

Суспільство
Що стримає коронавірус у вашій громаді? Американський аналітик радить, що робити прямо зараз

Томас Пуейо
Віце-президент з питань росту онлайн-платформи навчання під назвою Course Hero.
На його платформі учасники можуть отримати доступ до понад 20 мільйонів навчальних ресурсів. Платформа включає в себе курси з практикою, навчальні посібники, відеоролики, конспекти занять та покрокові пояснення від економіки до літератури, від біології до історії, від бухгалтерського обліку до психології.
Привернув увагу ЗМІ, проаналізувавши ризики спалаху коронавірусу та спрогнозувавши найбільш ефективні реакції уряду країн, які можуть запобігти поширенню світової епідемії.
Стаття від 10 березня 2020.
Враховуючи все те, що відбувається навколо коронавірусу, може виявитися надто складно вирішити, що робити прямо зараз. Варто почекати, поки інформації побільшає? Треба зробити щось вже сьогодні? Якщо так, то що саме?
У цій статті з безліччю графіків, даних і моделей з багатьох джерел я намагатимусь відповісти на питання:
- Скільки випадків захворювання на коронавірус станеться у вашому регіоні?
- Що трапиться, коли їх почнуть виявляти?
- Що повинні робити саме ви?
- Коли?
Коли ви закінчите читати статтю, то прийдете до таких висновків:
- Коронавірус наближається до вас.
- Він наближається з експоненційною швидкістю: спершу поступово, а потім – раптово.
- Це питання кількох днів. Може, тижня-двох.
- Коли це трапиться, ваша система охорони здоров’я буде перевантажена.
- Ваших співгромадян лікуватимуть прямо в коридорах лікарень.
- Виснажені медичні працівники будуть просто розбиті. Деякі – загинуть.
- Їм доведеться вирішувати, хто з пацієнтів отримає лікування, а хто помре.
- Єдиний спосіб запобігти цьому – соціальна ізоляція вже сьогодні. Не завтра. Сьогодні.
- Це означає тримати якомога більше людей вдома, починаючи прямо зараз.
Скільки випадків коронавірусу буде у вашому регіоні?
Зростання по країнах






Китай

Це один з найважливіших графіків.
Помаранчеві стовпчики відображають щоденну офіційну кількість випадків у провінції Хубей: у скількох людей було діагностовано коронавірус в той день.
Сірі – показують справжню щоденну статистику по випадках коронавірусу. Вкрай важливий факт – що на той час вони не були відомі. Але з’ясувати їх вдалось, тільки озираючись назад. Влада не враховує випадки, коли у когось тільки починаються симптоми. Вони дізнаються про це, коли хтось іде до лікаря і отримує діагноз.
Отже, помаранчевим зображено те, що знала влада, а сірим – що відбувалося насправді.
Кількість нових діагностованих випадків (помаранчевих) просто “злетіла” 21 січня, і їх близько сотні. Насправді ж в той день було 1500 нових випадків, які росли в геометричній прогресії. Але влада про це не знали – на той час їм лиш було відомо, що раптово виявлено 100 нових випадків коронавірусу.

Східні країни

Тайвань – навіть не на графіку, бо не подолав поріг у 50 випадків, обраний для візуалізації.
Всі ці країни постраждали від атипової пневмонії в 2003 році, і всі вони чогось навчилися. Дізнавшись, наскільки віральним і смертоносним може бути захворювання, вони розуміли, що потрібно поставитися до нього серйозно. Тому їхні графіки, незважаючи на те, що почали рости набагато раніше, все ще не схожі на експоненти.
США і штат Вашингтон

Штат Вашингтон – це американський Ухань. Кількість випадків там росте в геометричній прогресії, і зараз вона складає 140.
У штаті Вашингтон сьогодні 22 загиблих (станом на 10 березня – авт.). Використовуючи наші приблизні розрахунки, отримуємо ≈16000 справжніх випадків коронавируса тільки сьогодні. Це стільки ж, скільки офіційних випадків в Італії та Ірані разом узятих.
Якщо ми вивчимо подробиці, то зрозуміємо, що 19 з цих смертей були від одного носія, який, можливо, не поширював вірус в широких масштабах.
Якщо розглядати ці 19 смертей як одну, то загальне число смертей в штаті складе чотири – оновлюючи розрахунки для цього числа, ми все ще отримуємо ≈3000 випадків сьогодні.
Підхід Тревора Бедфорда розглядає самі віруси і їх мутації для оцінки поточного числа випадків.
An update about what we’re able to infer about the Washington State #COVID19 outbreak from screening and viral sequencing by @UWVirology and @seattleflustudy. 1/12
— Trevor Bedford (@trvrb) March 10, 2020
США та область затоки Сан-Франциско

У цьому випадку ви можете просто використовувати співвідношення числа офіційних випадків до числа справжніх. Як вирішити, яке саме?
Франція і Париж

Іспанія і Мадрид
Що трапиться, коли настане цей спалах коронавірусу?
Летальність

Все залежить від країни і часу: від 0,6% в Південній Кореї до 4,4% в Ірані. На яке значення варто спиратися? Ми можемо використати хитрість, щоб розібратися.
Два показника, на які можна спиратися при оцінці летальності – це співвідношення кількості померлих до загальної кількості захворілих і померлих до числа тих, що видужали. Перша оцінка, швидше за все, буде заниженою, тому що, наприклад, багато хто з числа хворих на туберкульоз все ще може загинути. Другий спосіб, навпаки, завищує оцінку, оскільки є ймовірність того, що смерть настане швидше одужання.
Хитрість полягає в тому, щоб подивитися, як обидва показники змінюються з плином часу. Їх значення будуть зближатися до тих пір, поки не залишиться хворих, а залишиться тільки “померлі” або “ті, що перехворіли” – так що якщо екстраполювати спостерігаються тенденції, можна зробити припущення про те, якою буде підсумкова летальність.
І ось що показують дані. У Китаї летальність зараз становить від 3,6% до 6,1%. Якщо спроектувати тренди в майбутнє, то вони нібито сходяться в районі 3,8% -4%. Це значення в два рази перевищує нинішню оцінку, і ще воно в 30 разів гірше, ніж у грипу.
Втім, ми провели розрахунки на даних, складених з двох абсолютно різних реальностей: провінції Хубей і решти Китаю.

Швидше за все, летальність в Хубеї складе 4,8%. При цьому для решти Китаю вона, швидше за все, зійдеться на ~ 0,9%.





Південна Корея є найбільш цікавим прикладом щодо поширення вірусу,бо там наші два показника абсолютно не пов’язані: співвідношення померлих до загальної кількості заражених дають всього 0,6%, але от співвідношення померлих до числа тих, хто одужав – це колосальні 48%. Можливе пояснення тут полягає в тому, що країна просто дуже обережна. Корейці тестують всіх (при такій кількості виявлених випадків смертність здається низькою), і при одужанні продовжують спостерігати за пацієнтами на більш тривалий термін (тому цифри зростають швидше при смерті потерпілого).
Характерно, що співвідношення померлих до загальної кількості заражених з самого початку знаходиться близько 0,5%, – це дозволяє припускати, що особливо цей відсоток не зміниться.
Останній доречний приклад – круїзний лайнер Diamond Princess: з 706 хворими, 6 смертями і 100 одужаннями, тут підсумкова летальність буде в діапазоні від 1% до 6,5%.
Звідси можна зробити висновок:
Рівень навантаження на систему охорони здоров’я
Як працює перевантажена система охорони здоров’я
BREAKING: Wuhan, China halts all travel in and out of the city after Corona Disease kills 17, and has infected over 600+ people worldwide.
— Mr. Whale 🐋 (@cryptowhale) January 22, 2020
Scientists at the CDC are saying that over 10,000+ people could have been exposed to the deadly virus.#CoronaVirus #Corona #VirusChina pic.twitter.com/CSgJAoLNJF
From a well respected friend and intensivist/A&E consultant who is currently in northern Italy:
— Jason Van Schoor (@jasonvanschoor) March 9, 2020
1/ ‘I feel the pressure to give you a quick personal update about what is happening in Italy, and also give some quick direct advice about what you should do.

Тобто, поки вони не захворіють. Що трапляється часто, тому що вони знаходяться в постійному контакті з вірусом без достатнього захисного спорядження. Коли це відбувається, вони повинні перебувати на карантині протягом 14 днів, протягом яких вони нікому не можуть допомогти. У кращому випадку, вони втрачають два тижні; в гіршому випадку – вони мертві.
Найжахливіше відбувається в реанімації, коли пацієнтам доводиться ділити апарати ШВЛ або ЕКМО. Ними просто не можна поділитися, тому медичні працівники повинні визначити, який пацієнт буде їх використовувати. Що, насправді, означає вирішувати, хто з них виживе, а хто помре.
“Через кілька днів доводиться вибирати. <…> Не всіх можна інтубувати. Ми приймаємо рішення, грунтуючись на віці і стані здоров’я” – Крістіан Саларолі, італійський доктор.

Що потрібно робити?
Вирівняти криву
Як же нам вирівняти криву?
Соціальна ізоляція

Як політики можуть посприяти соціальної ізоляції?
Як керівники можуть посприяти соціальній ізоляції?
Коли?
Щоб вирішити цю проблему, я створив математичну модель.
Ви входите до групи керівників?
Висновок: Вартість очікування


У цій теоретичної моделі, що віддалено нагадує ситуацію в Хубеї, зволікання протягом всього лиш одного дня створює на 40% більше випадків зараження! Можливо, якби влада Хубею оголосила карантин 22 січня замість 23 січня, вони змогли б зменшити кількість захворювань на приголомшливі 20 000.
Поділіться інформацією
Суспільство

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.
Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.


Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів.


До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.


З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.


На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.


У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.


До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія.


Share:
Суспільство

28 березня в Києві відбулася презентація дослідження «Жінки у війні: мотивації залишатися та причини виїжджати», під час якої експерти проаналізували, що спонукає українок залишатися в країні, попри війну, а що може змусити їх вирішити переїхати за кордон.
ШоТам відвідали презентацію та готові поділитися з вами результатами.
Про опитування
З 23 по 30 січня 2025 року Центр економічної стратегії спільно з American University Kyiv провів опитування серед жінок віком від 18 до 60 років, які живуть в Україні (за винятком тимчасово окупованих територій). Також експерти опитали українок, які після початку повномасштабної війни виїхали за кордон. У дослідженні взяли участь 2018 респонденток.
Як війна вплинула на переселення жінок
- 39% українок були змушені залишити свої домівки; з них 53% вже повернулися.
- 69% переміщених жінок залишалися в межах України, 24% виїхали за кордон, а 7% поєднували обидва варіанти.
- Більшість переміщень були тривалими: 39% опитуваних перебували поза домом понад рік.
Мотивація залишатися в Україні
Згідно з дослідженням, для 79% опитаних є важливим залишатися в Україні, 15% не визначилися з відповіддю, а 6% не вважають це принциповим.
Що повпливало на таке рішення:
- вік і соціальний статус: старші жінки частіше обирають залишатися;
- фінансовий стан: люди з вищими доходами менш схильні до еміграції;
- власність житла: наявність власного житла підвищує бажання залишитися;
- мова спілкування: україномовні громадянки частіше обирали залишитися.
На відміну від попередніх досліджень, нині жінки з вищими доходами менш схильні до виїзду.
«Так само окремо в нас була категорія підприємиць, тобто власниць своєї справи. Вони, в принципі, не хочуть виїжджати з України, хочуть залишатися тут», — відзначила заступниця директора Інституту поведінкових досліджень Наталя Заїка.
Всупереч очікуванням і поширеним стереотипам:
- жінки з дітьми мають таке ж бажання залишатися в Україні, як і ті, хто не має дітей;
- відсоток жительок сіл і містянок, які хочуть жити в Україні, приблизно рівний;
- для жінок, чиї населені пункти зараз розташовані в окупації або а зоні активних бойових дій, не менш важливо залишатися в Україні.
Читати також: Працювала в Лондоні, але повернулася в Україну: це управліниця, що цифровізує державу
Основні причини залишатися
«У відкритих відповідях часто повторюються фрази: “Тому що тут моя сім’я”, “Тому що тут мої діти”. Це підкреслює глибоку прив’язаність до рідних і бажання підтримувати їх у складні часи», –– зауважила Наталя Заїка.
Які ризики бачать в Україні та за кордоном
Жінки за кордоном значно гостріше сприймають потенційні ризики повернення до України, оцінюючи їх у півтора-два рази вище, ніж ті, хто залишився в країні. Водночас другі бачать більше загроз у разі переїзду за кордон, пов’язаних із соціальною адаптацією, фінансовою стабільністю та медичним забезпеченням.
Перспективи життя за три роки
Жінки, які залишаються в Україні, загалом дивляться в майбутнє з більшою надією, ніж ті, що перебувають за кордоном. Більшість українок вважають, що за три роки вони зможуть повернутися до своєї довоєнної спеціальності — так думають 59% респонденток. Серед жінок за кордоном таких менше — лише 47%, хоча вони частіше розглядають варіант зміни професії або перекваліфікації.
Щодо рівня життя, 46% опитуваних в Україні очікують на покращення своїх умов за три роки, тоді як серед людей за кордоном цей показник значно вищий — 80%. Проте ймовірність погіршення рівня життя бачать лише 7% жінок в Україні, а серед жінок за кордоном таких 20%.
Перспективи завершення війни для них також виглядають по-різному. Майже третина опитуваних в Україні (29%) вірить, що за три роки війна повністю завершиться. Однак серед жінок за кордоном такий оптимізм мають лише 5%. Водночас майже половина останніх (45%) вважає, що війна залишиться в стані замороженого конфлікту, тоді як в Україні таку думку поділяють лише 12%.
Читати також: Обʼєднані Маріуполем: ці переселенці запустили чи релокувати свої бізнеси й ініціативи
Про дослідників
Центр економічної стратегії (ЦЕС) — незалежний аналітичний центр, заснований у травні 2015 року. Його мета — підтримка реформ в Україні для досягнення стійкого економічного зростання. Центр проводить незалежний аналіз державної політики та сприяє посиленню громадської підтримки реформ.
American University Kyiv (AUK) — це приватний університет, розташований у Києві. Заснований у партнерстві з Arizona State University (ASU) та Cintana Education, AUK надає інноваційну вищу освіту за американськими стандартами на рівнях бакалаврату, магістратури й докторантури.
Фото обкладинки: UAExperts.
Суспільство

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».
Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».
Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.
Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії
Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:
- Eneris Recupyl в Польщі;
- Accurec в Німеччині;
- EraSteel у Франції тощо.
Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.


Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.
Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»