Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Слухай наше. 10 найкращих альбомів українських музикантів за 2021 рік, які точно варто почути

Опубліковано

Будь-які підсумки року — вкрай суб’єктивна річ, тим паче, коли йдеться про музику. Поза тим, у 2021 році українські виконавці випустили щонайменше 10 альбомів, які справді варті вашої уваги. ШоТам коротко розповідає про кожен із них та радить, які треки неодмінно варто додати до своєї медіатеки.

«Один в Каное», Один в Каное

На цей альбом фанати гурту чекали п’ять довгих років, а самі музиканти навіть встигли відіграти концерт на підтримку нового релізу, але щоразу переносили дату виходу. А потім… просто виклали весь альбом на YouTube. Без попереджень, анонсів і реклами. І без нової назви — це ще один «Один в Каное», як і дебютна платівка команди, випущена в 2016 році.

Новий альбом — це 12 пісень, із яких дві — вже добре відомі слухачам. Це треки «У мене немає дому» та «Ікони / Шістдесятникам». Гурт дещо змінив своє звучання, але залишився в межах своєї особливої впізнаваності, коли інді-лірику й голос Ірини Швайдак можна без сумнівів впізнати з-поміж десятків інших колективів. 

Що додати до плейлисту? Треки «У мене немає дому», «Кому то тре», «Будь мені кимось» та «Пам’яті мало». 

«Зембонджу», Курган і Агрегат

Цей альбом — щось абсолютно нове й нетипове для творчості Раміля, Аміля та Жеки. І не тому, що на сім треків можна почути лише один матюк. Хлопці відмовились від типових для гурту «текстів під маргінальні біти» і знайомлять слухачів із джазом, фанком та диско. А ще до треків додали живий саксофон і гітарні соло. Напевно, це вперше, коли «Курган і Агрегат» зробив ставку не лише на смішні й іронічні тексти, а й на дійсно якісне звучання та хорошу музику.

Утім властиві хлопцям гумористичні начитки нікуди не поділися. Навіть ностальгійно-меланхолійна пісня «Валентина» — це та сама квінтесенція «курганного» суржику і улюблених жартів «реперів-селюків». 

Що додати до плейлисту? Треки «Валентина», «Серйозний Сем», «90 днів» та «Ретузіки» (пісня за участі гурту Latexfauna). 

KOLIR, ONUKA

Музичні критики називають цей альбом ONUKA найбільш інтимним й особистим у її дискографії. Тексти перейшли в площину відчуттів, переживань і хвилювань. KOLIR — це величезний фольктронічний світ Наталії Жижченко, який звучить абсолютно цілісно та органічно попри розрізненість тем.

ONUKA співає про проблеми інших, про безлад у нашому суспільстві, говорить із власним сином і завершує альбом колисковою. Такі різні й контрастні треки не викликають жодних здивувань, а скоріше нагадують частинки пазлу, який музикантка складала протягом останніх трьох років, аби представити нам довершену та повноцінну картину.

Що додати до плейлисту? NA SAMOTI, SON, ZENIT, TY.

«Вогнепальне», Вагоновожатые

Перший повністю українськомовний альбом гурту «Вагоновожатые», який розповідає про знайомі й близькі для кожного з нас речі: пандемію, війну, життя, любов та пошук себе. Під однією обкладинкою гурт презентував доволі різні за настроєм і стилем пісні з традиційними метафоричними текстами від Слєпакова, що потребують кількаразового переслуховування.

Безумовно, для «ВГНВЖ» перехід на українську став челенджем і виходом із зони комфорту, в якій музиканти протягом багатьох років вправно грали зі словами й сенсами. На цей раз їм довелося відновити свій стиль в абсолютно нових умовах, на які вже давно чекала аудиторія. Зрештою, це ще один альбом, під який хочеться танцювати. Щоправда, агресивніше, ніж раніше.

Що додати до плейлисту? «Не притулятися», «Вогнепальне», «Вулиця» та «Між нами».

Make Up, Dakh Daughters

Можна було б просто сказати, що третій альбом колективу став саундреком до вистави Влада Троїцького. Утім це означало б, що поза театральною сценою платівка не є повноцінною. А це зовсім не так. Make Up — це пісні, що лунають між історіями під час вистави і перетворюються на повноцінних персонажів, здатних жити незалежно від акторів. 

Чи змінилися Dakh Daughters? Точно ні. Це той самий гурт, який спричинив справжній фурор в українській музиці та залишився неповторним і самобутнім. Як і «Один в каное», цей стиль навряд чи вийде переплутати з іншими виконавцями.

Що додати до плейлисту? Vals Alisy, When I Was Thirty Six та Shkoda/NeShkoda.

«РозМова», Alina Pash

Шаманські молитви, фольклор, акустика, інтимність і нове звучання. Це вже не та Аліна Паш, яка зачитує реп в дуеті з Alyona Alyona. Це щось абсолютно інше, несхоже на попередні роботи виконавиці. Замість хіп-хопу авторка пропонує нам познайомитись із треками, створеними під час експедиції Гуцульщиною. І схоже, що ця місцевість неабияк вплинула на загальний стиль альбому.

«РозМова» — історія ліричної героїні, яка намагається відшукати шлях до самопізнання та духовних істин, любові та прийняття. А ще це суміш різних стилів: електроки, фольку, балад і, хай і зовсім трохи, хіп-хопу.

Що додати до плейлисту? «Чоловік», «Воїн», «Колискова», «Вода».

Тут немає нікого, окрім нас, Tember Blanche

Альбом, записаний на домашній студії в «хрущовці», став одним із найбільших відкриттів 2021 року. А починалося все з треку «Вечорниці», який завірусився серед українських користувачів TikTok завдяки приспіву «Я прибуду з митой головою». Саме хайп довкола цієї пісні став поштовхом до дебютного альбому київського дуету.

Тепер Tember Blanche має всі шанси залетіти в музичні тренди 2022 року, очоливши бодай кілька рейтингів. Це інді-фольк від закоханої пари, який нарешті створив якісну конкуренцію для «Один в каное». Проста, затишна та щира музика, яку хочеться вмикати знову й знову.

Що додати до плейлисту? «Вечорниці», «Скажи мені», «Танець на стінах», «Друг».

HOTIN, KALUSH

Якісні біти, нетипові рими, зрозумілий і качовий ритм та історії з реального життя. На дебютний альбом гурту KALUSH фанати чекали з величезним нетерпінням, адже до цього репери випускали лише окремі сингли. Це якісна, українськомовна, сучасна платівка, яка поєднує ліричні тексти з абсолютно «пацанськими» треками. Тож очікувати, що вам сподобаються одразу всі пісні — не варто.

Водночас послухати цей альбом радимо навіть тим, хто не фанатіє від репу й нічого не знає про його розвиток в Україні. Саме для цього — аби відчути та зрозуміти, про що читають сучасні українські виконавці. 

Що додати до плейлисту? «Не забуду», «Гори», «Зорі», «Кент».

«5:45», Jamala

Мініальбом від Джамали, який під час написання став для співачки чимось на кшталт психотерапії. Цього разу слухачі знайомляться із абсолютно новою роботою Джа, наповненою електронною музикою та співпрацею з іншими виконавцями. Реліз складається всього з п’яти композицій, але доводить, що Джамала здатна експериментувати із власною творчістю.

А для тих, хто звик до більш «класичного» стилю співачки, радимо послухати альбом «Ми», який також вийшов у 2021 році. Це пісні, наповнені любов’ю, затишком, теплом і щирістю. 

Що додати до плейлисту? Мініальбом «5:45» доволі короткий, тому радимо слухати повністю. Якщо вирішили послухати «Ми» — вмикайте пісні «Загадка», «Вірю в тебе» та «Вдячна».

Змінилось багато, змінилось нічого, Postman

Над цим релізом співзасновник українського гурту 5 Vymir Костянтин Почтар працював під час локдаунів. Тоді музикант вирішив знайти «нормальну роботу», але перед цим — записати бодай ще один альбом, нехай і без презентації наживо. 

І хоча Почтар вже не планує зав’язувати з музикою, «Змінилось багато, змінилось нічого» став для виконавця певним підсумком життєвого етапу. Підсумком із вкрай неочікуваним та експериментальним звучанням.

Що додати до плейлисту? Треки «Як справи, насправді?», «Добрий поліцейський (Не існує)», «День велосипеда» та «Антарктида».

Друзі, якщо ви вважаєте, що до цього переліку несправедливо не потрапив той чи інший альбом українських виконавців — напишіть нам на [email protected]. Ми з радістю сформуємо ще одну добірку з пропозицій наших читачів.

Суспільство

З окупації повернули п’ять українських дітей (ФОТО)

Опубліковано

За посередництва Держави Катар із тимчасово окупованих територій вдалося повернути п’ять українських дітей. Це повернення втілили у межах ініціативи Bring Kids Back UA.

Про це повідомив уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.

На підконтрольну територію України повернули дітей віком від 11 до 16 років. Вони проживали у Криму та Донецькій, Луганській й Запорізькій областях.

У межах ініціативи вдалося повернути зокрема й 12-річну дівчинку, батько якої перебуває у полоні в росії. За останні три роки вона двічі змінювала своє місце проживання та мала конфлікти з матір’ю. Команда ініціативи змогла допомогти бабусі оформити опіку над дівчинкою. Надалі дитині надаватимуть усі необхідну підтримку.

Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Також повернули хлопчика, який проживав з батьком та регулярно піддавався жорстокому поводженню з його боку.

«Мама намагалася самостійно вивезти хлопчика, але спроби були безуспішні. І лише завдяки зверненню до нашого офісу та залученості незмінного попередника Держави Катар матір та її син воззʼєдналися»‚ — написав Дмитро Лубінець.

Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Лубінця

Читати далі

Суспільство

Київ століття тому й зараз: вгадайте, що за місце на архівному фото (ТЕСТ) 

Опубліковано

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.​

Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.

Клацніть, щоб перевернути

Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів. ​

Клацніть, щоб перевернути

До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.

Клацніть, щоб перевернути

​​З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.

Клацніть, щоб перевернути

​​На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.

Клацніть, щоб перевернути

У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.

Клацніть, щоб перевернути

До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія. ​

Клацніть, щоб перевернути

Share:

Читати далі

Суспільство

79% жінок обрали залишатися в Україні під час війни: результати дослідження

Опубліковано

28 березня в Києві відбулася презентація дослідження «Жінки у війні: мотивації залишатися та причини виїжджати», під час якої експерти проаналізували, що спонукає українок залишатися в країні, попри війну, а що може змусити їх вирішити переїхати за кордон.

ШоТам відвідали презентацію та готові поділитися з вами результатами.

Про опитування

З 23 по 30 січня 2025 року Центр економічної стратегії спільно з American University Kyiv провів опитування серед жінок віком від 18 до 60 років, які живуть в Україні (за винятком тимчасово окупованих територій). Також експерти опитали українок, які після початку повномасштабної війни виїхали за кордон. У дослідженні взяли участь 2018 респонденток.

Як війна вплинула на переселення жінок 

  • 39% українок були змушені залишити свої домівки; з них 53% вже повернулися.
  • 69% переміщених жінок залишалися в межах України, 24% виїхали за кордон, а 7% поєднували обидва варіанти.
  • Більшість переміщень були тривалими: 39% опитуваних перебували поза домом понад рік.
Фото: Центр економічної стратегії

Мотивація залишатися в Україні

Згідно з дослідженням, для 79% опитаних є важливим залишатися в Україні, 15% не визначилися з відповіддю, а 6% не вважають це принциповим.

Що повпливало на таке рішення:

  • вік і соціальний статус: старші жінки частіше обирають залишатися;
  • фінансовий стан: люди з вищими доходами менш схильні до еміграції;
  • власність житла: наявність власного житла підвищує бажання залишитися;
  • мова спілкування: україномовні громадянки частіше обирали залишитися.
Фото: Центр економічної стратегії

На відміну від попередніх досліджень, нині жінки з вищими доходами менш схильні до виїзду. 

«Так само окремо в нас була категорія підприємиць, тобто власниць своєї справи. Вони, в принципі, не хочуть виїжджати з України, хочуть залишатися тут», — відзначила заступниця директора Інституту поведінкових досліджень Наталя Заїка.

Всупереч очікуванням і поширеним стереотипам:

  • жінки з дітьми мають таке ж бажання залишатися в Україні, як і ті, хто не має дітей;
  • відсоток жительок сіл і містянок, які хочуть жити в Україні, приблизно рівний;
  • для жінок, чиї населені пункти зараз розташовані в окупації або а зоні активних бойових дій, не менш важливо залишатися в Україні.

Читати також: Працювала в Лондоні, але повернулася в Україну: це управліниця, що цифровізує державу

Основні причини залишатися

Фото: Центр економічної стратегії

«У відкритих відповідях часто повторюються фрази: “Тому що тут моя сім’я”, “Тому що тут мої діти”. Це підкреслює глибоку прив’язаність до рідних і бажання підтримувати їх у складні часи», –– зауважила Наталя Заїка.

Які ризики бачать в Україні та за кордоном 

Фото: Центр економічної стратегії

Жінки за кордоном значно гостріше сприймають потенційні ризики повернення до України, оцінюючи їх у півтора-два рази вище, ніж ті, хто залишився в країні. Водночас другі бачать більше загроз у разі переїзду за кордон, пов’язаних із соціальною адаптацією, фінансовою стабільністю та медичним забезпеченням.

Перспективи життя за три роки

Жінки, які залишаються в Україні, загалом дивляться в майбутнє з більшою надією, ніж ті, що перебувають за кордоном. Більшість українок вважають, що за три роки вони зможуть повернутися до своєї довоєнної спеціальності — так думають 59% респонденток. Серед жінок за кордоном таких менше — лише 47%, хоча вони частіше розглядають варіант зміни професії або перекваліфікації. 

Щодо рівня життя, 46% опитуваних в Україні очікують на покращення своїх умов за три роки, тоді як серед людей за кордоном цей показник значно вищий — 80%. Проте ймовірність погіршення рівня життя бачать лише 7% жінок в Україні, а серед жінок за кордоном таких 20%. 

Перспективи завершення війни для них також виглядають по-різному. Майже третина опитуваних в Україні (29%) вірить, що за три роки війна повністю завершиться. Однак серед жінок за кордоном такий оптимізм мають лише 5%. Водночас майже половина останніх (45%) вважає, що війна залишиться в стані замороженого конфлікту, тоді як в Україні таку думку поділяють лише 12%.

Читати також: Обʼєднані Маріуполем: ці переселенці запустили чи релокувати свої бізнеси й ініціативи

Про дослідників

Центр економічної стратегії (ЦЕС) — незалежний аналітичний центр, заснований у травні 2015 року. Його мета — підтримка реформ в Україні для досягнення стійкого економічного зростання. Центр проводить незалежний аналіз державної політики та сприяє посиленню громадської підтримки реформ.

American University Kyiv (AUK) — це приватний університет, розташований у Києві. Заснований у партнерстві з Arizona State University (ASU) та Cintana Education, AUK надає інноваційну вищу освіту за американськими стандартами на рівнях бакалаврату, магістратури й докторантури.

Фото обкладинки: UAExperts.

Читати далі