

Суспільство
Пандемія вбиває культуру. Як ZMOVA через музику рятує історичну архітектуру
Пандемія вбиває чимало сфер, але чи не найбільше дістається культурній. Закриті кінотеатри та музеї, порожні концертні зали та купа людей, які без роботи сидять вдома та чекають кращих часів. Щоб одним пострілом допомогти всім, київська культурна агенція kontrabass promo запустила соціальний проєкт ZMOVA. Вони привертають увагу до культурних місць, паралельно популяризуючи молодих українських артистів.
У межах цієї ініціативи на Youtube вийшли чотири серії з лайвами артистів. Кожна локація, де вони знімали, має свою історію та значення для української культури, однак зараз переживає складні часи. Завдяки проєкту кияни стали частіше відвідувати культурні місця, а до одного з музеїв полетіли донати. Артисти ж вперше змогли продати всі квитки на сольний концерт та значно розширити свою аудиторію.

Юрій Базака,
Співзасновник проєкту ZMOVA від культурної агенції kontrabass promo

Катерина Войчук,
Співзасновниця проєкту ZMOVA від культурної агенції kontrabass promo
Пандемія вбиває культуру
Наша агенція вже два з половиною роки робить усякі культурні штуки для локальної української музики. Ми організовуємо концерти для різних молодих гуртів з України, мали досвід роботи з білорусами. Це івенти для музичних колективів, які самі ще для себе їх не можуть зробити, тому що їм бракує достатньої аудиторії. Ми ж допомагаємо їм ставати більш відомими й знаходити нових слухачів.
Коли почався карантин, ми почали робити події у дистанційному форматі. Спільно зі ще кількома агенціями з різних міст організували чотири міжміські онлайн-фестивалі «Інтерсіті live». У концертних залах події організувати було неможливо через посилений карантин. Від цього такі місця втрачали єдину можливість отримати якісь кошти від купівлі квитків та оренди залів. Й от через це ми вирішили розпочати проєкт, який не лише популяризуватиме молодих українських артистів, а й приверне увагу до культурних локацій Києва. Це мало б допомогти їм під час пандемії.
Двох зайців одним пострілом
До цього ми вже не вперше робили івенти на неконцертних майданчиках. Були й індустріальні за типом рибальського мосту, робили й у лісі, влаштовували музично-театральне дійство в Національному художньому музеї України. Ми бачили стан цих локацій, вивчали їхню взаємодію з навколишнім світом: як часто заходять відвідувачі, чи достатньо фінансує держава. Більшість місць, які ми розглядали, були державними. Наприклад, коли ми зайшли у Національну бібліотеку імені В. І. Вернадського, щоб подивитися локацію під концерт, нам провели екскурсію. Розповіли, що з розвитком інтернету популярність цього місця стрімко падає. Для цього керівництво установи розпочало оцифровувати фонд, однак їм бракує коштів.

Взагалі над ідеєю поєднати в якомусь культурному проєкті не лише музику ми думали вже давно. Глядачі не готові платити за концерт чергового маловідомого гурту. А якщо розповідати про артиста через соціальні теми, це значно цікавіше як глядачу, так і артистам. В останніх з’являється більше ідей і натхнення на розвиток. Та й локаціям це йде на користь — розширюється аудиторія відвідувачів, привертається увага до проблем цих місць.
Заглянули в музей, бібліотеку й кінематику
У межах проєкту ZMOVA на Youtube-каналі kontrabass promo вийшли чотири серії з лайвами молодих українських гуртів. Hyphen Dash зіграли у Національному художньому музеї України, Курган зачитав реп у Національній бібліотеці імені Вернадського, лайв Ragapop відбувся у Національній кінематеці України, а The Unsleeping дали жару у садибі графині Уварової на Липській.
Кожна локація має свою історію та значення для української культури, однак з тих чи інших причин переживає складні часи. Національний художній музей потребує ремонту, а кінематека тим часом намагається подолати банкрутство. Ці локації можуть використовуватися не тільки за призначенням, а й стати культурними просторами та отримувати альтернативні чи додаткові шляхи фінансування.
Кияни надихнулися культурними місцями
Ми показали ці локації з іншого боку — що там цікаво перебувати. Не обов’язково бути спеціалістом у мистецтві чи кіно, щоб просто прийти туди й класно провести час. Після проєкту ми отримали багато запитань від людей про те, як потрапити на ту чи іншу локацію. І взагалі ми помітили, що інтерес до цих місць серед наших знайомих та їхніх друзів точно збільшився.
Керівники місць, де ми проводили зйомки, розповідали, що після нашого проєкту у них значно збільшилася кількість підписників у соцмережах, їх почали тегати в Storys. До них частіше почали заходити, і казати, що зі ZMOVA про них дізналися. Мовляв, знали, що є такий музей, але ніколи не бачили його зсередини, бо це ж треба знайти час і сходити.
Назву проєкту шукали у словниках
Ми довго думали, як назвати проєкт. Перечитали інтернет та всі словники синонімів. Хотілося, щоб це було звучне українське слово, яке не тільки було б красиво написане, але й відповідало за сенсом тому, чим ми займаємося. І під час чергового пошуку знайшли слово «змова». Воно найбільше підходило, адже наша ініціатива стала великою змовою багатьох складових і команд у карантин, коли дуже важко робити такі проєкти.
Ніхто не хоче працювати за якісь мінімальні гроші, чимало працівників культурної сфери сидять без роботи. А тут якось так зійшлося, що всі були готові впрягатися і шукати ідеї. Це і режисери з операторами, і самі гурти та їхні команди. Особливо класно підключалася адміністрація більшості локацій. Ми домовились і зробили таку підпільну штуку, яка виявилася популярною. Ми самі такого не очікували. ZMOVA — це маленька компанія однодумців, які хочуть зробити щось важливе.

Команда проєкту працювала «за ідею»
У роботі над чотирма випусками ZMOVA взяли участь приблизно 80 людей, більша частина з яких — наші знайомі та друзі. Попри надзвичайно складну фінансову ситуацію, вони погоджувалися допомагати нам за просто так, тому що їм подобалася ідея. Проєкт вдалося організувати завдяки гранту від «Українського культурного фонду». Звісно, цих коштів нам було не достатньо, тож всі гурти знімалися безкоштовно. Більшість команди, зокрема й ми як організатори, робили це за просто так. Локаціям ми мінімально платили за оренду.
Хоча не всі адміністрації культурних закладів були готові йти на фінансові поступки таким соціальним проєктам як наш. Вони виставляли нам ціни, які більш актуальні для великих продакшенів, котрі створюють кліпи для великої сцени. Тому ми не могли відзняти скрізь, де нам хотілося, через дуже високі прайси за оренду. Ми перебрали багато локацій, ще стільки ж у нас лишилися про запас.
Читайте також: «Самі собі фест»: як 370 харків’ян організували собі фестиваль без держави та інвесторів
Історія підбору кожного місця зйомки для конкретного артиста досить унікальна. Наприклад, ми давно були знайомі з гуртом Ragapop і знали їхню специфіку як артистів. Коли ми зустрілися і почали обговорювати локації, вони сказали, що було б класно організувати все в кінотеатрі. Першим на думку спав кінотеатр «Жовтень», бо в нього також є своя цікава історія — він переважно тримається на соціальній ініціативі громади. Але там ми не змогли зняти через обмеження електричної напруги та щільний графік їхніх сеансів. Думали далі й потрапили на Національну кінематику.
Перші успіхи артистів: всі квитки продано
Для артистів це стало гарною можливістю зняти якісний відеоматеріал із хорошим звуком. Ці гурти не могли б собі такого дозволити, адже це вимагає не лише значної кількості грошей, а й хороших зв’язків. Наприклад, гурт Hyphen Dash до цього проєкту мав лише два сольні виступи, не було жодного випущеного треку на стрімінгових платформах. І коли ми до них звернулися і сказали, що хочемо їх зняти у джаз-музеї, вони були шоковані. І сказали: «Так, ми — за. Що від нас треба, куди прийти? Ми все зробимо». Після проєкту вони вперше змогли продати всі квитки на свій сольний концерт і стали більш відомими.

Ще з класних досягнень виділимо те, що два гурти — Ragapop та Hyphen Dash — випустили свої мініальбоми, які записали саме під час проєкту ZMOVA. Фактично ми надихнули їх зробити ще й музичний реліз, щоб їхні треки можна було слухати на цифрових платформах. Якби не було цього проєкту, їм так само потрібно було б вкласти гроші, знайти спеціалістів та записати це.
Загалом на зйомку одного з чотирьох роликів йшло від одного до чотирьох тижнів. Вважаємо, що за такий короткий термін у кожного артиста вийшов дуже якісний продукт. Ролики на Youtube вже набрали сумарно понад 165 тисяч переглядів. Третина коментарів про те, що люди відкрили для себе нову музику. Це означає, що кожен з чотирьох артистів, які взяли участь у проєкті, знайшли собі нову аудиторію. Якщо раніше вони могли дозволити собі лише умовний клуб на 200 людей, половина з яких — друзі, то зараз вони організовують масові концерти, на які скуповують всі квитки.
Куплений квиток врятує музей від загибелі
Що стосується культурних місць, було б наївно думати, що після виходу чотирьох відео якийсь чиновник заметелиться і дасть кошти на реставрацію. До Національного музею після нашого проєкту полетіли донати від людей, але з боку держави жодної уваги не було. Як вони фінансували в рік якусь невеличку суму, так вони й продовжують це робити. ZMOVA робилася більше для того, щоб привернути увагу людей до цих локацій. Варто робити подібні проєкти та й просто відвідувати ці місця і підтримувати їх хоча б купівлею квитків. Якщо після виходу наших роликів у музей прийде хоча б одна людина, це вже успіх.
Цей проєкт ми плануємо продовжувати. Але оскільки вартість знімання одного якісного лайву є досить коштовним, то поки що шукаємо фінансування. Якщо є хтось, хто хоче взяти участь у наступному сезоні зйомок ZMOVA, ми відкриті до співпраці. Хочемо якомога більшій кількості людей розповісти про культурні місця, щоб вони ходили в кіно, відвідували музеї та допомагали їм виживати й розвиватися. Такими малесенькими кроками можна зробити щось важливе.
Суспільство

«Укрзалізниця» завершила капітальну модернізацію електропоїзда ЕД9М, який у 2021 році відставили від експлуатації через пожежу. Потяг курсуватиме між Києвом та Черніговом.
Про це повідомили в «Укрзалізниці».
Як оновили електричку
Ремонт розпочали в січні 2025 року, і він тривав трохи більше ніж два місяці. Роботи проводили на власних виробничих потужностях компанії. Оновлений електропоїзд обладнали:
- пандусами;
- інклюзивними вбиральнями;
- місцями для людей з інвалідністю;
- кріпленнями для велосипедів;
- камерами відеоспостереженням;
- навігацією шрифтом Брайля;
- зарядними портами Type-C і USB.


Читайте також: «Укрзалізниця» додала в Києві нову зупинку для двох потягів
У кабіні машиніста встановили новий ергономічний пульт керування, кондиціонер і мікрохвильову піч. Окрему увагу приділили безпеці: відеокамери виводять зображення на екран у кабіні, зокрема й із зони струмоприймача, що дозволятиме оперативно реагувати на нестандартні ситуації.

Де курсуватиме потяг
Електропоїзд складається з восьми вагонів і вміщує 792 пасажири. Незабаром він курсуватиме за маршрутом Київ – Чернігів – Київ. Натомість руховий склад цього напрямку передадуть на приміський маршрут Київ – Ніжин, де також продовжують оновлення транспорту.
Завдяки цьому між Києвом та Ніжином їздитимуть п’ять модернізованих потягів. Загалом на маршруті курсує дев’ять електричок.

Нагадаємо, що два паралімпійці зі Львова задонатили на військо 400 тисяч гривень призових.
Фото: фейсбук-сторінка УЗ
Суспільство

Учасники «Підпільного стендапу» 1 квітня провели благодійний стрим, який тривав понад три з половиною години. Під час трансляції коміки збирали гроші на пікапи для спецпідрозділу НГУ «Атей».
Стрим відбувся на ютуб-каналі «Підпільного стендапу».
Як пройшов стрим
На трансляції виступили відомі українські коміки та знаменитості, зокрема Василь Байдак, Дядя Жора, Ницо Потворно, Саша Гонтар, Роман Міщеряков, Ганна Кочегура, Юрій Коломієць та інші. Під час стриму гості жартували, виконували завдання та розігрували мініатюри.
Мета благодійної трансляції
Під час благодійного стриму українці задонатили на пікапи для військових понад 250 тисяч гривень. Загальна мета збору — 500 тисяч гривень. Долучитися до нього можна за посиланням.
Підрозділ спеціального призначення «Атей» сформували два роки тому під командуванням Євгена Безсмертного. Бійці «Атей» брали участь у бойових діях на Донеччині, Харківщині, Запоріжжі та інших ділянках фронту. Наразі підрозділ проходить перепідготовку та комплектування задля розширення до роти спецпризначення.
Читайте також: Перо з фільмів Антоніо Лукіча продали за півмільйона гривень: кошти передали на ППО (ФОТО)
Про «Підпільний Стендап»
«Підпільний Стендап» — одне з найбільших об’єднань стендап-коміків в Україні, яке почали формувати у 2015 році. Щомісяця стендапери проводять близько ста концертів. Обʼєднання створює такі проєкти:
- «Майже Інтелектуальне Шоу»;
- «Підпільні Розгони»;
- «Підпільний Кіноклуб»;
- «Підпільний подскаст» та інші.
Нагадаємо, що «Підпільний Стендап» запустив нове шоу про книжки: першим гостем став Макс Кідрук.
Фото обкладинки: ютуб-канал «Підпільного стендапу»
Суспільство

На території Чорнобильського заповідника розквітнув рідкісний білоцвіт весняний. Через знищення природних середовищ квітку внесли до Червоної книги.
Про це повідомили в Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику.
На Київщині цю квітку можна зустрітися хіба що в присадибних ділянках як декоративну рослину. Білоцвіт весняний росте переважно у Карпатах та на Поліссі.
У заповіднику вказали, що в Чорнобилі ці квітки колись висадили господарі однієї з осель міста. Рослина має потужну кореневу систему, а тому вона швидко розростається та розквітає білими дзвіночками із фіалковим ароматом.
Читайте також: Майстриня з Харкова допомогла покинутим котам на понад 250 тисяч гривень
«У народі вважається, що білоцвіт приносить удачу та є символом оновлення, а той факт, що він зберігся в зоні відчуження, надає йому ще більшої значущості: немов природа повертає собі життя у місцях, колись залишених людьми»‚ — написали у заповіднику.


Нагадаємо, що на місці лісової пожежі на Київщині висадили шість тисяч нових дерев.
Фото обкладинки ілюстративне: «Вікімедіа»