Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Побачити світ на дотик: як у Києві працює музей темряви

Опубліковано

У Києві працює незвичайний музей темряви “Третя після опівночі”, який дає змогу зрозуміти, як насправді живеться незрячим людям. Тут представлено все: від побутових речей до витворів мистецтва, але їх розглядатимете на дотик, в компанії незрячого гіда. 

Автори музею переконані, що одна з місій їхнього простору, аби відвідувачі змогли переосмислити своє життя, цінності та ставлення до інших людей. То що ж буде, якщо людина, яка звикла бачити, проведе 90 хвилин у цілковитій пітьмі?

 Аліна Марненко

Аліна Марненко

співзасновниця та керівниця музею “Третя після опівночі / 03:00”, який працює в Києві з 2017 року.

“Третя після опівночі вважається найтемнішим часом доби. А у нас на екскурсіях ми створили максимальні умови темряви — ви навіть не помітите, заплющені чи ні у вас очі. Це максимально реалістичні умови, в яких немає жодного візуального орієнтира”, – пояснює назву і концепцію музею Аліна.

Музей в цифрах:

  • 6 незрячих гідів проводять екскурсії у музеї.
  • 14 людей всього залучено в проекті.
  • 150 м² суцільної темряви становить площа простору екскурсії.
  • 421 незрячий відвідувач відвідав музей за роки його існування.
  • 2 мистецькі виставки та 50 тактильних експонатів було створено та представлено в музеї.
  • 600-800 грн коштує “Квест відчуттів” для групи до 4-х осіб.
  • 800-1000 грн коштує екскурсія “Прогулянка в темряві” для групи до 4-х осіб.
  • 1200 грн коштує “Побачення в темряві” для пари
  • 19572 відвідувачі побували в стінах музею.

Надихнув приклад німецького музею

Про подібну ідею ми з моїм другом Володимиром Дідусом почули від знайомих, які побували на екскурсії темрявою в Німеччині. Коли вирішили запустити власний проект в Україні, принципово не відвідували такі музеї, аби не обмежувати реалізацію готовим рішенням.

Команда незрячих гідів музею. “Це більше, ніж просто музей. Ми проведемо вас у світ, де все — інакше. Нам є що вам показати і розказати!” — Наіля, гід музею

Наша ідея нова для України, і ми не знали, як саме її сприймуть. Дуже важливо було правильно спозиціонувати наш проект.

Одна з головних особливостей нашого музею — сильний акцент на реалістичності та інтерактивності. Якщо у квартирі є холодильник, то його можна відкрити, і він дійсно “морозить”, а всередині щось є. В шафі висить одяг, на полицях стоять книги. Звичайно, це ускладнює процес “прибирання” після екскурсій, але це дає можливість повністю заглибитись в атмосферу. Деяким людям навіть буває незручно порпатись в шафах, бо вони настільки вживаються і вірять, що це чиясь квартира. 🙂

ТОП-5 відгуків відвідувачів після екскурсії:

1. «Коли я був в темряві, я був абсолютно безпорадний і не знав, що робити! А гід здавався мені якимось суперменом — він настільки легко з усім справлявся».

2. «Я завжди боявся підійти до незрячого на вулиці та запропонувати допомогу, а тепер розумію, наскільки це легко та важливо!»

3. «Ніколи не думав, що припаркована машина на тротуарі настільки заважає! Та й взагалі зрозумів, наскільки все непродумане у нашому місті».

4. «Виявляється, нас оточує така кількість звуків і запахів, а я зовсім їх не помічала. Після екскурсій настільки загострюються відчуття!»

5. «Я так часто люблю понити, що мені дуже важко. А ваші гіди — такі життєрадісні, веселі та активні. На що мені взагалі скаржитися? Тепер я значно більше ціную все, що маю».

“Дивитися” треба нюхом, слухом і тактильними чуттями

Загальна площа простору для екскурсії “Прогулянка в темряві” — 150 кв.м. Локації реалістично відтворюють повсякденні місця: мистецьку галерею, ринок, будинок, вулицю, природу, але в повній темряві, зі звуками та облаштуванням. Тут немає табличок “торкатися заборонено”, гіди заохочують відвідувачів вивчати деталі експонатів на дотик. Під час екскурсії люди виконують буденні справи без допомоги зору — наприклад, пробують перейти дорогу зі світлофором, відкрити двері у квартиру на дотик чи зорієнтуватись на слух.

Екскурсії проходять у цілковитій темряві

Діє окрема змінна експозиція з виставкою в темряві. Ми вже провели дві мистецькі виставки (архітектура, живопис та скульптура на дотик) і влітку відкрили виставку “Квест відчуттів” — це виставка, експонатами на якій будуть ваші власні відчуття. За годину треба виконати 10 різних завдань та перевірити, наскільки у вас розвинені всі органи чуття. І, звичайно ж, все відбувається в повній темряві та у супроводі наших гідів.

Після екскурсії є важлива частина рефлексії та спілкування вже на світлі в нашій кімнаті відпочинку — тут відвідувачі можуть поставити будь-які питання, навчитись писати шрифтом Брайля, пограти в масках в ігри, адаптовані для незрячих.

Музей оновлюється щороку 

Ми постійно незначною мірою оновлюємо простір екскурсії “Прогулянка в темряві” — додаємо нові деталі та завдання. В цілому, маю сказати, що завдань та предметів там завжди більше, ніж можливо осягнути за 1 екскурсію. Тому відвідувачі, які приходять до нас ще раз, завжди помічають для себе щось нове.

Відвідувачі музею навчаються читати шрифт Брайля

Робимо тематичний сценарій на період новорічних свят. А для пар у нас є екскурсія “Побачення в темряві” з романтичною вечерею в темряві.

Для перших виставок обирали найвідоміші експонати, які були найцікавішими для незрячих, а зрячі при цьому могли по-новому сприйняті вже, здається, дуже добре знайомі для них речі. Але, наприклад, одну картину ми спеціально обрали таку, яку більшість наших зрячих відвідувачів не бачили — таким чином у них є можливість спочатку спробувати сприйняти живопис на дотик і потім порівняти уяву з реальністю.

Як залучили незрячих гідів до роботи

Перед відкриттям ми опублікували вакансії на порталах для пошуку роботи, а також зробили розсилки у різних соціальних організаціях. І досить швидко наші перші гіди самі відгукнулись. Зараз, після відкриття, зазвичай працює “сарафанне радіо”, і ті, хто бажають, самі звертаються до нас.

Протягом року схожий музей планують відкрити у Львові

До речі, для незрячих людей відвідування музею – безкоштовне. Деякі дивуються – навіщо незрячим відвідувати екскурсію в темряві? Наша “Прогулянка в темряві” для них в першу чергу це розвага та квест, а також можливість показати рідним та друзям, як же вони сприймають світ. А тактильні виставки мистецтва це унікальна можливість познайомитись зі скульптурою, архітектурою та живописом.

Від $50-60 тисяч, щоб відкрити музей

Музей є соціальним підприємством, всі кошти від екскурсій ми спрямовуємо на підтримку проекту. Діяльність музею покриває операційні витрати.

Найдорожчим у проекті вийшло облаштування екскурсійного простору та розробка експонатів.

Для відкриття такого музею треба мати від 50-60 тис. доларів. Цього року плануємо відкрити ще один музей в Україні — у Львові. Наразі у нас діє кампанія на Спільнокошті, в рамках якої ми збираємо 200 тис. грн на покриття частини ремонтних витрат: долучитися за посиланням тут.

Позакласна робота: інтерактиви, лабіринти, квартирники

Ми регулярно беремо участь в фестивалях з виїзною інтерактивною інсталяцією (лабіринтом, скульптурами на дотик, проводимо майстер-класи по шрифту Брайля та інструктуємо, як пропонувати допомогу незрячим та супроводжувати їх).

Лабіринт “Побачити не дивлячись” на Atlas Weekend

Крім цього, в музеї проводимо різні тематичні заходи, наприклад, покази фільмів з тифлокоментарем (це спеціальна аудіодоріжка, яка стисло описує картинку на екрані) та музичні квартирники в темряві (звичайно ж, в справжній квартирі та повній темряві!).

До речі, наступний такий квартирник буде проходити 10 березня.

Для того, аби потрапити на екскурсію до музею, потрібно попередньо забронювати час.

Суспільство

Українська військово-медична академія розпочала навчання для слухачів «Офіцерського курсу»

Опубліковано

Українська військово-медична академія розпочала навчання слухачів на «Офіцерському курсі». Це навчання відбувається на базі академії Збройних Сил України. Після успішного завершення курсу і складання відповідних заліків, учасників курсу атестують на отримання першого офіцерського звання «молодший лейтенант».

Про це повідомляє Командування Медичних сил Збройних Сил України.

У командуванні нагадали, що програма навчання є систематичною. Тому будь-хто, хто на цей момент служить на посадах сержантського складу, але має бажання та згоду свого командира для переведення на посади офіцерського складу у своїй військовій частині з медичною спеціалізацією, може скористатися цією можливістю.

Що для цього потрібно

Читайте також: «Цифровізаторки»: UNDP запустила подкаст про жінок, які створюють електронні продукти для мільйонів українців

  • Подати рапорт за підпорядкованістю з клопотанням про включення кандидатури до списків для проходження курсу «Навчальний взвод резерву офіцерського складу» в УВМА (додавши копії диплому про вищу медичну освіту, сертифікат лікаря (провізора) спеціаліста, посвідчення про кваліфікаційну категорію (за наявності).
  • Скановані копії зареєстрованого рапорту (з резолюцією командира) та зазначених документів надіслати на електронну адресу УВМА: umma@online.ua та на e-mail ДОЗ МО України: doz@mod.gov.ua.
  •  Після опрацювання документів на електронну пошту слухача буде надано доступ для проходження навчання в режимі онлайн. Після успішного закінчення онлайн-курсу кандидата буде викликано до УВМА для проходження 18-денних зборів.
  •  Перед відбуттям на збори військовий повинен здати справи і посаду та з витягом з наказу прибути до УВМА, де його буде зараховано як курсанта.
  •  По закінченню зборів, у разі успішної здачі заліків, військового буде атестовано до первинного офіцерського звання «молодший лейтенант».

Нагадаємо, в Україні запустили загальнонаціональну мапу провайдерів, що працюють у блекаут.

Фото: Командування Медичних сил Збройних Сил України

Читати далі

Суспільство

Як виглядає головна сцена Євробачення 2024: у мережі з’явилися фото

Опубліковано

Шведський телерадіоканал SVT, організатор “Євробачення-2024”, представив сцену у Malmö Arena, де цьогорічний конкурс відбудеться. Цю сцену розробляли протягом майже шести місяців.

Фотографії сцени були опубліковані на сайті “Євробачення” 25 квітня.

Сцена у формі хреста розташована прямо посередині залу для глядачів. Навколо неї розміщено 2 168 освітлювальних приладів, які програмували протягом чотирьох тижнів. Крім того, п’ять світлодіодних кубів підвішено до стелі.

показали сцену для євробачення

Читайте також: 7 книжок від українських військових та журналістів, які побували на передовій: про війну, любов та сімʼю

Світлодіоди є ключовим компонентом створення сцени. Також на сцені та над нею встановлено близько 1 000 квадратних метрів світлодіодних екранів, включаючи підлогове освітлення площею 186 квадратних метрів та екран на задньому плані розміром 340 квадратних метрів.

показали сцену для євробачення

Всього до стелі Malmö Arena підвішено 204 тонни технічного обладнання, яке можна переміщати за допомогою 196 підіймачів із різною швидкістю.

Все про “Євробачення-2024”: що чекає на глядачів

У цьому році 68-й пісенний конкурс “Євробачення” відбудеться у шведському місті Мальме. Перші два півфінали заплановані на 7 та 9 травня, а грандіозний фінал відбудеться 11 травня.

Організатори зробили кілька змін у правилах конкурсу. Наприклад, збільшений час для глядацького голосування у фіналі: воно розпочнеться перед виступом першого учасника. Детальніше про всі нововведення можна дізнатися з офіційного оголошення.

Україну представлятимуть alyona alyona & Jerry Heil з піснею “Teresa & Maria”. Вони виступлять у першому півфіналі під номером 5. Наразі їхній трек є одним з найбільш популярних серед композицій цьогорічних учасників “Євробачення”: він зібрав 4,7 мільйона переглядів на офіційному YouTube-каналі конкурсу.

Нагадаємо, відомий український поет написав книжку для малят у «співавторстві» з трирічною донькою.

Фото: Євробачення 2024

Читати далі

Суспільство

Стало відомо, кому продовжать виплати допомоги від ООН

Опубліковано

Організація Об’єднаних Націй активно надає допомогу Україні з початку повномасштабного вторгнення, зокрема, забезпечує підтримку пенсіонерів. Виплати від ООН для пенсіонерів продовжені, якщо вони відповідають певним критеріям, особливо важливим є місце проживання особи.

Про це повідомляє Пенсійний фонд України.

Допомогу можуть отримати мешканці регіонів, що визнані зонами активних або можливих бойових дій, до яких належать:

  • Дніпропетровська область;
  • Донецька область;
  • Запорізька область;
  • Луганська область;
  • Миколаївська область;
  • Сумська область;
  • Харківська область;
  • Херсонська область;
  • Чернігівська область.

Читайте також: В Україні можна вакцинуватися на залізничних вокзалах: перелік міст

Для отримання допомоги від ООН особа повинна відповідати таким умовам:

  • щомісячна пенсія не перевищує 3 250 гривень;
  • особа не отримувала жодної допомоги для внутрішньо переміщених осіб або виплати від міжнародних організацій з 1 березня 2023 року.

Розмір доплати визначається індивідуально і складає різницю між 3 250 гривень та сумою пенсії. Наприклад, якщо пенсіонер отримує 3 000 гривень на місяць, його доплата складе 250 гривень. При цьому, величина додаткової виплати від ООН не може бути меншою за 100 гривень.

Нагадаємо, Сенат США схвалив пакет допомоги для України у розмірі 61 млрд дол.

Фото: Хвиля

Читати далі