Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Побачити світ на дотик: як у Києві працює музей темряви

Опубліковано

У Києві працює незвичайний музей темряви “Третя після опівночі”, який дає змогу зрозуміти, як насправді живеться незрячим людям. Тут представлено все: від побутових речей до витворів мистецтва, але їх розглядатимете на дотик, в компанії незрячого гіда. 

Автори музею переконані, що одна з місій їхнього простору, аби відвідувачі змогли переосмислити своє життя, цінності та ставлення до інших людей. То що ж буде, якщо людина, яка звикла бачити, проведе 90 хвилин у цілковитій пітьмі?

 Аліна Марненко

Аліна Марненко

співзасновниця та керівниця музею “Третя після опівночі / 03:00”, який працює в Києві з 2017 року.

“Третя після опівночі вважається найтемнішим часом доби. А у нас на екскурсіях ми створили максимальні умови темряви — ви навіть не помітите, заплющені чи ні у вас очі. Це максимально реалістичні умови, в яких немає жодного візуального орієнтира”, – пояснює назву і концепцію музею Аліна.

Музей в цифрах:

  • 6 незрячих гідів проводять екскурсії у музеї.
  • 14 людей всього залучено в проекті.
  • 150 м² суцільної темряви становить площа простору екскурсії.
  • 421 незрячий відвідувач відвідав музей за роки його існування.
  • 2 мистецькі виставки та 50 тактильних експонатів було створено та представлено в музеї.
  • 600-800 грн коштує “Квест відчуттів” для групи до 4-х осіб.
  • 800-1000 грн коштує екскурсія “Прогулянка в темряві” для групи до 4-х осіб.
  • 1200 грн коштує “Побачення в темряві” для пари
  • 19572 відвідувачі побували в стінах музею.

Надихнув приклад німецького музею

Про подібну ідею ми з моїм другом Володимиром Дідусом почули від знайомих, які побували на екскурсії темрявою в Німеччині. Коли вирішили запустити власний проект в Україні, принципово не відвідували такі музеї, аби не обмежувати реалізацію готовим рішенням.

Команда незрячих гідів музею. “Це більше, ніж просто музей. Ми проведемо вас у світ, де все — інакше. Нам є що вам показати і розказати!” — Наіля, гід музею

Наша ідея нова для України, і ми не знали, як саме її сприймуть. Дуже важливо було правильно спозиціонувати наш проект.

Одна з головних особливостей нашого музею — сильний акцент на реалістичності та інтерактивності. Якщо у квартирі є холодильник, то його можна відкрити, і він дійсно “морозить”, а всередині щось є. В шафі висить одяг, на полицях стоять книги. Звичайно, це ускладнює процес “прибирання” після екскурсій, але це дає можливість повністю заглибитись в атмосферу. Деяким людям навіть буває незручно порпатись в шафах, бо вони настільки вживаються і вірять, що це чиясь квартира. 🙂

ТОП-5 відгуків відвідувачів після екскурсії:

1. «Коли я був в темряві, я був абсолютно безпорадний і не знав, що робити! А гід здавався мені якимось суперменом — він настільки легко з усім справлявся».

2. «Я завжди боявся підійти до незрячого на вулиці та запропонувати допомогу, а тепер розумію, наскільки це легко та важливо!»

3. «Ніколи не думав, що припаркована машина на тротуарі настільки заважає! Та й взагалі зрозумів, наскільки все непродумане у нашому місті».

4. «Виявляється, нас оточує така кількість звуків і запахів, а я зовсім їх не помічала. Після екскурсій настільки загострюються відчуття!»

5. «Я так часто люблю понити, що мені дуже важко. А ваші гіди — такі життєрадісні, веселі та активні. На що мені взагалі скаржитися? Тепер я значно більше ціную все, що маю».

“Дивитися” треба нюхом, слухом і тактильними чуттями

Загальна площа простору для екскурсії “Прогулянка в темряві” — 150 кв.м. Локації реалістично відтворюють повсякденні місця: мистецьку галерею, ринок, будинок, вулицю, природу, але в повній темряві, зі звуками та облаштуванням. Тут немає табличок “торкатися заборонено”, гіди заохочують відвідувачів вивчати деталі експонатів на дотик. Під час екскурсії люди виконують буденні справи без допомоги зору — наприклад, пробують перейти дорогу зі світлофором, відкрити двері у квартиру на дотик чи зорієнтуватись на слух.

Екскурсії проходять у цілковитій темряві

Діє окрема змінна експозиція з виставкою в темряві. Ми вже провели дві мистецькі виставки (архітектура, живопис та скульптура на дотик) і влітку відкрили виставку “Квест відчуттів” — це виставка, експонатами на якій будуть ваші власні відчуття. За годину треба виконати 10 різних завдань та перевірити, наскільки у вас розвинені всі органи чуття. І, звичайно ж, все відбувається в повній темряві та у супроводі наших гідів.

Після екскурсії є важлива частина рефлексії та спілкування вже на світлі в нашій кімнаті відпочинку — тут відвідувачі можуть поставити будь-які питання, навчитись писати шрифтом Брайля, пограти в масках в ігри, адаптовані для незрячих.

Музей оновлюється щороку 

Ми постійно незначною мірою оновлюємо простір екскурсії “Прогулянка в темряві” — додаємо нові деталі та завдання. В цілому, маю сказати, що завдань та предметів там завжди більше, ніж можливо осягнути за 1 екскурсію. Тому відвідувачі, які приходять до нас ще раз, завжди помічають для себе щось нове.

Відвідувачі музею навчаються читати шрифт Брайля

Робимо тематичний сценарій на період новорічних свят. А для пар у нас є екскурсія “Побачення в темряві” з романтичною вечерею в темряві.

Для перших виставок обирали найвідоміші експонати, які були найцікавішими для незрячих, а зрячі при цьому могли по-новому сприйняті вже, здається, дуже добре знайомі для них речі. Але, наприклад, одну картину ми спеціально обрали таку, яку більшість наших зрячих відвідувачів не бачили — таким чином у них є можливість спочатку спробувати сприйняти живопис на дотик і потім порівняти уяву з реальністю.

Як залучили незрячих гідів до роботи

Перед відкриттям ми опублікували вакансії на порталах для пошуку роботи, а також зробили розсилки у різних соціальних організаціях. І досить швидко наші перші гіди самі відгукнулись. Зараз, після відкриття, зазвичай працює “сарафанне радіо”, і ті, хто бажають, самі звертаються до нас.

Протягом року схожий музей планують відкрити у Львові

До речі, для незрячих людей відвідування музею – безкоштовне. Деякі дивуються – навіщо незрячим відвідувати екскурсію в темряві? Наша “Прогулянка в темряві” для них в першу чергу це розвага та квест, а також можливість показати рідним та друзям, як же вони сприймають світ. А тактильні виставки мистецтва це унікальна можливість познайомитись зі скульптурою, архітектурою та живописом.

Від $50-60 тисяч, щоб відкрити музей

Музей є соціальним підприємством, всі кошти від екскурсій ми спрямовуємо на підтримку проекту. Діяльність музею покриває операційні витрати.

Найдорожчим у проекті вийшло облаштування екскурсійного простору та розробка експонатів.

Для відкриття такого музею треба мати від 50-60 тис. доларів. Цього року плануємо відкрити ще один музей в Україні — у Львові. Наразі у нас діє кампанія на Спільнокошті, в рамках якої ми збираємо 200 тис. грн на покриття частини ремонтних витрат: долучитися за посиланням тут.

Позакласна робота: інтерактиви, лабіринти, квартирники

Ми регулярно беремо участь в фестивалях з виїзною інтерактивною інсталяцією (лабіринтом, скульптурами на дотик, проводимо майстер-класи по шрифту Брайля та інструктуємо, як пропонувати допомогу незрячим та супроводжувати їх).

Лабіринт “Побачити не дивлячись” на Atlas Weekend

Крім цього, в музеї проводимо різні тематичні заходи, наприклад, покази фільмів з тифлокоментарем (це спеціальна аудіодоріжка, яка стисло описує картинку на екрані) та музичні квартирники в темряві (звичайно ж, в справжній квартирі та повній темряві!).

До речі, наступний такий квартирник буде проходити 10 березня.

Для того, аби потрапити на екскурсію до музею, потрібно попередньо забронювати час.

Суспільство

У Львові відреставрують палац 16 століття за 30 млн гривень

Опубліковано

Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» повністю профінансує реставраційні роботи фасаду палацу Корнякта XVI століття на площі Ринок, 6.

Про це повідомляють у Львівському історичному музеї.

фото: Львівський історичний музей.

Проєкт включає реставрацію фасаду, скульптурного оздоблення, консервацію кованої балюстради та віконної столярки. Наразі вже встановлені риштування на рівні балкону.

У рамках підготовки до реставрації провели перемовини з Інститутом, обстежили фасад, підготували проєктно-кошторисну документацію та погодили її з відповідними органами.

Читати також: Захисник отримав біонічний протез у Львові: фото

Вартість робіт оцінюють у майже 30 мільйонів гривень (2,8 мільйона злотих). Це найдорожчий проєкт в історії «Полоніки», завершення планується до жовтня 2025 року.

У приміщенні палацу розташовані Львівський історичний музей та італійський внутрішній дворик, схожий на типові дворики Флоренції та Риму.

Це другий проєкт на площі Ринок, який музей реалізує з іноземними партнерами. Раніше за фінансової підтримки США було реставровано Чорну кам’яницю.

Нагадаємо, що у Львові скасували рішення про початок навчального року з 19 серпня.

Фото: Львівський історичний музей.

Читати далі

Суспільство

У столиці модернізують Оболонський острів: фото

Опубліковано

Комунальники продовжують облаштовувати Оболонський острів, де наразі встановлюють лавочки та прокладають дерев’яні трапи.

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

Фото: КМДА.

Лави розміщують на захисних спорудах уздовж усього пляжу, які слугують перешкодами для видування піску з пляжів або насипання піску на пішохідні доріжки.

Фото: КМДА.

Також комунальники облаштовують дерев’яні трапи навколо захисних споруд. Надалі планують створити підходи до води для маломобільних груп населення.

Читати також: У Києві облаштували новий безбар’єрний наземний пішохідний перехід: фото

У КМДА підкреслили, що облаштування острова відбувається коштом меценатів і без використання коштів з міського бюджету.

Фото: КМДА.

Оболонський острів і новий пішохідний міст уже здобули популярність серед киян і гостей міста. За даними камер відеоспостереження, з моменту відкриття наприкінці травня рекреаційну зону відвідали понад 400 тисяч осіб.

Нагадаємо, що в Україні археологи виявили стародавній посуд віком понад 3000 років: як він виглядає.

Фото: КМДА.

Читати далі

Суспільство

КАІ чи НАУ? Авіаційний університет випустив кавер на пісню репера bbno$ «It boy»: відео

Опубліковано

В межах вступної кампанії НАУ випустив кліп «КАІ чи НАУ». Завдяки стильному і сучасному підходу університет хоче привернути увагу абітурієнтів і бути ближчими до них.

Зараз в Україні триває вступна кампанія. Абітурієнти обирають заклади вищої освіти, де вони хочуть навчатися, а університети намагаються залучити до себе найбільш талановитих вступників.

фото: НАУ

Національний авіаційний університет відійшов від стандартного офіційного спілкування зі вступниками і їхніми батьками. Замість цього комунікаційна команда вирішила говорити з абітурієнтами їхньою мовою. Університет випустив кліп — кавер на пісню It boy канадського співака bbno$ для промоції вступної кампанії, де закликали вступати в НАУ. 

фото: НАУ

«Зараз університети, особливо технічні, мають боротися за студентів. Звісно, абітурієнт обере той ЗВО, який забезпечить якісну освіту. Тому ми в НАУ приділяємо цьому дуже велику увагу: оновлюємо науково-викладацький склад, відкриваємо лабораторії, скоро запустимо кіберполігон і робимо багато крутих практик спільно з провідними інженерними компаніями — все, щоб наші студенти мали багато саме практичного досвіду. Але важливо не тільки те, що ми робимо, але і як комунікуємо. НАУ заговорив мовою молоді. Бо наша вступна кампанія та і вся комунікація має бути не як в класичного державного університету, а як в закладі, а якому протягом наступних 4-5 років студенту буде комфортно», — прокоментувала в.о. ректора НАУ Ксенія Семенова.

Читати також: Вступна кампанія 2024: майже 400 тисяч заяв подано майбутніми бакалаврами

фото: НАУ

Крім цього, в межах вступної кампанії триває розіграш «Моя перша стипендія». Асоціація випускників розігрує 20 стипендій у розмірі 3 тис. грн кожна серед усіх абітурієнтів, які обрали НАУ першим або другим пріорітетом, зареєструвалися в чат-боті та подали оригінали документів. Детальна інформація про розіграш міститься на сайті

Хто працював над кліпом

  • Знімальна група: команда відеопродакшену 2REC;
  • Ідея: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Текст пісні: Олег Прозоров;
  • Виконавець: Олег Прозоров;
  • Оператор: Олександр Левченко;
  • Помічник оператора: Артем Дулько;
  • Режисер: Олег Прозоров;
  • Актор: Євген Лисак;
  • Монтаж: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Звукорежисер: Максим Кушнір.

Нагадаємо, що вступникам необхідно відслідковувати статус заяв: як це зробити.

Фото: НАУ.

Читати далі