

Суспільство
Орегано, майоран, карі чи м’ята: як киянка вирощує прянощі та заробляє на хобі
“М’ята, базилік, розмарин, орегано, карі…” — натхненно перераховує весь асортимент трав власниця магазину рослин в горщиках і пряних трав Kitchen&Garden Катерина Безжон. Ще у 20 років дівчина захопилася програмами Джеймі Олівера та вирішила створити подібний мінігород на підвіконні вдома у кожного українця. Як їй це вдалося, скільки знадобилось коштів, які лайфхаки треба знати початківцям та чи є перспективи у цій сфері — дізнайтесь у нашому матеріалі.

Катерина Безжон,
засновниця магазину рослин в горщиках і пряних трав Kitchen&Garden та авторка того самого блакитного будиночку на ВДНГ в Києві. Почала бізнес в 20 років, коли навчалась на аграрному факультеті
Кінець Революції та приклад Джеймі Олівера — ось так я починала
Тоді за вікном був 2014-й рік, а я була студенткою четвертого курсу Університету біоресурсів та природокористування (колишній аграрний університет — ред.). Після Майдану все більш популярним ставав вітчизняний продукт і це посприяло розквіту дрібного крафтового бізнесу. На цій хвилі дійшла висновку, що також хочу працювати над власною невеличкою справою.
У мене не було страху. Мама мене підтримувала: “Ну нічого, як не вийде — родичами роздамо!”. Проте я чомусь була впевнена що ця ідея сподобається людям.
До того ж в мене батьки вирощують розсаду. Змалечку я спостерігала за їх роботою. Найбільше захоплювали пряні трави, яких у нас було багато в саду. Пам”ятаю, як мама мені показувала пахучий чебрець у полі. Завжди подобалось, що рослина може пахнути.
Водночас я захоплювалась кулінарією. Постійно слідкувала за улюбленим шеф-кухарем Джеймі Олівером, який має власний город з пряними травами на підвіконні. Почала шукати аналоги в Україні, але таких ще не було. І хоча це не найкращий час для посіву, вже восени придбала насіння, щоб спробувати виростити щось подібне. А вже навесні 2015-го року вдалося продати першу партію рослин.
Свою першу партію я майже одразу розпродала
В той час почалась хвиля різноманітних фестивалів в Києві та розквіт хендмейду. Тому я зареєструвалась на “ART пікнік Слави Фролової”, куди й прийшла вперше зі своїми травами. В мене навіть візитівок не було. А стійку мені зробила подружка. Проте вже в перший день нам вдалось розпродати майже всі рослини, які були з собою. А наступного дня подружка надрукувала на своєму принтері мої перші візитівки. Так я отримала прибуток вже через п”ять місяців. А на перші зароблені гроші придбала фотоапарат, щоб робити гарні фото для соцмереж.

Моїм стартовим капіталом була стипендія розміром в 700 грн
На свою стипендію в 720 гривень я купила насіння, горщики та ґрунт. А батьки виділили для мене частину теплиці, щоб можна було раніше отримати урожай. Хоча можна почати й на підвіконні з десяти горщиків базиліку та м’яти. На початку я вирощувала по 50 горщиків, і лише з часом почала розсаджувати.
Зараз рослини ростуть недалеко від Києва, в селі Гатне в невеликих теплицях: одна теплиця — 30 кв. м, а інша — 50 кв. м. Також вирощую в невеликих об’ємах, щоб рослини не переростали. Якщо весною виростити тисячу горщиків, то до осені вони переростуть і будуть вже не товарного вигляду, якщо вчасно не продати. Тому доводиться постійно підрощувати рослини. Наприклад, базилік ми підсіюємо партіями.
Той самий блакитний будиночок на ВДНГ
Будиночок на ВДНГ з’явився на третьому році справи. До цього вдавалось продавати через ярмарки та соцмережі. Проте більшість клієнтів хотіли приїхати та обрати рослинку. Це було не дуже зручно, адже теплиці знаходяться на приватній території батьків. Тому почала думати про магазин і відкладати кошти. В центрі міста за оренду хотіли завелику суму і потрібна була альтернатива.

Згадала, як ще в дитинстві їздила з мамою за саджанцями та насінням в будиночки на ВДНГ. Пів літа я телефонувала їм з проханням здати в оренду, але мені відмовляли. А потім самі зателефонували і погодились. Цей спогад серед найщасливіших моментів мого життя. До нас там жили працівники та будівельники, тому ремонт довелось робити капітальний. У мене не було великих коштів, тому друзі допомагали зробити його затишним. Думаю, через те він вийшов настільки душевний — максимально вкладали в нього добро. Вже друге літо поспіль збираємо тут шанувальників рослин.
Шалений графік: іноді рослини потребують до 12 годин на день
Я вже звикла до напруженого графіку. В сезон прокидаюсь о шостій ранку і допомагаю мамі з рослинами. Батьки вирощують розсаду перців та помідорів. А ближче до сьомої ранку поливаю свої прянощі. Якщо ж потрібно посадити нові рослини, то залишаюсь весь день в теплиці. У нас також є онлайн замовлення, які збираю самостійно. Потім їду відкривати магазин і можу лишитись там на цілий день, якщо у когось з дівчат вихідний. А закінчивши працювати о восьмій заводжу їх додому.
Увечері поливаю трави, бо рослини ростуть саме вночі. Якщо лишається час та сили, можу дозбирати замовлення на ранок. Спати лягаю не раніше 12-ї ночі або о першій. Іноді сплю взагалі по три години.
У нас команда універсальних солдатів
На постійній основі в мене працює двоє дівчат. А в сезон беру ще двоє тимчасових працівників на посадку чи для допомоги з будиночком. У нас команда універсальних солдатів: ми і садимо трави, і продаємо і, навіть, каву робимо. Дівчата, які зараз зі мною працюють не мають аграрної освіти. Головне — любов до рослин.

Підбираємо рослини, щоб людям було легко за ними доглядати
Раніше постійно намагалася шукати нові рослини. Наприклад, був туласі — священний базилік або – мирт, який нагадує лавровий лист. Проте їх складно вирощувати. Експерименти займали багато часу, але прихильників незвичних рослин не так вже й багато. Виходить робота в мінус. Тому намагаємось підібрати такий асортимент, щоб людям було нескладно вирощувати.
Найбільший попит на рослини, які використовуються в кулінарії: розмарин, м’ята різних сортів та базилік. Також у нас є тим‘ян, чебрець, чабер, орегано, майоран, карі, навіть балконний помідорчик і перчик та інші.
Саджанці можна знайти на спеціальних ярмарках та виставках
За роки навчання та роботи в цій сфері у мене є багато знайомих та колег. Також моніторю інтернет, відвідую садівничі ярмарки та професійні виставки для ландшафтних дизайнерів. Мої улюблені — Ландшафтний форум та Flower Expo. Раніше також читала журнал Landscape, де можна було знайти інформацію про різні івенти на цю тему.

Лайфхак для вирощування рослин: замість насіння — черенок
З досвідом зрозуміла, що краще вирощувати деякі рослини не з насіння. Щоб скоротити процес вирощування краще замовити черенок і доростити рослину. Така економія часу допомагає мені займатися ще й озелененням.
Вирощуємо органічний продукт, тому взимку — лише ялинки
В зимовий період не продаємо рослини, адже вирощуємо лише натуральний продукт та не стимулюємо рослини штучно. Що стосується добрив, то додаємо лише органічний перегній. Тому взимку вже близько трьох років, продаємо ялинки в горщиках. У друзів є ялинкові розсадники, які дають дерева під реалізацію.
А в цьому році ми запропонували повертати ялинку для посадки після свят тим, хто не хоче її висаджувати самостійно. Проте більшість висилали фотопідтвердження висадки. Також на зиму плануємо зробити естетичні набори для самостійного вирощування пряних трав з горщиками та насінням. Так магазин працює протягом року, окрім січня — тоді йдемо на канікули.
Наші покупці — це переважно молоді дівчата та кухарі
Найчастіше до нас звертаються через соцмережі сімейні дівчата 25-40 років або ті, хто проводить багато часу вдома та прагне створити затишний дім. В меншій кількості є й чоловіки, переважно кухарі.
Конкуренти є, але покупців вистачить на всіх
Якщо є конкуренти — це добре. Загалом з’являються і ті, хто спеціалізується саме на пряних травах, але я ставлюсь до цього нормально. Кожен з нас унікальний та зі своєю стилістикою. А покупців вистачить на всіх. Хоча звісно для продажів було б краще, якби конкурентів взагалі не було (сміється — ред.).
Продажі залежать від місяця та сезонності
Наприкінці квітня і протягом травня зазвичай відбуваються активні продажі. А потім влітку всі роз’їжджаються по відпустках. Також дохід напряму залежить від нашої участі в ярмарках. Найбільша кількість продажів на місяць сягає близько 500 горщиків.
Через карантин почали сезон пізніше
Взагалі треба було раніше починати сезон, адже люди дійсно більше купували поки знаходились вдома. Однак проблеми з погодою не дозволили: дні були теплими, а ночі — холодними. А рослини ростуть саме вночі. Тому цього року трави виросли набагато пізніше.
Перспективи у цього напряму є — будемо розвиватися
Мені здається що ця сфера буде розвиватися. За кордоном все більше з’являється пряних трав у великих магазинах та супермаркетах. У нас — так само. Кулінарна тема захоплює і все більше людей експериментують на кухні. Надалі трави в горщиках будуть більш доступними та дешевими.
Що стосується KITCHEN&GARDEN, то хотілось би знайти приміщення трохи більше. Це б дозволило проводити майстер-класи та тематичні зустрічі з прихильниками пряних трав в горщиках. Зараз ми зробили в будиночку кафе, коли помітили у людей бажання на довше у нас залишатись.
Суспільство

Ще одну групу важкохворих, тяжкопоранених та захисників, молодших 25 років, звільнили з російського полону. Військові, що повернулися додому пройдуть медогляд, отримають допомогу з фізичної та психологічної реабілітації, а також виплати за весь час перебування у неволі.
Про це повідомили в Координаційному центрі з питань поводження з військовополоненими.
В Україну повернулися військовослужбовці Десантно-штурмових військ, Військово-морських сил, Сил тероборони, а також Державної прикордонної служби, Нацгвардії України й Державної спеціальної служби транспорту.
Читайте також: Україна повернула тіла ще 1200 загиблих військових
За даними координаційного штабу, переважна більшість звільнених сьогодні оборонців перебували в неволі з 2022 року. Значна частина з них потрапила в полон під час оборони Маріуполя. Більшість визволених сьогодні захисників — це офіцери. Також частина звільнених — молодші 25 років.
Ці військові воювали на Донецькому, Запорізькому, Луганському, Херсонському, Харківському, Сумському та Курському напрямках.
Координаційний штаб сповістив, що найближчим часом проведуть наступний етап звільнення українських бранців.





Нагадуємо, що боєць 3-ї ОШБр пройшов 200 кілометрів з оточеного Маріуполя та отримав звання Героя України.
Фото: Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими
Суспільство

Один із найкращих ортопедів Європи, француз Стефано Романо, вже всьоме приїхав до Львова, щоб допомогти українським захисникам. Упродовж п’яти днів він разом з українськими лікарями проконсультував понад 80 пацієнтів і провів 15 операцій, серед яких — дві надскладні на плечовому сплетенні.
Про це повідомили в реабілітаційному центрі UNBROKEN.
Романо працює в Парижі в одній із провідних приватних клінік та лікує футболістів французького клубу «Парі Сен-Жермен». У Львові він співпрацює з лікарями Лікарні Святого Пантелеймона. Цього разу разом з українськими колегами він виконав унікальні втручання, які допомагають повернути рухливість пораненим.
Один з пацієнтів — 46-річний військовий Юрій Лютий. Він долучився до ЗСУ в перші дні повномасштабного вторгнення та служив у 117-й механізованій бригаді. У січні на Донеччині отримав важке поранення: кілька куль влучили у плече та руку, внаслідок чого пошкодили аксілярний нерв.
Читайте також: «Раз на мільйон випадків»: 11-річному підлітку зі Львівщини видалили рідкісну пухлину
Під час операції хірурги провели нейротизацію — пересадили гілку здорового нерва до пошкодженого. За словами завідувача ортопедії Василя Рокити, це дає шанс на відновлення чутливості й рухливості руки. Зараз Юрій проходить реабілітацію у центрі UNBROKEN. Повну ефективність операції можна буде оцінити лише за рік.
Наступний візит Стефано Романо до Львова запланували за два місяці. Французький фахівець спільно з українськими медиками вже готується до нових операцій.


Нагадаємо, що нобелівський лавреат Кіп Торн та його дружина-нейробіологиня відвідали центр Unbroken (ФОТО).
Фото: сайт UNBROKEN
Суспільство

Аби бути супергероєм, не потрібні суперздібності. Достатньо стати донором плазми, адже кожна четверта людина щонайменше раз у житті потребувала чи потребуватиме переливання компонентів крові чи препаратів на їхній основі.
До Всесвітнього дня донора ШоТам разом з компанією Biopharma Plasma, яка першою в Україні почала виготовляти з донорської плазми ліки, що рятують життя, розробили тест. Усього 5 хвилин, і ви виявите, які хибні переконання щодо донації плазми ви маєте та про які бонуси для донорів ще не знаєте.
1. Як проходить донація плазми?

2. Хто може бути донором плазми?

3. Як часто можна здавати плазму?

4. Що таке взагалі ця плазма крові?

5. Чому донорство плазми таке важливе?

6. Чим можна замінити донорську плазму крові при виготовленні ліків?

7. Як плазмаферез впливає на наш організм?

8. Як довго відновлюються наші запаси плазми після донації?

9. З донорської плазми виготовляють препарати, такі як імуноглобуліни та фактори згортання крові. Як гадаєте, чиї життя рятують ці ліки?

10. Чи правда, що за донацію плазми можна отримати грошову компенсацію?

Йой, ми виявили у твоїх відповідях чимало шкідливих упереджень! Але головне, що в тебе є бажання дізнатися більше на таку важливу тему, як донорство плазми крові. Можливо, ти раніше зовсім нічого не чув/не чула про донацію компонентів крові або ж це були вигадки чи відверті жахайки на медичні теми, яких, на жаль, вдосталь у мережі. Але тепер ти точно знаєш, що:
— донорство плазми, як і донорство крові, рятує людські життя;
— при донації плазми донор зберігає всі свої червоні кров'яні тільця, а натомість його кров очищується від токсинів;
— донором може стати кожен повнолітній, хто має вагу більше 50 кг, добре самопочуття та бажання рятувати життя;
— аби відновити об’єм плазми, нашому організму знадобиться всього 1-2 доби. Головне пити достатньо чистої води та не забувати споживати білки;
— донори плазми можуть отримати безкоштовні консультації лікаря та пройти медичні скринінги в центрах Biopharma Plasma в різних містах України.
Детальніше про умови тут. Мапа центрів Biopharma Plasma — за посиланням.
Ти ще маєш трохи сумнівів: а може, плазма не така потрібна, як кров? Чи дійсно вона когось рятує? Чи справді донація плазми безпечна для донора? Настав час поповнити свою базу знань, аби стати амбасадором донорського руху в Україні! А почати можеш із цієї пам’ятки:
— донорська плазма життєво необхідна тим, хто бореться з онкологією, імунодефіцитом, важкими опіками та пораненнями;
— донорство плазми приносить користь самому донору: під час процедури плазмаферезу його кров очищується від токсинів та «омолоджується»;
— аби відновити задоначений об’єм плазми, нашому організму знадобиться всього лиш 1-2 доби! Головне пити достатньо чистої води та не забувати споживати білки.
Донори плазми можуть отримати безкоштовні консультації лікаря та пройти медичні скринінги в центрах Biopharma Plasma по всій Україні! Детальніше про умови тут. Мапа центрів Biopharma Plasma — за посиланням.
Нічого собі, ти знаєш так багато про донорство плазми крові! Схоже, ти вже маєш досвід у цій важливій справі.
Австралієць Джеймс Гаррісон першим увійшов в історію як «Людина з золотою рукою» — за своє життя він пожертвував плазму крові 1 173 рази та врятував життя більш ніж 2 мільйонів новонароджених. Можливо, саме ти підхопиш цю супергеройську місію та станеш новою «Людиною з золотою рукою» та легендою донації з України? Ділися своїми результатами в соцмережах — не для того, аби похвалитися, а щоб твої друзі знали, до кого можуть звернутися по пораду як до досвідченого донора!
Ну а бонусом для них буде мапа центрів Biopharma Plasma, де всі донори можуть отримати тут.
Поділіться своїми результатами:
Фото: Biopharma Plasma