Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Повернулися з Європи, аби волонтерити. Як мати з донькою приєдналися до руху «Будуємо Україну Разом»

Опубліковано

Олена та її донька Анастасія після повномасштабного вторгнення були вимушені покинути домівку і виїхати до Італії. Навесні вони почали активно волонтерити в центрі при українському консульстві: приймали, сортували й відправляли гуманітарну допомогу в Україну. Та понад усе прагнули якнайшвидше повернутися до рідного Києва. 

Восени, після повернення додому, мати з донькою поїхали волонтерками на два паралельні будівничі табори від ГО «Будуємо Україну Разом» – в Коломию та Угринів, аби облаштувати житло для переселенців, які втратили домівки через російську агресію. Про участь у відбудові України, свій досвід з БУР та плани на майбутні волонтерства Олена та Анастасія розповіли ШоТам.

«Я точно знала, що буду продовжувати волонтерську діяльність»

Олена: Мені 40 років, родом я з Криму, з міста Феодосія, бухгалтерка за фахом. З 2000 року живу в Києві, а в 2006 у мене народилась Анастасія, тож вона вже киянка. 

Мій колишній чоловік, Олександр, з 2014 року був учасником АТО, з березня 2022 року, після навчань у Польщі, захищає Україну на Харківщині. Усю весну та літо ми з донькою провели в Італії. А з вересня ми нарешті вдома.

Анастасія: Мені 16, я з Києва, але навчаюсь в Італії, в лінгвістичному ліцеї. Займаюся художньою гімнастикою та моделінгом. Волонтерити вирішила із самого початку повномасштабного вторгнення. В Італії ми з мамою збирали та відправляли коробки з необхідними речами для Українців, мама донатила на армію. Тож я точно знала, що повернувшись до Києва, буду продовжувати волонтерську діяльність.

Анастасія у БУР-таборі.

Олена: У жовтні донька заповнила анкету від ГО «Будуємо Україну Разом», вона вже чула про цей проєкт раніше, але не була впевненою, що 16-ти річних беруть на будівництво. Та коли з нею сконтактували з БУРу й погодили участь, вона дуже зраділа. Настя розповіла, що вони дуже круті і багато років допомагають, відновлюючи різні об’єкти по країні. Я ознайомилась із інформацією в інтернеті й надала свій дозвіл на участь доньки у проєкті. 

Оскільки я тимчасово не працюю і маю вільний час, то із задоволенням вирішила витратити його на добру справу, і сама стала волонтеркою. Єдине, у доньки була умова: ми маємо поїхати окремо на різні табори, аби вона почувалася незалежною від мене. Так я поїхала в Угринів, а донька – в Коломию. 

Анастасія: Я вперше почула про «Будуємо Україну Разом» від знайомої, яка вже була на таборі. І коли в жовтні була нагода поїхати, я подала заявку. Хоч я поїхала в табір сама, і це був мій перший БУР, я дуже швидко подружилася з іншими волонтерами. У нас була дуже приємна атмосфера і в таборі, і на будівництві. 

«Різні харизматичні молоді люди різних куточків України, та всіх об’єднує спільна мета – допомогти і бути корисними для України»

Олена: БУР табір перевершив усі мої очікування й сподівання. Команда була чудова: різні харизматичні молоді люди із заходу і сходу, центру і півдня України. Та всіх об’єднує спільна мета – допомагати і бути корисними для України. Ми добре попрацювали, проте я відчуваю, що могла зробити ще більше, якби на будові не темніло так швидко. Враження від табору – десять з десяти!

Анастасія: Було дуже приємно усвідомлювати, що всі люди поряд зі мною – майбутнє нашої країни, які мають бажання витрачати власний час заради допомогти іншим. Я точно буду продовжувати волонтерити, коли матиму таку можливість, допоки це буде потрібно. 

Олена: У грудні планую поїхати на табір в Макарові, буду приїздити вдень на роботи, а ввечері повертатися додому, в Київ. Моя донька теж збирається продовжувати волонтерство з БУРом. Хотіла б повернутися в Коломию зі своєю подружкою, треба лише знайти у навчанні вільний тиждень для цього. 

Олена разом із іншими учасниками табору від БУР.

Про БУР

Будуємо Україну Разом – громадська організація, яка створює можливості для молоді творити зміни в країні через волонтерство. БУР виник у 2014 році під час відновлення будинків у деокупованому Краматорську. Волонтери встановили нові вікна у знаменитій Краматорській багатоповерхівці та відбудували два повністю зруйновані будинки у Семенівці. Юрко Дідула та Коля Дорохов восени 2014 року створили в Краматорську перший в Україні молодіжний центр «ВІЛЬна ХАта».

Читайте також: Будуємо разом. Це чотири волонтерські ініціативи, які відновлюють нашу країну

За 8 років діяльності команда залучила до волонтерства більш як 4 тисячі молоді з України та різних куточків світу. БУР напрацював унікальну модель підсилення молоді через волонтерство, неформальну освіту, фінансування бізнес та освітніх проєктів, менторство та формування довіри, які ми успішно застосували в більш ніж 100 містах по всій Україні.

Суспільство

Що робити, якщо з додатку «Укрзалізниці» після кібератаки зникли квитки

Опубліковано

Нещодавно на «Укрзалізницю» здійснили масштабну кібератаку, внаслідок якої упродовж кількох днів не можна було купити квитки онлайн. Більше того — в частини пасажирів, які вже мали електронні проїзні документи, вони зникли.

Якщо ви зайшли в застосунок, а там немає ваших квитків, не панікуйте — ШоТам розповідає, що робити в цій ситуації.

Що сталося

23 березня 2025 року на офіційних сторінках «Укрзалізниці» почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків, та залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня. 

Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням поїзда. Окрім цього, в «Укрзалізниці» запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безкоштовне відвідування залу очікування та чай у потягах.

Джерело: «Укрзалізниця»

Та постраждала не тільки купівля — також у багатьох користувачів у додатку зникли квитки, придбані до 22 березня. Щоб впоратися з цією проблемою, «Укрзалізниця» склала алгоритм дій.

Читайте також: У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції

Де шукати квитки: поради «Укрзалізниці»

Якщо ви не знайшли свого електронного квитка, насамперед перевірте, чи до вашого акаунту в застосунку привʼязана email-адреса. Якщо так — найімовірніше, документ у PDF-форматі прийшов на цю пошту. Та може виявитися, що там його немає, — у такому випадку не забудьте переглянути папку «Спам».

Джерело: «Укрзалізниця»

Якщо цей варіант вам не доступний, «Укрзалізниця» пропонує приїхати на вокзал без квитка принаймні за 20 хвилин до відправлення потяга. Таким чином провідник зможе підтвердити оплату проїзного документа у вашому банківському застосунку або за квитанцією.

Окремий алгоритм дій стосується військових, які купували свій квиток через застосунок «Армія+». Таким пасажирам радять написати коментар на фейсбук-сторінці компанії, щоб спеціалісти допомогли якомога швидше підібрати місце.

Як повернути гроші

Якщо у вас змінилися плани щодо поїздки, отримати назад кошти за вже придбаний квиток можна, заповнивши заявку на повернення за посиланням. В «Укрзалізниці» попереджають, що зробити це можна не пізніше, ніж за годину до відправлення потяга.

Та раптом ви скористалися функцією автоматичної купівлі квитка, повернути зарезервовані гроші також можливо. Для цього потрібно заповнити й надіслати ось цю форму.

В обох випадках після підтвердження даних ваші кошти повернуться на картку протягом наступних 30 банківських (робочих) днів.

Фото: Укрзалізниця

Читати далі

Суспільство

У Києві на Майдані Незалежності демонтують рекламні конструкції

Опубліковано

З 31 березня по 4 квітня працівники КП «Київреклама» у двох районах столиці приберуть рекламні конструкції, встановлені з порушеннями правил. Демонтуватимуть рекламу і на Майдані Незалежності.

Про це повідомили в КП «Київреклама».

Що демонтуватимуть

Бригада комунального підприємства прибере 178 об’єкт у Голосіївському та Шевченківському районах, серед них:

  • спеціальні рекламні конструкції на фасадах будинків;
  • вивіски;
  • банери, панно на фасаді будинку;
  • відеоекрани на фасадах будинків;
  • електронні табло з «рядком, що біжить»;
  • конструкції на елементах огородження (банери, панно тощо);
  • конструкції у підземних переходах та тунелях.

Нагадаємо, що у Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО).

Також ми писали, що на Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО).

Фото обкладинки: сайт Kyiv Guide

Читати далі

Суспільство

Українські лікарі першими у світі провели надскладну операцію на серці немовляти

Опубліковано

Лікарі дитячої та дорослої обласних лікарень Одещини успішно виконали першу у світі операцію з імплантації електрода у серце восьмимісячного немовляти.

Про це повідомив очільник Одеської ОВА Олег Кіпер.

Операцію на серці восьмимісячного Гліба провели для того, щоб забезпечити правильну роботу серцевого м’яза хлопчика. До цього у світі ніколи не робили подібну операцію дітям до одного року.

Олег Кіпер вказав, що це історичний прорив у кардіохірургії, а проведеною операцією зацікавилися міжнародні фахівці. Українських лікарів уже запросили до Чиказького університету для публікації цього випадку в авторитетних медичних виданнях.

Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі

Фото: сайт «Суспільне Одеса»

«Дякую нашим медикам за їхню майстерність, відданість і силу духу! Ви — справжні рятівники людських життів і гордість України! Бажаю маленькому Глібу швидкого одужання та міцного здоров’я. Він уже переможець!» — написав очільник Одеської ОВА.

Нагадаємо, що Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО).

Фото обкладинки: ютуб-канал «Суспільне Одеса»

Читати далі