Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Перетворила сімейну справу на успішний бізнес-холдинг: 9 фактів про Софію Фальц-Фейн, українську бізнес-леді XIX століття

Опубліковано

В Україні XIX і початку XX століть жінки стикалися з численними перешкодами у бізнесі. Вони не мали можливості отримати необхідну освіту, а суспільство часто негативно сприймало жіноче підприємництво. Проте, Софії Фальц-Фейн вдалося стати бізнес-легендою тих часів. Вона – одна з найбільших підприємців Північної Таврії, мати Фрідріха Фальц-Фейна, засновника заповідника Асканія-Нова, засновниця порту та селища Хорли. 

ШоТам пропонує дізнатися девʼять фактів з Життя Софії Фальц-Фейн.

Вийшла заміж за коханого після 20 років шлюбу з його рідним братом

Софія Луїза Кнауф народилась 1835 року в Катеринославі в родині німецьких колоністів Готліба та Марії. У 1863-му вона вийшла заміж за Едуарда Фальц-Фейна, хоча насправді кохала його брата Густава. Проте, в сімʼї Фальц-Фейнів вирішили, що першим одружитися має саме старший син. У пари народилося шестеро дітей. Через 20 років шлюбу Едуард помер, а Софія вийшла заміж за коханого — Густава Фальц-Фейна.

Фото: dnipro.libr.dp.ua

Отримала бізнес у спадок 

У 1890-му, після смерті другого чоловіка, Софія Фальц-Фейн стала одноосібною власницею конгломерату сімейних бізнесів. Її діти теж отримали власні частки бізнесу, проте ключові рішення в родині Фальц-Фейнів все одно ухвалювала Софія.

Фото: dnipro.libr.dp.ua

Розквіт родинної справи 

Софію Фальц-Фейн, як керівницю бізнесом, не розглядали, адже вона була жінкою. Проте, завдяки своїм звʼязкам, правильним рішенням та вольовому характеру — сімейний бізнес почав зростати та процвітати.

Зміна напрямку бізнесу через конкуренцію 

Ключовим елементом бізнесу Фальц-Фейнів було вівчарство. Проте, з часом вовна з південних українських степів дедалі гірше конкурувала на світових ринках з продукцією, яку доставляли з Австралії. 

В результаті сімʼї довелось переорієнтувати свою справу: вони почали займатися вирощуванням зерна та фруктів, виробництвом консервів і навіть вирощування устриць! Як пише Український Тиждень, на піку економічної могутності родина Фальц-Фейнів володіла 200 тис. десятин землі — а це близько 8% території сучасної Херсонської області. 

Створила нові галузі у власному бізнесі 

Завдяки Софії  було засновано кондитерську фабрику в Дофіно (нині смт Роздольне), винний завод у Преображенці та кілька інших підприємств у Херсонській губернії. При маєтках облаштували невеликі деревообробні підприємства й цегельні, а також борошномельні підприємства. 

Отримала прізвисько  «Золота рибка» 

На межі століть Софія стала одноосібною власницею успішного консервного підприємства. Асортимент консерв складався з сотень найменувань, а напередодні та в роки Першої світової війни ці консерви споживала армія. У 1900 році філіал фабрики відкрили в Очакові та Хорлах, а 1902-го — в Дофіно. 

На рекламних буклетах заводу була зображена рибка на велосипеді. Так, Софія отримала прізвисько — Золота рибка.

Створила власний порт 

Справи бізнесу йшли дуже добре. Продукція Софії користувалась попитом. Проте, щоб доставляти її закордон були необхідні чималі кошти. До того ж, заважали конкуренти. Але рішення знайшлось швидко: Софія заснувала портове містечко Хорли. За п’ять років, у 1903-му, у гавань зайшло перше судно й містечко Хорли офіційно стало портом, який працював увесь рік. Звідти до Європи відправляли насамперед зерно, а також овечі шкури, м’ясо та худобу. 

Фото: dnipro.libr.dp.ua

Асканія-Нова

Після приходу до влади більшовиків Софію фактично викреслили з історії. Проте, її син, Фрідріх Фальц-Фейн, створив те, про що ми знаємо і досі – національний заповідник Асканія-Нова. Почалося все як дитяче хобі. А вже у 1898 році Фрідріх Фальц-Фейн оголосив про відкриття приватного екологічного заповідника — першого такого у світі. 

Нажаль, в 2022 році заповідник опинився в окупації. Багатьох тварин вивезли до Росії і їхня доля нині невідома. 

Фото: Вікіпедія

Вбита більшовиками 

Після початку революції сімʼя Софії виїхала до Німеччини, проте вона сама воліла лишитись на Херсонщині. Тоді вона говорила: «Нічого зі мною не станеться — я стара жінка й нікому лиха не зробила. Хто мене, стару, чіпатиме? Я людям робила лише добро, і вони мене відборонять. Залиште мене тут з Богом». 

Це було фатальною помилкою. У червніі 1919 року 84-річну Софію Фальц-Фейн убили бойовики «революційного загону». 

Фото: dnipro.libr.dp.ua

Фото: ШоТам

Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі

Суспільство

«Культурні сили» провели захід на тему підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні

Опубліковано

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.

Про це повідомили в «Культурних силах».

Що обговорили на заході

Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.

На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:

«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».

Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.

«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.

Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:

«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим». 

Презентація кліпу «Місто наречених»

На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).

«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.

Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:

«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс». 

Відео: ютуб-канал «Культурних сил»

Довідка

«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:

  • «Культурний десант»;
  • «Книга на фронт»;
  • «Фронтова студія»;
  • «Оркестр 59» тощо.

«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.

Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.

Фото: «Культурні сили»

Читати далі

Суспільство

На Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО)

Опубліковано

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.

Про це повідомили у команді простору.

Що буде в MLYN design hub

Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.

Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.

«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.

Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція

Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.

«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.

MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.

Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.

Фото: MLYN design hub

Читати далі