Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Пацієнти не знали, куди звертатися». Як громада на Волині залучила кошти на реабілітацію

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

«Потрібно перебудовувати свідомість пацієнтів та їхніх родин — вони здатні ввійти в суспільство як повноцінні громадяни. І реабілітація сприяє цьому відновленню», — говорить директор лікарні в Рожищі Віктор Редзій.

Віктор разом з місцевою владою почав розвивати цей напрям у лікарні, аби проводити реабілітацію пацієнтів з травмами, пораненнями та хворобами нервової системи й опорно-рухового апарату.

Як у громаді на Волині співпрацюють із сусідніми громадами та медзакладом у Польщі та яке обладнання вдалося закупити, директор лікарні й міський голова розповіли ШоТам.

Віктор Редзій

директор КП «Рожищенська багатопрофільна лікарня»

Пацієнти з інвалідністю вирішували проблеми на самоті

Я працюю директором закладу з 2006 року. Через свою посаду часто виїжджав у населені пункти нашої теперішньої громади. Мене вже давно тривожила ситуація, що багато пацієнтів, які перенесли серйозні захворювання нервової системи, як-от інсульти, а також ті, які отримали травми внаслідок ДТП, на виробництві, в побуті, залишалися поза увагою практично всіх — як медичної спільноти, так і, на жаль, суспільства. У нашій громаді проживають більше декількох сотень людей з інвалідністю, які потребують реабілітації. Вони вирішували свої проблеми на самоті — звичайно, їм допомагали родичі, але цього було недостатньо.

Це питання мені боліло й болить досі. Хворобу можна подолати — я розумію, що не в повній мірі, але хоча б якісь певні рухи по догляду за собою, за домашнім господарством вони можуть виконувати. Якраз реабілітація сприяє цьому відновленню.

Війна підсвітила цю проблему. Зокрема, до нас поступають пацієнти, які отримали поранення на фронті. Це особлива категорія: без реабілітації — не тільки медичної, а й психологічної, — вони самі не подолають ці проблеми.

Раніше такі пацієнти не знали, куди звертатися, бо сітка реабілітаційних закладів не була розвинена. Та зараз, коли допомога дала свій помітний ефект, вони розуміють, що співпраця з лікарем потрібна.

Пацієнт Рожищенської лікарні проходить реабілітацію на стельовому підйомнику. Фото: сайт Рожищенської міської ради

Звичайно, без певного обладнання та компетентних лікарів послуги з реабілітації надавати неможливо. Тому перше завдання, яке ми поставили перед собою, — це перекваліфікація частини медичного персоналу, а також забезпечення відділення апаратами для відновлення функцій організму. Ми зверталися по підтримку до громади й міського голови, щоб створити єдину команду, яка буде розвивати в громаді реабілітаційні послуги.

У реабілітацію входять декілька напрямків: механотерапія, кінезотерапія, психологічна допомога, використання так званих асистивних технологій. Усі ці напрямки потребують певного обладнання. Тому завдяки партнерам — Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» — в цьому році ми отримали стельовий підйомник, який допомагає відновити функції ходьби для хворих, що перенесли інсульти, отримали черепно-мозкові травми тощо.

Співпраця з лікарнею в Польщі

Щоб залучити кошти до закупівлі обладнання, завдяки міській раді ми знайшли Грубешівську лікарню, яка теж була зацікавлена в розвитку реабілітаційних послуг. Рожищенський міський голова під час візиту до Польщі познайомився зі заступником старости Грубешівського повіту, який запропонував нашій громаді взяти участь в Interreg NEXT Польща-Україна 2021-2027 та разом писати проєкт з реабілітації. Бо в наших громадах дуже сході лікарні: вони загального типу  великі, надають подібні послуги за послуги, мають схожу спроможність та структуру.

У Польщі представники Грубешівського повіту й Рожищенської громади підписали партнерську угоду про втілення проєкту з реабілітації. Фото: сайт Рожищенської міської ради

Це була унікальна можливість, адже на програму Interreg NEXT можна подаватися лише, якщо маєте партнера у ЄС. Ми разом подали наш проєкт «Здорові та підтягнуті мешканці Грубешівського повіту та Луцького краю».

Коштом програми ми залучимо понад 700 тисяч євро, щоб придбати обладнання для реабілітації для лікарні. Цей грант передбачає співфінансування з боку громади — 10% від загальної суми, тому зараз ми використовуємо кошти, які нам надала громада, — близько 3,5 мільйонів гривень. Зокрема, вже придбали обладнання, щоб надавати травматологічну допомогу: артроскопічну стійку, апарат для ударно-хвильової терапії, компʼютерну та оргтехніку. У наступному ж році хочемо придбати компʼютерний томограф для діагностики. Це потрібне і дороговартісне обладнання, яке має далеко не кожна лікарня.

У межах проєкту ми запланували спільні навчання, які будуть відбуватися протягом наступного року в Польщі та в Україні на базах закладів, що займаються саме реабілітацією. Для цього хочемо залучити санаторні комплекси Прикарпаття й Волинської області. Сподіваємося, що війна закінчиться, настане мирний час, і в нас буде змога прийняти польських гостей, а наші спеціалісти поїхали б у Польщу й побачили особливості надання таких послуг у ЄС.

Обладнання для реабілітації в Рожищенській багатопрофільній лікарні. Фото: сайт Рожищенської міської ради

Вячеслав Поліщук

Рожищенський міський голова

Три громади співпрацювали, аби надавати послуги з реабілітації

Коли ми писали проєкт у 2022 році, у колишній Рожищенський район входила не тільки Рожищенська територіальна громада, а й Доросинівська та Копачівська. Ми завжди працювали разом для того, щоб у Рожищі була лікарня, яка б обслуговувала всі ці громади. Наші зусилля обʼєднав перший міжмуніципальний проєкт, який ми підписали за експертної підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Так ми провели поточний ремонт зали, з якої починали реабілітаційне відділення.

Голови Рожищенської, Копачівської та Доросинівської громад разом з директором лікарні оглядають кабінети, де надають послуги з реабілітації. Фото: сайт Рожищенської міської ради

Окрім цього, ми отримали 1,2 мільйона гривень на впровадження в лікарні асистивних технологій та обладнання високої якості. Тепер проводимо реабілітацію амбулаторно, але в перспективі хочемо, щоб у нашому закладі була й стаціонарна реабілітація.

Вячеслав Поліщук у межах навчального візиту, організованого Проєктом USAID «ГОВЕРЛА», відвідав заклади реабілітації Львівської області. Фото: Проєкт USAID «ГОВЕРЛА»

Спеціалісти більш ніж задоволені, бо допомога перевершила сподівання й ті заявки, які вони подавали. Та найбільше задоволені пацієнти — вони здивовані, що є таке обладнання, і воно допомагає їм найближчим часом «стати в стрій».

Суспільство

За місяць на UNITED24 зібрали понад 1,1 мільярда гривень (ВІДЕО)

Опубліковано

​У березні 2025 року донори та партнери фандрейзингової платформи UNITED24 задонатили 1 116 784 299 гривень на підтримку України.

Про це повідомили в UNITED24.

Куди спрямували гроші

  • Оборона — 856 621 945 гривень;
  • медична допомога — 206 567 750 гривень;
  • відбудова України — 22 874 599 гривень;
  • гуманітарне розмінування — 17 533 077 гривень;
  • освіта і наука — 13 186 928 гривень.

Більшість пожертв надійшли від донорів зі США (64,2%), Великої Британії (4,82%), Німеччини (4,58%), Канади (4,43%) та Франції (2,2%).

Читайте також: Меценати з Франції профінансували відновлення лікарні в Чернігові через UNITED24 (ВІДЕО)

Завдяки донорам і партнерам UNITED24 вдалося зібрати 1 116 784 299 грн через платформу впродовж березня. Ваші донати допомагають Україні щодня. Дякуємо за підтримку 💙💛 https://u24.gov.ua/uk?utm_source=facebook&utm_medium=fundraising&utm_campaign=main_page __________________________ Thanks to UNITED24 donors and partners, $26,910,130 was raised via the platform in March. Your donations help Ukraine every day. Thank you for your support 💙💛 https://u24.gov.ua/uk?utm_source=facebook&utm_medium=fundraising&utm_campaign=main_page

Опубліковано United24 Понеділок, 14 квітня 2025 р.

Про фонд UNITED24

UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів.

Нагадаємо, що завдяки розіграшу футболок із фразою Зеленського зібрали понад 40 мільйонів гривень.

Також ми писали, що UNITED24 і Тімоті Снайдер зібрали чотири мільйони доларів для Сил оборони.

Фото обкладинки: Pixabay

Читати далі

Суспільство

Українка Адріана Пущак здобула титул Miss Petite USA Universe 2025

Опубліковано

Адріана Пущак, яка народилася в Дрогобичі, здобула титул Miss Petite USA Universe 2025. Вона стала першою представницею України, яка виборола головну корону у своїй категорії на престижному міжнародному конкурсі краси Ms/Mrs Universe Pageant.​

Про це повідомила Андріана Пущак.

Фінал конкурсу відбувся 9-12 квітня в Лас-Вегасі, штат Невада. Участь у конкурсі взяли фіналістки з усіх куточків США, які змагалися в чотирьох конкурсних етапах. Вони демонстрували не тільки зовнішню красу, але й харизму, акторську майстерність, цінності та внутрішню силу.​

Окрім головного титулу, Адріана також отримала звання Першої віцеміс Ms USA Universe та увійшла до трійки переможниць у номінації «Народний вибір».​

«Ця корона — не про ідеальність. Вона про силу бути собою і не здаватися, навіть коли важко. Моя перемога — для всіх жінок, які колись сумнівалися у своїй силі. Ви вже гідні. Ваша корона — у серці», — зазначила Адріана після перемоги.

Читайте також: Принцу Гаррі подарували в Україні великодній кошик із символічним наповненням

Адріана переїхала до США у 2022 році разом із донькою Ванессою після початку повномасштабного вторгнення. У США вона відкрила власну справу в бʼюті-індустрії та стала активною частиною української діаспори.

Нагадаємо, що ДТЕК здобула шість «золотих» нагород на Davos Communications Awards 2025 (ФОТО).

Фото: інстаграм-сторінка Адріани Пущак

Читати далі

Суспільство

Яка ви пасочка з «Сільпо»? (ТЕСТ)

Опубліковано

Так-так, скоро вже Великдень. Рік чекали і дочекалися! 

А щоб знати, яку ж пасочку вкусити найпершою, ШоТам разом з мережею супермаркетів «Сільпо» пропонує тест. Цьогоріч — НайВеликдень з найзнижками, і час дізнатися, яка ви найпаска.

Як ви любите святкувати Великдень?

Паска сирна з рикотою та інші символи Великодня. Фото: Сільпо

Яка частинка паски для вас найсмачніша?

Верхівка паски. Фото: Сільпо

Ще один символ Великодня — писанки чи крашанки. Що будете робити цього року?

Писанки. Фото: Unsplash

Як будете складати великодній кошик?

Великодній кошик. Фото: Unsplash

Які ще великодні традиції знаєте?

Панетоне з цукатами, свічка та великодній зайчик. Фото: Сільпо

А як вдягнетеся на Великдень?

Вишиванка. Фото: Unsplash

Як ви прикрасите дім на Великдень?

Декор на Великдень. Фото: Unsplash

Зізнавайтеся — будете мити вікна до Великодня?

Миття вікон. Фото: Unsplash

Яка страва чи продукт на великодньому столі — ваші улюблені?

Великодній стіл. Фото: Unsplash

Що для вас означає свято Великодня?

Класична середня паска у великодньому кошику. Фото: Сільпо

Яка ви пасочка з «Сільпо»? (ТЕСТ)
Паска з родзинками

Ви — най-най-най досконалість і свято в кожному «кусь». Шануєте традиції, любите, коли все правильно та на своїх поличках. У «Сільпо» ви б стали паскою з родзинками і глазурованою верхівкою з посипкою. Заплющте очі й уявіть паску: оце вона — найпрекрасніша, але має чим здивувати.
Панетоне

Ви любите традиції, але не проти додати щось нове. Стримані, але креативні. На поличках «Сільпо» ви б стали панетоне — ніжний смак, апельсинова цедра в сиропі та цукати. Чи це не найкращий вибір до НайВеликодня?
Паска сирна з рикотою

Ви — вибух нових смаків, креативність, сміливість бути най-най-най. Не боїтеся руйнувати шаблони й показувати свою думку. Хто ви у всесвіті «Сільпо»? Паска сирна з рикотою. Ну ду-у-же чізова та ароматна паска, де зустрілися три сири: кисломолочний, рикота й філадельфія. Сюрпризи не закінчуються, адже, крім сиру, тут ще є родзинки, цитрусові та фісташки.
Паска Альтернатив

Ви точно маєте, чим пишатися, адже не йдете за думкою інших, а відстоюєте себе. У «Сільпо» ви б стали паскою Альтернатив з рисового борошна та без цукру. Це та сама найпасочка — легенька і смачненька!
Верхівка паски

Ви точно знаєте про чіт-код — не обов’язково робити те, що не приносить радість. На поличках «Сільпо» до НайВеликодня можна знайти вашого паскового двійника — верхівку паски! Бо навіщо їсти усю, якщо хочеться тільки найсмачніше?

Поділіться своїми результатами:

Читати далі