Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Шанс для нової справи: як підприємцю вигідно орендувати приміщення

Опубліковано

Кількість приміщень, які підходять для відкриття магазину, салону краси або аптеки значно зросла. Ціни на оренду знизилися і це хороша новина для підприємців

Зараз можна орендувати приміщення для відкриття ресторану в самому центрі Києва – в районі Майдану, вул. Великої Васильківської, розповідає генеральний директор компанії «Ресторанний консалтинг» Ольга Насонова. «Ще рік тому спостерігався дефіцит і знайти об’єкт, що відповідає всім очікуванням, було дуже складно», – розповідає вона. Багато бізнесменів з цієї причини згортали свої програми з розвитку. Зараз у них з’явився шанс.

Представники малого і середнього бізнесу переважно відкривають свої об’єкти на перших поверхах житлових будинків. І не завжди в центральній частині міста. Для невеликого продовольчого магазина або перукарні важливі стабільний потік потенційних відвідувачів, тому часто підприємці віддають перевагу прохідним місцям в густонаселених районах міста. Але якщо бізнесмен, наприклад, купив франшизу для відкриття кафе відомої в усьому світі торгової марки, то йому краще орієнтуватися на центральну частину міста. За такою ж схемою часто працюють магазини одягу, взуття та аксесуарів. Свої перші магазини в нашій країні їм теж необхідно відкрити в центральній частині міста – це вимога власників торгових марок. Вони хочуть, щоб про вихід їх мережі в Україні дізналося якомога більше потенційних відвідувачів.

Періодично підприємці поглядають у бік торгових центрів, які динамічно розвиваються. Але потрапити туди не завжди просто. Орендні ставки в них можуть бути на 30-50% вище, ніж доведеться платити за приміщення на першому поверсі житлового будинку. Але і самі керуючі центрами в першу чергу віддають місця магазинам відомих торгових марок, а підприємцям пропонують не найкращі приміщення.

Ціни знижуються

Приміщення звільняються з кількох причин. Одна з них – криза внаслідок коронавірусу, яка зробила роботу деяких ресторанів, магазинів або салонів краси нерентабельною. В першу чергу постраждали ті підприємці, які погодилися платити підвищені орендні ставки. Потрібно правильно прораховувати витрати на оренду, каже Ольга Насонова. Адже крім неї заклад несе й інші витрати – на оплату комунальних послуг, заробітних плат співробітників, на прибирання та охорону. «За моїми підрахунками, оренда повинна займати не більше 22% від продажів ресторану. Це максимальна цифра. Все що більше – призводить до збитків », – каже Насонова. Схожі цифри називають і власники магазинів, салонів краси та ін.

Представники малого і середнього бізнесу переважно відкривають свої об’єкти на перших поверхах житлових будинків. І не завжди в центральній частині міста. Для невеликого продовольчого магазина або перукарні важливі стабільний потік потенційних відвідувачів, тому часто підприємці віддають перевагу прохідним місцям в густонаселених районах міста

Але є й інша причина, яку також потрібно враховувати майбутнім підприємцям. Директор київського агентства нерухомості Брок-ріелті Дмитро Корчев розповідає, що багато підприємців під час кризи змогли перебудувати свою роботу і відмовитися від офісу. Деякі з них мають намір працювати за цією схемою в найближчий рік. Тим більше, що масова вакцинація від коронавірусу відбудеться не раніше весни-літа наступного року.

Які приміщення зараз можна орендувати? Наприклад, в Києві це можуть бути місця в наближених до центру районах міста, в житлових масивах і на перших поверхах новобудов. Пропозиція зростає з кожним днем, тому знайти вигідну пропозицію можна буквально в кожному районі. У центрі міста плата становить $ 30-50 за кв м на місяць, а ось у спальних районах орендодавці готові укладати договори в гривні по 400-500 грв за кв м на місяць. Експерти радять торгуватися. Для цього можна проаналізувати розмір плати в приміщеннях, які знаходяться по сусідству, що дозволить знизити ціни на 15-20%.

При проведенні переговорів можна запропонувати і альтернативу – платити орендну плату в залежності від виручки. В середньому плата становить 10-15% від продажів на місяць. Зазвичай в договорах визначається мінімальний розмір ставки, наприклад, 20 тис. грв. на  місяць. Нижче цієї суми орендар платити не може. Але якщо у магазина непогано йдуть справи і виручка зростає, то орендний платіж може вирости до 25-30 тис. грв на місяць. На такі умови роботи погоджуються все більше орендарів.

Пропозиції в регіонах

Тенденції в найбільших українських містах дуже схожі на київські. В Одесі, розповідає ріелтор місцевого агентства нерухомості Олександр-N Олексій Красотов, під час карантину відбулася ротація орендарів. Деякі відмовилися від своїх приміщень, але на їх місце з травня прийшли нові гравці. «Особливо активними є підприємці, які хочуть відкрити свій магазин або заклад громадського харчування. А ось салонів краси поки відкривають менше », – говорить він. При цьому свій бізнес розвивають не тільки місцеві бізнесмени, але і підприємці з інших регіонів країни. Вони приїжджають спробувати щастя в приморському місті. Орендні ставки в Одесі приблизно на 10-15% нижче, ніж в столиці.

Під час карантину у Львові, розповідає директор агентства нерухомості Варіант і глава Львівського регіонального відділення Асоціації фахівців з нерухомості Андрій Борисов, орендодавці надавали знижки до 50-70% від первісної вартості оренди. Багато хто зрозумів, що краще піти на поступки, ніж втратити вигідного клієнта. Це теж хороший аргумент при проведенні переговорів. У червні вони спробували повернути ціни на докарантинний рівень. Але все одно на знижки можна претендувати. В середньому розмір дисконту становить до 30% від заявленої вартості оренди. Найдорожчі приміщення в столиці Галичини знаходяться на пл. Ринок, де ставки доходять до $ 100 за один кв м на місяць. У наближених районах – на пр. Свободи та Шевченка вона складають $ 60 за один кв м на місяць. У віддалених спальних районах плата становить приблизно $ 10 за кв м на місяць.

У Дніпрі та Харкові орендувати приміщення можна в середньому за $ 30-40 за кв м. Вільні об’єкти, як і в інших великих українських містах, з’являються постійно. До кінця року іх кількість буде поступово збільшуватися, що дозволить потенційним орендарям непогано торгуватися. «Наприклад, одне з приміщень у Львові здавалося за $ 1,8 тис. на місяць. Бізнесмени, які приїхали з Києва, умовили власника здати його за $ 1 тис. на місяць. Зараз вони роблять там ремонт », – каже Андрій Борисов. Економісти прогнозують, що пропозиція буде перевищувати попит, як мінімум, до весни наступного року. Це хороший шанс для підприємця знайти гарне приміщення за привабливою ціною для старту свого бізнесу.

На що варто звернути увагу

Нерідко успішні ресторани або магазини в Києві та інших великих містах змушені були закриватися. Причина – несподіване підвищення орендної плати або розірвання договору. Щоб цього не сталося, керуючий партнер юридичної компанії Кравець і партнери Ростислав Кравець радить наступне: перед тим, як відкрити на першому поверсі житлового будинку магазин, аптеку або перукарню треба переконатися, що приміщення дійсно належить до нежитлового фонду. Відкриття краще узгодити з керівництвом ОСББ, щоб убезпечити себе від можливих конфліктів з мешканцями будинку. Для відкриття ресторану чи аптеки потрібно отримувати спеціальний дозвіл, нагадує Ростислав Кравець. Тому спочатку варто дізнатися про всі вимоги до подібного роду об’єктів, а тільки потім приступати до ремонту приміщення. «Договір краще завіряти нотаріально, навіть якщо він підписаний на рік», – говорить Ростислав Кравець. Тоді власнику буде набагато складніше його розірвати. У документі треба прописати можливість підвищення орендної плати, наприклад, не більше ніж на 10% в рік, що дозволить убезпечити себе від можливих сюрпризів в подальшому. Зараз умови роботи на ринку диктує орендар і цим можна скористатися.

Суспільство

До Дня сміху коміки «Підпільного стендапу» зібрали 250 тисяч грн для військових

Опубліковано

Учасники «Підпільного стендапу» 1 квітня провели благодійний стрим, який тривав понад три з половиною години. Під час трансляції коміки збирали гроші на пікапи для спецпідрозділу НГУ «Атей».

Стрим відбувся на ютуб-каналі «Підпільного стендапу».

Як пройшов стрим

На трансляції виступили відомі українські коміки та знаменитості, зокрема Василь Байдак, Дядя Жора, Ницо Потворно, Саша Гонтар, Роман Міщеряков, Ганна Кочегура, Юрій Коломієць та інші. Під час стриму гості жартували, виконували завдання та розігрували мініатюри.

Мета благодійної трансляції

Під час благодійного стриму українці задонатили на пікапи для військових понад 250 тисяч гривень. Загальна мета збору — 500 тисяч гривень. Долучитися до нього можна за посиланням.

Підрозділ спеціального призначення «Атей» сформували два роки тому під командуванням Євгена Безсмертного. Бійці «Атей» брали участь у бойових діях на Донеччині, Харківщині, Запоріжжі та інших ділянках фронту. Наразі підрозділ проходить перепідготовку та комплектування задля розширення до роти спецпризначення.

Читайте також: Перо з фільмів Антоніо Лукіча продали за півмільйона гривень: кошти передали на ППО (ФОТО)

Про «Підпільний Стендап»

«Підпільний Стендап» — одне з найбільших об’єднань стендап-коміків в Україні, яке почали формувати у 2015 році. Щомісяця стендапери проводять близько ста концертів. Обʼєднання створює такі проєкти:

  • «Майже Інтелектуальне Шоу»;
  • «Підпільні Розгони»;
  • «Підпільний Кіноклуб»;
  • «Підпільний подскаст» та інші.

Нагадаємо, що «Підпільний Стендап» запустив нове шоу про книжки: першим гостем став Макс Кідрук.

Фото обкладинки: ютуб-канал «Підпільного стендапу»

Читати далі

Суспільство

У Чорнобильській зоні відчуження розквітнув червонокнижний білоцвіт (ФОТО)

Опубліковано

На території Чорнобильського заповідника розквітнув рідкісний білоцвіт весняний. Через знищення природних середовищ квітку внесли до Червоної книги.

Про це повідомили в Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику.

На Київщині цю квітку можна зустрітися хіба що в присадибних ділянках як декоративну рослину. Білоцвіт весняний росте переважно у Карпатах та на Поліссі.

У заповіднику вказали, що в Чорнобилі ці квітки колись висадили господарі однієї з осель міста. Рослина має потужну кореневу систему, а тому вона швидко розростається та розквітає білими дзвіночками із фіалковим ароматом.

Читайте також: Майстриня з Харкова допомогла покинутим котам на понад 250 тисяч гривень

«У народі вважається, що білоцвіт приносить удачу та є символом оновлення, а той факт, що він зберігся в зоні відчуження, надає йому ще більшої значущості: немов природа повертає собі життя у місцях, колись залишених людьми»‚ — написали у заповіднику.

Фото: Віктор Кучинський, фейсбук-сторінка Чорнобильского заповідника

Нагадаємо, що на місці лісової пожежі на Київщині висадили шість тисяч нових дерев.

Фото обкладинки ілюстративне: «Вікімедіа»

Читати далі

Суспільство

Не дає зануритися в темряву: це енергетик з Донеччини, що працює попри обстріли

Опубліковано

Валентин з містечка Курахове працює енергетиком уже понад 20 років. Курахівська ТЕС була у місті центральним підприємством, тому він навіть не вагався, який фах обере для себе:

«Я інженер-механік, завжди жартую, що руки ростуть з правильного місця, тому вдома ремонтував велосипеди чи машини. А згодом на роботі — обертові механізми. Та найважливіше — ми знали, що наша робота є критично важливою, бо ми давали людям світло і тепло».

Улюблену роботу довелось покинути, коли росіяни наблизилися до міста та почали кілька разів на день обстрілювати станцію.

Росіяни обстрілювали ТЕС щодня

У рідному місті Курахове я збудував свій будинок, зробив парник, де вирощував лимони, ходив на риболовлю. Згодом почав будівництво — змайстрував лазню та літню кухню біля будинку. Проте все змінилося у 2022 році. 

Моя сім’я виїхала на Закарпаття уже 8 березня, а я ж залишився на роботі. Ми з колегами працювали щодня і часто відновлювали техніку на станції після російських обстрілів. 

Перші пів року нас атакували переважно вночі, а коли росіяни підійшли ближче, то обстрілювали ТЕС з артилерії майже щодня. Часто стріляли на світанку — перед тим, як люди мали вийти на роботу. Потім як за розкладом наступна атака була в обід, а далі — ввечері. І це ще не враховуючи ракет, які також часто прилітали і по місту, і по станції.

Курахівська ТЕС до повномасштабного вторгнення. Фото: ДТЕК Курахівська ТЕС у фейсбуці

Я залишився жити у власному будинку, де ще у 2014 році облаштував гарний просторий підвал. Після початку повномасштабного вторгнення туди до мене переїхав брат і так ми разом жили понад два роки. Принесли туди деякі меблі, поставили буржуйку, провели електрику. А ще я зробив удома свердловину, тому ми постійно мали свіжу воду. 

Останні дні на станції не працювали, а просто виживали

Переважно по Курахівській ТЕС прилітало ще до оголошення тривоги. Тому ми постійно прислухалися і коли вже чули гучні вибухи неподалік, то ховалися. Росіяни з артилерії влучали і в паркувальні майданчики, тому наші авто були побиті. А коли обстрілювали ракетами, то навіть бомбосховище здригалося. 

Під час одного з обстрілів постраждала автівка Валентина. Фото надав Валентин

Тому останні місяці на роботі ми вже не працювали, а просто сподівалися вижити. У касках та бронежилетах переміщувалися різними коридорами та старались менше виходити на вулицю.

Проте влітку минулого року після чергового обстрілу керівники отримали наказ, що запуску блоку не буде і потрібно розбирати наше обладнання.

Ми так довго ремонтували станцію, а тепер мусили її залишити. З рідної станції я забрав з собою лише системний блок власного комп’ютера.

На новій роботі ділюся досвідом з колегами

Я дуже просився на роботу саме на Бурштинську ТЕС, адже хотів бути ближче до сім’ї, яка жила на Закарпатті. І зараз живу у невеличкому селі біля Бурштина. Ми часто зідзвонюємося з курахівськими колегами, адже багатьом з них компанія запропонувала роботу на інших своїх ТЕС. Декілька з них навіть жили у мене деякий час, поки не знайшли власне житло. А ще ми хочемо зустрітися всі разом під час відпустки десь в Карпатах. 

Часом колеги з Бурштинської ТЕС запитують мене про обладнання, з яким я працював удома. Я показую свої фото, схеми та креслення, ми часто порівнюємо механізми, хоча тут станція більш сучасна за нашу.

Валентин перевіряє техніку на новій роботі. Фото надав Валентин

Єдине, що для мене не змінилося, то це кількість роботи — її було багато вдома, а тепер і тут, проте я швидко до всього звикаю. Тут я також працюю зі схожими обертовими механізмами.

І знову ремонти через ворожі обстріли

Кожен мій день починається з наради та ранкового обходу. Протягом дня я відповідаю на листи від підрядників, перевіряю техніку та планую ремонти. Коли починається повітряна тривога, то ми спускаємося в укриття або ж покидаємо територію. Деякі колеги мусять залишатися на своєму робочому місці та рятувати обладнання після прильотів, якщо це необхідно.

Курахівська ТЕС після чергового російського обстрілу. Фото надав Валентин

Ця проблема скрізь мене переслідує. В Кураховому ми з колегами лише змогли відремонтувати обладнання, тільки запустили димарі, все почало диміти як знову новий обстріл. 

Так само і тут — дуже багато пошкоджень, деяке обладнання вже не підлягає ремонту, а щось потребує багато коштів і часу. Ми не маємо таких можливостей та й бракує енергетиків, які б могли цим займатися, бо молодь не поспішає йти в цю сферу. Тому працюємо ми. 

Все одно люблю свою роботу

Я сумую за домом та рідною ТЕС, але вже й не знаю, чи буде до чого повертатися, адже минулоріч росіяни окупували Курахове.

Я бачив фото, як зараз виглядає станція. Там зруйнували майже всі труби, пошкодили багато приміщень, цехів, немає вікон та даху. Зараз це місце зовсім не впізнати.

Професія енергетика досить складна, та навіть якби я знав, що нас чекає в майбутньому, то все одно б пішов працювати в цю сферу. 

Валентин під час роботи. Фото надав Валентин

Зараз кожен має допомагати країні на своєму місці. Я не можу долучитися до війська через проблеми з хребтом. Тому продовжую працювати та станції та робити те, що вмію найкраще — давати людям світло. Бо якщо тут нікого не буде, то що ж тоді — все зануриться в темряву?

Читати далі

Шопочитати

Суспільство11 години тому

Не дає зануритися в темряву: це енергетик з Донеччини, що працює попри обстріли

Валентин з містечка Курахове працює енергетиком уже понад 20 років. Курахівська ТЕС була у місті...

Суспільство1 день тому

«Ви ж його лікуєте?»: учителька Ксенія та її син Юрчик спростовують міфи про аутизм

2 квітня — Міжнародний день поширення інформації про аутизм. Це учителька, методологиня «СпівДії заради Дітей»...

Технології5 днів тому

Проміняла вишивку на Counter-Strike: як 59-річна киянка стала кіберспортсменкою

Пенсіонерка Тетяна Силенко шукала якесь заняття, яке б допомогло їй оговтатись у складний період життя,...

Технології7 днів тому

Ці роботи можуть розмінувати Україну за 10 років. Як українські розробники створили «ЗМІЙ»

Розробників з Rovertech об’єднала війна, а тікток допоміг зустрітися. Усі довкола казали, що їхній задум...