

Суспільство
«Реставрація або як хатинка прабабусі ожила знову»: історія жінки, яка відновлює село і береже культурну спадщину
Олена Присяжнюк народилася і виросла у селі. Найтепліші дитячі спогади Олени пов’язані з прабабусею, її борщем і піччю у хаті-мазанці. Понад десять років жінка присвятила себе сімейному бізнесу, допоки не взялася відновлювати хатину прабабусі в рідному селі.
Реставрація захопила Олену і вона придбала ще кілька хатин, щоби продовжити займатися відновленням та збереженням української спадщини. Водночас жінка започаткувала тематичний блог про власний досвід реставрації і популяризацію українського села.
Про ідею відновити хату прабабусі, любов до рідного села, мрію про власний хутір і розвиток екотуризму Олена Присяжнюк розповіла для ШоТам.

Олена Присяжнюк
Реставраторка хатинок-мазанок
Прабабуся залишила після себе хатину, піч і теплі спогади
Ніколи не думала, що розумітимуся на тому, де просів фундамент старої хати і як це виправити. В дитинстві я мріяла стати лікарем, потім думала працювати у судовій системі, а в реальності отримала освіту менеджера зовнішньої економічної діяльності і управління персоналом.
Згодом вийшла заміж і працювала в сімейному бізнесі свого чоловіка – керувала готелем та рестораном, а ще відкрила власний секонд-хенд. Цим я займалася протягом 10-ти років, доки не усвідомила, що моїй душі кортить геть іншого, але я ще не знала чого.
Я часто згадувала про своє дитинство, левову частку якого я проводила з бабусею і прабабусею. Усі мої найтепліші дитячі спогади пов’язані саме з прабабусею – який надзвичайний борщ вона готувала і як я спала на печі в її хаті. Думаю, ці спогади і наштовхнули мене на те, що я можу спробувати реставрувати старі хатини, щоби відроджувати те, що встиг поглинути час.
Шукала не хатину, а спогади дитинства
Першою відреставрувати оселю своєї прабабусі я не здогадалася і вирішила придбати іншу хатинку в рідному селі Жабокричі, що на Вінниччині. На огляд однієї з хат, зі мною пішла моя бабуся, яка довго відмовляла мене від покупки і переконувала взятися за дім, який дістався мені у спадок.
Коли я все ж подивилася хату, яку продавали, то не відчула того, що ж мене так тягнуло до реставрації. І врешті я зрозуміла, що шукаю не хату, а спогади з дитинства, які заховались в будинку прабабусі. Я прагнула відновити те тепло, яке зігрівало у дитинстві і той самий борщ на прабабусеній печі.
За реставрацію я взялася у 2020му році. На щастя, я встигла закінчити до того, як померла сестра прабабусі, адже вона так хотіла побачити відновлену хату. А вдалося тому, що в самій хатині час завмер на п’ятнадцять років, залишились всі меблі, штори, карнизи, скриня, тому мені не треба було нічого купляти і витрачати на це дорогоцінний час.

Реставрація – це довгий і не простий процес
Згодом я почала вести блог у соцмережі і розповідати про реставрацію. Спершу думала, що ніхто не розділить зі мною це захоплення. Втім з’ясувалося, що це доволі цікава тема для багатьох і після того, як я показала маленький шматочок роботи, мені почали писати люди і розпитувати про процес.
Відтоді я веду тематичний блог про реставрацію хатинок в селі та намагаюся популяризувати цю справу. На відновлення прабабусиної хати пішов рік. Реставрацію я почала з підмурування будинку, адже він сильно просідав, там не було сильного фундаменту. Далі – довелося змащувати всі тріщини сумішшю піску, глини та кізяка, а після цього – натирати стіни спеціальним річковим піском з глиною.
Важливий момент, цей особливий пісок нині знайти складно, але бабусі були далекоглядні і запаслися ним наперед. Наступний процес – побілка хатини всередині та знадвору. Не вапном, а білою глиною, якій я додала трохи синього відтінку. Одразу скажу, що найважче відновлювати ті місця, які просідають в хатині. В одній з них весь куток кімнати просів, тому його довелося вибивати і наново майструвати.
Скільки коштує реставрація я не знаю. Точніше, не можу порахувати і на це є приємна причина: чимало матеріалів ми мали заготовленими чи отримали в спадок. Але якщо взяти середню вартість усіх матеріалів і послуги майстрів, які роблять підмурок та присьби, то відновлення однієї хати обійдеться до двох тисяч доларів. Це без облаштування подвір’я.
П’ять хатинок і екотуризм
Остаточно я зрозуміла, що обрала правильний шлях тоді, коли мені у соцмережах почали писати охочі приїхати і пожити у відреставрованій хатині бодай кілька днів. В наш час хата-мазанка – це екзотика. Втім розділити хатину прабабусі з іншими людьми я не була готова, тому з’явилася ідея відреставрувати ще одну хатинку, там приймати гостей і розвивати екотуризм.
Ідея так сподобалася, що на сьогодні у мене вже є п’ять хатинок в рідному селі – дві повністю відреставровані та ще одна на фінішній прямій. Остання стала для мене сюрпризом – її неочікувано подарував мій чоловік. Вона стоїть на краю села біля соснового лісу.

Ми живемо в час усвідомлення того, ким ми є
Цією справою я захопила чоловіка, батьків і бабусю з дідусем. Всі вони розуміють, як це важливо і підтримують мене. До речі, дідусь – зірка мого блогу. Він з бабусею живе неподалік і часто приходить подивитися, що я роблю і, звісно, допомогти.
Ті, хто слідкують за мною та реставрацією у соцмережах, також підтримують мене і те, чим я займаюся. Мені часто пишуть українці, які вже довго живуть закордоном, але сумують за домом. Вони надсилають фото своїх старих хатин та діляться власними спогадами про своє минуле. Зараз ми живемо в час усвідомлення того, ким ми є і в такі важкі моменти людей завжди тягне додому.
Зараз односельчани розуміють, навіщо я це роблю
Коли почалася робота над першою хатиною, то в селі не одразу зрозуміли, що я роблю і навіщо. Та всі питання швидко зникли, коли з’явився результат моєї праці. Ба більше, в нашому селі навіть покращилась ситуація з продажем хатин. Здебільшого пустих.
Старовинні речі збереглись лише в хатині моєї прабабусі. Для решти мені придбати старожитності. Мені було морально важко, коли я запитувала про старі шафи чи столи, а мені відповідали, що порубали їх на дрова. Коли я все ж знаходила якісь цікаві речі та меблі, то купувала їх у власників. Зараз багато односельчан самі приносять старі глечики, тарілки чи щось інше, що знайшли в себе вдома.
В одній з хатинок вже відбувся успішний тест-драйв. Я організовувала захід для жінок, запросила психологиню і вона жила у реставрованому будиночку. Поки інших гостей не запрошую, адже хочу зробити санвузол хоча б в одній хаті. Дехто готовий пожити кілька днів без зручностей в будинку, але для багатьох – це дискомфорт.

Ділюся українським спадком з охочими його зберегти
Нещодавно я запустила в Instagram власний магазин «На споді скрині», де продаватиму старовинні речі. Зараз на сторінці вже є чимало рушників. Всі речі я купую в знайомих чи в інтернеті за оголошеннями, приводжу їх до ладу, а потім продаю. З рушниками варто вести себе обережно, адже є люди, які не хочуть купити для себе український спадок, а перекроїти його на якийсь інший одяг. Фактично знищити.
Тому перед тим, як надіслати потенційному покупцю його замовлення, я проводжу з ним співбесіду, аби дізнатись про наміри та пояснити, як зберігати ці речі. Якщо люди діляться, що хочуть зберегти ці речі для себе та своїх дітей, передати в спадок, то я радо їх надсилаю. Хотіла б ще додати до асортименту старовинні прикраси та інші автентичні речі, які можна використовувати – одягати чи доповнити ними інтер’єр. А от вишиті сорочки не продавала б ніколи – не змогла б.
В блозі руйную стереотипи про життя в селі
Раніше я не була впевнена, для чого веду свій блог, але чітко усвідомлювала для чого реставрую хати. Тепер я знаю, що мотивую людей відновлювати старі будинки та повертатись в село. Я зовсім не відмовляю людей залишати міста, але хочу переконати, що не варто забувати наші коріння та більше цінувати село і людей в ньому.
Хатини в селі екологічні, в стінах нема пластикових блоків, лише глина, земля, пісок та солома. Читачі часто мені пишуть, що я надихнула їх придбати хатинку в селі – це не може не тішити.
Я хочу знайомити з нашою культурою не по книжках, а щоб її можна було відчути. В дитинстві в багатьох були думки про те, що село – це те, чого варто соромитись і уникати. Коли мені було десь вісім років, я мріяла потрапити на шоу «Караоке на Майдані» до Києва. Знаєте, через що я переймалася? Про те, що мені доведеться відповісти, де я живу. Мені не говорили про те, що село годує місто і що одне без іншого не могло б існувати.
Тоді здавалося, що село – це щось нижче за статусом. В своєму блозі зараз я хочу переконати, що це не так. Я мрію про власний хутір, показувати всьому світові, яка красива та самобутня наша країна з багатою культурною спадщиною. Але найбільше зараз я волію про Перемогу, бо всі інші мрії не мають значення, коли в країні війна.
Суспільство

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.
Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.


Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів.


До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.


З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.


На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.


У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.


До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія.


Share:
Суспільство

28 березня в Києві відбулася презентація дослідження «Жінки у війні: мотивації залишатися та причини виїжджати», під час якої експерти проаналізували, що спонукає українок залишатися в країні, попри війну, а що може змусити їх вирішити переїхати за кордон.
ШоТам відвідали презентацію та готові поділитися з вами результатами.
Про опитування
З 23 по 30 січня 2025 року Центр економічної стратегії спільно з American University Kyiv провів опитування серед жінок віком від 18 до 60 років, які живуть в Україні (за винятком тимчасово окупованих територій). Також експерти опитали українок, які після початку повномасштабної війни виїхали за кордон. У дослідженні взяли участь 2018 респонденток.
Як війна вплинула на переселення жінок
- 39% українок були змушені залишити свої домівки; з них 53% вже повернулися.
- 69% переміщених жінок залишалися в межах України, 24% виїхали за кордон, а 7% поєднували обидва варіанти.
- Більшість переміщень були тривалими: 39% опитуваних перебували поза домом понад рік.
Мотивація залишатися в Україні
Згідно з дослідженням, для 79% опитаних є важливим залишатися в Україні, 15% не визначилися з відповіддю, а 6% не вважають це принциповим.
Що повпливало на таке рішення:
- вік і соціальний статус: старші жінки частіше обирають залишатися;
- фінансовий стан: люди з вищими доходами менш схильні до еміграції;
- власність житла: наявність власного житла підвищує бажання залишитися;
- мова спілкування: україномовні громадянки частіше обирали залишитися.
На відміну від попередніх досліджень, нині жінки з вищими доходами менш схильні до виїзду.
«Так само окремо в нас була категорія підприємиць, тобто власниць своєї справи. Вони, в принципі, не хочуть виїжджати з України, хочуть залишатися тут», — відзначила заступниця директора Інституту поведінкових досліджень Наталя Заїка.
Всупереч очікуванням і поширеним стереотипам:
- жінки з дітьми мають таке ж бажання залишатися в Україні, як і ті, хто не має дітей;
- відсоток жительок сіл і містянок, які хочуть жити в Україні, приблизно рівний;
- для жінок, чиї населені пункти зараз розташовані в окупації або а зоні активних бойових дій, не менш важливо залишатися в Україні.
Читати також: Працювала в Лондоні, але повернулася в Україну: це управліниця, що цифровізує державу
Основні причини залишатися
«У відкритих відповідях часто повторюються фрази: “Тому що тут моя сім’я”, “Тому що тут мої діти”. Це підкреслює глибоку прив’язаність до рідних і бажання підтримувати їх у складні часи», –– зауважила Наталя Заїка.
Які ризики бачать в Україні та за кордоном
Жінки за кордоном значно гостріше сприймають потенційні ризики повернення до України, оцінюючи їх у півтора-два рази вище, ніж ті, хто залишився в країні. Водночас другі бачать більше загроз у разі переїзду за кордон, пов’язаних із соціальною адаптацією, фінансовою стабільністю та медичним забезпеченням.
Перспективи життя за три роки
Жінки, які залишаються в Україні, загалом дивляться в майбутнє з більшою надією, ніж ті, що перебувають за кордоном. Більшість українок вважають, що за три роки вони зможуть повернутися до своєї довоєнної спеціальності — так думають 59% респонденток. Серед жінок за кордоном таких менше — лише 47%, хоча вони частіше розглядають варіант зміни професії або перекваліфікації.
Щодо рівня життя, 46% опитуваних в Україні очікують на покращення своїх умов за три роки, тоді як серед людей за кордоном цей показник значно вищий — 80%. Проте ймовірність погіршення рівня життя бачать лише 7% жінок в Україні, а серед жінок за кордоном таких 20%.
Перспективи завершення війни для них також виглядають по-різному. Майже третина опитуваних в Україні (29%) вірить, що за три роки війна повністю завершиться. Однак серед жінок за кордоном такий оптимізм мають лише 5%. Водночас майже половина останніх (45%) вважає, що війна залишиться в стані замороженого конфлікту, тоді як в Україні таку думку поділяють лише 12%.
Читати також: Обʼєднані Маріуполем: ці переселенці запустили чи релокувати свої бізнеси й ініціативи
Про дослідників
Центр економічної стратегії (ЦЕС) — незалежний аналітичний центр, заснований у травні 2015 року. Його мета — підтримка реформ в Україні для досягнення стійкого економічного зростання. Центр проводить незалежний аналіз державної політики та сприяє посиленню громадської підтримки реформ.
American University Kyiv (AUK) — це приватний університет, розташований у Києві. Заснований у партнерстві з Arizona State University (ASU) та Cintana Education, AUK надає інноваційну вищу освіту за американськими стандартами на рівнях бакалаврату, магістратури й докторантури.
Фото обкладинки: UAExperts.
Суспільство

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».
Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».
Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.
Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії
Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:
- Eneris Recupyl в Польщі;
- Accurec в Німеччині;
- EraSteel у Франції тощо.
Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.


Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.
Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»