Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Пандемія вбиває культуру. Як ZMOVA через музику рятує історичну архітектуру

Опубліковано

Пандемія вбиває чимало сфер, але чи не найбільше дістається культурній. Закриті кінотеатри та музеї, порожні концертні зали та купа людей, які без роботи сидять вдома та чекають кращих часів. Щоб одним пострілом допомогти всім, київська культурна агенція kontrabass promo запустила соціальний проєкт ZMOVA. Вони привертають увагу до культурних місць, паралельно популяризуючи молодих українських артистів.

У межах цієї ініціативи на Youtube вийшли чотири серії з лайвами артистів. Кожна локація, де вони знімали, має свою історію та значення для української культури, однак зараз переживає складні часи. Завдяки проєкту кияни стали частіше відвідувати культурні місця, а до одного з музеїв полетіли донати. Артисти ж вперше змогли продати всі квитки на сольний концерт та значно розширити свою аудиторію.

Юрій Базака,
Юрій Базака,

Співзасновник проєкту ZMOVA від культурної агенції kontrabass promo

Катерина Войчук,
Катерина Войчук,

Співзасновниця проєкту ZMOVA від культурної агенції kontrabass promo

Пандемія вбиває культуру

Наша агенція вже два з половиною роки робить усякі культурні штуки для локальної української музики. Ми організовуємо концерти для різних молодих гуртів з України, мали досвід роботи з білорусами. Це івенти для музичних колективів, які самі ще для себе їх не можуть зробити, тому що їм бракує достатньої аудиторії. Ми ж допомагаємо їм ставати більш відомими й знаходити нових слухачів.

Коли почався карантин, ми почали робити події у дистанційному форматі. Спільно зі ще кількома агенціями з різних міст організували чотири міжміські онлайн-фестивалі «Інтерсіті live». У концертних залах події організувати було неможливо через посилений карантин. Від цього такі місця втрачали єдину можливість отримати якісь кошти від купівлі квитків та оренди залів. Й от через це ми вирішили розпочати проєкт, який не лише популяризуватиме молодих українських артистів, а й приверне увагу до культурних локацій Києва. Це мало б допомогти їм під час пандемії.

Двох зайців одним пострілом

До цього ми вже не вперше робили івенти на неконцертних майданчиках. Були й індустріальні за типом рибальського мосту, робили й у лісі, влаштовували музично-театральне дійство в Національному художньому музеї України. Ми бачили стан цих локацій, вивчали їхню взаємодію з навколишнім світом: як часто заходять відвідувачі, чи достатньо фінансує держава. Більшість місць, які ми розглядали, були державними. Наприклад, коли ми зайшли у Національну бібліотеку імені В. І. Вернадського, щоб подивитися локацію під концерт, нам провели екскурсію. Розповіли, що з розвитком інтернету популярність цього місця стрімко падає. Для цього керівництво установи розпочало оцифровувати фонд, однак їм бракує коштів.

Засновники проєкту ZMOVA від культурної агенції kontrabass promo (фото: Вікторія Мишкоріз)

Взагалі над ідеєю поєднати в якомусь культурному проєкті не лише музику ми думали вже давно. Глядачі не готові платити за концерт чергового маловідомого гурту. А якщо розповідати про артиста через соціальні теми, це значно цікавіше як глядачу, так і артистам. В останніх з’являється більше ідей і натхнення на розвиток. Та й локаціям це йде на користь — розширюється аудиторія відвідувачів, привертається увага до проблем цих місць.

Заглянули в музей, бібліотеку й кінематику

У межах проєкту ZMOVA на Youtube-каналі kontrabass promo вийшли чотири серії з лайвами молодих українських гуртів. Hyphen Dash зіграли у Національному художньому музеї України, Курган зачитав реп у Національній бібліотеці імені Вернадського, лайв Ragapop відбувся у Національній кінематеці України, а The Unsleeping дали жару у садибі графині Уварової на Липській.

Кожна локація має свою історію та значення для української культури, однак з тих чи інших причин переживає складні часи. Національний художній музей потребує ремонту, а кінематека тим часом намагається подолати банкрутство. Ці локації можуть використовуватися не тільки за призначенням, а й стати культурними просторами та отримувати альтернативні чи додаткові шляхи фінансування.

Кияни надихнулися культурними місцями

Ми показали ці локації з іншого боку — що там цікаво перебувати. Не обов’язково бути спеціалістом у мистецтві чи кіно, щоб просто прийти туди й класно провести час. Після проєкту ми отримали багато запитань від людей про те, як потрапити на ту чи іншу локацію. І взагалі ми помітили, що інтерес до цих місць серед наших знайомих та їхніх друзів точно збільшився. 

Керівники місць, де ми проводили зйомки, розповідали, що після нашого проєкту у них значно збільшилася кількість підписників у соцмережах, їх почали тегати в Storys. До них частіше почали заходити, і казати, що зі ZMOVA про них дізналися. Мовляв, знали, що є такий музей, але ніколи не бачили його зсередини, бо це ж треба знайти час і сходити.

Назву проєкту шукали у словниках

Ми довго думали, як назвати проєкт. Перечитали інтернет та всі словники синонімів. Хотілося, щоб це було звучне українське слово, яке не тільки було б красиво написане, але й відповідало за сенсом тому, чим ми займаємося. І під час чергового пошуку знайшли слово «змова». Воно найбільше підходило, адже наша ініціатива стала великою змовою багатьох складових і команд у карантин, коли дуже важко робити такі проєкти. 

Ніхто не хоче працювати за якісь мінімальні гроші, чимало працівників культурної сфери сидять без роботи. А тут якось так зійшлося, що всі були готові впрягатися і шукати ідеї. Це і режисери з операторами, і самі гурти та їхні команди. Особливо класно підключалася адміністрація більшості локацій. Ми домовились і зробили таку підпільну штуку, яка виявилася популярною. Ми самі такого не очікували. ZMOVA — це маленька компанія однодумців, які хочуть зробити щось важливе.

Зйомка відеоролику для Кургана від проєкту ZMOVA (фото: Микола Нех)

Команда проєкту працювала «за ідею»

У роботі над чотирма випусками ZMOVA взяли участь приблизно 80 людей, більша частина з яких — наші знайомі та друзі. Попри надзвичайно складну фінансову ситуацію, вони погоджувалися допомагати нам за просто так, тому що їм подобалася ідея. Проєкт вдалося організувати завдяки гранту від «Українського культурного фонду». Звісно, цих коштів нам було не достатньо, тож всі гурти знімалися безкоштовно. Більшість команди, зокрема й ми як організатори, робили це за просто так. Локаціям ми мінімально платили за оренду.

Хоча не всі адміністрації культурних закладів були готові йти на фінансові поступки таким соціальним проєктам як наш. Вони виставляли нам ціни, які більш актуальні для великих продакшенів, котрі створюють кліпи для великої сцени. Тому ми не могли відзняти скрізь, де нам хотілося, через дуже високі прайси за оренду. Ми перебрали багато локацій, ще стільки ж у нас лишилися про запас.

Читайте також: «Самі собі фест»: як 370 харків’ян організували собі фестиваль без держави та інвесторів

Історія підбору кожного місця зйомки для конкретного артиста досить унікальна. Наприклад, ми давно були знайомі з гуртом Ragapop і знали їхню специфіку як артистів. Коли ми зустрілися і почали обговорювати локації, вони сказали, що було б класно організувати все в кінотеатрі. Першим на думку спав кінотеатр «Жовтень», бо в нього також є своя цікава історія — він переважно тримається на соціальній ініціативі громади. Але там ми не змогли зняти через обмеження електричної напруги та щільний графік їхніх сеансів. Думали далі й потрапили на Національну кінематику.

Перші успіхи артистів: всі квитки продано

Для артистів це стало гарною можливістю зняти якісний відеоматеріал із хорошим звуком. Ці гурти не могли б собі такого дозволити, адже це вимагає не лише значної кількості грошей, а й хороших зв’язків. Наприклад, гурт Hyphen Dash до цього проєкту мав лише два сольні виступи, не було жодного випущеного треку на стрімінгових платформах. І коли ми до них звернулися і сказали, що хочемо їх зняти у джаз-музеї, вони були шоковані. І сказали: «Так, ми — за. Що від нас треба, куди прийти? Ми все зробимо». Після проєкту вони вперше змогли продати всі квитки на свій сольний концерт і стали більш відомими.

Зйомка відеоролику для Hyphen Dash від проєкту ZMOVA (фото: Микола Нех)

Ще з класних досягнень виділимо те, що два гурти — Ragapop та Hyphen Dash — випустили свої мініальбоми, які записали саме під час проєкту ZMOVA. Фактично ми надихнули їх зробити ще й музичний реліз, щоб їхні треки можна було слухати на цифрових платформах. Якби не було цього проєкту, їм так само потрібно було б вкласти гроші, знайти спеціалістів та записати це.

Загалом на зйомку одного з чотирьох роликів йшло від одного до чотирьох тижнів. Вважаємо, що за такий короткий термін у кожного артиста вийшов дуже якісний продукт. Ролики на Youtube вже набрали сумарно понад 165 тисяч переглядів. Третина коментарів про те, що люди відкрили для себе нову музику. Це означає, що кожен з чотирьох артистів, які взяли участь у проєкті, знайшли собі нову аудиторію. Якщо раніше вони могли дозволити собі лише умовний клуб на 200 людей, половина з яких — друзі, то зараз вони організовують масові концерти, на які скуповують всі квитки.

Куплений квиток врятує музей від загибелі

Що стосується культурних місць, було б наївно думати, що після виходу чотирьох відео якийсь чиновник заметелиться і дасть кошти на реставрацію. До Національного музею після нашого проєкту полетіли донати від людей, але з боку держави жодної уваги не було. Як вони фінансували в рік якусь невеличку суму, так вони й продовжують це робити. ZMOVA робилася більше для того, щоб привернути увагу людей до цих локацій. Варто робити подібні проєкти та й просто відвідувати ці місця і підтримувати їх хоча б купівлею квитків. Якщо після виходу наших роликів у музей прийде хоча б одна людина, це вже успіх.

Цей проєкт ми плануємо продовжувати. Але оскільки вартість знімання одного якісного лайву є досить коштовним, то поки що шукаємо фінансування. Якщо є хтось, хто хоче взяти участь у наступному сезоні зйомок ZMOVA, ми відкриті до співпраці. Хочемо якомога більшій кількості людей розповісти про культурні місця, щоб вони ходили в кіно, відвідували музеї та допомагали їм виживати й розвиватися. Такими малесенькими кроками можна зробити щось важливе.  

Коментарі

Суспільство

На Київщині відкрили новий гуртожиток для ВПО з п’яти областей (ФОТО)

Опубліковано

Гуртожиток відкрили у селі Дорогинка, що знаходиться у Фастівському районі. У ньому житимуть сім родин.

Про це повідомили на сайті Київської обласної військової адміністрації.

Родини житимуть у п’яти двокімнатних помешканнях, одному трикімнатному та одному однокімнатному. Їх обладнали меблями та побутовою технікою. У гуртожитку збудували два санвузли, кухню та зону відпочинку.

Фото: вебсайт КОВА

Читайте також: На Київщині побудували міст за сучасними технологіями, який має сонячні панелі (ФОТО)

У нових квартирах житимуть сім’ї з таких областей:

  • Запорізької;
  • Дніпропетровської;
  • Донецької;
  • Сумської;
  • Херсонської.

У КОВА додали, що це житло надали без будь-яких термінів проживання.

Фото: вебсайт КОВА

Читайте також: Столичному театру на Подолі присвоїли ім’я його засновника: що про нього відомо

Підтримка ВПО на Київщині

Цей проєкт реалізовували за фінансової підтримки Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН) та благодійної організації «Благодійний фонд РОКАДА».

Також у Київській області вже реалізували кілька спільних проєктів для розміщення тих, хто покинув свій дім через війну. В Ірпені, Богуславі та Сквирі реконструювали гуртожитки, а в селах Бориспільського, Бучанського та Фастівських районів переобладнали помешкання для проживання родин. На сьогодні створили 500 нових місць для поселення ВПО.

Нагадаємо, що в чотирьох громадах Київщини запрацювали соціальні хаби: що отримають відвідувачі.

Фото обкладинки: Pixabay

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі