Національний банк України 15 листопада 2024 року презентував нову монету, яка має назву «100 років із часу заснування “Українського Радіо”».
Про це повідомили у пресслужбі Національного банку України.
Дизайн нової монети
На аверсі помістили малий Державний Герб України, навколо якого багаторазово повторюється фраза «Говорить Київ».
«Цей елемент також відображає стилізований фрагмент лінії зіткнення й поширення радіохвиль над окупованими територіями, що символізує важливість Українського Радіо у відстоюванні національної самобутності та протидії ворожій пропаганді», — написали в НБУ.
На реверсі монети стилізували поширення радіохвиль, які виходять з крапки над літерою «і» у слові «радіо». Літеру зобразили у вигляді щогли, котра символізує власне Українське радіо. Під композицією автори розмістили напис УКРАЇНСЬКЕ РАДІО 1924, адже саме в цей рік воно почало своє мовлення.
Художниками монети виступили Володимир Таран, Олександр Харук та Сергій Харук. Скульптором став Анатолій Дем’яненко.
Нову монету ввели в обіг 15 листопада 2024 року, вона має номінал 5 гривень. Її створили з нейзильберу, категорія якості карбування «спеціальний анциркулейтед». Загалом випустили 50 тисяч таких монет. Придбати її можна на сайті НБУ.
Про Українське радіо
Українське радіо уперше вийшло в етер 16 листопада 1924 року в Харкові. Наразі воно є першим радіоканалом Національної суспільної телерадіокомпанії України. Також Українське радіо проводить один із найбільших флешмобів в Україні — Радіодиктант національної єдності.
Нагадаємо, що до 100-річчя Українського радіо «Укрпошта» випустила нову марку: її вигляд (ФОТО).
Київщина за цей рік отримала від держави 700 мільйонів гривень. Ці кошти спрямували на те, щоб надати житло 300 ветеранам та членам сімей загиблих військових. Окрім цього, ще 169 ветеранів отримають домівку додатково.
Як вказує Руслан Кравченко, до кінця року в Україні з держбюджету спрямують понад 4,1 мільярда гривень, аби забезпечити житлом 1836 родин ветеранів з-поміж ВПО та людей з інвалідністю внаслідок війни 1, 2 груп та родин полеглих.
Нагадаємо, що Україна отримає 200 мільйонів євро для виплат ВПО: як їх залучать.
Послугами центрів відтепер зможуть скористатися мешканці Козинської, Зазимської, Калинівської та Калитянської громад.
Про це повідомили у Київській обласній військовій адміністрації.
Напрямки роботів центрів
Нові хаби будуть працювати за такими напрямками:
Соціальне консультування: фахівці будуть надавати юридичну, психологічну, інформаційну підтримку для громадян, які опинилися у складних життєвих обставинах.
Супровід вдома: працівники центрів можуть підтримка самотніх літніх людей та осіб з інвалідністю. Це включає побутову допомогу, медичний нагляд та соціальний супровід.
Організація дозвілля: культурні та соціальні заходи для громадян різного віку, зокрема для дітей, молоді та людей похилого віку.
Психологічна підтримка: індивідуальні та групові консультації з професійними психологами.
Гуманітарна допомога: надання базових товарів та продуктів для малозабезпечених родин та соціально незахищених груп.
сім’ї з дітьми, які опинилися у складних життєвих обставинах;
малозабезпечені громадяни;
люди, які зазнали насильства або інших форм соціального тиску.
«Центри надають соціальну підтримку мешканцям Київщини, допомагаючи розв’язати актуальні проблеми, сприяють інтеграції вразливих груп у суспільство та покращують якість життя багатьох людей», — написали в КОВА.
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.
Село Імстичово Білківської громади — це мальовничий куточок на Закарпатті посеред гір. Тут живуть понад 3 тисячі людей, з яких майже третина — молодь. Через гірську місцевість тут немає скверів для прогулянок, дитячих чи спортивних майданчиків, де діти та підлітки могли б разом збиратися та спільно проводити час.
Проте місцеві молоді активісти змогли вирішити це питання — майже два роки тому відкрили молодіжний хаб «СтріХа», де можна пограти в настільні ігри, подивитися фільм чи просто поспілкуватися з друзями.
ШоТам розповідає, як місцева активістка Людмила Биба згуртувала підлітків у першу молодіжну раду, яка повідомляє владі про свої потреби та змінює громаду на краще.
Людмила Биба
активістка Білківської громади, завідувачка будинку культури в селі Імстичово
Вкладали власні кошти в ремонт дороги, а потім створили першу ГО в громаді
Після навчання я пішла працювати у відділ культури, молоді та туризму Іршавської міської ради, бо хотіла розвивати свій регіон і робити цікаві проєкти для людей.
Через децентралізацію перейшла у своє рідне село Імстичово, де й потрапила у 2019 році на перший тренінг з лідерства. Тоді й зрозуміла, наскільки це важливо.
Якось був такий час, що староста поїхав із села, і в нас зібралася така ініціативна група молоді, якій було не байдуже, що відбувається вдома, тому ми вкладали власні кошти в ремонт дороги, самі прибирали рідне село та організували вивіз сміття. Також ми проводили тренінги з сортування відходів і залучали до них активну молодь та місцеву владу.
Ми з подругою та юристкою Ганною Зейкан зрозуміли, що можемо більше, якщо матимемо свою ГО. Так у 2019 році почалася історія «Центру розвитку Імстичова» — першої громадської організації у Білківській громаді. Один з головних напрямків нашої роботи від початку — розвиток молодіжної політики.
Ми починали з організації поїздок молоді в інші громади, де вона могла відвідувати місцеві молодіжні центри та переймати досвід. Коли наші діти побачили, як у сусідніх громадах такі ж учні старших класів самі організовують тренінги, проводять лекції, подають грантові заявки на різні суми та звітують про це, то зрозуміли, що їм також це під силу.
Згодом ми організували для молоді навчання з фінансової грамотності й купили настільну гру «Світ громад» і проєктор. Тому хлопці та дівчата приходили не просто поговорити, але й пограти в ці ігри чи подивитися разом фільм.
Вперше скликали в селі молодіжну раду та створили хаб
Ми точно знали, що влада має чути молодь і зважати на її думку, тому й узялися за створення першої молодіжної ради в селі. Перша спроба у 2021 році була невдалою, та вже наступного року нам вдалося набрати справді активних людей, які хотіли для свого села змін на краще. Я тоді почала працювати завідувачкою місцевого будинку культури та взяла на себе організаційні питання й оформлення всіх необхідних документів.
Завдяки молодіжній раді у нашій громаді вперше провели тренінги з медіаграмотності та сексуальної освіти. І хоч деякі дорослі з нерозумінням поставилися до таких ініціатив і питали, чи там треба займатися сексом, ми все ж їх організували, бо про це важливо говорити та доносити до інших.
За три місяці роботи молодіжна рада провела опитування серед жителів села та вирішила облаштувати хаб «СтріХа», звернувшись із відповідним листом до місцевої влади. Адже ми живемо в гірській місцевості, тому в нас немає, наприклад, дитячих майданчиків чи навіть скверів, де можна було б проводити час.
«Хочемо, щоб такі осередки були в кожному селі»
Наша молодь має значну підтримку від Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», який провів для неї серію тренінгів. Кількість учасників була різною — від десяти до сотні. Спершу діти соромилися навіть сказати про свої ідеї чи побажання, їм було страшно висловити свою думку, але з кожною зустріччю вони ставали сміливішими й потім дякували, що отримали таку можливість.
Наші хлопці та дівчата побачили нові можливості для розвитку. Одна з учасниць молодіжної ради навіть сказала, що ця активність та участь у тренінгах допомогла їй зі вступом — вона написала хороший мотиваційний лист, адже тепер має нові пріоритети та хоче цю свою громадську активність продовжувати й в університеті. Проте я точно знаю, що ці люди після навчання повернуться додому та змінюватимуть село на краще.
Під час навчань наша молодь була на зустрічах з головою села й депутатами та зрозуміла, що державні службовці — це не просто дядьки в піджаках, до яких страшно звертатися. Цьогоріч хлопці та дівчата з молодіжної ради самі запропонували владі організувати День молоді в селі. Вони самі склали сценарій, отримали невелику суму з місцевого бюджету й самі все розраховували.
Зараз у приміщенні «СтріХи» ми все облаштували своїми силами, поставили дивани, м’які пуфи. Ми чекаємо від «ГОВЕРЛИ» обладнання для нашого молодіжного простору: три столи, десять стільців і дві шафи. Мріємо зробити косметичний ремонт, щоб тут стало більш затишно.
А ще мене дуже тішить, що дівчата з села Великий Раковець нашої громади за прикладом молоді Імстичова вирішили створити власний молодіжний простір у себе. Ми б дуже хотіли, щоб такі осередки були в кожному селі — хоча б кімнати в школі чи бібліотеці, щоб молодь мала де проводити час.
Моєму сину зараз 11, і я дуже хочу, щоб за кілька років він також долучався до заходів та мав можливості для розвитку, які згодом допоможуть реалізуватися в житті.
Світлана Завадяк
членкиня молодіжної ради
«Наша місія — повідомляти владі про потреби молоді»
Я потрапила в молодіжну раду на запрошення Людмили Михайлівни два роки тому. Цьогоріч наша каденція завершується, але ми з друзями будемо подаватися й на наступний відбір, адже нам уже складно уявити своє життя без цих активностей.
Я завжди старалася долучатися до всіх заходів, які ми організовували з молодіжною радою. Найбільше мене запам’ятався обласний форум «Голос молоді», адже там я познайомилася з багатьма активними людьми з різних громад. А друзі з молодіжної ради часто брали участь у всеукраїнських і міжнародних форумах, адже це можливість обмінятися досвідом.
Місія нашої молодіжної ради полягає в тому, щоб доносити свої ідеї до влади та повідомляти про наші потреби.
А ще я чула, як інші говорили, що молодіжна рада є таким собі івент-агентством. Фактично це так, бо завдяки організації різних заходів ми формуємося як особистості, можемо проявити себе та знайти своє місце в суспільстві.
Молодіжна рада допомогла мені знайти багатьох однодумців, які мене розуміють, тому з ними я почуваюся «у своїй тарілці». Також я зрозуміла, до чого маю хист і що мені вдається, а над чим треба попрацювати, адже робота з людьми потребує багатьох вмінь. І, якщо чесно, участь у молодіжній раді та організація заходів — це дуже весело, тому я дуже хочу продовжувати працювати в цьому напрямку.
Коментарі