Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Ваші конкуренти вже роблять це. 10 термінових порад для бізнесу від топ-підприємця

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Український бізнес зіштовхнувся з черговою кризою на тлі повномасштабної війни. Але наших підприємців не зламати: вони змінюють формати, купують генератори та продовжують надавати свої послуги навіть в умовах блекауту. 

Підприємець Юрій Пирч переконаний, що в нових умовах український бізнес може не просто «виживати», а й рости, нарощуючи потужності та кількість продажів. Що для цього потрібно? Дотримуватися 10 порад.

Юрій Пирч

Засновник і директор компанії «К2-реклама інтернет-магазинів», яка є переможцем премії «Ecommerce.Кращі» 2020 та 2021 років і має статус Google Partner
За три роки діяльності компанія налаштувала рекламу для 400+ магазинів, провела навчання для 800 підприємців

Бізнес може не просто «виживати», а й рости

Насправді, за моїми спостереженнями, сталий малий і середній бізнес здебільшого вистояв і не закрився на тлі повномасштабного вторгнення. Не чув про таке і серед великих компаній. Хтось нормально існує в Україні, інші – захоплюють іноземні ринки. Підприємці вдихають повні груди повітря, посилюють свої можливості та працюють. 

Я бачу, що рух до розвитку в бізнесі триває активно. Багато хто перепрофілювався, підлаштувався під нові обставини. Чимало підприємців, з якими ми працюємо, активно закуповують генератори та мобільні джерела живлення, аби й надалі триматися на плаву. 

Генератор. Фото: Hotline.ua

Один мій знайомий, який з початку великої війни зайнявся волонтерством, паралельно працює з іноземними фондами та отримує зарплату. Нещодавно спілкувався з підприємцем із центру України, який побудував бізнес на виготовленні речей із металу (мангали, автоклави, буржуйки). За останні дев’ять місяців об’єми його виробництва лише збільшилися, компанія готова приймати ще більше замовлень та запускає рекламу.

Згідно з моїм аналізом, нині зріс попит на речі, пов’язані з консервуванням (кришки, ключі до закруток). Також люди активно шукають бандажі, тактичні черевики, турнікети, захисні окуляри. Актуальним залишається й все, що пов’язане з теплом та економією електроенергії. Натомість цілком закономірно міг впасти попит на розваги. Хто підлаштувався під запит аудиторій – той зараз успішний. 

Я переконаний, що сьогодні бізнес має всі можливості не просто виживати, а й справді зростати у своїх об’ємах. Тож маю 10 порад, які стануть у пригоді підприємцям із абсолютно різних сфер.

1. Займайте вузьку нішу

Бренд в головах споживачів повинен давати чітку відповідь на питання, чим бізнес може бути корисним, з яким питанням до нього можна звернутися. 

Ідеальна бізнес-модель: один клієнт – один продукт – один бренд. Саме так побудована компанія К2, яка займається виключно рекламою винятково для інтернет-магазинів. 

Зараз на ринку спостерігаю, як digital-агенції стають тільки агенціями з інтернет-реклами або тільки SEO-студіями. І це правильно. Справедливо і в товарному бізнесі: чим вужчу нішу займає бізнес, тим легше йому з асортиментом, постачальниками, рекламою і завоюванням уваги клієнтів (наприклад, продавати тільки роботи-пилососи, або портативні джерела живлення, або чоловічі светри тощо).

2. Виходьте на зовнішні ринки

Бізнеси, які орієнтувалися лише на український ринок, з початком повномасштабної війни активно почали думати над виходом за кордон. 

«Роботи не було. Я 12 годин на день розсилав заявки на біржі фрілансерів Upwork. Через місяць отримав чотирьох закордонних клієнтів», – ділиться досвідом колега по цеху, власник інтернет-агенції. 

Бізнес планує вихід на зовнішні ринки. Фото: ua-retail.com

Відомі приклади бізнесів, які після війни відкрили франшизи по всій Європі (дитячі садки, косметичні салони).

Після того, як минула активна фаза війни і бізнес в Україні відновив активну діяльність, багато підприємців покинули спроби знайти іноземних клієнтів. А дарма. Зараз як ніколи потрібно диверсифікувати ринки.

3. Розширюйте нетворкінг

У перший місяць війни я особисто написав більш як трьом сотням потенційних партнерів. Це учасники телеграм-чатів із маркетингу, учасники конференцій, випускники бізнес-шкіл, члени бізнес-клубів. Ми знайомилися, питалися «Як ви?», намагалися зрозуміти, як можемо бути корисними одне одному. 

Читайте також: Експортувати під час війни. Як харківський бренд шкіряних виробів підкорює міжнародний ринок

Зараз активний нетворкінг продовжується на живих зустрічах бізнес-клубів, бізнес-сніданках, навчальних програмах. Важливо знати контакти людей, які можуть стати твоїми партнерами, інвесторами чи просто вийдуть на діалог заради пошуку рішення.

4. Якісний сервіс = репутація + повторні продажі

Перші кілька років бізнес працює на створення репутації. Потім репутація починає працювати на нього. Турбуйтеся про клієнта, надавайте послуги вищої якості, ніж очікує клієнт, і до вас будуть повертатися, вас будуть рекомендувати. 

Коли в травні бізнес почав активно працювати, до нас почали звертатися колишні клієнти. Цьому сприяв новий тип рекламних кампаній, які запровадив гугл. Також приходили за рекомендаціями. 

бізнес
Бізнес працює над покращенням якості послуг. Фото: LEXINFORM

Більш як 60% цьогорічних клієнтів – це ті, з якими ми вже працювали. Вісім із десяти клієнтів відзначають високий рівень комунікації у К2: що відповідальний експерт завжди на зв’язку, надає кваліфіковану консультацію, до нього можна звернутися за порадою навіть після отримання основного пакета послуг. Повторюйте цей досвід.

5. Турбуйтеся про свою команду

Перше, що я зробив, коли почалася війна і завила сирена, – виплатив гонорари співробітникам. Крім того, що потрібно вірити у себе й свій продукт, потрібно обов’язково вірити у свою команду, не боятися делегувати, дозволяти команді помилятися та здобувати досвід. 

Слід відпустити переконання: «Ніхто краще за мене не зробить», яким хворіють чи не всі підприємці. Запорука здорового росту кампанії:

  • розвивати команду, навчати людей;
  • винагороджувати колег;
  • давати якісний зворотний зв’язок.

6. Підтримуйте армію та волонтерів

На третій місяць війни я покинув волонтерство і взявся відновлювати та розвивати бізнес. Але всередині залишалося непереборне бажання допомагати. Тому ми заснували в компанії волонтерський фонд, куди відраховуються 5% від обороту за послуги налаштування реклами, а ще 200-500 грн із кожної проданої навчальної програми (залежно від вартості). 

Зараз така ситуація, що ти або на економічному фронті, або просто на фронті. Відповідно, якщо ти не воюєш, то мусиш працювати, сплачувати податки та підтримувати свою команду. Паралельно варто дякувати волонтерам і ЗСУ за те, що маєш можливість бути в тилу та заробляти гроші. 

бізнес волонтерство
Волонтери. Фото: Shutterstock.com

Не впевнений, що клієнтів мотивуватиме зробити покупку, якщо ви вкажете, що «5% від продажу піде на ЗСУ». Люди, які хочуть перерахувати кошти волонтерам, і так це зроблять. З цим написом чи без нього – якщо покупцю дійсно потрібен товар чи послуга, він звернеться до вас. Однак бізнес, який допомагає армії, може говорити про це для підтримки лояльності бренду, показувати, що він підтримує фронт «як і всі». 

7. Рекламуйте свій бізнес

Цьогоріч ми вклали в рекламу найбільшу суму. Якісна реклама потрібна для того, аби сформувати довкола бренду потенційних клієнтів, які придбають ваші послуги чи продукт через кілька місяців або навіть рік.

Основний принцип – показати, чим ваша пропозиція може бути корисною для клієнта, яку проблему вона усуне. Кардинально змінювати підхід до реклами зараз не варто. Однак, звісно, якщо говорити про таргет, слід виключити його поширення на окуповані території та регіони, які перебувають під активними атаками ворога. 

8. Плануйте на короткий термін та будьте гнучкими

Взагалі важко говорити про планування, коли невідомо, куди прилетить завтра. Тому варто розуміти загальний напрям руху, але бути готовим, що щось піде не так і мати плани Б, В, Г. Сила малого бізнесу – у його гнучкості та можливості швидко перекваліфікуватися.

бізнес планування
Бізнес працює над плануванням. Фото: Waiterio

Я люблю українського маркетолога Андрія Федоріва, який казав, що «чуйку ніхто не скасовував, і підприємець завжди має нею користуватися». Важливо також аналізувати ринок та намагатися зрозуміти, що буде актуально в грудні, січні, лютому. Однак враховуйте при цьому нестабільну криву попиту, а вже тоді плануйте зміни. 

9. Будьте корисними

Часто мені телефонували зі словами: «Ми бачили ваші відео на ютубі. Хочемо замовити у вас послуги». Я вважаю злочином тримати в собі інформацію, яка може принести користь іншим підприємцям. Тому активно веду канал К2, проводжу практичні вебінари, пишу статті та публікації. Люди купують у того, хто вчить. Інвестований у контент час згодом монетизується у замовлення. 

10. Ухвалюйте рішення швидко

У серпневому Forbes співвласник «Нової Пошти» Володимир Поперешнюк розповідав, що до війни наглядову раду і топменеджмент компанії розділяли 15 поверхів. З війною у компанії стався «землетрус». Структура компанії стала плоскою. Засновники сиділи на одному поверсі з керівниками. Завдяки цьому рішення, які раніше могли ухвалюватися тижнями, тепер ухвалюються за день.

Такий підхід допомагає підтримувати гнучкість. Якщо ви побачили для себе нову можливість на ринку – пробуйте. Якщо не спрацює, спробуйте ще щось. Це допомагає бути на плаву, підлаштовуватися під попит, помилятися та робити висновки, вчитися на цьому та працювати далі.

Суспільство

За тиждень українці обміняли мільйон безкоштовних LED-ламп за програмою ЄС

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

За перший тиждень всеукраїнської програми з обміну ламп розжарювання на енергоощадні українці обміняли мільйон ламп старого зразка.

Про це повідомили у пресслужбі Укрпошти.

Метою обміну є зменшення навантаження на енергосистему через заміну ламп розжарювання на енергоощадні LED-лампи. Мільйон енергоощадних ламп Укрпошта видала з 31 січня по 3 лютого.

Зазначається, що програма стартувала в обласних центрах та великих містах. Кияни за тиждень обміняли понад 162 тис ламп, харків’яни – понад 80 тис, дніпряни – 88 тис, львів’яни – 69 тис.

Відзначається, що переважно це люди, які прийшли до відділень Укрпошти без попередньої реєстрації.

Також відоми, що з наступного тижня обміняти лампи можна буде у відділеннях Укрпошти в усіх містах, а не лише в обласних центрах.

Читайте також: Від маскувальних сіток до БПЛА. Топ-10 громадських організацій, що допомагають ЗСУ

Наступного тижня ще 6 млн лампочок будуть доступні в містах районного значення. До кінця лютого, завдяки пересувним відділенням Укрпошти, лампи мають надійти й до найменших сіл по всій країні, щоб освітлювати домівку кожного українця. Таким чином, на першому етапі громадяни України вже в найближчі місяць-півтора зможуть обміняти до 20 млн ламп.

Про програму

Із 30 січня українці можуть обміняти у відділеннях Укрпошти 5 ламп розжарювання на стільки ж енергоощадних LED-ламп.

Мета програми — заощадити електроенергію, адже сучасні світлодіодні лампи допомагають економити близько 80% електроенергії порівняно зі старими лампами. Тож замінивши 50 млн ламп, можна заощадити до 1 гігавата електроенергії, що дасть змогу розвантажити один ядерний реактор.

Нагадаємо, Європейський союз передасть Україні 45 мільйонів LED-ламп.

Також ми повідомляли раніше, як учні київського ліцею створили чат-бот, який стежить за наявністю електрики в будинку.

Фото: facebook.com/ukrposhta.

Читати далі

Суспільство

Українські танкісти освоїли керування Challenger 2 — Міноборони Британії

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

У Міністерстві оборони Великої Британії повідомили, що українські військові швидко освоюють танки Challenger 2.

Про це йдеться у твітері британського оборонного відомства.

«Цього тижня танкісти ЗСУ швидко освоїли управління могутнім Challenger 2», – відзначили у дописі британські військові.

У відомстві додали, що Велика Британія надає Україні танки Challenger 2, щоб допомогти їй захистити свою батьківщину та повернути територію.

Читайте такожСтворити ГО – легко, а ось припинити роботу – вже квест. Як зареєструвати громадську організацію та не наламати дров

Challenger 2 є одним із найбільш важкоброньованих серед західних танків. Головне озброєння танка – його 120-мм гармата L30A1 м. Попри те, що це уніфікований танковий калібр, сама гармата особлива: вона нарізна та використовує неуніфіковані з НАТО боєприпаси роздільного заряджання.

Challenger 2 потребує своїх боєприпасів – як бронебійних підкаліберних, так і осколково-фугасних, включно з унікальними HESH – бронебійно-фугасними. Останні дозволяють ефективно знищувати укріплення та легкоброньовану техніку противника на дальності до 8 км.

Нагадаємо, 14 січня стало відомо, що Велика Британія надає Україні танки Challenger 2 та додаткові артилерійські системи.

А тиждень тому, 29 січня, українські танкісти прибули до Великої Британії для військових навчань, зокрема і навчань з експлуатації танків Challenger 2.

Фото: twitter.com/DefenceHQ.

Читати далі

Суспільство

Прикордонники зупинили атаку окупантів на Донеччині

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

У Донецькій області вночі російські окупаційні війська намагалися атакувати українські позиції на Сіверському напрямку на Донеччині. Але завдяки Силам оборони загарбники відступили із втратами.

Про це повідомили у Держприкордонслужбі у телеграмі.

За даними служби, 3 лютого окупанти з артилерії та мінометів обстрілювали опорні пункти прикордонників у напрямку Сіверська.

«А після сутінок ворожа розвідка спробувала непомітно подолати український рубіж оборони. Окупантів виявили. Зав’язався бій, після чого розвідники відступили», — йдеться у повідомленні.

Вночі російські війська спробували провести розвідку боєм у напрямку позицій українських бійців, успіху не мали та відступили.

Читайте також10 проривів ЗСУ, що здивували світ — рейтинг від Центру дослідження армій

Відзначимо, що Державна прикордонна служба України — правоохоронний орган спеціального призначення, на який покладаються завдання щодо забезпечення недоторканності державного кордону України та охорони суверенних прав України в її винятковій (морській) економічній зоні.

Нагадаємо, кілька днів тому прикордонники повідомляли, як знищили російських штурмовиків у передмісті Бахмута.

Окрім того, на Донеччині прикордонники знищили ударний безпілотник російської армії, який намагався скинути боєприпаси на наші позиції.

Фото: facebook.com/DPSUkraine.

Читати далі