Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Робить тільки те, що приносить задоволення: як викладачка стала блогеркою після понад 20 років роботи в університеті

Опубліковано

Під час розмови з цією жінкою мені захотілося дістати з полиці художню книгу та скоріше її прочитати. Ділюся цим з нею. «Все правильно, так і має бути — значить, ви потрапили в мої пастки», — щиро посміхаючись, каже співрозмовниця. 

Вона — філологиня, науковиця, доцентка, досвідчена викладачка української літератури, а ще блогерка, яка розповідає про літературу простими словами. Завдяки блогу Ірини можна дізнатися про те, чому Робінзон Крузо не збожеволів на острові, в якому творі проблеми в стосунках варто обговорювати, а не втікати з бабусями в Лавру, та з чого варто починати читати українську літературу. Про те, як кардинально змінити життя вона розповіла ШоТам.

У свої 50 Ірина Побідаш залишила стабільну роботу в університеті та повністю присвятила себе блогу. «Оскільки роки крапають, а життя кінечне, то я спитала себе, як хочу провести свої останні десятиліття, і чи можу дозволити собі займатися чимось не вимушено, а з насолодою», — каже жінка. 

Ірина Побідаш

Філологиня, науковиця та літературна блогерка

Понад 30 років професійної роботи з літературою

Ірина Побідаш професійно займається літературою понад 30 років, але каже, що та з нею все її життя. Ще змалку Ірині багато читала її мама, згодом читати книги любило все оточення, а ще в неї завжди були хороші викладачі. За плечима в Ірини Побідаш філологічна освіта університету Драгоманова, 7 років вчителювання в школі, аспірантура з журналістики та викладання в університеті.

Блогерка каже, що в школі чи університеті викладання завжди обмежується програмою, якої вчителі повинні дотримуватися та вкладатися в певну кількість годин. «Я ж хотіла більше говорити про те, що мене дуже цікавить і залишається поза межами програми», — ділиться Ірина Побідаш.

Тому у 2021 році вона наважилася опанувати Instagram, адже хотіла бути на одній хвилі зі своїми студентами. Згодом вирішила використовувати цю соцмережу й для власної роботи.

Ірина Побідаш викладає своїм студентам з університету під час дистанційного навчання. Фото надала героїня

Тоді переважно були букблогери, які говорили про літературні новинки чи сюжети, а Ірині ж хотілося розповідати про літературу загалом.

З візуальною частиною підсобила подруга та колега Ніка, яка спершу допомогла опанувати Instagram, а потім зацікавилася проєктом сама, тому жінки досі працюють разом.

«Блог починається тоді, коли тебе читають рідні, близькі та друзі. Після перших дописів якось я прокинулася та побачила багато репостів від студентів, які мене там знайшли. Було дуже приємно, що вони мене підтримували та раділи, що я зайшла в їхній простір. І досі підтримую контакт зі своїми колишніми студентами чи учнями», — розповідає Ірина Побідаш.

Створила блог про літературу простими словами для всіх

У своєму блозі Ірина Побідаш розповідає про літературу майстриням, айтівцям, режисеркам, домогосподарям, науковицям чи спортсменам — серед підписників є різні люди з різними вподобаннями, але їх усіх об’єднує любов до книги. 

Коли блог Ірини ще був маленький, то разом з читачами вона влаштовувала літературні квести на весь тиждень, завдяки яким можна було дізнатися багато цікавого про письменників того, чого не чули в школі. Люди й досі пишуть з проханням повторити ці квести.

Ірина завжди хотіла, аби більше людей захоплювалися літературою та читанням. Фото надала героїня

«Instagram став для мене майданчиком для впізнаваності та дав мені можливість знайомитися з різними людьми, які часто запрошують вести лекції, писати вступні статті, редагувати чи модерувати якісь заходи. А я за будь-який літературний чи культурний двіж. Колись уявити не могла, що познайомлюся з онукою Алли Горської, а вона запросить мене модерувати книгу, яку видала!» — захоплено розповідає Ірина.

У майже 50 вирішила дозволити собі робити тільки те, що приносить задоволення

У свої майже 50 років Ірина, яка понад 20 років працювала в університеті, якось вранці пішла на роботу викладачкою, а вийшла з трудовою книжкою та заявою про звільнення. Це не було якесь спонтанне рішення, й жінка йшла до цього не день і не рік. При цьому вона називає викладання наркотиком і каже, що з нього дуже складно «зіскочити». 

«Мені дуже подобалося спілкуватися з молоддю та викладати, проте про звільнення мене змусила подумати одноманітність і те, що я вже вичерпала для себе цю сторінку. Мені хотілося розвитку та нових викликів. Викладання нелегке — ми не лише читаємо книги та плануємо цікаві активності. Це робота, яка потребує постійної залученості», — ділиться Ірина.

Ірина проводить лекцію у своїй домашній саморобній студії — з роздруківками й телефоном зі штативом. Фото надала героїня

Ірина дуже любила своїх студентів, колег і саме викладання, проте не хотіла робити монотонну роботу. «Оскільки роки крапають, а життя кінечне, то я спитала себе, як хочу провести свої останні десятиліття, і чи можу дозволити собі займатися чимось не вимушено, а з творчою насолодою. А я ще втратила чоловіка, важко захворіла моя мама, і коли ми бачимо, як згасає життя рідних людей, то більше переосмислюємо, як хочемо жити та що мати від цього життя», — стверджує філологиня.

Пішла з освіти, але освіта з неї — ні

Ірина ділиться, що дуже любить Григорія Сковороду та його ідею «сродної праці». Коли вступила в університет, то думала, що ніколи не викладатиме, але згодом полюбила роботу з молоддю й те, який мала вплив на своїх студентів. І це не тільки про літературу.

У своєму блозі Ірина Побідаш не лише розповідає про книги просто, але й сама багато вчиться, аби пропонувати людям все більш цікаві вебінари, лекції, курси. Перший досвід співпраці для неї відбувся з командою Prometheus.

Ірина Побідаш під час запису професійного подкасту. Фото надала героїня

«Мене дуже надихає, коли підписники пишуть, що завдяки моїм розповідям і дописам вони дізналися про літературу більше, ніж під час навчання в школі», — розповідає блогерка.

Усі свої курси та лекції Ірина створює так, аби люди з них вийшли не лише з емоціями, але й з новими знаннями, які зможуть їм допомогти в житті. 

Захоплення Шекспіром, Шевченком і «Жовтим князем»

На питання, які книги вплинули на неї, Ірина Побідаш каже, що кожна книжка впливає на нас і виробляє наш смак, навіть якщо нам здається, що вона нецікава.

«Якщо людина прочитала три книжки першу, синю й про колобка, то, звісно, рівень пізнання в неї один. Якщо тільки міфи Давньої Греції, то це тільки перший рівень пізнання античності. Але що більше читає, то кращим стає літературний смак», — стверджує Ірина.

Одним з найвеличніших драматургів блогерка вважає Шекспіра. З української ж літератури Ірина захоплюється творами Шевченка. Її бабуся часто співала пісні, які жінка вважала народними, а це були вірші з «Кобзаря». А ще вразив Іван Багряний з твором «Чому я не хочу вертатися до СРСР», адже вона читала його на початку 90-х, коли про це мало хто  говорив. Своєю естетикою Ірину приголомшив Коцюбинський, а ще Хвильовий, Підмогильний, Стефаник, Семенко.

У житті Ірину завжди супроводжує велика кількість книг. Фото надала героїня

Особливий вплив на жінку мав «Жовтий князь» Василя Барки — твір про Голодомор, який пережила бабуся Ірини. Бабуся назвала цю книгу просто «хорошим текстом», бо більшість з тих подій пережила сама. Тому ще тоді блогерка зробила для себе висновок, що історії мають різний вплив на різні покоління. 

Щодо творів, які багато хто читав, але Ірині вони не подобалися, то це переважно російська література. А ще блогерка не в захваті від Гоголя й не розуміє, чому діти мають його вчити в школі, адже його позиція — поганий приклад для молоді. І не любить «Чорну раду» Пантелеймона Куліша. 

«Я розумію, що цей твір важливий для літератури, але він мені не зайшов. Обираючи між Кулішем і Шевченком, я б пішла на зустріч до останнього послухати, як він читає вірші», — ділиться Ірина.

Художня література як терапія, сила та відпочинок

Ірина каже, що читання художньої літератури зараз, у такий складний час, може бути терапією. На початку вторгнення читачі писали, що їх рятує читання або ж що вони не можуть читати взагалі. Тим, хто хоче повернутися до читання, блогерка радить починати з малої прози, аби ненадовго відволіктися від проблем. 

«Хтось прочитає книги Коцюбинського й побачить красу, хтось — Шевченка чи Багряного і зрозуміє, що ще є сили для боротьби. В літературі можна знайти силу, відпочинок чи перерву. Хтось не може читати про війну, бо складно проживати ці емоції знову, а хтось навпаки знаходить для себе в цьому порятунок. Книги — як ліки, просто треба знайти для себе саме той рецепт», — ділиться Ірина Побідаш.

Ірина каже, що в літературі можна знайти силу, відпочинок чи перерву. Фото надала героїня

Жінку захоплює мистецтво, адже воно показує, що ми живі, показує нашу епоху, і саме його можна передати наступним поколінням. Тому Ірина вдячна всім митцям, що зараз продовжують працювати в Україні. А ще щаслива, що навіть зараз тут відкривають книгарні, і люди продовжують читати:

«Я раджу всім читати різну літературу, але особливо художню, бо вона дозволяє побачити людину та переосмислити життя».

Чесно та щоденно робити свою роботу

Література допомагає Ірині відчувати повноту життя, адже жінка дозволяє собі робити те, що їй дуже подобається, що її захоплює та мотивує. «Мені подобається залюблювати людей в літературу та приносити в цей світ щось прекрасне, аби бути ближчою до мистецтва», — каже блогерка.

Наприкінці вона згадує про твір Альбера Камю «Чума», в якому лікар у зараженому чумою місті оперував людей. На питання, навіщо він це робить, якщо всі приречені, герой відповів, що просто чесно та щоденно робить свою роботу.

Завдяки літературі Ірина Побідаш відчуває повноту життя. Фото надала героїня
«Свого часу ця цитата мене дуже зачепила. Коли складні часи, є багато місця для паніки, смутку та внутрішньої трагедії. Але, попри все, нам просто варто чесно виконувати свою роботу й цим доводити, що наша країна є і буде, і що все завжди можна змінити, незалежно від віку чи свого становища», — підсумовує Ірина Побідаш.

Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі

Суспільство

«Культурні сили» провели захід на тему підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні

Опубліковано

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.

Про це повідомили в «Культурних силах».

Що обговорили на заході

Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.

На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:

«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».

Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.

«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.

Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:

«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим». 

Презентація кліпу «Місто наречених»

На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).

«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.

Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:

«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс». 

Відео: ютуб-канал «Культурних сил»

Довідка

«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:

  • «Культурний десант»;
  • «Книга на фронт»;
  • «Фронтова студія»;
  • «Оркестр 59» тощо.

«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.

Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.

Фото: «Культурні сили»

Читати далі

Суспільство

На Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО)

Опубліковано

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.

Про це повідомили у команді простору.

Що буде в MLYN design hub

Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.

Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.

«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.

Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція

Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.

«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.

MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.

Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.

Фото: MLYN design hub

Читати далі