Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Пацієнти не знали, куди звертатися». Як громада на Волині залучила кошти на реабілітацію

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

«Потрібно перебудовувати свідомість пацієнтів та їхніх родин — вони здатні ввійти в суспільство як повноцінні громадяни. І реабілітація сприяє цьому відновленню», — говорить директор лікарні в Рожищі Віктор Редзій.

Віктор разом з місцевою владою почав розвивати цей напрям у лікарні, аби проводити реабілітацію пацієнтів з травмами, пораненнями та хворобами нервової системи й опорно-рухового апарату.

Як у громаді на Волині співпрацюють із сусідніми громадами та медзакладом у Польщі та яке обладнання вдалося закупити, директор лікарні й міський голова розповіли ШоТам.

Віктор Редзій

директор КП «Рожищенська багатопрофільна лікарня»

Пацієнти з інвалідністю вирішували проблеми на самоті

Я працюю директором закладу з 2006 року. Через свою посаду часто виїжджав у населені пункти нашої теперішньої громади. Мене вже давно тривожила ситуація, що багато пацієнтів, які перенесли серйозні захворювання нервової системи, як-от інсульти, а також ті, які отримали травми внаслідок ДТП, на виробництві, в побуті, залишалися поза увагою практично всіх — як медичної спільноти, так і, на жаль, суспільства. У нашій громаді проживають більше декількох сотень людей з інвалідністю, які потребують реабілітації. Вони вирішували свої проблеми на самоті — звичайно, їм допомагали родичі, але цього було недостатньо.

Це питання мені боліло й болить досі. Хворобу можна подолати — я розумію, що не в повній мірі, але хоча б якісь певні рухи по догляду за собою, за домашнім господарством вони можуть виконувати. Якраз реабілітація сприяє цьому відновленню.

Війна підсвітила цю проблему. Зокрема, до нас поступають пацієнти, які отримали поранення на фронті. Це особлива категорія: без реабілітації — не тільки медичної, а й психологічної, — вони самі не подолають ці проблеми.

Раніше такі пацієнти не знали, куди звертатися, бо сітка реабілітаційних закладів не була розвинена. Та зараз, коли допомога дала свій помітний ефект, вони розуміють, що співпраця з лікарем потрібна.

Пацієнт Рожищенської лікарні проходить реабілітацію на стельовому підйомнику. Фото: сайт Рожищенської міської ради

Звичайно, без певного обладнання та компетентних лікарів послуги з реабілітації надавати неможливо. Тому перше завдання, яке ми поставили перед собою, — це перекваліфікація частини медичного персоналу, а також забезпечення відділення апаратами для відновлення функцій організму. Ми зверталися по підтримку до громади й міського голови, щоб створити єдину команду, яка буде розвивати в громаді реабілітаційні послуги.

У реабілітацію входять декілька напрямків: механотерапія, кінезотерапія, психологічна допомога, використання так званих асистивних технологій. Усі ці напрямки потребують певного обладнання. Тому завдяки партнерам — Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» — в цьому році ми отримали стельовий підйомник, який допомагає відновити функції ходьби для хворих, що перенесли інсульти, отримали черепно-мозкові травми тощо.

Співпраця з лікарнею в Польщі

Щоб залучити кошти до закупівлі обладнання, завдяки міській раді ми знайшли Грубешівську лікарню, яка теж була зацікавлена в розвитку реабілітаційних послуг. Рожищенський міський голова під час візиту до Польщі познайомився зі заступником старости Грубешівського повіту, який запропонував нашій громаді взяти участь в Interreg NEXT Польща-Україна 2021-2027 та разом писати проєкт з реабілітації. Бо в наших громадах дуже сході лікарні: вони загального типу  великі, надають подібні послуги за послуги, мають схожу спроможність та структуру.

У Польщі представники Грубешівського повіту й Рожищенської громади підписали партнерську угоду про втілення проєкту з реабілітації. Фото: сайт Рожищенської міської ради

Це була унікальна можливість, адже на програму Interreg NEXT можна подаватися лише, якщо маєте партнера у ЄС. Ми разом подали наш проєкт «Здорові та підтягнуті мешканці Грубешівського повіту та Луцького краю».

Коштом програми ми залучимо понад 700 тисяч євро, щоб придбати обладнання для реабілітації для лікарні. Цей грант передбачає співфінансування з боку громади — 10% від загальної суми, тому зараз ми використовуємо кошти, які нам надала громада, — близько 3,5 мільйонів гривень. Зокрема, вже придбали обладнання, щоб надавати травматологічну допомогу: артроскопічну стійку, апарат для ударно-хвильової терапії, компʼютерну та оргтехніку. У наступному ж році хочемо придбати компʼютерний томограф для діагностики. Це потрібне і дороговартісне обладнання, яке має далеко не кожна лікарня.

У межах проєкту ми запланували спільні навчання, які будуть відбуватися протягом наступного року в Польщі та в Україні на базах закладів, що займаються саме реабілітацією. Для цього хочемо залучити санаторні комплекси Прикарпаття й Волинської області. Сподіваємося, що війна закінчиться, настане мирний час, і в нас буде змога прийняти польських гостей, а наші спеціалісти поїхали б у Польщу й побачили особливості надання таких послуг у ЄС.

Обладнання для реабілітації в Рожищенській багатопрофільній лікарні. Фото: сайт Рожищенської міської ради

Вячеслав Поліщук

Рожищенський міський голова

Три громади співпрацювали, аби надавати послуги з реабілітації

Коли ми писали проєкт у 2022 році, у колишній Рожищенський район входила не тільки Рожищенська територіальна громада, а й Доросинівська та Копачівська. Ми завжди працювали разом для того, щоб у Рожищі була лікарня, яка б обслуговувала всі ці громади. Наші зусилля обʼєднав перший міжмуніципальний проєкт, який ми підписали за експертної підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Так ми провели поточний ремонт зали, з якої починали реабілітаційне відділення.

Голови Рожищенської, Копачівської та Доросинівської громад разом з директором лікарні оглядають кабінети, де надають послуги з реабілітації. Фото: сайт Рожищенської міської ради

Окрім цього, ми отримали 1,2 мільйона гривень на впровадження в лікарні асистивних технологій та обладнання високої якості. Тепер проводимо реабілітацію амбулаторно, але в перспективі хочемо, щоб у нашому закладі була й стаціонарна реабілітація.

Вячеслав Поліщук у межах навчального візиту, організованого Проєктом USAID «ГОВЕРЛА», відвідав заклади реабілітації Львівської області. Фото: Проєкт USAID «ГОВЕРЛА»

Спеціалісти більш ніж задоволені, бо допомога перевершила сподівання й ті заявки, які вони подавали. Та найбільше задоволені пацієнти — вони здивовані, що є таке обладнання, і воно допомагає їм найближчим часом «стати в стрій».

Суспільство

У Вишгороді відкрили нове реабілітаційне відділення з укриттям (ФОТО)

Опубліковано

Відділення на два поверхи відкрили на базі одного з медичних закладів міста Вишгород. У ньому облаштували 20 стаціонарних ліжок та «Палату героя».

Про це повідомили в Київській обласній військовій адміністрації.

Новий простір зробили безбар’єрним, а для безпеки пацієнтів та персоналу підготували укриття. У відділенні облаштували спеціальні кабінети з сучасними моделями для занять і всіма необхідними пристроями.

«Його головне завдання — допомагати військовослужбовцям, пацієнтам із травматологічними патологіями та людям, які відновлюються після інсультів. Тут працює мультидисциплінарна команда, яка об’єднує ерготерапевтів, фізичних терапевтів, асистентів, терапевта мови та мовлення, психолога, лікаря-психіатра», — написав т.в.о Київської ОВА Микола Калашник.

Читайте також: «Такі простори дають зрозуміти — ти не сам»: в Києві відкрили хаб для ВПО з Донеччини

Наразі у медзакладах Київщини вже працюють 9 із 13 запланованих реабілітаційних відділень. У чотирьох відділеннях фахівці завершують підготовчі роботи.

Нагадаємо, що на Київщині побудують новий житловий комплекс для соціальних груп (ФОТО).

Фото: сайт КОВА

Читати далі

Суспільство

На Київщині побудують новий житловий комплекс для соціальних груп (ФОТО)

Опубліковано

Соціальне житло на 160 квартир збудують у Бучанській громаді. Наразі фахівці визначили місце, де втілять цей проєкт.

Про це повідомив міський голова Бучі Анатолій Федорук.

Що відомо про проєкт

Оптимальну локацію для комплексу визначили 21 січня під час виїзної наради з фахівцями ДП «Укрдержбудекспертиза». Чотири п’ятиповерхівки зведуть у межах Мироцького старостату.

Житло планують збудувати за два роки. Цей проєкт забезпечить помешканням соціально вразливі групи населення та стане основою для нового сільського центру.

Читайте також: У Бучанській громаді запрацювала амбулаторія, яку відновили після окупації

Цю ініціативу втілюють завдяки співфінансуванню Європейського Інвестиційного Банку та Бучанської міської ради за підтримки Міністерства розвитку громад і територій України.

Нагадаємо, що у Києві зʼявиться безбарʼєрний маршрут від вокзалу до військового госпіталю.

Також ми писали, що оскароносний режисер Мішель Азанавічус пише книжку про війну в Україні.

Фото: фейсбук-сторінка Анатолія Федорука

Читати далі

Суспільство

Український ветеран підкорив Кіліманджаро після ампутації та встановив рекорд

Опубліковано

25-річний Степан Коробкін після ампутації правої руки та 32 операцій піднявся на Кіліманджаро. Верхівка цієї гори є найвищою точкою Африки. Своїм вчинком українець прагне надихнути інших ветеранів на активне життя після повернення з фронту.

Про це повідомили в «Укрінформ».

Сходження на гору та реабілітація

Разом із ветераном гору підкорила і Тетяна Яловчак. Альпіністка є першою українкою, яка піднялася на Еверест і сім найвищих вершин на всіх континентах. Наразі Тетяна реалізує проєкт, який об’єднує адаптацію й мотивацію через підкорення гір.

Фото: сайт УСІ Online

«У процесі реабілітації й протезування активності та спорт займають 30%. У нашій реабілітаційній програмі є ветерани, які втратили дві чи навіть три кінцівки, і ми їм доводимо, що вони не є каліками. У нас є хлопці з подвійною ампутацією, які вже займаються гірськолижним спортом, баскетболом чи футболом на візках — це приклад незламності. Нам треба соціалізувати й повертати ветеранів до активного життя. Приклад Степана на це дуже надихає», — сказав засновник БФ «Центр складного ендопротезування, остеоінтеграції та біоніки» та керівник реабілітаційного центру «Титанові» В’ячеслав Запорожець.

Читайте також: У Києві зʼявиться безбарʼєрний маршрут від вокзалу до військового госпіталю

Встановлення національного рекорду

Сходження Степана Коробкіна на Кіліманджаро внесли до Національного реєстру рекордів України. Експерт реєстру Віталій Зорін вручив ветерану сертифікат про досягнення.

«Ми дуже раді оголосити сьогодні нове досягнення й рекорд України — ветеран з ампутованою рукою при сходженні на гору Кіліманджаро досягнув максимальної висоти 5756 метрів», — оголосив Віталій Зорін.

Історія Степана Коробкіна

Степан Коробкін народився 24 листопада 1999 року в місті Мирноград на Донеччині. У листопаді 2021 року за контрактом долучився до лав ЗСУ. Степан служив у штурмовій мінометній батареї.

Під час повномасштабного вторгнення захищав Україну. Військовий отримав перші поранення у червні 2022 року, після чого повернувся на фронт. У червні 2023 року після артобстрілу Степан зазнав важких поранень і втратив праву руку.

Нагадаємо, що Veteran Hub шукає ветеранів для нового дослідження про повернення до цивільного життя.

Також ми писали, що український ветеран та волонтер, які перепливають Атлантичний океан, на пів шляху до фінішу.

Фото: сайт «Укрінформ»

Читати далі