Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Перетворила сімейну справу на успішний бізнес-холдинг: 9 фактів про Софію Фальц-Фейн, українську бізнес-леді XIX століття

Опубліковано

В Україні XIX і початку XX століть жінки стикалися з численними перешкодами у бізнесі. Вони не мали можливості отримати необхідну освіту, а суспільство часто негативно сприймало жіноче підприємництво. Проте, Софії Фальц-Фейн вдалося стати бізнес-легендою тих часів. Вона – одна з найбільших підприємців Північної Таврії, мати Фрідріха Фальц-Фейна, засновника заповідника Асканія-Нова, засновниця порту та селища Хорли. 

ШоТам пропонує дізнатися девʼять фактів з Життя Софії Фальц-Фейн.

Вийшла заміж за коханого після 20 років шлюбу з його рідним братом

Софія Луїза Кнауф народилась 1835 року в Катеринославі в родині німецьких колоністів Готліба та Марії. У 1863-му вона вийшла заміж за Едуарда Фальц-Фейна, хоча насправді кохала його брата Густава. Проте, в сімʼї Фальц-Фейнів вирішили, що першим одружитися має саме старший син. У пари народилося шестеро дітей. Через 20 років шлюбу Едуард помер, а Софія вийшла заміж за коханого — Густава Фальц-Фейна.

Фото: dnipro.libr.dp.ua

Отримала бізнес у спадок 

У 1890-му, після смерті другого чоловіка, Софія Фальц-Фейн стала одноосібною власницею конгломерату сімейних бізнесів. Її діти теж отримали власні частки бізнесу, проте ключові рішення в родині Фальц-Фейнів все одно ухвалювала Софія.

Фото: dnipro.libr.dp.ua

Розквіт родинної справи 

Софію Фальц-Фейн, як керівницю бізнесом, не розглядали, адже вона була жінкою. Проте, завдяки своїм звʼязкам, правильним рішенням та вольовому характеру — сімейний бізнес почав зростати та процвітати.

Зміна напрямку бізнесу через конкуренцію 

Ключовим елементом бізнесу Фальц-Фейнів було вівчарство. Проте, з часом вовна з південних українських степів дедалі гірше конкурувала на світових ринках з продукцією, яку доставляли з Австралії. 

В результаті сімʼї довелось переорієнтувати свою справу: вони почали займатися вирощуванням зерна та фруктів, виробництвом консервів і навіть вирощування устриць! Як пише Український Тиждень, на піку економічної могутності родина Фальц-Фейнів володіла 200 тис. десятин землі — а це близько 8% території сучасної Херсонської області. 

Створила нові галузі у власному бізнесі 

Завдяки Софії  було засновано кондитерську фабрику в Дофіно (нині смт Роздольне), винний завод у Преображенці та кілька інших підприємств у Херсонській губернії. При маєтках облаштували невеликі деревообробні підприємства й цегельні, а також борошномельні підприємства. 

Отримала прізвисько  «Золота рибка» 

На межі століть Софія стала одноосібною власницею успішного консервного підприємства. Асортимент консерв складався з сотень найменувань, а напередодні та в роки Першої світової війни ці консерви споживала армія. У 1900 році філіал фабрики відкрили в Очакові та Хорлах, а 1902-го — в Дофіно. 

На рекламних буклетах заводу була зображена рибка на велосипеді. Так, Софія отримала прізвисько — Золота рибка.

Створила власний порт 

Справи бізнесу йшли дуже добре. Продукція Софії користувалась попитом. Проте, щоб доставляти її закордон були необхідні чималі кошти. До того ж, заважали конкуренти. Але рішення знайшлось швидко: Софія заснувала портове містечко Хорли. За п’ять років, у 1903-му, у гавань зайшло перше судно й містечко Хорли офіційно стало портом, який працював увесь рік. Звідти до Європи відправляли насамперед зерно, а також овечі шкури, м’ясо та худобу. 

Фото: dnipro.libr.dp.ua

Асканія-Нова

Після приходу до влади більшовиків Софію фактично викреслили з історії. Проте, її син, Фрідріх Фальц-Фейн, створив те, про що ми знаємо і досі – національний заповідник Асканія-Нова. Почалося все як дитяче хобі. А вже у 1898 році Фрідріх Фальц-Фейн оголосив про відкриття приватного екологічного заповідника — першого такого у світі. 

Нажаль, в 2022 році заповідник опинився в окупації. Багатьох тварин вивезли до Росії і їхня доля нині невідома. 

Фото: Вікіпедія

Вбита більшовиками 

Після початку революції сімʼя Софії виїхала до Німеччини, проте вона сама воліла лишитись на Херсонщині. Тоді вона говорила: «Нічого зі мною не станеться — я стара жінка й нікому лиха не зробила. Хто мене, стару, чіпатиме? Я людям робила лише добро, і вони мене відборонять. Залиште мене тут з Богом». 

Це було фатальною помилкою. У червніі 1919 року 84-річну Софію Фальц-Фейн убили бойовики «революційного загону». 

Фото: dnipro.libr.dp.ua

Фото: ШоТам

Коментарі

Суспільство

Українська акторка Рита Бурковська приєдналася до ЗСУ

Опубліковано

Акторка Рита Бурковська приєдналася до ЗСУ та склала присягу.

Про це вона повідомила на своїй фейсбук-сторінці.

Рита Бурковська розповідає, що її спонукало на таке рішення інтерв’ю військової Вікторії Ковач. Коли дівчина послухала її думки та сенси, вона відчула, що для «неї це була б честь — стати поруч з такою людиною і служити Україні».

Фото: фейсбук-сторінка Рити Бурковської

«Не знаю, що принесе мені моє рішення, але точно знаю, що в цей історичний час, це єдино вірне рішення і я рада, що нарешті його прийняла і маю честь служити серед кращих. Я впевнена, що ще буде кіно у моєму житті і люди, які мені близькі по цінностях і історії яких мене торкнуть і інших теж. Хочеться бути з тими, хто себе не жаліє і здатний бути в реальності і з нею працювати. Ну і з тими, хто мене винесе після всього», — додала Рита.

Про акторку

Акторка зіграла аеророзвідницю у фільмі «Бачення метелика» та здобула нагороду на кінопремії Septimius Awards як найкраща європейська акторка. Дівчина навчалася у Київському національному університеті театру, кіно і телебачення імені І. К. Карпенка-Карого.

Нагадаємо, що Do not look away оголосили конкурс для українців на найкращі короткометражні фільми у п’яти номінаціях.

Фото: фейсбук-сторінка Рити Бурковської

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Володимир Зеленський отримав нагороду Американської академії досягнень від імені українського народу

Опубліковано

Президент України Володимир Зеленський став лауреатом престижної нагороди Американської академії досягнень — «Золотої тарілі» (The Golden Plate Award), яку вручають за вагомий внесок у розвиток людства. Серед попередніх лауреатів — очільники Кенії та Сенегалу.

Про це повідомляє Володимир Зеленський у своєму фейсбуці.

«Сьогоднішній світ не дозволяє нам програти жодної битви, коли на одному боці — свобода, а на іншому — усе те, чого ми ніколи не побажали б своїм дітям. Нам усім потрібна перемога. І ми всі знаємо чому», — підкреслив президент у своєму виступі на церемонії нагородження.

Читати також: Українська кіберспортивна команда NaVi перемогла на чемпіонаті з Counter-Strike 2 (ВІДЕО)

Про нагороду

Нагороду, засновану у 1961 році, присуджують людям із «винятковими досягненнями в науці, професіях, мистецтві, бізнесі та державній службі». Серед попередніх лауреатів — нобелівські та пулітцерівські лауреати, а також відомі артисти, як-от Стівен Тайлер і Стінг, та спортсмени, зокрема Сімона Байлс.

У своїй промові Зеленський також наголосив на важливості перемоги свободи над тиранією заради майбутнього дітей, зазначивши:

«Ніхто добровільно не обирає для своїх дітей диктаторських режимів, які завжди будуються на насильстві, розв’язують війни та крадуть майбутнє».

Нагадаємо, що з російського полону повернулися ще 103 захисники.

Фото: ОПУ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Італії відкрили Український дім та нову українську школу

Опубліковано

У Римі урочисто відкрили Український дім та нову українську школу.

Про це повідомили в Українському домі у Римі.

«Сьогодні ми зібралися всією родиною: маленькі діти у вишиванках і з українськими віночками, їхні батьки, а також наші італійські друзі. Кожен із вас зробив цей день особливим! Завдяки вам усі ми відчули атмосферу затишку та підтримки», — написали в Українському домі.

Фото: Український дім

На урочистостях були присутні друга секретарка посольства України в Італії Олена Холявицька, представники «Нової Пошти» й українського бізнесу в Італії. Оперна співачка Анна Ракул у супроводі скрипки Оксани Тютюник разом виконали пісні.

На відкриття також завітали представники школи з Болоньї, які приїхали з подарунками.

Читайте також: «Захоплюємося мавками»: українські полярниці підтримали рух жінок на тимчасово окупованих територіях

Фото: Український дім

«Ми щиро вдячні всім гостям за участь. Сподіваємося, що з такими людьми та підтримкою будемо жити й розвиватися, бо Україна там, де ми, а Український Дім — це кожен з нас!» — написали вони на своїй фейсбук-сторінці.

Нагадаємо, що на Львівщині відкрили другу в Україні хімічну лабораторію для молодих науковців.

Фото: Український дім

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Суспільство4 тижні тому

Не чекали на зміни, а пропонували їх самі. Жителі цих громад взяли розвиток до своїх рук

Ці українці вміють перетворювати сміття на сакури та донати для ЗСУ. Вони не чекають рішень...

Суспільство1 місяць тому

Ровесники незалежності: що про українську свободу говорять ті, хто виборює її просто зараз

Що таке «незалежність», водночас просто і складно пояснити. У цьому слові криються мільйони думок, людських...

Суспільство2 місяці тому

«Ми виходимо за своїх». Ці люди організовують мирні акції на підтримку військовополонених у своїх містах

Станом на травень 2024 року в Україні зареєстровано 38 тисяч зниклих безвісти — і військових,...

Суспільство2 місяці тому

Люди не вірять, що вони справді там працюють: це жінки у «чоловічих» професіях

Оксана за фахом перукарка, Анеліна — фельдшерка, а Марія має історичну освіту та до декрету...