamala

Мініальбом від Джамали, який під час написання став для співачки чимось на кшталт психотерапії. Цього разу слухачі знайомляться із абсолютно новою роботою Джа, наповненою електронною музикою та співпрацею з іншими виконавцями. Реліз складається всього з п’яти композицій, але доводить, що Джамала здатна експериментувати із власною творчістю.

А для тих, хто звик до більш «класичного» стилю співачки, радимо послухати альбом «Ми», який також вийшов у 2021 році. Це пісні, наповнені любов’ю, затишком, теплом і щирістю. 

Що додати до плейлисту? Мініальбом «5:45» доволі короткий, тому радимо слухати повністю. Якщо вирішили послухати «Ми» — вмикайте пісні «Загадка», «Вірю в тебе» та «Вдячна».

Змінилось багато, змінилось нічого, Postman

Над цим релізом співзасновник українського гурту 5 Vymir Костянтин Почтар працював під час локдаунів. Тоді музикант вирішив знайти «нормальну роботу», але перед цим — записати бодай ще один альбом, нехай і без презентації наживо. 

І хоча Почтар вже не планує зав’язувати з музикою, «Змінилось багато, змінилось нічого» став для виконавця певним підсумком життєвого етапу. Підсумком із вкрай неочікуваним та експериментальним звучанням.

Що додати до плейлисту? Треки «Як справи, насправді?», «Добрий поліцейський (Не існує)», «День велосипеда» та «Антарктида».

Друзі, якщо ви вважаєте, що до цього переліку несправедливо не потрапив той чи інший альбом українських виконавців — напишіть нам на shotam.info@gmail.com. Ми з радістю сформуємо ще одну добірку з пропозицій наших читачів.

Коментарі

Суспільство

Як підготуватися до відключень світла: ДСНС та гурт ТНМК запустили нове навчання (ВІДЕО)

Опубліковано

В Україні стартував безплатний онлайн-курс «Не стій — вмикай: світло, тепло, інтернет». У навчальних відео знялися музиканти гурту ТНМК Олег «Фагот» Михайлюта та Олександр «Фоззі» Сидоренко, а також пресофіцер ДСНС Олександр Хорунжий.

Про це повідомили у пресслужбі ДСНС.

Про створення курсу

Курс розробили працівники ДСНС за підтримки Фонду Східна Європа та Програми EGAP, що фінансується Швейцарією.

«Упоратися із такими проблемами у холодну пору року стає складніше, тому важливо мати альтернативні джерела живлення. Однак неправильне використання приладів, перевантаження систем та і просто незнання ключових правил безпеки призводять до пожеж, надзвичайних ситуацій, а іноді — й до нових жертв», — написали в ДСНС.

Читайте також: У Києві та регіонах побудують «розумні» електромережі: що це значить

Фото: вебсайт ДСНС

Мета навчальних відео

Після проходження навчання українці зможуть краще пережити осінньо-зимовий період. У ньому люди зможуть вивчити правила безпеки при використанні альтернативних джерел живлення та зменшити кількість побутових надзвичайних ситуацій. Під час курсу українці також дізнаються про те, як мати безперебійний доступ до інтернету, коли немає світла.

Читайте також: Японія та ПРООН передадуть Одесі та Харкову критично важливе енергообладнання: подробиці

У восьми випусках ведучі розповіли:

  • як заживити квартиру та приватний будинок;
  • як підготуватися до відключень у багатоквартирному будинку;
  • як заживити роутер та якого провайдера обрати, щоб мати доступ до інтернету;
  • як використовувати різні прилади у різних умовах;
  • на що звертати увагу під час вибору пристрою;
  • які є заходи безпеки під час користування різними приладами.

«Я — гуманітарій, а потрібно готуватися до зими. Мамі в Харкові думаю, як провести інтернет. Тож цей курс дійсно став мені у пригоді. Впевнений, слухачі теж отримають чимало корисної та нової інформації», — поділився Олександр Михайлюта.

Відео: ютуб-канал Фонд Східна Європа

Зареєструватися на курс «Не стій – вмикай: світло, тепло, інтернет» можна за посиланням.

Як відзначили у ДСНС навчання безплатне. А після навчання українці зможуть отримати сертифікат на 0,2 кредиту ЄКТС, це шість академічних годин.

Нагадаємо, що у Києві відбувся перший Форум Теплоенергетичного кластера.

Фото обкладинки: ютуб-канал Фонд Східна Європа

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця пришвидшить 38 рейсів та додасть вісім нових: які зміни чекати

Опубліковано

З 15 грудня українці зможуть їздити у гори п’ятьма новими маршрутами, а до Харкова створять три нових рейси. Укрзалізниця також зменшить час у дорозі для 38 потягів.

Про це повідомили в компанії.

Нові рейси до Карпат

Як повідомили у пресслужбі Укрзалізниці, до українських гір з’являться нові маршрути, серед яких:

  • поїзд № 33/34 Кривий Ріг — Ясіня: це нове додатково сполучення між Кривим Рогом, Львовом та популярними туристичними напрямками в Карпатах;
  • поїзд № 61/62 Дніпро — Рахів (через день): нове сполучення для людей, які подорожують із Придніпров’я до Львова та Карпат;
  • поїзд № 83/84 Київ — Солотвино (через день): на цьому напрямку збільшать кількість квитків на 50%;
  • поїзд № 125/126-129/130 Полтава, Кременчук — Ужгород (через день): рейс поєднає Полтавщину зі Славськом та Закарпаттям;
  • поїзд № 85/86 Запоріжжя — Львів — Рахів: маршрут продовжили до станції Рахів;
  • поїзд № 145/146 Харків — Чернівці (через день): це сполучення дозволить жителям Слобожанщини дістатися Буковини.

Читайте також: Прапор України в космосі: у перший туристичний вихід взяли синьо-жовтий стяг (ФОТО)

Потяги до Харкова

Компанія додасть потяг № 823/824 Харків – Дніпро: цей рейс стане новим способом доїзду між двома містами.

Поїзд № 165/166 Харків — Черкаси (через день): сполучення створили для пасажирів із Харкова, Дніпра, Черкас та низки інших станцій нового маршруту.

Маршрут поїзда № 105/106 (205/206) Одеса — Київ можуть продовжувати до Харкова у пікові періоди.

Читайте також: Урбаністичний трилер з Гордієнком та Вітовською-Ванца: вийшов трейлер «Дому за склом» (ВІДЕО)

Покращення маршрутів

Поїзд № 39/40 Запоріжжя — Солотвино відправлятиметься із Запоріжжя о 16:17, раніше він починав рух о 7:12.

«Це дозволить мешканцям міста проводити більше часу в дорозі вночі, вивільняючи день для інших важливих задач», — написали в Укрзалізниці.

Тепер потяг №113/114 Львів — Харків їздитиме щоденно. Також його продовжуватимуть у пікові періоди до Івано-Франківська.

Поїзд № 133/134 Київ — Рахів також курсуватиме щоденно.

Скорочення рейсів

Завдяки ремонтам залізниці, компанія пришвидшить такі потяги:

  • Поїзд №13/14 Київ — Солотвино на 1 годину 9 хвилин;
  • Поїзд №55/56 Київ — Рахів на 57 хвилин з Києва до Рахова;
  • Поїзд №45/46 Ужгород — Харків на 51 хвилин із Ужгородадо Харкова;
  • Поїзд №39/40 Запоріжжя — Солотвино на 45 хвилин із Запоріжжя до Солотвина та на 42 хвилин із Солотвина до Запоріжжя;
  • Поїзд № 3/4 Запоріжжя — Ужгород на 41 хвилин із Ужгорода до Запоріжжя.

Нагадаємо, що Укрзалізниця запускає пряме щоденне сполучення Київ — Будапешт: графік руху.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Укрзалізниці

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Українські та британські науковці розробили програму психологічної допомоги для чоловіків: як взяти участь

Опубліковано

Нова програма психологічної допомоги покликана зменшити зловживання алкоголем та покращити емоційний стан чоловіків, які відчувають стрес через війну. Її розробили науковці Центру психічного здоров’я Києво-Могилянської академії та Лондонської школи гігієни і тропічної медицини в межах проєкту CHANGE.

Про це ШоТам повідомляють представники проєкту CHANGE.

Наразі розробники запрошують охочих стати учасниками дослідження програми. Частина учасників отримає психологічну допомогу за новою методикою. Психологічні сесії будуть безкоштовними, а хто саме їх отримає буде визначено випадковим чином.

Хто може взяти участь у дослідженні CHANGE

  •  Чоловіки 18+, які проживають в Україні;
  •  відчувають стрес: безсоння, головні болі, надмірне хвилювання за себе чи інших, відчуття самотності і проблеми в родині, тощо;
  •  вживають алкоголь, щоб зняти напругу 1-3 рази на тиждень.

Участь у дослідженні є конфіденційною.

Читайте також: «Не подумайте, що я слабкий»: як працює Лінія підтримки для чоловіків

Як і для чого проводиться дослідження

У дослідженні візьмуть участь 500 чоловіків. Мета — з’ясувати наскільки програма CHANGE є ефективною та як її впровадити. Для цього науковці випадковим чином розподілять учасників до двох груп: учасники першої отримають допомогу на індивідуальних психологічних сесіях за новою методикою, учасники другої візьмуть участь в опитуваннях без отримання психологічної допомоги. Потім дослідники проаналізують зміни у вживанні алкоголю та психологічному стані чоловіків обох груп і порівняють їх, щоб визначити справжній вплив програми CHANGE.

Дослідники наголошують, що користь можуть отримати і ті учасники, які не братимуть участі у психологічних сесіях. Їм буде надана практична наукова інформація щодо опанування стресу та проблем, пов’язаних зі зловживанням алкоголем. Важливою є і суспільна значущість цього дослідження. Очікується, що у разі ефективності програми, нею зможуть скористатись та відчути покращення самопочуття чоловіки як в Україні, так і в цілому світі.

«Ми хочемо впровадити в Україні програму, яка ефективно допомагатиме людям впоратися з емоційними труднощами та проблемами, які виникли внаслідок зловживання алкоголем на початковому етапі, поки у них немає залежності, у такий спосіб попереджуючи її розвиток у майбутньому», — розповідає Сергій Богданов, провідний дослідник проєкту CHANGE, керівник Центру психічного здоров’я Києво-Могилянської академії.

Контакти для реєстрації на участь у дослідженні

Нагадаємо, ми розповідали, як надати першу психологічну допомогу: поради психолога.

Фото: Freepik

Коментарі

Читати далі