Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Найпопулярніші спеціальності та заклади вищої освіти в Україні у 2024 році: дослідження

Опубліковано

У 2024 році вперше найбільш популярною спеціальністю серед абітурієнтів стала «Психологія», яка впевнено очолила рейтинг, зібравши 47 672 заяви. У той час як спеціальність «Право», яка традиційно займала лідерські позиції, цього року не потрапила навіть у топ-5, посівши лише шосте місце.

Про це повідомляє Education.ua. 

До п’ятірки найпопулярніших спеціальностей також увійшли:

  1. «Менеджмент»;
  2. «Філологія»;
  3. «Комп’ютерні науки»;
  4. «Маркетинг».

Замикають десятку спеціальностей такі напрями:

  1. «Інженерія програмного забезпечення»;
  2. «Середня освіта»;
  3. «Економіка»;
  4. «Кібербезпека та захист інформації».

Кількість абітурієнтів і поданих заяв

Загалом 189 463 абітурієнти подали 712 817 електронних заяв через Єдину державну електронну базу з питань освіти. Порівняно з минулим роком, кількість вступників зменшилася на 33% (282 374 вступники у 2023 році). Однак, оскільки вступна кампанія триватиме до 31 жовтня (додатковий набір на контракт), ці показники ще можуть змінитися.

Читати також: У Житомирі школярі будуть вчитися по суботах: що відомо

Географічні уподобання випускників

Найбільше заяв було подано до закладів вищої освіти у таких регіонах:

  1. Київ — 193 131 заява
  2. Львівська область — 85 738 заяв
  3. Харківська область — 42 380 заяв

Для абітурієнтів з Дніпропетровської, Одеської та Харківської областей діяв регіональний коефіцієнт, який підвищував конкурсний бал і збільшував шанси на вступ.

Топ-10 університетів за кількістю заяв у 2024 році

  1. Львівський національний університет імені Івана Франка — 30 380 заяв;
  2. Київський національний університет імені Тараса Шевченка — 29 459 заяв;
  3. Національний університет «Львівська політехніка» — 28 045 заяв;
  4. Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» — 25 094 заяви;
  5. Державний торговельно-економічний університет — 18 145 заяв;
  6. Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича — 12 876 заяв;
  7. Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана — 12 286 заяв;
  8. Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника — 11 797 заяв;
  9. Національний авіаційний університет — 11 470 заяв;
  10. Харківський національний університет імені Василя Каразіна — 10 001 заява.

До 5 серпня абітурієнти дізнаються про результати вступу на бюджет, а з 9 серпня університети оприлюднюватимуть списки рекомендованих до зарахування на контракт.

Нагадаємо, що в Україні відкриваються перші ліцеї МВС: яким буде навчання.

Фото: Education.ua. 

Коментарі

Суспільство

200 гривень можуть врятувати життя. Активіст Назарій Гусаков збирає навколо себе громаду небайдужих: як доєднатися

Опубліковано

Назарій Гусаков — львівський громадський активіст зі спінальною мʼязовою атрофією, що бореться за створення інклюзивного простору для себе та всіх, хто цього потребує. ШоТам розповідає про ініціативу, яка допоможе профінансувати його лікування, аби врятувати життя та продовжити боротьбу. 

Чим відомий Назарій Гусаков

30-річний львівʼянин бере активну участь у впровадженні доступності та безбарʼєрності в рідному місті. З дитинства має рідкісну хворобу — спінальну мʼязову атрофію (СМА), тож про проблеми людей, що пересуваються на кріслі колісному, знає не з чуток.

Саме через це він уже багато років домагається від власників закладів у рідному районі Левандівка встановлення пандусів, а від місцевої влади — пониження бордюрів та ремонту тротуарів і ліфтів. Також у 2021 році Назарій збирав кошти на запровадження у Львові послуги соціального таксі для людей з інвалідністю.

А зовсім нещодавно — на початку літа цього року — на тлі відключень електроенергії хлопець, який живе на пʼятому поверсі, домовився з міською владою про забезпечення станції сонячних батарей для безперервної роботи ліфта у своєму будинку. 

Фото: фейсбук Nazarii Husakov

«І ось, через місяць часу монтування та налаштувань я безперешкодно покидаю стіни квартири. Не прошу сусідів на перших поверхах дозволу, аби піти в туалет. Не прошу друзів, аби зносили та виносили мене на 5 поверх. 
Так, це не вирішує всіх перешкод. Проте це вирішує саме першочергове обмеження — обмеження вийти з дому», — пише Назарій.

Збір коштів на лікування

Через постійне прогресування хвороби Назарій мусить постійно шукати можливості продовжити своє життя. Він активно веде соцмережі й у своєму телеграмі закликає небайдужих долучатися до зборів, які відкриває, щоб профінансувати лікування. Він переконаний: якщо до каналу приєднаються 2 500 людей, які будуть готові постійно донатити по 200 гривень, то йому вдасться вчасно збирати необхідні кошти.

«Тобі недостатньо двічі по 14 днів у рік отримати допомогу від фізіотерапевтів, реабілітологів чи масажистів. Тут потрібне комплексне лікування: фізіотерапія, реабілітація, підтримка спеціальним харчуванням, додатковими БАДами, препаратами, уколами — там цілий спектр», — розповідає Назарій.

Закликаємо вас підтримати Назарія та підписатися на його канал «Обмежений без обмежень»: https://t.me/razanSMA

Також ви можете задонатити Назарію за наступними реквізитами:

https://send.monobank.ua/jar/5Z6VwN5hR2

Номер картки банки: 5375 4112 0949 6616  

Приват: 4149499390734604 (отримувач — Вікторія Харітонова, його подруга, бо власного Привату не має)

Моно: 4441114427978869

PayPal: razan@hotpoint.org.ua

Крипта (trc20): TJnvmVQToE3xsJH43iPPUtPw7EdQuRw9X10xc46b83c853431362dc7b0d4736610fa6cc69515ERC-20

Реквізити:

Отримувач — Гусаков Назарій Олегович

IBAN UA853220010000026208305496967

ІПН/ЄДРПОУ 3443017794

Долучайтеся донатами, аби зберегти життя активіста!

Фото: фейсбук Nazarii Husakov

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Фільми, про які говорить увесь світ: 14 головних досягнень українського кіно

Опубліковано

У другу суботу вересня ми відзначаємо День українського кіно — професійне свято кінодіячів та працівників кінематографії. Українське кіно пройшло тривалий і часто складний шлях до свого підйому й остаточного становлення. Під час радянської окупації фільми українських режисерів цензурували, а після здобуття незалежності вони не отримували необхідного фінансування. Попри все, кіно продовжує жити й отримувати міжнародне визнання.

Про те, як українське кіно відзначають у світі, читайте в матеріалі ШоТам.

Найкращий документальний фільм усіх часів — «Людина з кіноапаратом», 1929

Це документальна хроніка з життя міста, яка змінила кіномову та відкрила нові можливості для режисерів. «Людина з кіноапаратом» Дзиґи Вертова, який знімали в Одесі, Києві та Харкові, залишається одним з головних фільмів в історії не тільки українського, а й світового кіно.

В авторитетному сучасному рейтингу найкращих фільмів усіх часів від британського журналу Sight & Sound за результатами опитування 2022 року «Людина з кіноапаратом» посів 9-те місце. У першому рейтингу Sight & Sound з визначення найкращих документальних фільмів у 2014 році фільм Дзиґи Вертова посів перше місце.



Фото: Довженко-Центр

Найкращий фільм з будь-коли знятих у світі — «Земля», 1930

Цей фільм мав пропагувати колективізацію, а став міжнародним шедевром, який продовжують вивчати в найпрестижніших кіношколах. Німу стрічку Олександра Довженка визнали одним з дванадцяти найкращих фільмів, коли-небудь знятих у світі, на Всесвітній виставці в Брюсселі 1958 року. 

«Земля» є прикладом унікальної поетичної кіномови Довженка. У стрічці режисер оспівує цінності української нації, її звичаї, традиції та любов до праці. Фільм визнають і високо оцінюють світові режисери. Зокрема, Мартін Скорсезе схарактеризував «Землю» так:

«Фільми Олександра Довженка вражають. Вони й досі приголомшують. Він народився в Сосниці, у нього була неймовірна любов до України, і ви можете відчути це в кожному кадрі його найбільших картин — і, звичайно ж, великого фільму “Земля”».

«Земля» зазнала критики в СРСР через «нехтування висвітленням класової боротьби, пантеїзм та біологізм, захист куркулів та оспівування журби за минулим». Стрічку заборонили й реабілітували лише в 1958 році — після міжнародного визнання. У рейтингу Sight & Sound за 2022 рік фільм посідає 243 місце.


Фото: стоп-кадр з фільму

Нагорода ФІПРЕССІ на Каннському кінофестивалі — «Лебедине озеро. Зона», 1990

Фільм видатного українського режисера, оператора та впливового представника покоління «українського поетичного кіно» Юрія Іллєнка дебютував на «Двотижневику режисерів» у Каннах та отримав нагороду від Міжнародної федерації преси (ФІПРЕССІ). Фільм знятий за сценарієм Сергія Параджанова, який 6 років провів у тюремних таборах. «Лебедине озеро. Зона» отримав світове визнання, але не вийшов у прокат в СРСР. 

За сюжетом, чоловік втікає з в’язниці за три для до звільнення та ховається в залізному постаменті «Серп і молот». Там він знайомиться з жінкою. Фільм є притчею про тоталітаризм, життя в замкнутому просторі та пошук свободи.

Фото: стоп-кадр з фільму

Срібний ведмідь Берлінського кінофестивалю — «Йшов трамвай дев’ятий номер», 2002


Мультфільм, створений у техніці пластилінової анімації, розповідає про звичайний ранок дорогою на роботу чи навчання: переповнений у годину пік транспорт, пенсіонери, яким кудись треба, штовханина та какофонія людських голосів. Анімація отримала нагороду Берлінського кінофестивалю — Срібного ведмедя — у 2003 році як найкращий короткометражний фільм. Також мультфільм отримав гран-прі Штутгартського міжнародного фестивалю анімаційних фільмів. Міжнародний успіх стрічки став важливим історичним маркером для українських аніматорів про те, що в них є надія на відновлення кінопроцесу.


Фото: Довженко-Центр

Золота пальмова гілка Каннського кінофестивалю за найкращий короткометражний документальний фільм — «Подорожні», 2005

«Подорожні» — перша українська документальна стрічка доби незалежності, яка здобула нагороду Каннського кінофестивалю.

Фільм Ігоря Стрембіцького досліджує тему божевілля, самотності та втрати свободи. Його героями стали мешканці київського акторського Будинку ветеранів і психоневрологічного диспансеру. Акомпанує чорно-білій короткометражці колискова «Ой люлі-люлі, спатоньки хочу» у виконанні Мар’яни Бенюк.


Фото: Довженко-Центр

Золота пальмова гілка Каннського кінофестивалю за найкращий короткометражний фільм —  «Крос», 2011

Ігровий короткий метр Марини Вроди про змагання з бігу в школі ставить питання про те, куди ми всі біжимо та яке майбутнє чекає на Україну. Стрічка досліджує актуальні проблеми українського суспільства та заохочує до роздумів щодо того, куди нам рухатись далі. «Крос» став першим українським ігровим фільмом, який отримав нагороду на Каннському кінофестивалі після 1991 року.

Картину створили в копродукції з Францією, половину фільму режисерка профінансувала самостійно.


Фото: стоп-кадр з фільму

Гран-прі «Тижня критиків», приз фонду Gan на підтримку дистриб’юції та «Золота камера» за найкращий дебютний фільм Каннського кінофестивалю — «Плем’я», 2014 

Стрічка Мирослава Слабошпицького отримала низку міжнародних нагород і вважається найтитулованішим українським фільмом — окрім Канн її відзначили на кінофестивалях у Гамбурзі, Варшаві, Тбілісі, Лондоні й Мілані. Успіх фільму ознаменував новий період, початок нової хвилі в українському кіно.

Кримінальна драма «Плем’я» створена виключно українською жестовою мовою без субтитрів чи закадрового голосу. Події відбуваються в інтернаті для людей з вадами слуху, де навчається головний герой Сергій. Хлопець доєднується до кримінального угрупування «Плем’я» та закохується в дівчину ватажка банди Аню, яка заробляє проституцією.


Фото: Довженко-Центр

Читайте також: «Збирали архів по крихтах»: 7 фільмів про боротьбу за незалежність України

Спеціальний приз журі за найкращий повнометражний документальний фільм Амстердамського кінофестивалю фільму — «Українські шерифи», 2015

Документальний фільм Романа Бондарчука про шерифів у селі Стара Юр’ївка на Херсонщині, які починають свою роботу через відсутність міліції, отримав нагороду найбільшого та найвпливовішого фестивалю документалістики — Міжнародного фестивалю документального кіно в Амстердамі (IDFA). 

Головні герої стрічки Віктор і Володя поєднують обов’язки міліціонерів і соціальних працівників: вгамовують сімейні сварки, спиняють бійки між сусідами, шукають потопельників тощо — тобто займаються всім, окрім кримінальних злочинів. Однак після того, як починається війна, настрій жителів села змінюється.


Фото: Довженко-Центр

Перемога в програмі «Горизонти» на Венеційському кінофестивалі — «Атлантида», 2019

«Атлантида» Валентина Васяновича розповідає про майбутнє українських деокупованих територій після перемоги. Головний герой фільму намагається впоратися з ПТСР і жити далі. Довкола — колись найбагатший індустріальний регіон, який визнаний непридатним до життя. У фільмі зіграли виключно непрофесійні актори: колишній розвідник Андрій Римарук, який пройшов війну на Донбасі й працює у фонді «Повернись живим», парамедикиня Людмила Білека та доброволець Василь Антоняк. Більшість сцен знімали в Маріуполі.

Окрім нагороди у Венеції, «Атлантида» зібрала низку відзнак на інших відомих майданчиках: гран-прі міжнародного кінофестивалю Les Arcs Film Festival (Франція), гран-прі Tromsø International Film Festival (Норвегія), Спеціальний приз журі міжнародного кінофестивалю в Токіо (Японія), премія за найкращу операторську роботу на міжнародному кінофестивалі в Севільї (Іспанія).



Фото: Довженко-Центр

Нагорода за найкращу режисуру в категорії світової документалістики на американському кінофестивалі «Санденс» — «Земля блакитна, ніби апельсин», 2020

Документальний фільм режисерки Ірини Цілик отримав нагороду на головному фестивалі незалежного кіно «Санденс» в Америці. Також його представили на кінофестивалях у Берліні, Варшаві та Цюриху.

Фільм розповідає про родину з Красногорівки, яка перебуває в «червоній зоні» Донбасу, де від початку війни не припиняються бойові дії. Попри постійні обстріли й складний побут, вони намагаються зберегти теплі та дружні стосунки всередині родини.

«Земля блакитна, ніби апельсин» досліджує наслідки російської окупації та її вплив на суспільство на прикладі однієї родини.


Фото: IMDb

«Кришталевий ведмідь» від юнацького журі програми Berlinale Generation 14plus на Берлінале — «Стоп-Земля», 2021

Драму про дорослішання та підліткові переживання учнів звичайної київської школи відзначили на Берлінському кінофестивалі «Кришталевим ведмедем» від юнацького журі програми Berlinale Generation 14plus. 

Режисерка Катерина Горностай розповідає історію 16-річної дівчини Маші та її друзів у найтривожніші для них моменти дорослішання — під час перших закоханостей, іспитів та початку дорослого життя. Окрім міжнародних нагород, фільм дуже тепло прийняли в українській кіноспільноті, зокрема, на Одеському кінофестивалі та премії кінокритиків «КІНОКОЛО».


Фото: Держкіно

Нагорода за найкращу режисуру світового кіно на «Санденс» — «Клондайк», 2022

Ігровий фільм Марини Ер Горбач отримав нагороду за кращу режисуру на американському кінофестивалі «Санденс». За сюжетом родина опиняється в епіцентрі авіакатастрофи рейсу MH17 Malaysia Airlines 17 липня 2014 року в селі Грабове Донецької області. 

Головні герої Ірина й Анатолій очікують народження першої дитини, але війна та збиття літака змінює їхні життя. Жінка відмовляється евакуюватися навіть тоді, коли село захоплюють озброєні угрупування.

Фільм створений у копродукції України та Туреччини. «Клондайк» відзначили Призом екуменічного журі на Берлінале та гран-прі на кінофестивалі в Сієтлі.



Фото: стоп-кадр з фільму

Гран-прі в категорії «Документальний фільм» на «Санденс» — «Порцелянова війна», 2023

Цей фільм — спільна робота американського режисера Брендана Белломо та харків’янина Слави Леонтьєва. Стрічка розповідає про українських художників-керамістів Славу, Аню й Андрія, які з початком війни вирішують залишитися в місті та боротися — продовжувати займатись мистецтвом і готувати майбутніх захисників до війни.

Світова прем’єра фільму відбулася на фестивалі «Санденс» у 2024 році, де він отримав гран-прі секції US Documentary.

Фото: стоп-кадр з фільму

«Оскар» за найкращий документальний фільм — «20 днів у Маріуполі», 2024

У 2024 році Україна отримала свою першу нагороду від Американської кіноакадемії. «Оскар» у категорії «Кращий документальний фільм» завоювала картина «20 днів у Маріуполі» режисера та журналіста Associated Press Мстислава Чернова. 

Чернов разом з фотографом Євгеном Малолєткою та продюсеркою Василісою Степаненко приїхали до Маріуполя перед початком повномасштабного вторгнення та залишились єдиними журналістами, які документували облогу міста до березня 2022 року. Хроніка перших днів окупації зображає поступову смерть Маріуполя, фіксує російські воєнні злочини та супротив українських захисників. Фільм також виграв британську кінопремію BAFTA Film Awards 2024 в категорії «Найкращий документальний фільм».

У своїй промові на церемонії вручення «Оскара» Мстислав Чернов сказав:

«Мені хотілося б, щоб я ніколи не знімав цього фільму. Я хотів би обміняти цей “Оскар” на те, щоб Росія ніколи не вторгалася в Україну і більше ніколи не нападала на наші міста. Але разом ми можемо зробити так, щоб правда перемогла. Слава Україні!».

Фото: стоп-кадр фільму

Читайте також: Фільм «20 днів в Маріуполі» тепер можна подивитися онлайн: на яких платформах

Текст: Яна Дудко

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Різні рецепти, незабутній смак: перевірте, чи знаєте ці факти про борщ (апетитний ТЕСТ)

Опубліковано

Хто зараз голодний, вам буде складно читати далі! Адже до Дня українського борщу ШоТам підготував тест, який допоможе дізнатися цікаві факти зі старої та новітньої історії борщу, а ще подарує теплі спогади про страву, яку колись не хотіли доїдати, а тепер шукаємо найсмачніші рецепти.

1 липня 2022 року відбулася важлива для українців подія у гастрономічній сфері. Що сталося в цей день?

Фото: Depositphotos
Правильно! Неправильно!

1 липня 2022 року ЮНЕСКО внесла український борщ до Списку нематеріальної культурної спадщини, яка потребує охорони.

5 березня 1953 року у Вашингтоні ресторан «1203» пригощав усіх охочих безкоштовним борщем. Таку акцію придумав власник закладу Боб Зайдель, аби на честь певної події привернути до нього увагу та відвідувачів. З якої нагоди це сталося?

Фото: Локальна історія
Правильно! Неправильно!

Усі охочі могли скуштувати безкоштовний борщ у ресторані на честь смерті Сталіна. В той день на вікні закладу висіла табличка з написом: «Ресторан "1203" запрошує вас насолодитися безкоштовним борщем з нагоди смерті Сталіна», а місцеві журналісти прорекламували ідею.

В одному з міст України у 2021 році відкрили перший і поки єдиний в Україні пам’ятник борщу — це стіл із сірого граніту, на якому стоять казан і миска, а поряд лежить сувій з рецептом страви. Де розташований цей пам'ятник?

Фото: Євгеній Дубівка
Правильно! Неправильно!

Пам’ятник борщу відкрили 1 серпня 2021 року в Коростишеві, що на Житомирщині

Цьогоріч у травні шеф-кухар Микола Ільїн та гості супермаркету «Сільпо» встановили новий національний рекорд. Що це за рекорд?

Фото: Сільпо
Правильно! Неправильно!

Шеф-кухар і відвідувачі супермаркету приготували мікроборщик на дві чайні ложки, який мав об’єм усього 7 мілілітрів.

Цьогоріч видання The New York Times опублікувало рецепт борщу українки Ольги Куцеріді. Який незвичний інгредієнт є в цьому рецепті?

Фото: The New York Times
Правильно! Неправильно!

Ольга Куцеріді родом з Маріуполя, але вже 15 років живе в Америці. Видання опублікувало рецепт рибного борщу матері Ольги, в якому, крім звичних складників, є шпроти в томатному соусі.

У якому українському регіоні до борщу додають чорнослив, який перед додаванням до страви варять з цукром?

Фото: Pixabay
Правильно! Неправильно!

В'ялений чорнослив є одним з інгредієнтів традиційного волинського борщу.

У якому з творів української літератури є такі згадки про борщ: «Не поцурайтесь хліба-солі. Борщу скоштуйте, галушок», «Був борщ до шпундрів з буряками, а в юшці потрух з галушками, потім до соку каплуни…»?

Фото: Depositphotos
Правильно! Неправильно!

Це рядки з першого твору новітньої української літератури — «Енеїди» Івана Котляревського, яка вийшла друком ще в 1798 році.

У 1913 році вийшла одна з перших кулінарних книг українською мовою, в якій був записаний рецепт гетьманського борщу. Відгадайте, який інгредієнт додавали в цей борщ перед тим, як заправити його сметаною?

Правильно! Неправильно!

У 1913 році вийшла друком перша кулінарна книга Зіновії Клиновецької. Рецепт гетьманського борщу відрізнявся тим, що там одним зі складників були свіжі чи консервовані баклажани.

Різні рецепти, незабутній смак: перевірте, чи знаєте ці факти про борщ (апетитний ТЕСТ)
Не засмучуйтеся! Сподіваємося, ви сьогодні дізналися трохи більше про борщ
Гарний результат! Діліться цим тестом та цікавими фактами про борщ з іншими
Вітаємо, що так багато знаєте про українську національну кухню! Це привід нагородити себе тарілочкою найсмачнішого борщу зі сметаною 😋

Поділіться своїми результатами:

Коментарі

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство2 тижні тому

Не чекали на зміни, а пропонували їх самі. Жителі цих громад взяли розвиток до своїх рук

Ці українці вміють перетворювати сміття на сакури та донати для ЗСУ. Вони не чекають рішень...

Суспільство3 тижні тому

Ровесники незалежності: що про українську свободу говорять ті, хто виборює її просто зараз

Що таке «незалежність», водночас просто і складно пояснити. У цьому слові криються мільйони думок, людських...

Суспільство1 місяць тому

«Ми виходимо за своїх». Ці люди організовують мирні акції на підтримку військовополонених у своїх містах

Станом на травень 2024 року в Україні зареєстровано 38 тисяч зниклих безвісти — і військових,...

Суспільство1 місяць тому

Люди не вірять, що вони справді там працюють: це жінки у «чоловічих» професіях

Оксана за фахом перукарка, Анеліна — фельдшерка, а Марія має історичну освіту та до декрету...

Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Швидкий доступу до ШоТам
Встановити
Додати Найпопулярніші спеціальності та заклади вищої освіти в Україні у 2024 році: дослідження на Початковий екран
Закрити

Для оптимізації роботи на мобільному пристрої додайте ярлик Найпопулярніші спеціальності та заклади вищої освіти в Україні у 2024 році: дослідження на головний екран мобільного пристрою

1) Натисніть кнопку поділитися на панелі меню вашого браузера
2) Натисніть «На Початковий екран».
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про дуже важливі події та текст
Відхилити
Дозволити сповіщення