

Суспільство
Повернулися з Європи, аби волонтерити. Як мати з донькою приєдналися до руху «Будуємо Україну Разом»
Олена та її донька Анастасія після повномасштабного вторгнення були вимушені покинути домівку і виїхати до Італії. Навесні вони почали активно волонтерити в центрі при українському консульстві: приймали, сортували й відправляли гуманітарну допомогу в Україну. Та понад усе прагнули якнайшвидше повернутися до рідного Києва.
Восени, після повернення додому, мати з донькою поїхали волонтерками на два паралельні будівничі табори від ГО «Будуємо Україну Разом» – в Коломию та Угринів, аби облаштувати житло для переселенців, які втратили домівки через російську агресію. Про участь у відбудові України, свій досвід з БУР та плани на майбутні волонтерства Олена та Анастасія розповіли ШоТам.
«Я точно знала, що буду продовжувати волонтерську діяльність»
Олена: Мені 40 років, родом я з Криму, з міста Феодосія, бухгалтерка за фахом. З 2000 року живу в Києві, а в 2006 у мене народилась Анастасія, тож вона вже киянка.
Мій колишній чоловік, Олександр, з 2014 року був учасником АТО, з березня 2022 року, після навчань у Польщі, захищає Україну на Харківщині. Усю весну та літо ми з донькою провели в Італії. А з вересня ми нарешті вдома.
Анастасія: Мені 16, я з Києва, але навчаюсь в Італії, в лінгвістичному ліцеї. Займаюся художньою гімнастикою та моделінгом. Волонтерити вирішила із самого початку повномасштабного вторгнення. В Італії ми з мамою збирали та відправляли коробки з необхідними речами для Українців, мама донатила на армію. Тож я точно знала, що повернувшись до Києва, буду продовжувати волонтерську діяльність.

Олена: У жовтні донька заповнила анкету від ГО «Будуємо Україну Разом», вона вже чула про цей проєкт раніше, але не була впевненою, що 16-ти річних беруть на будівництво. Та коли з нею сконтактували з БУРу й погодили участь, вона дуже зраділа. Настя розповіла, що вони дуже круті і багато років допомагають, відновлюючи різні об’єкти по країні. Я ознайомилась із інформацією в інтернеті й надала свій дозвіл на участь доньки у проєкті.
Оскільки я тимчасово не працюю і маю вільний час, то із задоволенням вирішила витратити його на добру справу, і сама стала волонтеркою. Єдине, у доньки була умова: ми маємо поїхати окремо на різні табори, аби вона почувалася незалежною від мене. Так я поїхала в Угринів, а донька – в Коломию.
Анастасія: Я вперше почула про «Будуємо Україну Разом» від знайомої, яка вже була на таборі. І коли в жовтні була нагода поїхати, я подала заявку. Хоч я поїхала в табір сама, і це був мій перший БУР, я дуже швидко подружилася з іншими волонтерами. У нас була дуже приємна атмосфера і в таборі, і на будівництві.
«Різні харизматичні молоді люди різних куточків України, та всіх об’єднує спільна мета – допомогти і бути корисними для України»
Олена: БУР табір перевершив усі мої очікування й сподівання. Команда була чудова: різні харизматичні молоді люди із заходу і сходу, центру і півдня України. Та всіх об’єднує спільна мета – допомагати і бути корисними для України. Ми добре попрацювали, проте я відчуваю, що могла зробити ще більше, якби на будові не темніло так швидко. Враження від табору – десять з десяти!
Анастасія: Було дуже приємно усвідомлювати, що всі люди поряд зі мною – майбутнє нашої країни, які мають бажання витрачати власний час заради допомогти іншим. Я точно буду продовжувати волонтерити, коли матиму таку можливість, допоки це буде потрібно.
Олена: У грудні планую поїхати на табір в Макарові, буду приїздити вдень на роботи, а ввечері повертатися додому, в Київ. Моя донька теж збирається продовжувати волонтерство з БУРом. Хотіла б повернутися в Коломию зі своєю подружкою, треба лише знайти у навчанні вільний тиждень для цього.

Про БУР
Будуємо Україну Разом – громадська організація, яка створює можливості для молоді творити зміни в країні через волонтерство. БУР виник у 2014 році під час відновлення будинків у деокупованому Краматорську. Волонтери встановили нові вікна у знаменитій Краматорській багатоповерхівці та відбудували два повністю зруйновані будинки у Семенівці. Юрко Дідула та Коля Дорохов восени 2014 року створили в Краматорську перший в Україні молодіжний центр «ВІЛЬна ХАта».
Читайте також: Будуємо разом. Це чотири волонтерські ініціативи, які відновлюють нашу країну
За 8 років діяльності команда залучила до волонтерства більш як 4 тисячі молоді з України та різних куточків світу. БУР напрацював унікальну модель підсилення молоді через волонтерство, неформальну освіту, фінансування бізнес та освітніх проєктів, менторство та формування довіри, які ми успішно застосували в більш ніж 100 містах по всій Україні.
Суспільство

Нещодавно на «Укрзалізницю» здійснили масштабну кібератаку, внаслідок якої упродовж кількох днів не можна було купити квитки онлайн. Більше того — в частини пасажирів, які вже мали електронні проїзні документи, вони зникли.
Якщо ви зайшли в застосунок, а там немає ваших квитків, не панікуйте — ШоТам розповідає, що робити в цій ситуації.
Що сталося
23 березня 2025 року на офіційних сторінках «Укрзалізниці» почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків, та залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня.
Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням поїзда. Окрім цього, в «Укрзалізниці» запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безкоштовне відвідування залу очікування та чай у потягах.

Та постраждала не тільки купівля — також у багатьох користувачів у додатку зникли квитки, придбані до 22 березня. Щоб впоратися з цією проблемою, «Укрзалізниця» склала алгоритм дій.
Читайте також: У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції
Де шукати квитки: поради «Укрзалізниці»
Якщо ви не знайшли свого електронного квитка, насамперед перевірте, чи до вашого акаунту в застосунку привʼязана email-адреса. Якщо так — найімовірніше, документ у PDF-форматі прийшов на цю пошту. Та може виявитися, що там його немає, — у такому випадку не забудьте переглянути папку «Спам».

Якщо цей варіант вам не доступний, «Укрзалізниця» пропонує приїхати на вокзал без квитка принаймні за 20 хвилин до відправлення потяга. Таким чином провідник зможе підтвердити оплату проїзного документа у вашому банківському застосунку або за квитанцією.
Окремий алгоритм дій стосується військових, які купували свій квиток через застосунок «Армія+». Таким пасажирам радять написати коментар на фейсбук-сторінці компанії, щоб спеціалісти допомогли якомога швидше підібрати місце.
Як повернути гроші
Якщо у вас змінилися плани щодо поїздки, отримати назад кошти за вже придбаний квиток можна, заповнивши заявку на повернення за посиланням. В «Укрзалізниці» попереджають, що зробити це можна не пізніше, ніж за годину до відправлення потяга.
Та раптом ви скористалися функцією автоматичної купівлі квитка, повернути зарезервовані гроші також можливо. Для цього потрібно заповнити й надіслати ось цю форму.
В обох випадках після підтвердження даних ваші кошти повернуться на картку протягом наступних 30 банківських (робочих) днів.
Фото: Укрзалізниця
Суспільство

З 31 березня по 4 квітня працівники КП «Київреклама» у двох районах столиці приберуть рекламні конструкції, встановлені з порушеннями правил. Демонтуватимуть рекламу і на Майдані Незалежності.
Про це повідомили в КП «Київреклама».
Що демонтуватимуть
Бригада комунального підприємства прибере 178 об’єкт у Голосіївському та Шевченківському районах, серед них:
- спеціальні рекламні конструкції на фасадах будинків;
- вивіски;
- банери, панно на фасаді будинку;
- відеоекрани на фасадах будинків;
- електронні табло з «рядком, що біжить»;
- конструкції на елементах огородження (банери, панно тощо);
- конструкції у підземних переходах та тунелях.
Нагадаємо, що у Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО).
Також ми писали, що на Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО).
Фото обкладинки: сайт Kyiv Guide
Суспільство

Лікарі дитячої та дорослої обласних лікарень Одещини успішно виконали першу у світі операцію з імплантації електрода у серце восьмимісячного немовляти.
Про це повідомив очільник Одеської ОВА Олег Кіпер.
Операцію на серці восьмимісячного Гліба провели для того, щоб забезпечити правильну роботу серцевого м’яза хлопчика. До цього у світі ніколи не робили подібну операцію дітям до одного року.
Олег Кіпер вказав, що це історичний прорив у кардіохірургії, а проведеною операцією зацікавилися міжнародні фахівці. Українських лікарів уже запросили до Чиказького університету для публікації цього випадку в авторитетних медичних виданнях.
Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі

«Дякую нашим медикам за їхню майстерність, відданість і силу духу! Ви — справжні рятівники людських життів і гордість України! Бажаю маленькому Глібу швидкого одужання та міцного здоров’я. Він уже переможець!» — написав очільник Одеської ОВА.
Нагадаємо, що Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО).
Фото обкладинки: ютуб-канал «Суспільне Одеса»