

Технології
Німеччина планує запустити в Україні виробництво «зеленого» водню
Німеччина планує запустити в Україні виробництво «зеленого» водню. Проєкт мають реалізувати в рамках німецько-українського енергетичного партнерства H2. про це повідомляє menr.gov.ua.
Коли реалізують?
Німецька сторона заявила про готовність розпочати дослідження, а потім за його результатами створити демонстраційний проєкт.
«З 2021 року перейдемо до технічного планування проекту та розроблення необхідної нормативно-правової бази, а на початку 2022 року – до його реалізації», – заначають німецькі партнери.
Читайте також: На Одещині побудують вітроелектростанції вартістю близько 100 млн євро
Які перспективи?
За первинними оцінками, Україна має необхідні умови для ефективного використання відновлюваних джерел енергії, їх перетворення у водень та виробництва з нього додаткових продуктів.
«Наша країна має газопроводи, пов’язані з Німеччиною та загалом з Європою, для експорту водню чи перероблених вуглеводневих сполук, отриманих з води та «зеленої» електроенергії, – зазначають у Міністерстві енергетики та захисту довкілля. – Україна завдяки великій кількості вільних непридатних для сільського господарства земель може виробляти велику кількість такого “зеленого” водню на гібридних електростанціях, які складаються з електролізових установок та вітрогенераторів або сонячних панелей».
Україна завдяки існуючій інфраструктурі може стати головним виробником водню в Європі та постачальником природного газу із додаванням «зеленого» водню до Німеччини, переконані у відомстві.
“Німецько-українське енергетичне партнерство з розвитку водню цікаве для України, оскільки з одного боку сприятиме розвитку відновлюваних джерел енергії, а з іншого – зробить стійкий внесок у економічне зростання та створення нових робочих місць як з української, так і з німецької сторони», – наголосив заступник міністра енергетики та захисту довкілля Олексій Рябчин. – Наша країна ратифікувала Паризьку кліматичну угоду на ранній стадії, продемонструвавши політичну волю підтримувати глобальні зусилля щодо пом’якшення зміни клімату та значно скоротити його частку в газовій, вугільній та нафтовій енергетичній суміші»
Що дає виробництво «зеленого» водню
Сторони обговорили розробку концепції та науково обґрунтованої підготовки до торгівлі відновлюваними джерелами енергії в інтересах обох країн.
Додавання «зеленого» водню в діючі газопроводи при транспортуванні природного газу (в концентрації до 20%) передбачає технологія Power-to-Gas – найбільш сучасний, простий, швидкий, а також найменш витратний(без капіталовкладень у нову інфраструктуру) спосіб створення нового ринку водню. Додавання водню в природний газ істотно покращує його властивості та скорочує викиди СО2 при експлуатації газотранспортної системи.
Технології

Платформа Brave1 організувала полігон для випробувань новітніх FPV-дронів та наземних роботизованих комплексів, що працюють на оптоволокні. Участь у тестуваннях узяли понад 15 виробників БпЛА та 7 команд, що створюють роботів.
Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
БпЛА на оптоволокні — це дрон, яким управляють через оптоволоконний кабель. По оптичному кабелю передається також і відеосигнал. Завдяки цій технології, яка не використовує радіочастоти, дрони не реагують на дію засобів РЕБ.
На полігоні дрони долали маршрут із перешкодами довжиною у 20 кілометрів та імітували захід на ціль. Очільник Мінцифри вказав, що донедавна така дальність здавалася недосяжною — подібні моделі працювали максимум на 5–10 кілометрів.
Читайте також: В Україні запустили перший навчальний курс про оптоволоконні дрони (ВІДЕО)

Окрім безпілотників, протестували й наземні роботизовані комплекси. Вони теж працюють на оптоволокні та здатні виконувати завдання в умовах бойового зіткнення.
«Ворог має значні напрацювання в цьому напрямі, тому зараз ми повинні максимально включитися та розвивати технологію. Випробування в умовах, наближених до бойових, — це обов’язковий етап у розробці перед поставкою на фронт. Тестування на полігонах допомагають виробникам виявити недосконалості. Далі розробники фікситимуть недоліки та працюватимуть над рішеннями для протидії ворожому оптоволокну», — написав Федоров.



Нагадаємо, що український робот урятував поранених бійців, які місяць перебували в оточенні (ВІДЕО).
Фото: фейсбук-сторінка Михайла Федорова
Технології

Міністерство оборони України кодифікувало та допустило до використання в Збройних силах новий український безпілотник «Амага-10». Дрон-камікадзе здатен розвивати високу швидкість та вражати бронетехніку з додатковим захистом.
Про це повідомили в Міноборони України.
Дрони можуть працювати як у ручному, так і в напівавтоматичному режимі. Вони мають посилену стійкість до ворожих засобів радіоелектронної боротьби.
Також безпілотники можна оснащувати різними пристроями для виконання широкого спектра бойових завдань. У відомстві зазначили, що комплекс «Амага-10» назвали на честь історичного персонажа — сарматської цариці-воїна.
Нагадаємо, що український робот урятував поранених бійців, які місяць перебували в оточенні (ВІДЕО).
Раніше ми писали, що у війську формують перший жіночий підрозділ для операторок дронів (ВІДЕО).
Фото обкладинки: сайт Міністерства оборони
Технології

Український роботизований комплекс Ardal пройшов понад 17 кілометрів під щільним вогнем мінометів та артилерії для порятунку військових. Завдяки цій операції робот евакуював трьох поранених бійців, які понад місяць перебували у сірій зоні.
Про це повідомив міністр цифрової трансформації
Деталі проведення місії
Робота створила компанія BUREVII, яка є учасником IT-кластера Brave1. Розробники не лише забезпечили технічну підтримку, а й безпосередньо долучилися до планування операції спільно з 92-ю ОШБр та 154-ю ОМБр.
Місію виконували на одній із найгарячіших ділянок фронту, де росіяни постійно застосовують дрони для коригування артилерійського вогню. Для успішного виконання місії залучили понад 50 фахівців, які використовували засоби радіоелектронної боротьби, розвідку з повітря, а також дрони-бомбери для відволікання уваги противника.

Читайте також: В Україні вперше відбувся турнір з військово-технологічного спорту (ФОТО)
Завдяки злагодженій роботі підрозділів та можливостям НРК Ardal поранених вдалося евакуювати та доставити до шпиталю. При цьому сам робот залишився неушкодженим.
Наразі Україна активно інвестує у наземні роботизовані комплекси. У планах — поступово передати логістичні завдання на автоматизовані системи. Це дозволить не лише оптимізувати військові операції, а й зберегти життя українських захисників.
Опубліковано Михайло Федоров Середа, 2 квітня 2025 р.
Нагадаємо, що військові працюватимуть з новим українським гранатометом: його особливості.
Фото: фейсбук-сторінка Михайла Федорова