Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Шлаки та токсини – вигадки маркетологів. Центр громадського здоров’я МОЗ розвіяв міфи про «детоксикацію»

Опубліковано

Популярні способи «детоксикації» організму – ніщо інше, як боротьба із вітряками, адже навіть терміни «шлаки» та «токсини» – це вигадки маркетологів, не пов’язані із доказовою медициною. Про недієвість, небезпеку та ризики так званої детоксикації розповідає фахівчиня з профілактики неінфекційних захворювань Центру громадського здоров’я МОЗ Наталя Усенко.

«Шлаки» та «токсини» – це агресивний маркетинг

За словами Наталі Усенко, ці терміни не використовуються у доказовій медицині та науці загалом, а отже є вигаданими для просування певних препаратів, чия ефективність не доведена.

«Самі терміни “шлаки” та “токсини” швидше використовуються в агресивному маркетингу і не мають нічого спільного з науковими дослідженнями та функціями організму. Якщо ви погано почуваєтеся, то зверніться до свого сімейного лікаря. Можливо, вам потрібна медична допомога, а не “виведення” з організму уявних шлаків», – розповідає фахівчиня.

Утім недієвість таких засобів – лише один бік проблеми, адже крім цього «детоксикація» може ще й нашкодити людському організму.

«Одна з найбільших небезпек – це те, що до кінця невідомо який матиме ефект в довгостроковій перспективі самовільне пиття будь-яких харчових добавок саме на ваше життя та здоров’я», – додає Наталя Усенко.

Наш організм не потребує жодних «очисток»

Якщо ваш дієтолог чи будь–хто інший наполягає на необхідності «почистити шлаки та токсини» – це звичайна маніпуляція заради потенційного заробітку, додають у ЦГЗ. Насправді ж навіть перехід на збалансоване харчування продемонструє кращий ефект, ніж розрекламовані пігулки чи засоби для «детоксу». Не знаєте з чого почати? Ознайомтеся з тарілкою здорового харчування. Вона показує, які продукти допоможуть отримувати необхідну кількість поживних речовин.  Їжте свіжі фрукти та овочі, м’ясо птиці, рибу, насичені жири.

«Заяви про необхідність детоксикації – це міфи та маніпуляції, які не мають нічого спільного зі здоров’ям. Натомість факторами, які дійсно впливають на наше життя, є не «шлаки та токсини», а правильне харчування, фізична активність і відмова від куріння та алкоголю», – пояснює фахівчиня ЦГЗ.

У разі довготривалого поганого самопочуття Наталя Усенко радить не зволікати та звертатися до сімейного лікаря. Регулярні профілактичні огляди допоможуть вам своєчасно виявити фактори ризику багатьох хвороб та дізнатися корисні рекомендації щодо підтримки здорового способу життя.  

Що таке справжня детоксикація?

Детоксикація справді існує як повноцінний науковий та медичний термін. Утім стосується він не «очистки» організму за рекомендаціями дієтологів, а отруєння.

«Скажімо, з’їли ви зіпсований чебурек чи пережили аварію на хімзаводі. Тобто у вас отруєння. Тоді використовують сорбенти, крапельниці та різні складні препарати, а не матча чай, голодування чи інші псевдоінструменти», – розповідає головна героїня освітньо-комедійного вебсеріалу «Яся знає краще».

Темі міфів та маніпуляцій довкола детоксикації присвячений окремий випуск проєкту. У ньому фанатка доказової медицини Яся (акторка Олександра Машлятіна) руйнує стереотипи та фейки про «шлаки» та «токсини», пояснюючи, як цей псевдонауковий підхід працює насправді. Переглянути серію «Гуру детоксу» можна у ютубі, фейсбуці та інстаграмі.

Нагадаємо, львівські пластичні хірурги успішно провели унікальну операцію, прооперувавши пацієнтку з невідомою науці генетичною патологією.

Раніше ми повідомляли, що медики Збройних сил України врятували життя українському бійцю з вогнепальним пораненням серця. Операцію провели в одному з прифронтових мобільних госпіталів.

Фото: istockphoto.com.

Суспільство

Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)

Опубліковано

Альпініст із Латвії Юріс Улманіс завершив експедицію Антарктидою, під час якого збирав гроші на підтримку українських медиків через UNITED24. Наразі він зустрічається з громадами у США та розповідає американцям про війну в Україні.

Про це повідомили в UNITED24.

Експедиція до Південного полюса

Юріс Улманіс здійснив експедицію Антарктидою у січні 2025 року. Він збирав гроші через фандрейзингову платформу UNITED24 на підтримку українських медиків. Коли альпініст дістався Південного полюса, він розгорнув там український прапор із логотипом UNITED24.

Суспільний мовник Латвії LSM+ повідомляв, що Юріс Улманіс досяг Південного полюса 14 січня 2025 року. Він подолав 120 кілометрів по Антарктиді, а позаду себе тягнув 40-кілограмові сани із речами. У 2023 році альпініст зійшов на Еверест, де також здіймав український прапор.

Фото: сайт LSM+

Зустрічі з американцями

У березні чоловік вирішив організувати зустрічі з громадами у різних містах США. Юріс Улманіс розповідає про повномасштабну російсько-українську війну, свій досвід фандрейзингу та можливості для допомоги Україні.

Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)

Фото: фейсбук-сторінка UNITED24

Про фонд UNITED24

UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:

  • «Оборона»;
  • «Гуманітарне розмінування»;
  • «Медична допомога»;
  • «Відбудова України»;
  • «Освіта та наука».

Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).

Раніше ми писали, що астронавт NASA Скотт Келлі під час візиту до Києва закликав допомагати Україні (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24

Читати далі

Суспільство

З окупації повернули п’ять українських дітей (ФОТО)

Опубліковано

За посередництва Держави Катар із тимчасово окупованих територій вдалося повернути п’ять українських дітей. Це повернення втілили у межах ініціативи Bring Kids Back UA.

Про це повідомив уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.

На підконтрольну територію України повернули дітей віком від 11 до 16 років. Вони проживали у Криму та Донецькій, Луганській й Запорізькій областях.

У межах ініціативи вдалося повернути зокрема й 12-річну дівчинку, батько якої перебуває у полоні в росії. За останні три роки вона двічі змінювала своє місце проживання та мала конфлікти з матір’ю. Команда ініціативи змогла допомогти бабусі оформити опіку над дівчинкою. Надалі дитині надаватимуть усі необхідну підтримку.

Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Також повернули хлопчика, який проживав з батьком та регулярно піддавався жорстокому поводженню з його боку.

«Мама намагалася самостійно вивезти хлопчика, але спроби були безуспішні. І лише завдяки зверненню до нашого офісу та залученості незмінного попередника Держави Катар матір та її син воззʼєдналися»‚ — написав Дмитро Лубінець.

Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Лубінця

Читати далі

Суспільство

Київ століття тому й зараз: вгадайте, що за місце на архівному фото (ТЕСТ) 

Опубліковано

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.​

Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.

Клацніть, щоб перевернути

Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів. ​

Клацніть, щоб перевернути

До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.

Клацніть, щоб перевернути

​​З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.

Клацніть, щоб перевернути

​​На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.

Клацніть, щоб перевернути

У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.

Клацніть, щоб перевернути

До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія. ​

Клацніть, щоб перевернути

Share:

Читати далі