Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Ровесники незалежності: що про українську свободу говорять ті, хто виборює її просто зараз

Опубліковано

Що таке «незалежність», водночас просто і складно пояснити. У цьому слові криються мільйони думок, людських голосів, сердець, що віддали життя за Україну, і сердець, що борються за неї зараз. ШоТам поговорили з ровесниками нашої відновленої Незалежності — військовими 1991 року народження. І вони мають, що нам сказати.

Таня Романюк на псевдо Руді

Госпітальєрка

Незалежність для мене — це боротьба демократії проти авторитаризму. Це імена полеглих, які загинули за нашу незалежність за всі роки існування вільної України, і червоний колір крові, якою в цій боротьбі тепер земля просочена. Це «Пливе кача» та синьо-жовті прапорці на Майдані Незалежності. Це запах димовух на акціях протесту та запах спалених покришок на Революції Гідності. Це людина, яка говорить українською без страху бути закатованою чи вбитою.

Таня Романюк вишиває спадок у підвалі між чергуваннями. Фото надала героїня

Рік тому ми працювали під Роботиним. На чергуваннях, поки чекали на виїзд по поранених, сиділи в підвалі. Коли стало небезпечно — перемістилися в іншу хату, в інший підвал. Іноді чергували в посадці. Щоб вбити час і заспокоїтися, бо село постійно крили й бувало страшно, я вишивала у підвалі при світлі ліхтарика, в посадці. Забрали пораненого, повернулись на точку — вишивала. Важливим було продовжувати творити щось традиційне, що можу лишити після себе в спадок.

Шиття Тані Романюк. Фото надала героїня

Зараз ця вишивка для мене — найцінніша річ, яку я дуже хочу зберегти й передати своїм дітям. І це теж про Незалежність.

Влад Недвига на псевдо Black

військовослужбовець 1-го інтернаціонального легіону

Для мене незалежність — це насамперед самостійність бути вільними! Самостійність вибору, розвитку. Незалежність для нашої держави я бачу в її повному суверенітеті й цілісності, щоб ми не були ні від кого залежними чи підлеглими. Щоб при владі були справжні патріоти своєї держави.

Нам не потрібно навʼязувати чиюсь думку: ми хоч і молода країна, але розвиваємось і робимо так, як вважаємо за потрібне.

Влад Недвига під час служби. Фото надав герой

Я — військовослужбовець 1-го інтернаціонального легіону, тож маю багато спогадів, що підкреслюють незалежність. У нас у роті проходять військову службу іноземці: колумбійці, бразильці тощо. У нас із ними завжди гарні стосунки. Вони допомагають відстоювати нашу незалежність.

Куліш

доброволець, військовослужбовець ББпС

Складне запитання. Незалежність для мене особисто — це свобода, можливість вільно жити на своїй території, коли твоїй державі нічого не загрожує.

Напевно, це коли Україна може сама вибирати свій шлях. Коли голос населення є єдиною владою в державі й ніхто не має права втручатися в її внутрішній світ.

Куліш на службі. Фото надав герой

Маю спогад, який асоціюється з незалежністю — це початок повномасштабної війни, коли нам дозволили гуртом мобілізуватися в новостворену військову частину. Ми, на той час не маючи звань, могли докладати всіх сил для захисту держави, і до нашого слова прислухалися. Оце теж Незалежність — коли ти тільки став частиною ЗСУ, але твоє слово має вагу.

Мамай

боєць 1 батальйону 12 бригади НГУ «Азов»

Для мене незалежність держави — це можливість обирати. Це право вибору громадян нашої держави й кожного українця обирати свою долю. Не бути в чиїйсь орбіті, як ми були в орбіті Москви до 2014 року, а обирати свій шлях — євроатлантичний, європейський, шлях не лише сильних, але й цивілізованих, інтелектуальних, просунутих людей, які поважають вибір.

Мамай на службі. Фото надав герой

Я — ровесник незалежності: і мені, й Україні 33 роки. Попри те, що в нас є багатовікова традиція державності, зараз держава в нас молода.

І для мене так само це той вік, коли ти вже перестаєш думати лише про себе, мислити лише категоріями «а що буде зі мною?». Ти вже починаєш думати про своїх дітей, про їхнє виховання, про створення тих умов, де наступні покоління будуть нормально розвиватися.

Бригада «Азов» працює в Серебрянському лісництві. Це наша зона відповідальності — звісно, поруч з іншими бригадами та батальйонами. Ми вибиваємо ворога з позицій, відсовуємо їх, відпихаємо подалі кожного разу після вдалих штурмових або контрштурмових дій. От це все в мене асоціюється з незалежністю, з тим, що ми маємо не лише право, а й силу це право забезпечувати. 

Забезпечення свого права силою — це квінтесенція незалежності нашої держави.

Коментарі

Суспільство

На Takflix вийшов документальний фільм «Рік тигра»

Опубліковано

На Takflix вийшов документальний фільм «Рік тигра», де розповідається про Харків під час початку повномасштабної війни. Події розвиваються у 2022 році, який є роком тигра.

Про це повідомляє SKVOT.

Відео: Takflix

Про фільм

Олександр, головний герой, мешкає на Північній Салтівці та вирішує залишитися там після початку повномасштабної війни. З 700 жителів його будинку на місці залишилося тільки шестеро сусідів і їхні домашні улюбленці.

Читайте також: Тімоті Снайдер написав книгу про розмови з Володимиром Зеленським: презентація роботи

Російські обстріли двічі зруйнували квартиру Олександра, але він зберігає лише одну річ — свою камеру, за допомогою якої документує життя на Північній Салтівці та свої будні.

Переглянути документальну стрічку можна за посиланням.

Нагадаємо, раніше ми писали, як українці зупиняють показ російської пропаганди за кордоном.

Фото: Скриншот/Фрагмент з фільму «Рік тигра»

Коментарі

Читати далі

Суспільство

На Вінниччині відкрили дві відремонтовані школи: там навчатимуться 700 учнів

Опубліковано

У селах Стрижавка та Мізяківські Хутори у Вінницькій області відкрилися дві відновлені школи, в яких навчатимуться понад 700 учнів.

Про це повідомляє Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури.

Міністерство відновлення повідомило, що в селах Стрижавка та Мізяківські Хутори завершено проєкти з ремонту шкіл вартістю 380 тис. і 205 тис. євро. Ці проєкти реалізовані в межах «Програми з відновлення України», ініційованої Європейським Союзом та Європейським інвестиційним банком, і спрямовані на відбудову соціальної інфраструктури.

Ремонт включав покращення ізоляції стін і дахів, заміну старих вікон та дверей на енергоефективні. Завдяки модернізації школи зменшать викиди CO2 до 30% та скоротять споживання тепла на 15% щорічно.

Читайте також: В Україні можна поставити гуманітарні авто на державний облік: як це зробити

У регіоні наразі реалізують 7 проєктів, серед яких 4 школи, 2 об’єкти критичної інфраструктури та адміністративна будівля. Два проєкти вже завершено, інші ще будуються.

Незабаром буде оголошено «Програму відновлення України ІІІ», в межах якої громади зможуть подавати заявки на реконструкцію у сферах освіти, охорони здоров’я, теплопостачання та водопостачання.

Нагадаємо, на Миколаївщині відновлять школу, зруйновану російським авіаударом.

Фото: Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Києві перейменували вулицю на честь Героя України, який обороняв Азовсталь

Опубліковано

У Києві перейменували вулицю Генерала Наумова, що знаходиться у Святошинському районі столиці. Відтепер вулиця називатиметься Олега Мудрака.

Про це йдеться на сайті Київської міської ради.

Олег Мудрак із позивним «Сухарь» народився і виріс у Києві. Війна почалася для Олега у 2014 році: з початку АТО він став добровольцем та пішов на фронт.

З роками Олег Мудрак був командиром взводу, роти, згодом — командиром 1-го батальйону окремого загону спеціального призначення НГУ «Азов». Герой України боронив Маріуполь та Азовсталь, був учасником Широкинської операції, боїв на Світлодарській дузі, боїв за Дебальцеве та багатьох інших операцій.

Читайте також: На честь героїв та видатних українців: у Чернівцях планують перейменувати понад 60 вулиць

«У травні 2022 року за наказом разом з побратимами вийшов у «почесний полон» до росіян, пережив полон в Оленівці та численні катування. Повернувся під час великого обміну у вересні 2022 року дуже виснаженим та схудлим на понад 40 кг. Від отриманих поранень і тортур серце Олега зупинилось на 36-му році життя вранці 21 лютого 2023 року. Його прах був розвіяний побратимами над Дніпром», — повідомили у міськраді.

Фото: Олег Богачук

Нагадаємо, у Києві на честь героїв-захисників перейменують ще 7 вулиць та провулків.

Фото: Depositphotos

Коментарі

Читати далі
Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Швидкий доступу до ШоТам
Встановити
Додати Ровесники незалежності: що про українську свободу говорять ті, хто виборює її просто зараз на Початковий екран
Закрити

Для оптимізації роботи на мобільному пристрої додайте ярлик Ровесники незалежності: що про українську свободу говорять ті, хто виборює її просто зараз на головний екран мобільного пристрою

1) Натисніть кнопку поділитися на панелі меню вашого браузера
2) Натисніть «На Початковий екран».
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про дуже важливі події та текст
Відхилити
Дозволити сповіщення