Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Підліток з Києва зібрав «домашню електростанцію» для комфортного навчання

Опубліковано

Змалку Денис Кучерук цікавився електричними саморобками — переглядав відео, а також самостійно розбирався в електросхемах. Цьогоріч улітку хлопець облаштував у себе в квартирі «домашню електростанцію», аби мати можливість працювати за комп’ютером без світла та забезпечувати свої ґаджети.

«Мені було нудно після НМТ, тому я бахнув електростанцію», — каже Денис, який жартома називає себе «молодим електриком».

Для ШоТам хлопець розповів про те, як прикріпив сонячні панелі на багатоповерхівці, у скільки йому обійшлася «домашня станція» та які девайси можуть допомогти комфортнішому навчанню чи роботі вдома.

Вчився ремонтувати девайси через електросхеми

17-річний Денис Кучерук живе в Києві. Хлопець захоплюється спортом і силовими тренуванням. А ще його цікавить сфера ІТ, зокрема, програмування, системне адміністрування та кібербезпека. Саме останню хлопець хоче продовжувати вивчати у вищому навчальному закладі. Останні кілька років Денис також цікавиться напрямками фізики, які пов’язані з електрикою.

Ремонтувати речі просто, якщо це якісна техніка, а не якийсь огризок з Китаю. Адже виробники завжди додають супровідну документацію, інструкції, електросхеми, вигляд техніки зсередини, аби покупці знали, як розібрати та зібрати девайс, — каже Денис.

Коли в енергетиці почалися проблеми через російські обстріли, Денис вирішив застосувати свої вміння, аби зробити навчання комфортнішим. Для початку він замовив джерело безперебійного живлення для роутера. Хлопець називає це примітивним девайсом, який виконує функції повербанка та заряджається від мережі, коли є електрика. Денис каже, що він може виводити малий струм з різною напругою.

Робочий стіл Дениса. Фото надав Денис Кучерук

«Таке джерело безперебійного живлення дуже корисне для роутерів чи лампочок, бо багато будівель у містах з минулого року підключені до оптоволоконних мереж провайдерів. Тому провайдери можуть забезпечувати постійний чи тимчасовий (від трьох до семи годин) інтернет без світла», — розповідає хлопець. 

«Якесь НЛО, що висить з вікна»

Згодом Денис захотів, аби його девайси працювали ще більш автономно під час вимкнень електроенергії. Проте хлопець мав враховувати те, що живе в багатоповерхівці, а також що має скромний бюджет.

Він придбав панель, яка може забезпечити роботу роутера, зарядку телефонів та настільну лампу. Вся інша енергія компенсується від акумулятора. Денис каже, що з 7:00 до 14:00 цього цілком вистачає.

Кріплення для сонячних панелей, які створив хлопець. Фото надав Денис Кучерук

Аби зібрати домашню електростанцію, хлопець купив алюмінієві кутники та пластини, а також дві пари болтів з гайками. Вдома просвердлив у пластинах отвори потрібного розміру та зробив кріплення. Шурупами прикрутив це кріплення до балкону, вивісив сонячну панель за вікном і зафіксував її, прикріпивши джгутами до кріплення.

«Воно висить під правильним кутом і не збивається навіть за сильного вітру», — підсумовує Денис. 

Сонячні панелі, що висять під підвіконням квартири Дениса. Фото надав Денис Кучерук

Хлопець каже, що сусіди були здивовані його ідеєю, а одна бабуся навіть налякалася й казала, що «з їхнього підвіконня якесь НЛО висить»

Денис називає сонячні панелі додатковим девайсом, адже вони досить нестабільні та залежать від природних умов.

Вигляд на сонячні панелі з кімнати Дениса. Фото надав Денис Кучерук

Сонячні панелі дуже вибагливі до клімату. Найкраще вони працюють при нульовій хмарності та 25 градусах тепла. А в наших умовах таке трапляється нечасто, — стверджує Денис Кучерук. 

Коли він прикріпив панель за вікном, то протягнув дроти через ущільнювач вікна, аби не пропускати з вулиці холод або тепло. Далі підключив їх до подовжувачів, а потім приєднав до свого контролера.

«Домашня станція» за 12 тисяч гривень

Денис розповідає, що для роботи «домашньої станції», крім панелей і сонячного контролера, необхідний автомобільний акумулятор та інвертор з чистою синусоїдою. Він перетворює напругу з автомобільного акумулятора в класичний струм, як з розеток, який можуть сприймати стандартні девайси, що живляться від 220 вольт. 

Автомобільний акумулятор, приєднаний до зарядного пристрою. Фото надав Денис Кучерук

Хлопець ділиться, що завдяки цій станції його комп’ютер та інші ґаджети можуть живитися до п’яти годин без світла. 

Домашню станцію Денис збирав з початку осені минулого року, коли купив акумулятор, інвертор і невеликий зарядний пристрій. Думав, що використає її взимку, проте вона чекала свого часу, тому вперше Денис усе зібрав і використав уже влітку під час вимкнень. 

Хлопець ділиться, що всі ці компоненти, які він склав у домашню станцію, цілком підійдуть для комфортного навчання учням чи студентам. Але каже, що, якби робив усе з нуля, взяв би джерело безперебійного живлення та зовнішній акумулятор, бо вони найбільш безпечні для використання. 

Джерело безперебійного живлення, яке є частиною домашньої станції хлопця. Фото надав Денис Кучерук

Денис Кучерук замовляв інвертор минулого року за 3 700 гривень на AliExpress. Автомобільний акумулятор коштував 4 тисячі гривень, сонячний контролер — 300 гривень, а вживана сонячна панель — ще 3 тисячі гривень. Виходить близько 12 тисяч гривень за 540 Вт на годину з генерацією 100 Вт на годину в години пік. Проте хлопець рекомендує купляти більш вартісні девайси, якщо це дозволяє бюджет. Наприклад, цей сонячний контролер утричі дорожчий, але й більш ефективний у роботі.

«Саморобні станції більш вигідні, ніж EcoFlow»

Разом з інвертором у Дениса працює безперебійник, аби під час вимкнення можна було користуватися комп’ютером. Коли світло вимикають, то хлопець перемикає розетку від безперебійника в інвертор, і тоді всі девайси, які були підключені до мережі, живляться вже від нього. 

Проте останнім часом безперебійник не витримував навантаження, тому Денис вирішив зробити систему більш зручною — купити потужний безперебійник, який буде під’єднуватися до зовнішнього акумулятора.  

«Якщо вам не треба живити холодильник і всю квартиру, то можна купити джерело безперебійного живлення з можливістю під’єднання власного акумулятора», — впевнений Денис. 

Сонячний контролер у квартирі хлопця. Фото надав Денис Кучерук

Хлопець ділиться, що використовує свій інвертор для не надто потужних завдань — при піковому навантаженні на потужність до 500 Вт. Проте, якщо є потреба, під’єднує до джерела освітлення в усій квартирі. 

Денис каже, що вдома всі радіють безперебійному інтернету, і що завдяки домашній станції можна під’єднати ґаджети.

«З іншого боку, сестру та маму часто лякає, коли я під’єдную станцію до квартири, щоби вночі почистити зуби», — посміхається хлопець. 

Нещодавно його сім’я придбала EcoFlow, але Денис каже, що йому цікавіше створювати станцію самостійно.

Цей прилад є гарним варіантом для тих, хто не хоче лазити з гайковими ключами та приєднувати клеми, які ще й часто іскрять при контакті з дротами. До того ж, це дорожче. Якщо EcoFlow вартує 50 тисяч гривень, то самостійно зібрати станцію, яка ще й даватиме кращі показники, можна за 30-40 тисяч гривень. До того ж, через великий попит ціни на них значно завищені. Я прихильник саме ручних систем, — ділиться хлопець.  

З електрикою треба бути обережним 

«Найважливіше, що я можу порадити людям, які хочуть створити для себе більш комфортні умови навчання — бути дуже обережними з електрикою, бо це дуже серйозно. Руки завжди мають бути сухими. А ще не варто боятися автомобільних акумуляторів, бо робота з напругою до 50 вольт є безпечною», — каже Денис.

Найбільш бюджетний варіант — це інвертор з модифікованою синусоїдою та невеличка зарядка до акумулятора. До такого інвертора можна приєднати комп’ютер, телевізор, монітори та інші прилади, які не пов’язані з електромотором. Тобто під’єднувати вентилятори, холодильники чи кондиціонери до нього не можна, бо вони можуть зламатися. 

Денис під час роботи без світла. Фото надав Денис Кучерук

Автомобільні акумулятори Денис радить купувати в Україні, адже з-за кордону їх дорого розмитнювати. А ще хлопець каже, що треба купляти такі акумулятори, які можна використовувати у приміщенні і виробники про це зазначили, бо звичайні автомобільні в цьому випадку заборонені. Денис каже, що в квартирі не можна використовувати класичні свинцево-кислотні акумулятори, адже вони виділяють отруйні та вибухонебезпечні гази, особливо в процесі зарядки.

«Щоб зрозуміти, який вам потрібен акумулятор, треба помножити значення ампер на годину, які написані на ньому, на його напругу 12 вольт. Якщо акумулятор має ємність 65 ампер на годину, то, якщо помножити на 12 вольт, буде 780 Вт — таку потужність видаватиме протягом години. Можна використовувати не більше 70% доступної енергії, аби акумулятор працював справно, і стежити за тим, аби напруга не просіла. В EcoFlow все працює автоматично», — каже Денис.

Перший досвід роботи з електрикою — ремонт гірлянди у 12 років

Взагалі Денис захопився конструюванням понад п’ять років тому. Він дивився відео в інтернеті, як інші створюють DIY-проєкти, тобто ті, які можна зібрати самостійно. 

«Кожен обирає собі якісь саморобки, які їх цікавлять найбільше. Мені до вподоби електричні саморобки, бо до них завжди додають багато документів, які можна вивчати. І що більше робиш такі саморобки, то більше знаєшся на цій сфері та можеш обрати найцікавіший напрям», — ділиться Денис.

З’єднання джерела безперебійного живлення та сонячного контролера з акумулятором. Фото надав Денис Кучерук

Перший досвід такої роботи у хлопця відбувся у 12 років, коли він ремонтував удома гірлянду — на ній і навчився паяти електроплати. Згодом купив собі спеціальні інструменти, а ще читав матеріали з інтернету, аби більше навчитися та набити руку. Попри всі складнощі, Денис таки полагодив гірлянду, і вона знову запрацювала.

У 14-15 років хлопець ремонтував телефони та планшети — замінював акумулятори та дисплеї, а ще обслуговував комп’ютери близьких чи друзів. 

А тепер Денис пишається тим, що зміг детальніше розібратися в цій темі та створити собі вдома більш комфортні умови під час вимкнення світла. Хлопець мріє створити мобільний караванчик чи дім на колесах, що зможе розвертати сонячні панелі та живитися автономно. 

«Було б дуже цікаво, якби я міг їздити в будинку на колесах і живитися від сонця», — підсумовує хлопець.

Суспільство

На виставці «Третє дихання» в Києві зібрали 500 000 грн для Superhumans за перші вихідні

Опубліковано

Інтерактивна виставка «Третє дихання», яку відкрили 26 квітня у просторі M82 в Києві, за перші вихідні зібрала понад 500 тисяч гривень для центру Superhumans. За два дні захід відвідали понад 9 тисяч людей.

Про це повідомила керівниця виставки Ярослава Гресь.

Про виставку

Половину коштів з квитків організатори переказують центру Superhumans, а після завершення виставки експонати передадуть реабілітаційним і психологічним центрам.

Загалом організатори підготували понад 50 інсталяцій та інтерактивів, які допоможуть краще зрозуміти свої емоції та навчитися взаємодіяти з ними. Виставку поділили на такі зони:​

  • «Знайомство з емоціями» — відвідувачі познайомляться з дослідниками емоцій та зможуть розпізнати базові емоції через образи актора Олександра Рудинського;
  • «Слухай своє серце» — зона, де відвідувачі дізнаються, як серце стало символом емоцій, та почують історії тих, хто дослухався до свого серця;
  • «Дитяча радість» — можна змайструвати халабуду, розмалювати стіни та пострибати в резиночку разом із Ярославою Магучіх;
  • «Дай собі спокій» — віртуальна риболовля з блогером Михайлом Лебігою;
  • «Випусти пару» — дослідження української лайки з акторкою Марією Рудинською та можливість погарчати, як лев, з Валентином Міхієнком;
  • «Надія є» — VR-досвіди польоту в космос та сходження на Еверест і Говерлу;
  • «Третє дихання» — завершення виставки співом разом із Jerry Heil.

Читайте також: UAnimals презентували нову колекцію, присвячену зникненню дельфінів (ФОТО)

Ярослава Гресь повідомила, що відтепер квитки можна придбати на конкретний день, а кількість відвідувачів на кожну дату буде обмеженою для зручності гостей. Крім того, щочетверга та щоп’ятниці проходитимуть дні лише для дорослих.

Виставка триватиме до 1 червня і працює: у будні з 11:00 до 20:00, а у п’ятницю, суботу та неділю — з 10:00 до 21:00. Понеділок — вихідний.

Нагадаємо, що у Києві на ВДНГ відбудеться фестиваль адопції тварин AdoptMe Days: як відвідати.

Фото: фейсбук-сторінка Ярослави Гресь

Читати далі

Суспільство

Український проєкт смартукриттів здобув міжнародну премію за найкращий дизайн (ФОТО)

Опубліковано

Проєкт смартукриттів для студентів CLUST SPACE став лауреатом престижної міжнародної премії Red Dot Design Award 2025 у категорії Interior Architecture and Interior Design. Це вперше українське рішення здобуло премію Red Dot у сфері інтерʼєрного дизайну.

Про це повідомили у команді проєкту.

Що відомо про смартукриття

CLUST SPACE створили як інноваційне укриття при вищих навчальних закладах, яке поєднує функції безпеки та освітнього середовища. У просторі передбачили зони для навчання, відпочинку, воркшопів і спорту. Усі системи, зокрема водо- та енергопостачання, вентиляція, освітлення, працюють автономно. Проєкт відповідає вимогам ДСНС і принципам інклюзивності.

Під час створення смартукриттів у конструкціях не використовують матеріалів, що можуть становити загрозу в екстрених ситуаціях. Зокрема, скляні поверхні покриті броньованою плівкою, яка мінімізує ризик травм у разі вибуху.

Читайте також: Стендап-комік Тарас Яремій запустив нове шоу, у якому прокачує простори людей (ВІДЕО)

Ініціатором CLUST SPACE виступив підприємець Руслан Тимофєєв, а архітектурне рішення розробив Павло Пекер (Perek&Partners). Перші укриття відкрили у Київському політехнічному інституті та ДНУ імені Олеся Гончара (Дніпро) у 2024-2025 роках.

«В основі нашого концепту — людиноцентричність. Ми намагалися створити максимально комфортні умови для будь-якої людини, яка заходить в простір. Я сподіваюся, що основні елементи — геометрія освітлення, конфігурація меблів і акустичні панелі на стелі — лишатимуться впізнаваними й стануть нашим фірмовим стилем, тому люди завжди одразу ідентифікуватимуть укриття CLUST SPACE на фото», — зазначив архітектор Павло Пекер.

Red Dot Design Award щороку присуджують за досягнення в дизайні, інноваційність та функціональність. Цьогоріч церемонія нагородження відбудеться 8 липня в Німеччині.

Нагадаємо, що uBoost випустила благодійний блокнот із бізнес-ідеями українських підлітків.

Також ми писали, що київська школа економіки інвестує 40 мільйонів доларів у новий кампус на Оболоні.

Фото: CLUST SPACE

Читати далі

Суспільство

Стендап-комік Тарас Яремій запустив нове шоу, у якому прокачує простори людей (ВІДЕО)

Опубліковано

Український стендап-комік Тарас Яремій розпочав новий проєкт на ютубі під назвою «PromПрокачка». У межах шоу команда перетворює занедбані або перевантажені роботою простори на комфортні, сучасні та естетично привабливі локації.

Про це повідомили у команді проєкту.

Усі зміни команда реалізує за допомогою доступних товарів з маркетплейсу. Мета проєкту — показати, як навіть прості рішення можуть покращити якість життя та створити відчуття безпеки й затишку.

«Ми часто недооцінюємо який вплив має простір навколо на якість нашого життя. Коли все навкруги дуже неспокійно, створювати спокій та комфорт біля себе — просто необхідність. Я отримав велике задоволення від зйомок проєкту, класно переживати разом емоції людей, які вперше бачать своє звичне місце після прокачки. Запрошую і вас подивитись як це було»‚ поділився Тарас Яремій.

Героїнею першого випуску стала Люба — власниця квіткової крамниці в Києві. Команда «PromПрокачка» допомогла їй оновити приміщення, перетворивши його на яскраву й затишну сучасну студію.

Читайте також: Добро в дії: як пост в тіктоці допоміг маленькому видавництву знайти читачів на «Книжковій країні»

«Ми відзняли п’ять серій шоу, і студія Люби зазнала, мабуть, найбільших і найяскравіших змін. Ми дозволили собі впустити колір у цей простір і він відразу “заграв” новими емоціями»‚ — розповіла експертка шоу, декораторка Вероніка Зубко.  

Перший випуск уже доступний для перегляду на ютуб-каналі Тараса Яремія. Під відео також можна долучитися до збору «Дронопад» на модернізовані дрони для українських захисників.

Відео: ютуб-канал Тараса Яремія

Нагадаємо, що українські зірки долучилися до кампанії «Титри Визнання» для подяки вчителям (ВІДЕО).

Фото обкладинки: команда проєкту

Читати далі

Шопочитати

Суспільство6 днів тому

У кожного з нас є його винаходи: чому Apple завдячує своєму прориву українцеві

«Я себе вважаю українцем. Ніяк інше!» — казав Любомир Романків, що більшість життя прожив не...

Військо1 тиждень тому

«Я з покоління дітей, які у 2014 році писали листи солдатам, а потім стали ними». Це Дмитро, що у 18 пішов на війну

Йому було дев’ять, коли почалась війна — і саме з нею він дорослішав. Замість футбольних...

Суспільство2 тижні тому

Взяли управління у свої руки. Ці українські громади перетворюють біовідходи на добриво

Біовідходи, як-от скошена трава, опале листя й залишки фруктів та овочів часто викидають на звалища...

Культура2 тижні тому

Які з цих традицій збереглися дотепер? Фольклористка про давні святкування українського Великодня

Уже в неділю українці святкуватимуть Великдень, до якого ми готуємося кілька днів. Зазвичай до четверга...