

Суспільство
Назад, до класики. «Тіні забутих предків», «Земля» та «Камінний хрест». 10 культових українських фільмів, які має побачити кожен
Шукаєте, що подивитися на вихідних? А як щодо української класики? ШоТам разом із онлайн-кінотеатром Такфлікс підготували добірку з 10 культових українських фільмів минулого століття. «Тіні забутих предків», «Земля» та «Камінний хрест» – і це ще не все! Не бійтеся читати описи сюжетів – там жодних спойлерів.
Анничка
Класика, драма, Карпати
Режисер: Борис Івченко
Про що фільм? 1943 рік. Випадково опинившись на місці недавніх боїв, молода гуцулка Анничка знайшла у лісі пораненого радянського солдата. Дівчина вирішує сховати юнака і допомогти йому стати на ноги — і палко в нього закохується.
Тимчасом наречений Аннички працює в селі поліцаєм на стороні фашистів. Дівчина вирішує втекти з новим коханим до партизанів, та на її шляху стає рідний батько. Анничці доведеться заплатити велику ціну за власну свободу.
Де дивитися? Стрічка на «Такфліксі».
Земля
Класика, драма
Режисер: Олександр Довженко
Про що фільм? «Земля» Довженка – визнаний шедевр світового кіномистецтва, поетична кінооповідь про колективізацію в Україні наприкінці 1920-х років. У стрічці йдеться про створення перших колгоспних комун і класову ворожнечу: комсомолець Василь за допомогою місцевої парторганізації отримує трактор і переорює приватні межі «на кулацьких нивах». Однак, цей ентузіазм йому дорого коштуватиме.
Фільм демонструється з новим музичним супроводом від українського етно-хаос гурту «ДахаБраха». Цей саундтрек водночас і озвучує стрічку з точки зору людини ХХІ століття, і зберігає автентичність почуттів і посилань 1920-30-х років.
Де дивитися? Стрічка на «Такфліксі».
Вперед, за скарбами гетьмана
Класика, комедія, містика
Режисер: Вадим Кастеллі
Про що фільм? У давнину український гетьман відіслав зі своїм сином скарби у британський банк, сподіваючись, що згодом Україна позбудеться ярма й тоді золото допоможе народу. Повідомив він синові й код. Уже в наш час за нащадком гетьмана Іваном Полуботком, хлопцем флегматичним і недалеким, полюють агенти КДБ та чужоземні шпигуни, щоб з його допомогою здобути скарби.
Де дивитися? Стрічка на «Такфліксі».
Тіні забутих предків
Класика, драма, Карпати
Режисер: Сергій Параджанов
Про що фільм? Малий гуцул Іванко Палійчук стає свідком загибелі батька у перепалці з чоловіком із ворожого роду Гутенюків. Під час цих подій Іванко знайомиться з Марічкою, донькою вбивці його батька, дає їй ляпаса і викидає хустку в річку. Проте замість ворожнечі між ними виникає приязнь.
Іван та Марічка ростуть і проводять багато часу разом і закохуються одне в одного. Іван вирушає на заробітки на полонини, плануючи повернутися до зими й одружитися з Марічкою. Проте Марічка несподівано гине. Іван одружується з іншою жінкою — але й далі тужить за Марічкою.
Де дивитися? Стрічка на «Такфліксі».
Захар Беркут
Класика, драма, Карпати
Режисер: Леонід Осика
Про що фільм? Корисливий і злий боярин Тугар Вовк отримує в своє володіння землі одного з карпатських селищ. Він вважає, що і тутешні люди, які звикли бути вільними, тепер його власність. Програвши протистояння, він утікає до татаро-монголів, обіцяючи їм вигоду. Тепер із татарами належить битися хліборобам і мисливцям, очолюваним хоробрим і відважним Захаром Беркутом. А тим часом між сином старійшини Максимом та дочкою боярина Мирославою спалахує кохання.
Де дивитися? Стрічка на «Такфліксі».
Фучжоу
Класика, драма, фантасмагорія
Режисер: Михайло Іллєнко
Про що фільм? Придніпровські містечка й села в Україні, узбережжя Флориди, Бермудський трикутник – місця дії фільму. Нащадка українців, які колись емігрували за океан, Ореста, шаленим вітром стихій закидає в українське село. Власне, це стихія самої історії, котра розвіяла українців по світах. В стилістиці поетичного кіно, через небезпечні, кумедні і безглузді пригоди, автори поєднують свого героя з коханою дівчиною, Катериною.
Де дивитися? Стрічка на «Такфліксі».
Пропала грамота
Класика, комедія, роуд-муві
Режисер: Борис Івченко
Про що фільм? Після бою з бусурманами козак Василь повертається додому в Диканьку. Та відпочинок переривають двоє посланців, що приносять новину від писаря, але замість розповісти її намагаються згадати яке в писаря прізвище.
Врешті вони повідомляють про грамоту від гетьмана. Її слід якнайшвидше доставити російській цариці, інакше на Василя нібито чекає страта, а за документом полює сам диявол.
Де дивитися? Стрічка на «Такфліксі».
Камінний Хрест
Класика, драма
Режисер: Леонід Осика
Про що фільм? Серед ночі до хати старого збіднілого селянина Івана залазить злодій. Господар ловить його і вагається: відпустити чи покарати. До Івана приходять гості, і всі разом за чаркою міркують про те, як вчинити з бідняком, що краде.
Сам Іван готується покинути батьківщину разом з синами та дружиною у пошуках кращої долі, але боїться, що буде забутий, зникне з пам’яті людей, як той злодій. Тому на пам’ять про себе витесує камінного хреста.
Де дивитися? Стрічка на «Такфліксі».
Білий птах з чорною ознакою
Класика, драма, воєнний, Карпати
Режисер: Юрій Іллєнко
Про що фільм? У прикордонному українському селі неподалік румунського кордону живе багатодітна сімя Леся Звонаря. Четверо його синів грають у сільському ансамблі, проте доля розводить їхні шляхи:
Петро примкнув до червоногвардійців, Орест подався до УПА, молодший Богдан залишився вдома. Але їхні шляхи переплітаються то в коханні, то в горах зі зброєю в руках.
Де дивитися? Стрічка на «Такфліксі».
Вавилон XX
Класика, драма
Режисер: Іван Миколайчук
Про що фільм? Нова реальність змінює звичний устрій в селі Вавилон. Його мешканцям належить вибрати: стати на сторону новоствореної комуни в колишній панській садибі чи підтримати куркулів, узявши зброю до рук.
Трунар-філософ Фабіан повертається до Вавилона і намагається запобігти кровополиттю і розборонити селян, проте його чекає трагічна доля.
Де дивитися? Стрічка на «Такфліксі».
Суспільство

Інтерактивна виставка «Третє дихання», яку відкрили 26 квітня у просторі M82 в Києві, за перші вихідні зібрала понад 500 тисяч гривень для центру Superhumans. За два дні захід відвідали понад 9 тисяч людей.
Про це повідомила керівниця виставки Ярослава Гресь.
Про виставку
Половину коштів з квитків організатори переказують центру Superhumans, а після завершення виставки експонати передадуть реабілітаційним і психологічним центрам.
Загалом організатори підготували понад 50 інсталяцій та інтерактивів, які допоможуть краще зрозуміти свої емоції та навчитися взаємодіяти з ними. Виставку поділили на такі зони:
- «Знайомство з емоціями» — відвідувачі познайомляться з дослідниками емоцій та зможуть розпізнати базові емоції через образи актора Олександра Рудинського;
- «Слухай своє серце» — зона, де відвідувачі дізнаються, як серце стало символом емоцій, та почують історії тих, хто дослухався до свого серця;
- «Дитяча радість» — можна змайструвати халабуду, розмалювати стіни та пострибати в резиночку разом із Ярославою Магучіх;
- «Дай собі спокій» — віртуальна риболовля з блогером Михайлом Лебігою;
- «Випусти пару» — дослідження української лайки з акторкою Марією Рудинською та можливість погарчати, як лев, з Валентином Міхієнком;
- «Надія є» — VR-досвіди польоту в космос та сходження на Еверест і Говерлу;
- «Третє дихання» — завершення виставки співом разом із Jerry Heil.
Читайте також: UAnimals презентували нову колекцію, присвячену зникненню дельфінів (ФОТО)
Ярослава Гресь повідомила, що відтепер квитки можна придбати на конкретний день, а кількість відвідувачів на кожну дату буде обмеженою для зручності гостей. Крім того, щочетверга та щоп’ятниці проходитимуть дні лише для дорослих.
Виставка триватиме до 1 червня і працює: у будні з 11:00 до 20:00, а у п’ятницю, суботу та неділю — з 10:00 до 21:00. Понеділок — вихідний.






Нагадаємо, що у Києві на ВДНГ відбудеться фестиваль адопції тварин AdoptMe Days: як відвідати.
Фото: фейсбук-сторінка Ярослави Гресь
Суспільство

Проєкт смартукриттів для студентів CLUST SPACE став лауреатом престижної міжнародної премії Red Dot Design Award 2025 у категорії Interior Architecture and Interior Design. Це вперше українське рішення здобуло премію Red Dot у сфері інтерʼєрного дизайну.
Про це повідомили у команді проєкту.
Що відомо про смартукриття
CLUST SPACE створили як інноваційне укриття при вищих навчальних закладах, яке поєднує функції безпеки та освітнього середовища. У просторі передбачили зони для навчання, відпочинку, воркшопів і спорту. Усі системи, зокрема водо- та енергопостачання, вентиляція, освітлення, працюють автономно. Проєкт відповідає вимогам ДСНС і принципам інклюзивності.
Під час створення смартукриттів у конструкціях не використовують матеріалів, що можуть становити загрозу в екстрених ситуаціях. Зокрема, скляні поверхні покриті броньованою плівкою, яка мінімізує ризик травм у разі вибуху.
Читайте також: Стендап-комік Тарас Яремій запустив нове шоу, у якому прокачує простори людей (ВІДЕО)
Ініціатором CLUST SPACE виступив підприємець Руслан Тимофєєв, а архітектурне рішення розробив Павло Пекер (Perek&Partners). Перші укриття відкрили у Київському політехнічному інституті та ДНУ імені Олеся Гончара (Дніпро) у 2024-2025 роках.
«В основі нашого концепту — людиноцентричність. Ми намагалися створити максимально комфортні умови для будь-якої людини, яка заходить в простір. Я сподіваюся, що основні елементи — геометрія освітлення, конфігурація меблів і акустичні панелі на стелі — лишатимуться впізнаваними й стануть нашим фірмовим стилем, тому люди завжди одразу ідентифікуватимуть укриття CLUST SPACE на фото», — зазначив архітектор Павло Пекер.
Red Dot Design Award щороку присуджують за досягнення в дизайні, інноваційність та функціональність. Цьогоріч церемонія нагородження відбудеться 8 липня в Німеччині.








Нагадаємо, що uBoost випустила благодійний блокнот із бізнес-ідеями українських підлітків.
Також ми писали, що київська школа економіки інвестує 40 мільйонів доларів у новий кампус на Оболоні.
Фото: CLUST SPACE
Суспільство

Український стендап-комік Тарас Яремій розпочав новий проєкт на ютубі під назвою «PromПрокачка». У межах шоу команда перетворює занедбані або перевантажені роботою простори на комфортні, сучасні та естетично привабливі локації.
Про це повідомили у команді проєкту.
Усі зміни команда реалізує за допомогою доступних товарів з маркетплейсу. Мета проєкту — показати, як навіть прості рішення можуть покращити якість життя та створити відчуття безпеки й затишку.
«Ми часто недооцінюємо який вплив має простір навколо на якість нашого життя. Коли все навкруги дуже неспокійно, створювати спокій та комфорт біля себе — просто необхідність. Я отримав велике задоволення від зйомок проєкту, класно переживати разом емоції людей, які вперше бачать своє звичне місце після прокачки. Запрошую і вас подивитись як це було»‚ — поділився Тарас Яремій.
Героїнею першого випуску стала Люба — власниця квіткової крамниці в Києві. Команда «PromПрокачка» допомогла їй оновити приміщення, перетворивши його на яскраву й затишну сучасну студію.
Читайте також: Добро в дії: як пост в тіктоці допоміг маленькому видавництву знайти читачів на «Книжковій країні»
«Ми відзняли п’ять серій шоу, і студія Люби зазнала, мабуть, найбільших і найяскравіших змін. Ми дозволили собі впустити колір у цей простір і він відразу “заграв” новими емоціями»‚ — розповіла експертка шоу, декораторка Вероніка Зубко.
Перший випуск уже доступний для перегляду на ютуб-каналі Тараса Яремія. Під відео також можна долучитися до збору «Дронопад» на модернізовані дрони для українських захисників.
Нагадаємо, що українські зірки долучилися до кампанії «Титри Визнання» для подяки вчителям (ВІДЕО).
Фото обкладинки: команда проєкту