Суспільство
Що слухати під час війни? 20 пісень про нашу боротьбу та перемогу
Говорити про війну так, аби про неї почули сотні й тисячі. Українські виконавці щомісяця випускають нові треки, в яких розповідають про звірства окупантів та героїзм українських захисників і захисниць. Частина виконавців – і самі воюють проти російських загарбників. ШоТам зібрав добірку з 20 новий пісень про нашу боротьбу, віру та перемогу.
1. Кімната Гретхен – Кров Самурая
«Кімната Гретхен» – український інді-рок-гурт з Дніпра, що поєднує потужну гранжеву енергетику з тонким ліричним мелодизмом та подекуди іронічними текстами. З початком повномасштабного вторгнення музиканти приєдналися до волонтерського руху та почали допомагати українським захисникам і захисницям.
Сингл «Кров самурая», за словами фронтмена Антона Кістріна, – це пісня-вдячність, присвячена всім українцям, що працюють заради нашої перемоги.
«Цей трек міг бути як героїчною істерн-сагою, так і антивоєнним маніфестом. Втім, Кров Самурая – це пісня вдячності простим українцям, які невтомно працюють заради спільної мети – військовим, медикам, волонтерам, водіям, медійникам, художникам, айтішникам, батькам та матерям, кожен з яких – справжній герой нашого часу», – каже Кістрін.
2. Жадан і Собаки – «Метро»
Це вже другий реліз гурту за час війни, і другий – присвячений дітям. Жадан співає про рідний Харків, який досі потерпає від російських обстрілів, та харківський метрополітен, що став прихистком для сотень і тисяч містян.
Сам гурт називає цей трек «дуже харківським» і дуже «собачим», і це дійсно так – це ті самі «Собаки в космосі» й той самий Сергій Жадан, до яких звикли українські слухачі. Гурт, що може впродовж кількох пісень розповісти про Україну, «тьолку барабанщика» та вафлі «Артек», сьогодні говорить про найважливіші речі.
«Про наших дітей, про нашу пам’ять, про наші надії. Ми вже вдруге співаємо про дітей упродовж цієї війни. Можливо тому, що діти це і є наша цільова аудиторія. А можливо тому, що діти в цій війні найбільш беззахисні. Вони потребують нашої уваги й турботи. Бережіть одне одного, дорогі брати і сестри. Все буде Україна», – кажуть музиканти.
3. Karta Svitu – Старий Поштар
«Кожен має зараз має своїм ділом зайнятися», – напевно, головний меседж нової пісні київського гурту Karta Svitu. Це трек про людей, які продовжують виконувати свою роботу попри війну, обстріли та страх.
Лірична, світла та добра історія про героїв у тилу та на передовій, завдяки яким наша перемога стає дедалі ближчою.
«Ця пісня присвячується кожному, хто зараз виборює свободу – кожен на своєму місці. Військові, лікарі, провідники потягів, продавці, поштарі та вся країна. Герої сьогодення, які сумлінно виконують свою роботу, не дивлячись ні на що. Навіть поштова марка з тексту приспіву матеріалізувалася в один з символів нашої боротьби», – розповідає лідер та засновник гурту Іван Марунич.
4. PATSYKI Z FRANEKA – Борись
PATSYKI Z FRANEKA – український етно-поп-гурт, чиї пісні стають вірусними та збирають мільйонні перегляди на YouTube. Музиканти поєднують танцювальні ритми з народними мотивами та самобутньою українською лірикою. Яскравий приклад – «Марічка».
Трек «Борись» – ніби рефлексія гурту та меседж до кожного українця та українки. Заклик боротися з ворогом попри нестачу сил та втому.
«Життя – це постійна боротьба. І поки людина бореться – вона живе і жива. І боротись варто завжи до кінця, коли не вистачає сил, і коли здається, що нічого уже не вийде. Борись. Як немає вже сил, борись! Новий сингл групи PATSYKI Z FRANEKA про цю боротьбу», – ось, про що цей трек.
5. Kalush Orchestra – Stefania
Напевно, найвідомий трек з нашої добірки, з яким Kalush Orchestra тріумфально переміг на пісенному конкурсі «Євробачення». І хоча пісня спочатку була присвячена матері фронтмена Олега Псюка, сьогодні «Стефанія» стала ще одним символом єдності, боротьби та відданості українців.
Зрештою, і сам Псюк визнає, що з початком повномасштабного вторгнення головний посил та сутність цього треку змінилися. Як, до речі, і їх спільний з репером Skofka трек «Додому».
«Колись я присвятив цю пісню мамі, а коли почалася війна, пісня набула нового змісту. Хоч у пісні жодного слова про війну, але багато хто почав асоціювати її з ненькою Україною. Більше того, суспільство почало називати пісню гімном нашої війни. Але якщо Стефанія тепер є гімном нашої війни, я хотів би, щоб вона стала гімном нашої Перемоги», – зазначає фронтмен Kalush.
6. Стасік – Бий
Анастасія Шевченко – ветеранка російсько-української війни, яка через проблеми зі здоров’ям була вимушена покинути передову. Після повернення з фронту вона пустила кілька треків, які буквально підірвали інтернет. Напевно, найвідоміший з них, – «Колискова для ворога».
У перші дні повномасштабної війни Стасік порушила кількамісяне мовчання та опублікувала студійний запис треку «Бий», який раніше можна було почути лише на живих виступах Анастасії.
«Колись ми прокинемось, чисті як діти. Я зможу співати, ти – говорити, себе зруйнувати, і знову створити. Ми зможем колись. А поки – борись», – провідний меседж треку.
7. ZWYNTAR – Госпел
Український кантрі-гурт Zwyntar нарешті відволікся від готичної естетики та записав патріотичний трек на підтримку нашої країни. Тепер це вже не готичне кантрі, а пісня, яка надихає на боротьбу, витримку та перемогу. Пісня, яку, можливо, колись співатимуть біля багаття, згадуючи героїчну перемогу українців над російською ордою.
«Коли біда приходить до моєї землі, я беру рушницю! Коли диявол шепоче на вухо мені, я іду молитись», – співає Zwyntar.
8. Andriy Khlyvnyuk x The Kiffness – Ой, у лузі червона калина
Лідер гурту «Бомбокс» Андрій Хливнюк з перших днів нового етапу війни покинув музичну діяльність та долучився до лав територіальної оборони столиці. Якось під час патрулювання міста він заспівав гімн Українських січових стрільців. Навіть без музики відео стало вірусним та облетіло мережу, а за кілька днів музикант The Kiffness зробив ремікс, завдяки якому «Червона калина» у виконанні Хливнюка облетіла весь світ.
Згодом з’явився й дует з легендарним рок-гуртом Pink Floyd. Хіт Hey, Hey, Rise Up з вокалом Хливнюка очолив чарти сервісу іTunes у 25 країнах світу – від США до Нової Зеландії. До речі, всі кошти з цього релізу спрямовуються на допомогу Україні.
9. Ed Sheeran ft Antytila – 2step
Український гурт «Антитіла» змінив музичні інструменти на зброю та 25 лютого долучився до лав територіальної оборони.
«Вони вторглись в нашу державу. Вони підло атакували міста по всій нашій країні. Вони вбили тисячі наших громадян і продовжують це робити сьогодні. […] Але ми, попри завищену імперську величність, досі чинимо потужний спротив, і будемо його чинити завжди» – заявили музиканти.
А вже на початку травня «Антитіла» випустили спільний трек з англійським співаком Едом Шираном. Усі виручені кошти з монетизації відео на Youtube та з роялті йдуть на благодійність до Music Saves UA, проєкту Всеукраїнської асоціації музичних подій.
«Пропозиція від команди Еда записати спільну пісню – це ще один вияв підтримки від народу Великої Британії й безпрецедентний вчинок, який гарантовано створить потужний імпульс. «Антитіла» виконували свою роботу як військовослужбовці, нам було не просто створити і записати українську лірику й вокал у студії», – розповів фронтмен Тарас Тополя.
10. Tember Blanche – Ненародженим та Ти живий
Український інді-гурт Tember Blanche випустив під час війни одразу два треки, які заслуговують на місце у вашому плей-листі. Перша з них – «Ненародженим» – з’явилась на тлі гніву. Це історія про геноцид українського народу, знищення українців і про Маріуполь.
«Обстрілявши пологовий будинок в Маріуполі, рашисти вкотре показали, які вони бездушні тварі. Вони хочуть знищити не лише наше теперішнє, а й майбутнє – дітей, що навіть не встигли побачити світ. Це відкритий фашизм, і від цього стає неймовірно боляче», – розповів дует виданню LiRoom.
Натомість «Ти живий» – пісня для кожного, хто сьогодні наближає перемогу України, про крутість і незламність наших захисників.
«Дякую всім військовим ЗСУ, ТрО, машиністам і провідникам поїздів, аптекарям, волонтерам, поштарям, IT-шникам, всім хто долучається до захисту та непоборності України. Сильно хотілося показати перемогу, наблизити її візуально. Сподіваюсь, що і насправді це станеться зовсім скоро», – розповідають про реліз музиканти з Tember Blanche.
11. alyona alyona та Jerry Heil – Рідні мої
Цей трек вийшов напередодні Великодня, але насправді не має чіткої прив’язки до свята. Великдень тут – символ єдності та водночас суму, адже через російське вторгнення тисячі українців не змогли зустрітися в родинному колі.
Власне, «Рідні мої» – це про біль від розлуки з рідними, про втрачені цьогоріч теплі сімейні моменти та відстань, на якій ми опинилися одне від одного.
«Цей рік в корінь змінив нас, змінив усе навколо. Багато сімей вже не об’єднаються, багато дідусів вже не тішитимуть онуків, в багатьох печах вже не пектимуть пасхи. Ми змінили свої цінності, змінили відношення до багатьох речей. Але незмінно будемо нести крізь роки традиції своєї нації та своїх сімей. Щоби пам’ять про них була вічною. Цей трек про біль, про тугу, про спогади і про семійне тепло. І про те, що саме нас всіх об’єднує, де б ми не були», – розповідає реперка alyona alyona.
12. Без обмежень – 24/02
Новий трек від гурту «Без обмежень» повертає нас у 24 лютого – до перших обстрілів, зруйнованих будівель та загиблих. Але ключове в цьому релізі – кліп. У ньому стрілки годинника йдуть у зворотний бік та «скасовують» все, що відбулося впродовж останніх трьох місяців.
«Війна у зворотному порядку та жорстка відповідь наших хлопців на агресію орди, як фінал цього відео. […] Це кліп про те, як наше життя змінилось за секунди. Ми знаємо, як було «до» 24 лютого. У кожного з нас кипіло своє життя: з мріями та планами на майбутнє. І вже знаємо, яке воно – «після»… Життя змінилося назавжди. Та незважаючи ні на що, ми віримо у ЗСУ і точно знаємо, що після нашої Перемоги, буде міцна, вільна та Незалежна Держава» – каже фронтмент «Без обмежень» Сергій Танчинець.
13. ТНМК – Доми
Культовий український гурт «Танок на майдані Конґо» на початку повномасштабної війни презентував сингл «Доми». Насправді ця пісня мала вийди до Дня кримського спротиву російській окупації. Утім розгортання нового етапу війни змінили плани музикантів.
«Спочатку ця пісня готувалась до Дня кримського спротиву російській окупації, проте останні події показали, що не варто приурочувати до одного дня, бо сенс змінився. Ми хочемо розказати усьому світу про те, що готові захищати свою землю від агресора», – розповідають учасники ТНМК.
14. Kozak System – Мамо
Український рок-гурт презентував пісню, присвячену батькам, які чекають своїх синів та доньок з війни. Спочатку музиканти планували випустити трек в квітні, разом із кліпом, утім вирішили, що пісня має вийти раніше – в березні.
«Ми планували реліз пісні «Мамо» на квітень цього року разом з кліпом. Але саме зараз прийшов її час. Сьогодні вся країна, всі сини і доньки встали на захист нашої Незалежності, встали на захист нашого народу. І кожна Мама зараз сидить вдома, хвилюється і чекає звісток, але ми можемо запевнити наших мам, що ми повернемося живі. Ворог буде розбитий», – кажуть учасники Kozak System.
15. KAZKA – I’M NOT OK
Ще один трек про біль та переживання, які довелося пережити кожному українцю, та про боротьбу за незалежність нашої країни. Цією піснею гурт ніби звертається до закордонних слухачів, намагаючись пояснити: ми не «окей», у наші будинки влітають ракети, наші люди гинуть від російських снарядів. Ми не «окей».
«Ми не «окей». Щодня ми дивимося в очі страху і продовжуємо боротьбу за мирне небо над рідною Україною на всіх фронтах! Мільйони українців перебувають у постійній небезпеці. Українські міста руйнують, ворог забирає невинні життя і культурну спадщину України», – йдеться в описі до треку.
16. Skofka – Ой на ой
Цей трек українького репера Skofka вийшов під час повномасштабної війни, однак текст та музика були написані задовго до вторгнення. Тривалий час виконавець не повертався до музики, а коли все ж вирішив переслухати демо-записи з альбому, який так і не встиг вийти, – злякався. Адже сьогодні ці слова набули абсолютно нового значення.
«З першого дня війни я й не сідав за написання чогось нового, хоч колеги і слухачі вже не раз запитували та радили робити те, що добре вмію. Ви знаєте, що до початку війни я займався написанням альбому, і увімкнувши демо, які написав і записав за декілька днів, та тижнів до війни, я не то що здивувався, я злякався від того що придумала душа раніше. В тих текстах, які я написав раніше, я не бачив і не мав на увазі тієї суті, яку добре бачу зараз. Близькі мені люди сказали: ти написав пророчі пісні і їх обов‘язково треба увімкнути Українцям зараз!», – розповідає Skofka.
17. Паліндром – Радість Моя
Паліндром – одне зі сценічних імен українського репера, композитора та продюсера Степана Бурбана. Це проєкт про відверті, особисті й подекуди тендітні теми, яких репер не дозволяє собі під іншим монікером – Кашляючим Едом.
«Паліндром – це коли запрошуєш додому друга, чи дівчину, і показуєш свій дитячий фотоальбом. Це дуже тендітне та особисте» – пояснює сам музикант
Саме Паліндром випустив трек «Радість моя». За словами автора, це щось на кшталт щоденника війни, в якому репер намагається зафіксувати різні настрої та емоції, аби згодом повернутися до цих рефлекцій.
«Вирішив для себе і вас робити щоденник пісень війни. Різні стани та емоції. Колись прийде час і можна буде проаналізувати це все», – підписав новий трек Паліндром.
18. Go_A – Kalyna
Насправді від Go_A чекали такого треку. Треку з особливим символізмом, що переплітається з сучасним звучанням та впізнаваним вокалом Катерини Павленко. «Калина» – це заклик до всіх заради об’єднання й спільної перемоги.
«Калина – символ, що супроводжував наш народ з прадавніх часів. Зламана калина була знаком тривоги та біди, а наруга над нею ганьбила людину. Її дбайливо оберігали, адже існувало повіря, що вона росла лише у добрих людей. Предки вірили, що калина має силу, яка несе безсмертя та здатна об’єднати покоління у боротьбі зі злом. Пісня «Калина» – це послання світу, який має об’єднатися заради майбутнього», – кажуть учасники гурту.
19. ЮЮ feat. Jandy, Ivan Taiga – Каменярі
Ця пісня – колаборація українських музикантів ЮЮ, Jandy та Taiga Ivan. Виконавці зізнаються, що ще ніколи в житті не створювали музику так швидко. До того ж – на відстані й через інтернет. За дві доби їм вдалося створити новий трек на основі слів Івана Франка та української народної пісні «Туман яром».
«Ми ніколи не жили під час війни, але, на жаль, війна прийшла на нашу землю. Життя людей та артистів перевернулося. Зараз артисти перетворилися на волонтерів: ми доставляємо їжу та медикаменти. А коли настає комендантська година, щоб врятуватися від жаху війни – ми творимо», – розповідають автори треку.
20. Two from Zoo – Публічна хвойда
«Від геройки до публічної хвойди – один крок. І навпаки. Війна швидко розвіює ілюзії та знімає маски і як боляче буває розчаровуватися в своїх очікуваннях та ідеалах», – розповідають автори треку.
Ця пісня за лічені дні стала вірусною та захопила соціальні мережі. Під неї українці створили сотні відео, в яких розповіли назагал, хто з публічних людей підтримав Україну та її боротьбу за незалежність, а хто – змовчав або став на бік агресора.
«Не очікуйте нічого ні від кого, крім себе самих! Ніколи не вимикайте критичне мислення, перевіряйте та аналізуйте всю інформацію, не ведіться на провокації та гучні заяви популістів і вчіться керувати своїми емоціями, які так легко зараз затьмарюють нам розум», – закликають музиканти з Two from Zoo.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі