

Суспільство
Натуральний лимонад у вас вдома. П’ять українських виробників та рецепти для приготування
У спекотний літній день багатьом смакує чудовий напій — лимонад. Його часто асоціюють із не дуже корисним продуктом — щось на кшталт солодкої газованої води. Насправді ж в Україні є виробники, які виготовляють лимонад повністю натуральним, спеціально вирощуючи фрукти та ягоди. Пропонуємо вам п’ять компаній, які створюють не лише смачний та освіжаючий, а й корисний продукт. А ще перегляньте простий рецепт приготування домашнього лимонаду, який точно слід собі зберегти.
Класика та грейпфрут від «Лепрекон»
Насолодитися освіжаючим лимонадом і згадати молодість можна з напоями від компанії «Лепрекон». У їхньому асортименті є добре відомий кожному «Буратіно», названий на честь однойменного казкового героя. Раніше цей лимонад виготовляли у Запоріжжі на базі потужностей пиво-безалкогольного комбінату №1, який вже припинив своє існування. Тепер виробництво перейняло для себе підприємство «Лепрекон». А ще в асортименті компанії — лимонад зі смаком грейпфрута: ви відчуєте солодкість, терпкість і трохи гіркоти з медовим присмаком. Цей фрукт прекрасно втамовує спрагу й освіжає, залишаючи приємний посмак. Якщо ж ви фанат класики, компанія готує і напій на основі лимону.

«Лепрекон» у 2015 році заснували два ентузіасти-любителі сидру як стартап. Вони почали з виробництва яблучного напою за власною рецептурою. Поступово розширювали свій асортимент новими, ексклюзивними сортами, яких ще не було на ринку. Зараз в них можна ще придбати квас та різні коктейлі.
Ціни: від 17 гривень за літр
Де придбати: у торгових точках «Leprekon» та «Ведмідь» у різних містах, зокрема в Запоріжжі та Маріуполі. Повний список місць можна знайти на карті
Лимонад з огірка та м’яти від Topfruits
Для поціновувачів хенд-мейду пропонуємо лимонади, які ще потрібно доготувати вдома. Компанія Topfruits з Одеси продає фасоване фруктове пюре. Його потрібно у склянці залити сильногазованою водою в об’ємі 280 мілілітрів, після чого утвориться готовий напій. Серед смаків лимонаду в асортименті є огірок з лимоном та м’ятою, манго з маракуєю, хуго та класичний мохіто. Виробник вказує, що поєднання огірка досить незвичне на смак, але точно не залишить вас байдужим.

У Topfruits — повний цикл виробництва, від вирощування фруктів і ягід, до готового продукту. Вони виготовляють чаї, лимонади та пюре. До складу входять лише натуральні фрукти та ягоди вищого сорту, які проходять ретельний відбір. Вони зберігають усі корисні властивості завдяки циклу глибокого заморожування за технологією IQF — шокове заморожування.
Ціни: 16 гривень за штуку
Де придбати: у соцмережах, відправляють поштою
Крем-сода і тархун по-чернігівськи в Bierwelle
Ситро та крем-сода прямісінько з Чернігова. Крафтова броварня Bierwelle тішить своїх покупців не лише десятками сортів пива, а й різними видами лимонаду власного виробництва. В асортименті ще є напій Дюшес, лимонад з бузини, тархун та «Буратіно». Їх можна придбати винятково в торгових точках, тож не факт, що в одному місці ви зможете скуштувати всі шість смаків.

Чернігівська крафтова броварня Bierwelle працює вже понад вісім років. Співвласник пивоварні Андрій Осіковський свого часу теж опановував науку пивоваріння. Запускати процес виготовлення напоїв запросили угорських фахівців, які навчали працівників Bierwelle секретам майстерності. За основу броварня бере традиційно-класичні рецепти, додаючи трохи авторства. Асортимент налічує приблизно двадцять основних сортів пива та десять сезонних. Також є широкий вибір сидру та лимонад власного виробництва.
Ціни: від 20 гривень за 0,9 літра
Де придбати: у торгових точках Bierwelle у різних містах, зокрема в Одесі та Дніпрі, та закладах Хряк, Robata, Buddka Bar. Повний список місць можна знайти тут. У Чернігові працює адресне доставлення
Освіжаюче мохіто прямісінько з Умані
Цей лимонад ви, можливо, вже куштували, адже компанія «Уманьпиво» виготовляє його понад 28 років — з 1993-го. В асортименті пропонують класичний «Уманський лимонад», який можна відрізнити з тисячі, а також яблучний напій та мохіто. Виробник вказує, що не додає жодних штучних барвників і підсолоджувачів до свого лимонаду — тільки чисту воду, цукор і фрукти. Тому ці напої пропонують навіть малечі.

Підприємство розвиває свої потужності з 1878 року. Там поєднують стародавні традиції та новітні технології, щоб ви могли придбати дійсно якісну продукцію з натуральної сировини. Уманські технологи постійно консультуються з німецькими експертами пивоваріння. Особливість компанії в тому, що сировину для виробництва вони вирощують самі, на власних полях. А на бджолиних пасіках збирають свій мед для приготування медового пива.
Ціни: від 195 гривень за бокс із 6 склянок 0,33 літри
Де придбати: на сайті, у соцмережах, у низці супермаркетів
Читайте також: Комбуча, або чайний гриб: 5 українських виробників та де можна купити
М’ятний анчан та білий чай від Eat easy
Українська компанія-виробник ферментованих cлабогазованих безалкогольних напоїв-пробіотиків та корисних альтернативних снеків Eat easy серед продукції також пропонує лимонади. Виробник створює живий напій завдяки подвійній ферментації симбіотичною культурою бактерій tibicos з природною газацією. Туди він додає якийсь із чотирьох смаків. Ви можете придбати дюшес, білий чай, м’ятний анчан, а також поєднання квітів розели, малини та шипшини

Eat easy — це перший бренд цілісного і здорового харчування в Україні, його заснували у 2014 році. Тут можна знайти збалансовані страви для сніданку, обіду чи вечері, продукти з home collection, щоб готувати смачно та корисно вдома, напої, guilt-free десерти та снеки. Зокрема, виробник створює унікальні альтернативи шкідливим смаколикам — чипси з буряку, батату, а також лляні хлібці з різними спеціями.
Ціни: 79 гривень
Де придбати: на сайті, у соцмережах
Сиропи з ананаса й барбарису від EKAFOOD
Сироп — ще один варіант майже самостійного приготування лимонаду вдома. Компанія «Гранд Хорека» випускає їх під торговою маркою «EKAFOOD». Цей продукт виробник створює на основі натурального концентрованого соку з ягід і фруктів. Розчин є сумішшю глюкози та фруктози. Сироп насичений солодким смаком і запашним ароматом тих інгредієнтів, які були використані при його створенні.

Придбати можна як класичний лимонад, так і мохіто та смаки ананасу, малини й барбарису. Приготувати напій таким чином — досить просто. Достатньо вилити вміст пакування до склянки й додати пів літра води та кілька кубиків льоду. І вуаля — освіжаючий лимонад готовий. Продукцію працівники EKAFOOD виготовляють самостійно, із натуральних відбірних інгредієнтів найвищого ґатунку. Купити її ви можете як у роздріб, так і гуртово, по Києву — безкоштовне доставлення.
Ціни: 7,6 гривні за одне пакування
Де придбати: на сайті, у соцмережах
Лимонад власноруч: готуємо вдома
Для приготування класичного лимонаду вам знадобляться 160 грамів цукру-піску, три великих лимони, один літр води та приблизно 40 хвилин часу. Цукор слід висипати в каструлю і залити його 200 мілілітрами води. Поставте варитися, поки не розтануть всі кристали цукру. Постійно помішуйте, а одержаний сироп залиште охолонути. З лимонів слід вичавити сік, змішати його з цукровим сиропом. У підсумку в вас вийде шість порцій лимонаду, подавайте його охолодженим.
Якщо ви не споживаєте цукор, маємо для вас інший. Вам слід використовувати у приготуванні дуже стиглі та солодкі фрукти. Це може бути медова диня, солодкі сорти манго, кокосове молоко. З останнього, до речі, можна приготувати дві порції напою всього за п’ять хвилин. Беремо 400 мілілітрів кокосової води (можна придбати готову або взяти свіжу з кокоса), 30 мл лимонного соку, три лаймові часточки та пучок листків м’яти. У кокосову воду додайте лимонний сік і збовтайте. У ступку складіть листочки м’яти та часточки лайма. Розімніть, щоб м’ята і цедра віддали запах. Розкладіть по склянках м’яту з лаймом. Залийте кокосовою сумішшю. Додайте кубики льоду і подавайте.
Суспільство

Під час будівництва метро на Виноградар у Києві фахівці зводять перший в Україні дворівневий тунель.
Про це повідомив директор з промислового та підземного будівництва Акім Хохлов в етері телеканалу «Київ 24».
Перебіг будівництва
Будівельники зводять одразу два рівні з відставанням 50 метрів. Наразі фахівці зробили понад 200 метрів тунелю.
Нижній тунель використовуватимуть для потягів від Києва до Виноградаря, верхній — у зворотному напрямку.
Також на ділянці облаштують спеціальні матеріали для звукоізоляції, позаяк тунель проходить у густонаселеному районі. Це рішення дозволить поглинати майже весь шум від потягів, а місцеві жителі не відчуватимуть сильних підземних коливань.
Читайте також: Куди піти в Києві цього тижня: лекції, фестивалі та зустрічі, які шкода пропускати
Метро на Виноградар зсередини.🚝😱Метро на Виноградар зсередини: як працюватиме дворівневий тунель? Роблять одразу два рівні з відставанням у 50 метрів. Нижній тунель буде для потяга від міста до Виноградаря, другий (верхній) — навпаки, пояснює Акім Хохлов, директор з промислового та підземного будівництва. 🔕Хохлов зазначає, що в тунелі встановлюють матеріали для звукоізоляції, які поглинатимуть майже весь шум від потягів. Мешканці навіть не відчуватимуть сильних підземних коливань. Наразі зроблено вже більш як 200 метрів тунелю, додає він.
Опубліковано Телеканал Київ24 Середа, 12 березня 2025 р.
Раніше ми писали, що на будівництві метро у Києві закладають котлован станції «Мостицька» (ФОТО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Autostrada
Суспільство

Проєкт Успенської площі в Дніпрі, який розробила команда архітекторів Дмитра Воліка та Ксенії Донецької, отримав престижну нагороду Urban Design & Architecture Design Awards 2025. Премію організовує один із провідних представників архітектурної преси Architecture Press Release.
Про це повідомив засновник світлотехнічної компанії Expolight Микола Каблука, який працював над втіленням проєкту.
Проєкт площі уперше отримав цю нагороду для України. Для реалізації задуму долучилися компанії АКАМ, Expolight та KOMPAN.
«Успенська площа — один з наших улюбленіших об’єктів у рідному Дніпрі, яким ми дуже пишаємось. Завжди повторюю, що такого рівня благоустрою дійсно немає ні в Нью-Йорку, ні в Лондоні. І тут втілене дійсно супер-топове світло та унікальні рішення, які не робить ніхто у світі, наприклад, світильник з каустичним ефектом на опорі», — написав Микола Каблука.


Читайте також: Пішохідний бульвар у Дніпрі ввійшов до світової збірки найкращих проєктів (ФОТО)
Він зазначив, що структура площі нагадує переплетення ниток, і для розкриття цієї ідеї використали рішення зі світлом. Коли людина заходить на площу, датчики руху активують світло, яке супроводжує її та реагує на кожен крок. Микола Каблука пояснив, що це символізує взаємодію людини з містом та її вплив на простір.
Також проєкт вийшов у фінал ArchDaily 2025 Building of the Year Awards та став одним із п’яти фіналістів.




Нагадаємо, що українська студія здобула премію від ArchDaily за найкращий дизайн крамниці в Одесі (ФОТО).
Фото: Андрій Авдієнко, Євген Савченко та Олег Мельников
Суспільство

3 березня «Культурні сили» провели захід у столиці, під час якого історики, науковці, волонтери та лідери думок обговорювали способи роботи з колективною пам’яттю.
Про це повідомили «Культурні сили».
Відкриття зустрічі
Модератором події став відомий письменник, блогер та культурний діяч Остап Українець. Він також є військовослужбовцем та учасником «Культурних сил». Захід розпочали зі вшанування пам’яті загиблих військових хвилиною мовчання.

«Хвилина мовчання мені видається важливим моментом для розмови про нашу пам’ять, тому що
переважно ми маємо справу з просторами пам’яті. Ми беремо якусь частинку звичайного простору і реорганізуємо його так, щоб він нам про щось нагадував. У такий спосіб ми просто щоденно перетворюємо всю країну, де до цього прилучаються, на єдиний спільний простір об’єднаний цією пам’яттю, а вже от її персональні наповнення — це особиста справа кожного»‚ — розповіла співзасновниця ініціативи «Вшануй» Катерина Даценко.
Вона додала, що хвилина мовчання дає можливість закарбувати в пам’яті загиблих людей, події, що відбуваються, та ціну за незалежність.
Показ кліпу «Пам’ять»
Під час події відбувся допрем’єрний показ кліпу «Пам’ять». Його створили «Культурні сили» на пісню поета та військового Костянтина Вільного, який служить у 47-й окремій механізованій бригаді.
Представники платформи розповіли, що у приспіві композиції звучить один із важливих мотивів для формування колективної пам’яті, а саме: «Пам’ять — твій меч».
Читайте також: «Укрпошта» випустить пам’ятні марки про Маріуполь із напиленням з «Азовсталі» (ФОТО)
«Пам’ять — це дійсно меч, але ще я думаю про те, що пам’ять для нас — це такий запобіжник. Запобіжник від політиків, які хочуть нами маніпулювати з різних країн, не тільки українських. Запобіжник від якихось жахливих умов для переговорів, тому що, власне, кожна історія, яку ми збираємо — це доказ ціни нашої свободи. І цю ціну свободи ми маємо пам’ятати і зберігати»‚ — сказала співзасновниця платформи пам’яті «Меморіал» Гаяне Авакян.
Виступи спікерів
Генерал-майор запасу та начальник Головного управління морально-психологічного забезпечення ЗСУ Владислав Клочков під час заходу зазначив:
«Ми повинні розуміти пам’ять як психічний процес. Це здатність сприйняти інформацію, берегти цю інформацію і потім відтворити. Але, на мою думку, більше підходить такий термін як культура пам’яті. Це, в першу чергу, формування ставлення до національної історії, шанування героїв і подій і, найголовніше, розуміння історичних процесів. Я думаю, що цим терміном якраз і ярко виражений порядок дій, як і в державі, як і в Збройних силах. Тому що від цього залежить, в першу чергу, виховання тих людей, які приходять і сьогодні стоять в строю, захищаючи нашу державу».

Український актор театру, режисер, і телеведучий Влад Троїцький розповів про меморіал пам’яті загиблих, який створили у Запоріжжі. Об’єкт зробили у вигляді металевого дерева, на яке можна повісити дзвоники з іменами загиблих.
Він зазначив, що в цьому проявляється повага до родин загиблих, адже вони можуть вшановувати своїх рідних не на цвинтарі, а в суспільному просторі.

Зустріч також відвідала й мати військовополоненого бійця «Азову» Тетяна Вишняк, вона розповіла:
«Я живу в цьому вже три роки. І для мене все, про що сьогодні говорили — важливо і давно на часі. Особливо хвилина мовчання. Я бачила як у Вінниці, коли везуть героя “на щиті”, транспорт зупиняється, люди виходять. Хтось вклоняє голову, хтось стає на коліно. Вони вшановують.
У нас, на жаль, такого немає. І це дуже сумно. Де б ми не йшли з дівчатами, ми завжди зупиняємося, схиляємо голову і хвилину стоїмо. Дуже прикро, коли проходять люди і майже ніхто не зупиняється. Це неправильно. Це питання треба піднімати на рівні країни, і мені дуже сподобалось, що хочуть це зробити».
Читайте також: Військовий повернувся з полону та власноруч зняв свій банер з Алеї зниклих безвісти (ВІДЕО)

До заходу також долучилися:
- Наталія Кривда — голова наглядової ради УКФ, докторка філософських наук, професорка кафедри української філософії та культури КНУ;
- Рена Марутян — докторка наук з державного управління, професор кафедри глобальної та національної безпеки КНУТШ;
- Лілія Авер’янова — мати загиблого Героя України Андрія «Джуса» Пільщикова.
Довідка
«Культурні сили України» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти:
- «Культурний десант»;
- «Книга на фронт»;
- «Фронтова студія»;
- «Оркестр 59» тощо.
«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.
Нагадаємо, що Саша Чемеров та «Культурний десант» присвятили пісню дружинам загиблих військових.
Фото: «Культурні сили»