Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Перетворила сімейну справу на успішний бізнес-холдинг: 9 фактів про Софію Фальц-Фейн, українську бізнес-леді XIX століття

Опубліковано

В Україні XIX і початку XX століть жінки стикалися з численними перешкодами у бізнесі. Вони не мали можливості отримати необхідну освіту, а суспільство часто негативно сприймало жіноче підприємництво. Проте, Софії Фальц-Фейн вдалося стати бізнес-легендою тих часів. Вона – одна з найбільших підприємців Північної Таврії, мати Фрідріха Фальц-Фейна, засновника заповідника Асканія-Нова, засновниця порту та селища Хорли. 

ШоТам пропонує дізнатися девʼять фактів з Життя Софії Фальц-Фейн.

Вийшла заміж за коханого після 20 років шлюбу з його рідним братом

Софія Луїза Кнауф народилась 1835 року в Катеринославі в родині німецьких колоністів Готліба та Марії. У 1863-му вона вийшла заміж за Едуарда Фальц-Фейна, хоча насправді кохала його брата Густава. Проте, в сімʼї Фальц-Фейнів вирішили, що першим одружитися має саме старший син. У пари народилося шестеро дітей. Через 20 років шлюбу Едуард помер, а Софія вийшла заміж за коханого — Густава Фальц-Фейна.

Фото: dnipro.libr.dp.ua

Отримала бізнес у спадок 

У 1890-му, після смерті другого чоловіка, Софія Фальц-Фейн стала одноосібною власницею конгломерату сімейних бізнесів. Її діти теж отримали власні частки бізнесу, проте ключові рішення в родині Фальц-Фейнів все одно ухвалювала Софія.

Фото: dnipro.libr.dp.ua

Розквіт родинної справи 

Софію Фальц-Фейн, як керівницю бізнесом, не розглядали, адже вона була жінкою. Проте, завдяки своїм звʼязкам, правильним рішенням та вольовому характеру — сімейний бізнес почав зростати та процвітати.

Зміна напрямку бізнесу через конкуренцію 

Ключовим елементом бізнесу Фальц-Фейнів було вівчарство. Проте, з часом вовна з південних українських степів дедалі гірше конкурувала на світових ринках з продукцією, яку доставляли з Австралії. 

В результаті сімʼї довелось переорієнтувати свою справу: вони почали займатися вирощуванням зерна та фруктів, виробництвом консервів і навіть вирощування устриць! Як пише Український Тиждень, на піку економічної могутності родина Фальц-Фейнів володіла 200 тис. десятин землі — а це близько 8% території сучасної Херсонської області. 

Створила нові галузі у власному бізнесі 

Завдяки Софії  було засновано кондитерську фабрику в Дофіно (нині смт Роздольне), винний завод у Преображенці та кілька інших підприємств у Херсонській губернії. При маєтках облаштували невеликі деревообробні підприємства й цегельні, а також борошномельні підприємства. 

Отримала прізвисько  «Золота рибка» 

На межі століть Софія стала одноосібною власницею успішного консервного підприємства. Асортимент консерв складався з сотень найменувань, а напередодні та в роки Першої світової війни ці консерви споживала армія. У 1900 році філіал фабрики відкрили в Очакові та Хорлах, а 1902-го — в Дофіно. 

На рекламних буклетах заводу була зображена рибка на велосипеді. Так, Софія отримала прізвисько — Золота рибка.

Створила власний порт 

Справи бізнесу йшли дуже добре. Продукція Софії користувалась попитом. Проте, щоб доставляти її закордон були необхідні чималі кошти. До того ж, заважали конкуренти. Але рішення знайшлось швидко: Софія заснувала портове містечко Хорли. За п’ять років, у 1903-му, у гавань зайшло перше судно й містечко Хорли офіційно стало портом, який працював увесь рік. Звідти до Європи відправляли насамперед зерно, а також овечі шкури, м’ясо та худобу. 

Фото: dnipro.libr.dp.ua

Асканія-Нова

Після приходу до влади більшовиків Софію фактично викреслили з історії. Проте, її син, Фрідріх Фальц-Фейн, створив те, про що ми знаємо і досі – національний заповідник Асканія-Нова. Почалося все як дитяче хобі. А вже у 1898 році Фрідріх Фальц-Фейн оголосив про відкриття приватного екологічного заповідника — першого такого у світі. 

Нажаль, в 2022 році заповідник опинився в окупації. Багатьох тварин вивезли до Росії і їхня доля нині невідома. 

Фото: Вікіпедія

Вбита більшовиками 

Після початку революції сімʼя Софії виїхала до Німеччини, проте вона сама воліла лишитись на Херсонщині. Тоді вона говорила: «Нічого зі мною не станеться — я стара жінка й нікому лиха не зробила. Хто мене, стару, чіпатиме? Я людям робила лише добро, і вони мене відборонять. Залиште мене тут з Богом». 

Це було фатальною помилкою. У червніі 1919 року 84-річну Софію Фальц-Фейн убили бойовики «революційного загону». 

Фото: dnipro.libr.dp.ua

Фото: ШоТам

Суспільство

ДСНС отримала три піротехнічні автомобілі від Словенії (ФОТО)

Опубліковано

Сучасну техніку для розмінування передали у рамках співпраці з платформою UNITED24. Це допоможе фахівцям ДСНС ефективніше виконувати завдання з розмінування територій. Три автомобілі підвищеної прохідності «Козак ПМ-Л» передали Державній службі України з надзвичайних ситуацій за фінансової підтримки уряду Словенії.

Про це повідомляє ДСНС.

Призначення техніки

Автомобілі розроблені для перевезення обладнання, транспортування вибухонебезпечних предметів і розмінування. Новітня техніка підвищує мобільність і безпеку піротехніків у складних умовах.

Читати також: Рятують не тільки свою громаду, а й сусідні: на Одещині зібрали добровольців, аби швидко гасити пожежі

Голова ДСНС Андрій Даник висловив вдячність уряду Словенії та платформі UNITED24 за надану допомогу:
«Сучасні автомобілі «Козак ПМ-Л» забезпечать фахівцям мобільність і підвищать рівень безпеки під час виконання завдань із розмінування».

Нагадаємо, що КПІ запускає курс «Гуманітарне розмінування» для ветеранів і ветеранок.

Фото: ДСНС.

Читати далі

Суспільство

Землю ботанічного саду ім. Гришка у Києві захистили від забудови

Опубліковано

Договір, який передбачав будівництво житлових будинків та офісів на території Національного ботанічного саду імені М. М. Гришка, буде розірвано. Таке рішення ухвалили після хвилі обурення серед киян.

Про це повідомив начальник Київської міської військової адміністрації Тимур Ткаченко.

«У відповідь на мій лист-рекомендацію, Національний ботанічний сад імені Гришка підтвердив: інвестиційний договір, який викликав стільки обурення серед містян, буде розірвано», — зазначив Ткаченко.

Він додав, що питання забудови ботанічного саду стало резонансним для громади, адже йдеться про унікальну природну зону, яка є не лише окрасою Києва, а й об’єктом національного значення.

Нагадаємо, як може виглядати Палац Щеньовських після реновації: активісти показали візуалізації (ФОТО).

Фото: facebook.com/nbg.kiev.ua, Дмитро Перов.

Читати далі

Суспільство

Станіслав Асєєв і Ольга Скрипник отримали міжнародну премію Freedom Award 2024

Опубліковано

Український письменник, журналіст і правозахисник Станіслав Асєєв та очільниця Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник стали лауреатами престижної премії Freedom Award 2024 від данського фонду Poul Lauritzen Foundation.

Про це Асєєв повідомив на своїй сторінці у фейсбуці.

«Мав честь отримати Freedom Award 2024 данського фонду Poul Lauritzen Foundation у Копенгагені. Цього року вирішено було нагородити двох українців: мене та Ольгу Скрипник», — написав письменник.

Церемонія в Музеї данського спротиву

Нагородження відбулося 16 січня 2025 року в Копенгагені, у Музеї данського спротиву. У своєму виступі Ольга Скрипник присвятила премію українцям, які стали жертвами російської агресії, — військовополоненим, цивільним заручникам і мешканцям окупованих територій.

Читати також: З перших вуст про війну: 7 книжок від українських військових і воєнних журналістів

Скрипник розпочала свій виступ віршем Максима «Далі» Кривцова, поета й фотографа, який загинув на фронті:

Коли мене запитають, що таке війна
я без роздуму відповім: імена.

«Війна в Україні — це імена. Героїчних військових, полонених, вбитих дітей, тих, хто чинить опір у найскладніших умовах. Ця нагорода — знак поваги до незламності українського народу»,підкреслила Скрипник.

Що відомо про премію Freedom Award

Премію Freedom Award вручають щорічно за видатний внесок у захист прав людини в умовах ризику. Її заснував фонд Poul Lauritzen Foundation, заснований данським бізнесменом і учасником опору нацистській окупації Поулом Лаурітценом.

Нагадаємо, що Вікторію Амеліну посмертно відзначили за внесок у боротьбу за свободу слова.

Фото: фейсбук Станіслава Асєєва.

Читати далі

Шопочитати

Суспільство1 тиждень тому

Вчать людей не опускати руки: як працює перша інклюзивна «Сенсотека» у Львові

Андрій Станько зі Львова втратив зір у дитинстві. Попри це, він самостійно освоїв озвучений телефон,...

Суспільство2 тижні тому

Хащі в кожну хату: волонтерка зібрала 350 тисяч гривень для ЗСУ квітами

«Ледебурія та шлюмбергера за донат від 120 гривень» — схожими повідомленнями ця жінка починає ледь...

Суспільство3 тижні тому

«Після 24 лютого жодного разу не зустрічав Новий рік удома». Про що мріють військові у 2025 році

Для військових 31 грудня — це ще один день боротьби. Хтось зустрічає Новий рік в...

Економіка і бізнес3 тижні тому

«Летять» лише до добрих людей. Крафтярка на кріслі колісному виготовляє голубок, як у фільмі «Сам удома»

Марія сидить посеред кімнати на кріслі колісному та старанно фарбує в білий колір прикрасу у...