Колонки
Рівні фінансові можливості для кожного? На жаль, економіка працює дещо інакше

Час розвіяти черговий міф: «Про рівні фінансові можливості». Вважається, що держава має забезпечити рівний доступ людям до благ. Це стосується «соціальних» сфер – освіти, медицини, доріг, пенсій, соцзабезпечення тощо. Відкрию таємницю – намагання забезпечити всіх рівним доступом лише погіршує цей доступ.
І на це є дві основні причини.
1. Податки. Будь-яка державна послуга оплачується ними. Податки гальмують економічний розвиток, погіршують добробут людей. Тобто зменшують їхні фінансові можливості, ускладнюючи доступ до благ.
2. Державне регулювання. Усі «соціальні» сфери напряму управляються, регулюються і ліцензуються державою, а деякі з них взагалі заборонені для приватного ринку. Це означає, що держава штучно обмежує кількість гравців та конкуренцію, тож це зменшує їх доступність та якість, тим самим лише віддаляючи ці блага від споживачів.
Рівні фінансові можливості – це взагалі фікція, яку неможливо досягти. Ба більше, її і не потрібно досягати. Бо нерівність – це зовсім не недолік, як кажуть, це не баг, а фіча! Адже нерівність – це людська особливість, яка є драйвером руху, мотивації та розвитку.
Наскільки б дивно це не звучало, але із забезпеченням доступу всіх людей до благ якраз найкраще справляється вільний ринок. Він є головним урівнювачем фінансових можливостей. Так, нерівність залишатиметься, але в умовах вільної економіки середній та нижчий рівні добробуту та, відповідно, доступу до товарів та послуг, завжди будуть зростати.
І коли чиновники починають рівняти людей, вони можуть робити всіх лише однаково біднішими. Нерівність все одно нікуди не зникне, але середній та нижчий рівні знизяться, всі отримають складніший доступ і гіршу якість товарів і послуг.
Тож замість того, щоб урівнювати можливості людей, треба не заважати людям багатіти та не обмежувати конкуренцію підприємців у цих сферах. Закони економіки чудово працюють і в «соціальних» сферах. Приватний ринок завжди робить дива у всіх без винятків галузях.
Це авторський текст Володимира Поперешнюка. Публікація відображає особисті думки автора, що можуть не співпадати з позицією редакції ШоТам.
Колонки

Видавництво «Основи» готує до випуску оновлене видання фотокниги Олександра Бурлаки Balcony Chic, присвячене українським балконам. Книга, яка стала культовою для поціновувачів архітектури, отримає новий вигляд із доповненнями про реалії воєнного часу.
Про це повідомляє видавництво.
Що нового у Balcony Chic
Перевидання включатиме фотографії 2022–2024 років, які відображають трансформацію балконів під час війни. Серед знімків — зруйновані конструкції, встановлені сонячні панелі та системи Starlink, що стали символами адаптації та відновлення.

Коли чекати на книгу
Оновлене видання Balcony Chic зʼявиться у травні 2025 року. Вартість книги на етапі передзамовлення — 1190 гривень зі знижкою. Оформити замовлення можна вже зараз на сайті видавництва.
Читати також: Кияни можуть здати книги російською та отримати знижку на українські видання: як долучитися
Балкон як дзеркало часу
Олександр Бурлака за допомогою фотографій та текстів досліджує феномен балконів — від їхньої архітектурної функції до культурного та соціального значення. Видання, доповнене реаліями воєнного часу, відкриває нові грані сприйняття української архітектури.
Нагадаємо, що оскароносний режисер Мішель Азанавічус пише книжку про війну в Україні.
Фото: видавництво «Основи».
Колонки
Колонки

Статистика проєкту
