Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Перші два роки на врожай не чекайте». Як заробити на лохині? Кейс сімейного бізнесу, який 5 років йшов до своєї мети

Опубліковано

П’ять років тому родина Марії Коновал вирішила відкрити сімейний бізнес із вирощування лохини. Їм знадобився цілий рік, аби зрештою отримати ділянку. Тепер на площі 1,5 га замість бур’янів з’явилася ціла плантація лохини. До вторгнення на полі працювали всією родиною, однак після 24 лютого практично всі обов’язки лягли на плечі Марії. 

Про шлях від ідеї до першого врожаю, допомогу від держави, особливості вирощування лохини та вихід на полиці супермаркетів власниця бізнесу розповіла команді ШоТам.

Марія Коновал

власниця господарства «Ягідний край»

Завжди любила працювати на землі 

Ідея вирощувати лохину з’явилася завдяки… малині. Я спробувала висадити її біля будинку, однак малина швидко псується, і це суттєво ускладнює транспортування. Крім того, для цієї ягоди необхідно облаштувати додаткове приміщення для зберігання, а на початку нашого підприємницького шляху бюджет не передбачав таких витрат.

Тож паралельно я спробувала вирощувати лохину й зрозуміла, що ось воно – ідеальне рішення для сімейного бізнесу. Лохина зберігає свіжий вигляд навіть після тривалого транспортування чи зберігання, бо при зборі має сухий відрив з плодоніжки.

Відтоді я почала експериментувати з вирощуванням, зокрема садила в різні ґрунти: торф, тирса й звичайний чорнозем. Звісно, вийшло не відразу, але пам’ятаю, як здивувалася, що ця ягода настільки смачна, а водночас – естетично красива й корисна. 

поле лохини на Львівщині

Насправді я називаю себе агрономом-любителем, який навчається на власних помилках. Аби сформувати бодай якесь уявлення про вирощування лохини, мені довелося переглянути низку відео. А ще пощастило познайомитися з кваліфікованим агрономом, який поділився цінними порадами. Крім того, він мотивує постійно відвідувати аграрні конференції та семінари, тож фактично виступає помічником у нашому сімейному бізнесі.

Держава компенсувала нам 60% витрат за садивний матеріал

Коли ми остаточно вирішили вирощувати лохину, почали шукати під це окрему ділянку, щоб культивувати ягоду у великій кількості. Вирішили зосередитися на землях Яворівщини Львівської області, оскільки там є піщані ґрунти з кислим середовищем. Із цим запитом звернулися до сільської ради с. Залужжя, де нам пішли назустріч і вже через рік ми з чоловіком отримали пай – 5,3 га землі. Тож попри всі труднощі, 2018 року ми зробили першу закладку лохини, засадивши 1,39 га. Відтоді щороку намагаємося збільшувати загальну площу плантації.

Водночас із закладкою перших саджанців ми подалися на відшкодування витрат за придбані матеріали. І держава нас підтримала, компенсувавши 60% витрачених коштів на садивний матеріал. Загалом ми отримали 153 тисяч гривень і спрямували всю суму на встановлення системи поливу.

лохині на сонці

Намагаємося зробити ягоду доступною для кожного

Усього, аби все облаштувати та висадити перші 5 тисяч кущів, ми інвестували у бізнес 300 тисяч гривень. Були й додаткові витрати, скажімо, на паливо для перевезення тирси, яку нам безкоштовно надавали різні підприємства. Це важливо, адже тирса – чудовий вологопроникний матеріал, завдяки якому лохина добре росте. Для піщаних ґрунтів Яворівщини, які не утримують вологу, – це справжній порятунок.

А ось на торф, на жаль, ми не мали коштів. Утім мої експерименти з вирощування показали, що тирса є ідеальним середовищем для нашої ягоди. Щоб забезпечити її зростання, ми купуємо еко-добрива з Голландії, які, хоч і дороговартісні, але необхідні для оптимального розвитку рослини. Звідси собівартість 1 кг лохини складає 50 грн. У роздріб реалізуємо за ціною від 120-250 грн. Такий діапазон робить нашу ягоду доступною для широкого кола людей.

Зароблені гроші реінвестуємо в сад

І хоча ми займаємося цією справою вже п’ятий рік, але все одно досі вкладаємося у розвиток сімейного бізнесу. За минулий рік купили трактор, завдяки якому вдається швидше обробляти землю. До цього техніку доводилося орендувати, оскільки вручну працювати з таким обсягом землі просто неможливо. Та й взагалі бізнес має бути максимально автоматизованим. 

Ми також придбали термичку і встановили холодильну систему. Але торік холодильник запустили всього на один день протягом восьми годин. Це було дуже дорого, адже на нашій ділянці немає постійного електричного живлення, тож ми використовуємо генератор.

засновниця бізнесу на лохині

Наші плани – масштабувати наше господарство 

Навіть після відкриття власного бізнесу я не залишила роботу продавцем-консультантом. Мій графік – добу працюю, а потім маю три дні «відпочинку» на полі. Для власних потреб доводиться заробляти окремо, адже кошти з продажу лохини постійно вкладаються у господарство. 

У планах – масштабуватися та вийти на співпрацю із супермаркетами. Проте кожен магазин має свої вимоги щодо кількості продукції на певний період. У нас поки не було достатньої кількості врожаю, щоб задовольнити настільки масштабні потреби. Найбільша кількість ягід, яку ми збирали за день, становила 150 кг, але навіть цього замало, щоб супермаркет погодився на співпрацю.

Ми також розглядаємо можливість придбання тепличних тунелів, щоб захищати ягоду від весняних холодів. Звичайно, це може призвести до зменшення врожаю на 30%, але це можуть виправити вулики з джмелями та бджолами. Вони забезпечать швидше запилення ягоди, а тому плануємо співпрацювати з пасічниками.

З початком вторгнення я залишилася наодинці із бізнесом

Коли почалася повномасштабна війна, ми спостерігали, як колони автомобілів виїжджали до сусідньої Польщі. Старші сини відразу пішли в ТрО, а чоловік мобілізувався до лав ЗСУ. Зі мною залишився лише молодший син, який напередодні травмував коліно. Тому доглядати за ягодою мені довелося самостійно. І ось я стою, обрізаю кущі й думаю, кому ж я це все буду продавати, якщо всі їдуть? Але все вдалося. Ринок, інстаграм, фейсбук – поступово ягода почала продаватися.

На жаль, минулий рік став для мене болючим не лише через війну, а й через загибель молодшого сина в автокатастрофі. Раніше старший син – Андрійко – відповідав за полив, Юрко – за роботу техніки на полі, а Роман готував нам їсти та деколи порався з бур’янами. На мої плечі впав тягар, як фізичний так і моральний, адже доводилося попри горе продовжувати займатися справою, яку ми з родиною так мріяли розвивати. 

Робота на наших 1,5 га є досить важкою для однієї людини, і особливо – для жінки. А оскільки ми є сімейним фермерським господарством, то працювати на полі можуть лише члени родини. Єдиний виняток – ми залучаємо сезонних працівників для зборогу ягоди. Торік найняли п’ятьох людей, цьогоріч плануємо залучити ще більше, адже кущі лохини з кожним роком ростуть, а ми сподіваємось на кращий врожай.

Хочете вирощувати лохину? Запасіться терпінням і другою роботою

Щоб займатися цією справою, потрібно мати велике бажання працювати на землі. Важливо зрозуміти, що це вимагає праці, і не завжди все виходить з першого разу. Крім того, вибір місця для посадки ягідних культур є невід’ємною частиною процесу: потрібно розраховувати на те, що ці рослини мають тривалу періодичність плодоношення.

Правильний вибір сорту, належний догляд, контроль за бур’янами та обрізка можуть значно збільшити врожай. Крім того, варто подбати про постійний полив за допомогою системи крапельного зрошення. Із переваг – рослина не вимагає постійного пересаджування через 10-20 років. Навпаки, ця культура може продуктивно плодоносити протягом тривалого періоду, аж до 100 років від першої селекції. 

Протягом року або двох після першої посадки ви ще не будете збирати ягоду, тому раджу враховувати цей факт і готуватися працювати над садом протягом 3-4 років, перш ніж отримати перші плоди на четвертому-п’ятому році. Скажімо, із 56 рядів лохини протягом перших двох років ми отримали лише кілька грамів. Тож прибуток з цієї діяльності з’явиться не раніше шостого або сьомого року. Тому варто мати додаткове джерело доходу, щоб розпочати цей бізнес.

Також необхідно враховувати, що погодні умови можуть бути різними, і це також впливає на рослини. Можуть бути заморозки або холодні вітри, що призводять до обмерзання. Наприклад, у нас одного року це сталося із сортом «Нельсон», а цьогоріч – із сортом «Блюкроп». Проте це не означає, що всі рослини загинули. Можливо, деяка частина постраждала, але це не вплине на наступний рік, коли лохина буде плодоносити краще. 

Для досягнення стабільного врожаю важливо садити декілька сортів ягідних культур. Існують ранні, середні, середньопізні і пізні сорти, які по-різному реагують на погодні умови. Розумне поєднання різних сортів дозволить забезпечити стійкий урожай навіть у непередбачуваних погодних умовах.

Мрію, аби сини продовжували наш бізнес

Перші два роки бізнесу мені було морально складно, деколи я навіть плакала. Але ні про що не шкодую, бо це справа, яка приносить нереальне задоволення. Я насолоджуюся, спостерігаючи, як розкриваються перші листочки, з’являються майбутні ягоди. 

Наші лохини нагадують дзвіночки конвалії. І навіть мої діти дуже цікавляться цим процесом. На початку я сумнівалася, чи будуть вони допомагати, зважаючи на навчання. Але згодом побачила, із яким захопленням вони проводять час на полі та працюють пліч-о-пліч зі мною. Зараз старший син повернувся до навчання, а молодший звільнився й знову допомагає мені на полі. 

Наш бізнес – наш спадок для дітей. Тому сподіваюсь, що вони також любитимуть цю справу і намагатимуться розширюватися, аби згодом передати наступному покоління.

Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі

Суспільство

«Культурні сили» провели захід на тему підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні

Опубліковано

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.

Про це повідомили в «Культурних силах».

Що обговорили на заході

Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.

На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:

«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».

Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.

«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.

Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:

«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим». 

Презентація кліпу «Місто наречених»

На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).

«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.

Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:

«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс». 

Відео: ютуб-канал «Культурних сил»

Довідка

«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:

  • «Культурний десант»;
  • «Книга на фронт»;
  • «Фронтова студія»;
  • «Оркестр 59» тощо.

«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.

Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.

Фото: «Культурні сили»

Читати далі

Суспільство

На Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО)

Опубліковано

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.

Про це повідомили у команді простору.

Що буде в MLYN design hub

Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.

Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.

«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.

Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція

Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.

«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.

MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.

Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.

Фото: MLYN design hub

Читати далі