

Суспільство
«Нам усім потрібне третє дихання»: як створювали одну з найбільших українських виставок про почуття й емоції
Повертатися в дитинство — не соромно. Ось тільки згадайте наші безтурботні стрибки в калюжі чи гру в резинки аж до десятої висоти. А що тоді найбільше хотілося почути: може, «У тебе все вийде» чи «Ти молодець»?
Саме цю атмосферу тепла та підтримки створює в столиці інтерактивна виставка «Третє дихання» від Mastercard, яка вже місяць працює в просторі М82 на Подолі. Вона досліджує людські емоції та допомагає не боятися говорити про свої почуття.
Керівниця проєкту та співзасновниця агенції Gres Todorchuk Ярослава Гресь розповіла ШоТам, як створювали одну з найбільших українських виставок.
«Зрозуміли, що потрапили в соціальний нерв»
В одному дворі київської промзони велику чергу відвідувачів майже щоденно зустрічають помаранчеві смайлики — символи інтерактивної виставки «Третє дихання». І хоч триває вона майже місяць, охочих потрапити на неї не меншає.
«Минулого року в травні ми отримали лист від Mastercard з пропозицією долучитися до створення великого офлайн-проєкту про ментальне здоров’я під назвою “Третє дихання”. Назва одразу сподобалася нашій команді — вона звучить, як надія, як додатковий ресурс, який можна віднайти.
Декілька разів під час підготовки ми були впевнені, що бренд поставить проєкт на паузу: довкола вирували політичні новини, загострювалася ситуація, — але Mastercard були налаштовані на те, щоб довести справу до кінця. Коли ми побачили довжелезну чергу вже в перший день роботи проєкту, то зрозуміли, що потрапили в соціальний нерв, і що “Третє дихання” відбувається тоді, коли воно найбільш потрібне», — розповідає Ярослава.

Ярослава Гресь на вході у простір M82. Джерело: сторінка Ярослави у фейсбуці
Кураторкою виставки стала психологиня Світлана Ройз, а головним редактором — письменник і ведучий подкасту «Простими словами» Марк Лівін. Консультантами — видатні науковці: психіатр Бессел ван дер Колк (автор книги «Тіло веде лік»), нейробіолог Джозеф Леду, соціологиня та письменниця Ів Екман. Завдяки їхній експертизі простір набув глибини.
«Підбір команди, яка буде працювати над проєктом, грає вирішальну роль у його майбутньому успіху. Ми дуже вдячні всім фахівцям — як українським, так і міжнародним, — які погодилися на цю пригоду. Кожен блок проєкту проходив декілька етапів обговорення. Ми приносили ідеї, Світлана та Марк пропонували, якими практиками й історіями можна доповнити інтерактивні зони. Щось змінювали Екмани, пропонував ван дер Колк. Затверджувалося та мало значення все: кольори, настрій, сценографія блоків, тобто в якій черговості вони будуть розміщені на виставці», — пояснює Гресь.
Пошук локації тривав понад пів року. Великий проєкт, яким мало стати «Третє дихання» від Mastercard, потребував простору. Підходящих варіантів у Києві було обмаль, і всі вони були зайняті, аж поки «Кураж Базар» не переїхав на ВДНГ, звільнивши ангар на 4 тисячі квадратних метрів.

Ярослава Гресь на відкритті виставки. Джерело: Mastercard
50% від вартості квитків передадуть Superhumans Center
Над проєктом працювали понад 100 фахівців, і після завершення в нього теж буде своє «третє дихання»:
«Все, що ви бачите на виставці, буде далі приносити користь — від інтерактивних екранів і танцювальних автоматів, які будуть допомагати в реабілітації нашим воїнам у Superhumans, до банерів, з яких зроблені стіни, бо з них ми пошиємо дещо особливе».
За 4 тижні роботи виставки на підтримку Superhumans Center зібрали понад 3,5 мільйони гривень.
СЕО Superhumans Center Олена Руднєва на виставці «Третє дихання». Джерело: Mastercard
Перша зона — «Знайомство з емоціями»
Зустрічатиме вас зона «Знайомство з емоціями», де з великих екранів усміхаються науковці Чарльз Дарвін, Пол Екман і Карл Густав Юнг. На стінах цієї зали можна познайомитися з дослідженнями, наприклад, Дарвіна, який у 1852 році почав збирати матеріали для своєї книги про емоції у людей і тварин. Він спостерігав за усмішками собак, поведінкою бджіл і навіть мав помічницю — орангутана Дженні. Саме завдяки їй та своєму сину вчений виділив базові емоції, які ми розуміємо незалежно від віку чи культури. До речі, Дарвін стверджував, що, на відміну від людей, тварини не можуть червоніти.
Інший дослідник Пол Екман продовжив його справу та провів експерименти в Папуа Новій Гвінеї серед людей, які ніколи не бачили телебачення, журналів чи фотографій. Екман показував їм знімки з різними емоційними виразами облич і був вражений тим, як точно учасники визначали радість, страх чи гнів.
«Ми мали честь співпрацювати з родиною Екманів. На виставці представлений головний доробок вченого “Атлас емоцій” — зручний і глибокий інструмент для людей з усього світу, які хочуть краще розібратись у своїх емоціях. Вперше він представлений українською мовою — не тільки на виставці, але й на офіційному сайті. Ми називаємо це “лагідною українізацією”», — каже Гресь.
А ще тут є стіна з літерами, з яких складені назви 65 емоцій і почуттів. Відвідувачам пропонують знайти якомога більше з них і відповісти на питання: «Що ви відчували останнім часом найчастіше?». Поруч є куби з реверсивними паєтками, які розповідають, з чого складаються складні почуття: наприклад, «Кохання = Радість + Прийняття», «Захоплення = Радість + Здивування», «Образа = Злість + Сум».

Інсталяція першої зони «Знайомство з емоціями». Джерело: Mastercard
Друга зона — «Слухай своє серце»
У зоні «Слухай своє серце» ви побачите інсталяцію зі 150 червоних слухавок. Приклавши до деяких з них вухо, ви зможете почути історії людей, які пішли за покликом свого серця. А стіни цієї зони розкажуть про практики того, як навчитися слухати своє серце, та про походження емодзі ❤️.
«Ця зона — про довіру до свого серця. Про вибір, який буде правильним саме для нас. Наш мозок не завжди може дорости до мудрості серця. Іноді ми шукаємо відповіді ззовні, прислухаємось до думок інших. Але головні відповіді — всередині нас», — розказує Ярослава.
До речі, у кожній зоні ви знайдете практики від психологині Світлани Ройз — вони позначені червоними та жовтими кружечками. Ось, наприклад, одна з них:
«Прикладіть руку до серця. Скажіть собі теплі слова, наприклад: “Я тебе чую. Розумію, за кого й про що ти можеш боліти. Пам’ятаю, від чого ти співаєш. Знаю, що саме зараз ти кажеш не “тук-тук-тук”, а “люб-лю, люб-лю, люб-лю”. Ми завжди можемо когось пригортати до грудей, а можемо до самого серця — так, щоб відчути, як воно промовляє. Іноді сумно, іноді стомлено, іноді щасливо, але завжди “люб-лю”, “люб-лю”».

Зона «Слухайте своє серце». Джерело: Mastercard
Третя зона — «Дитяча радість», що повертає нас до себе
Прийшовши в наступну зону, ви точно зрозумієте її назву, бо побачите калюжі, в яких можна стрибати. Не переживайте за мокре взуття — вам видадуть ґумові чоботи:
«У нас була ідея створити для зони “Дитяча радість” калюжі, в які ми так любили стрибати в дитинстві та на які дуже часто отримували заборону від батьків. Ми прийшли до нашого партнера по великих експозиціях Юрія Стесюка та сказали: “Давай зробимо на виставці басейн з калюжами?”. В перші хвилини він дивився на нас, як на божевільних. Потім сміявся. Ще за хвилину почав вигадувати, як це реалізувати. Зараз це найпопулярніша зона виставки, і моїм найбільшим щастям було побачити, як військовий, який втратив ногу, скакав у калюжах разом з дружиною. Він усміхався. Це була наша найбільша винагорода».

Інсталяція калюж на виставці «Третє дихання». Джерело: Mastercard
Радість — це перше, що багато хто з нас несвідомо собі забороняє, але саме вона може стати справжньою опорою. За словами Ярослави, це ключ до зв’язку з внутрішньою дитиною, без якого неможливо бути щасливим дорослим.
«Одна наша знайома після виставки вперше за довгий час сіла малювати, інша записалася на танці. Безліч людей стрибають у резиночки з Ярославою Магучіх, і серед них багато чоловіків. Ось так пробуджується внутрішня дитина», — зазначає Ярослава Гресь.
А ще команда проєкту буквально «відправила» людей у минуле — в халабуди. Там, у дитинстві, ми всі їх будували: хтось із подушок, а хтось із крісла, пледу чи коробок. На виставці зона халабуд нон-стоп перебудовується:
«Інколи я проходжу й думаю: “Нічого собі, яка величезна башта!”. А потім виявляється, що це зробили дорослі, які дозволили собі повернутися в дитинство».

Халабуди в зоні «Дитяча радість». Джерело: Mastercard
Четверта зона — «Випусти пару»
Після того, як пострибаєте в калюжах, ідіть у зону «Випусти пару». Бо якщо емоції не випускати, то тіло вам точно про них нагадає. Воно нічого не забуває: ні ночей без сну, ні роздратування, ні митей радості чи смутку. Тож тут ви будете досліджувати злість, тривогу та сором і методи, як їх долати. До речі, зганяти напругу можна й на танцювальних автоматах, до яких на цій виставці стоїть чи не найдовша черга.
«Танець — це мова тіла, яка буквально виводить емоцію назовні. Протягом усієї історії люди вигадували різні танці, щоб висловити почуття. Яскравий приклад — танго, що виникло в Аргентині як відповідь на тяжкі переживання, повʼязані з самотністю, бідністю, злочинністю. Це не просто танець — це процес співналаштування: один веде, інший відповідає. Обидва уважні, присутні, в ритмі.
Це допомагає вийти з «застряглого» в голові стану й повернутися до живого тілесного досвіду. Злість може стати ритмом, сум — повільним потоком, сором — легким дрижанням, яке поступово сходить нанівець. Танець перетворює емоцію на дію, а дію — на творчість. Навіть одна хвилина руху вже здатна повернути відчуття, що ти живий і цілісний. Саме тому люди з таким завзяттям витанцьовують свої емоції на наших автоматах», — розповідає Ярослава.
Світлана Ройз у зоні «Випустіть пару». Джерело: Mastercard
Ба більше — ви можете усамітнитись у спеціальних кімнатках, щоб погарчати з Валентином Міхієнко й полаятися з Марією Рудинською. Ці практики ви можете щодня використовувати й у себе вдома — тільки сусідів попереджайте!
П’ята зона — «Дай собі спокій»
Трохи перепочити після попередньої активності ви зможете в зоні «Дай собі спокій». Тут вас зустріне п’ятиметровий рудий кіт, що муркотить.
Поруч є практики для заспокоєння: зона з в’язанням, а також VR-зони — дзен-медитація на риболовлі з Михайлом Лебігою та політ на МКС. А головна частина блоку — угода зі спокоєм, яку ви можете підписати прямо тут.
VR-зона вершини Евересту в залі «Дай собі спокій». Джерело: Mastercard
Шоста зона — «Надія є», як цілющий схід сонця
Найулюбленіша зона Ярослави Гресь — «Надія є». У ній ви побачите великі екрани зі світанком водночас над українським полем і морем. Щоб зафільмувати його, команда кілька днів чекала на відповідну погоду — ясне небо без хмар.
«Ми кажемо: “Будь ласка, зустрічайте схід сонця щодня. Це 20 хвилин, які змінять ваш настрій”. І люди після моїх екскурсій пишуть у дірект: “Ярославо, звітуємо — зустріли схід сонця на балконі”, “Зустріли схід сонця на дачі”, “Поїхали на Київське море, побачили, як сонце сходить, — було магічно”», — згадує керівниця проєкту.
У зоні «Надія є» на вас чекає стіна з найпрекраснішими словами, які говорили людям. Кожного дня її фотографують волонтери, щоб зберегти всі написи. Найщемкіші фрази: «Ти дуже сильна, пишаюсь тобою», «Чую серцебиття», «Я тебе собі вимріяв», «Раку більше немає», «Вітаємо вас на підконтрольній Україні території» .
Інсталяційна зона зі світанком «Надія є». Джерело: Mastercard
Сьома зона — «Третє дихання»
Остання зона «Третє дихання» присвячена пошуку додаткових сил. Її символом стала квітка, що розквітає, коли десятеро людей докладають зусилля. «У часи потрясінь люди тягнуться одне до одного, і саме у взаємній підтримці народжується сила», — говорить Гресь і додає:
«Цей проєкт — один з найважливіших у моєму житті. Одне з найперших і найбільш важливих умінь, яке ти набуваєш тут, — це навчитися розпізнавати, в якій точці своїх емоцій ти перебуваєш. Здається, це дрібниця, але саме ця маленька навичка може врятувати тебе в моменти втрати орієнтирів. Це ті прості інструменти, які реально працюють».
Тут знаходьте жовті й червоні наліпки з написами «можу обійняти» або «потрібні обійми», які ви можете наклеїти собі на одяг. За словами організаторів, близько 90% людей, які підходять з наліпками одне до одного, обіймаються!
Інсталяція квітки в зоні «Третє дихання». Джерело: Mastercard
Запросіть себе до розмови з собою
Коли команда запускала проєкт, її головною метою було залучити широку аудиторію до розмови про власний емоційний стан, але зробити це через формат edutainment (від слів education та entertainment — навчання та розвага). «Це місце, де можна зупинитися й чесно поговорити з собою. Що я відчуваю? Що з цим робити?» — пояснює Ярослава.
Контент, створений для «Третього дихання», матиме тривале життя, адже його викладуть онлайн. Відвідувачі також можуть щодня користуватись отриманими знаннями й техніками: подути на палець, коли охоплює злість; уявити кошеня, що спить на голові; скористатися інтерактивом з розпізнавання злості — від жовтого до червоного. Тож обов’язково їх занотуйте, коли відвідаєте виставку.
За словами Ярослави, люди не йдуть з виставки з порожніми руками:
«Знаєте, що мене найбільше тішить? Що відвідувачі фотографують тексти, фрази, думки, в яких знаходять себе. Наприклад, одна дівчина сфотографувала жовтий кружечок — одну з практик “Назви, щоб приборкати”, яка допомагає розпочати розмову з собою, щойно людина усвідомить, що відчуває гнів чи роздратування. Це і є початок нашої розмови з собою, а не коли ми собі кажемо: “Я — ок”, якщо нам погано».
Виставка триватиме в просторі M82 (вул. Межигірська, 82) до 1 червня. Час відвідування: у вівторок, середу, четвер і неділю — 11:00–20:00, а в п’ятницю та суботу — 10:00–21:00 (понеділок — вихідний). Четвер і пʼятниця — дні для гостей від 16 років. Квитки можна знайти за посиланням або у касі на місці. Встигніть відкрити своє «третє дихання».
Суспільство

Рей та Хаку з Одеси і Мрія з Києва — такі імена носять чотирилапі, що допомогають надзвичайникам шукати людей на місцях російських обстрілів.
ДСНС поділилася фото собаки-рятівниці, а United24 поширили відео з рятувальних місій.
На місцях російського удару в Києві спільно з рятувальниками працює бельгійська вівчарка Мрія. Під час пошукових робіт собака обстежує зруйновані території та робить позначення саме там, де доцільніше зосередити пошук загиблих під завалами. Як розповідають працівники ДСНС, спеціально треновані службові собаки допомагають фахівцям значно скоротити пошук людей на місці трагедії.
Читайте також: У Києві шукають чотирилапого, який врятував дитину під час обвалу багатоповерхівки
В Одесі після масованої нічної атаки рф цілий день працювали Рей та Хаку.
«Собаки-помічники – герої рятувальних місій після російських атак. Разом зі своїми кінологами вони шукають людей, які опинилися під завалами, — прокоментували роботу ДСНС із чотирилапими в United24 та додали: — Те, що ви робите, – це надзвичайно».


Нагадуємо, що 16-річна Оля з Дніпропетровщини урятувала дитину, що провалилася під кригу. Дівчині присвоїли дві державні нагороди (ВІДЕО).
Фото: фейсбук-сторінка ДСНС України
Суспільство

Узимку 16-річна студентка з Кривого Рогу Ольга Лактіонова витягла з води дівчинку, що провалилася під кригу. Тіла двох братів урятованої дитини надзвичайники змогли знайти лише за дві доби. За свій вчинок Оля отримала державні нагороди від президента та міністра внутрішніх справ.
Про це повідомляє Міністерство Внутрішніх справ України.
Ризик заради порятунку
13 лютого на річці Інгулець четверо дітей гралися на кризі, коли та розкололася — двоє братів та їхні сестри провалилися. Оля впізнала своїх знайомих і побігла допомагати.
Дівчина розповіла, що взяла імпровізований пліт, вхопилась за нього та почала плисти на порятунок і сама ледь не втонула, коли цвях, що стирчав у дошці, зачепився за її одяг. На поверхні води Оля змогла втримати 12-річну Віолетту, яка до цього провалилася під кригу. Місцеві жителі допомогли витягти обох дітей.
Читайте також: В Україні вперше вручили дітям відзнаку «Майбутнє України»: хто отримав нагороду (ФОТО)
За допомогу дітям Ольгу Лактіонову нагородили відзнакою Міністра внутрішніх справ Ігоря Клименка. Також дівчині присвоїли нову нагороду «Майбутнє України»від президента.


Нагадуємо, що 10-річна дівчинка з Одеси врятувала маму під час масованої атаки «Шахедів» (ВІДЕО).
Фото: Офіційне інтернет-представництво Президента України
Суспільство

Філіп Котлер перевернув світове уявлення про маркетинг і вписав себе в історію. Його книжки розлітаються по світу, а студенти завдяки його знанням опановують навчальні дисципліни. Та чи знаєте ви, що цей маркетолог — син українців?
ШоТам дослідили його біографію та розповідають, як Філіп став батьком сучасного маркетингу.
Емігранти, що шукали кращої долі у Штатах
Філіп Котлер народився в 1931 році в Чикаго, США, але з Україною його пов’язують батьки — Моріс Котлер (Котляревський) і Бетті Бубар. Різні джерела подають місця їхнього народження по-різному: начебто обоє були з Чернігівської області, або ж батько з Ніжина, а мама з Бердичева.
Але факт лишається таким, що двоє молодих мігрантів у 1917 році шукали кращої долі за океаном, а врешті знайшли одне одного, створили сім’ю та дали життя майбутньому цілої галузі. Крім Філіпа, у Бетті та Моріса народжуються ще двоє синів. Котлер пригадує, що тато хотів, аби всі троє стали атлетами, але в жодного спортивна кар’єра не склалася. Пізніше батько таки сказав, що пишається своїми синами, попри те, що ті обрали інші шляхи. Молодший Ніл став професором і дослідником політичних наук, середній Мілтон — бізнесменом, а найстарший нащадок Котляревських зробив величезний вклад у маркетинг як галузь.
Кар’єра та перша книжка для студентів
Філіп Котлер ще з дитинства думав, яку професію йому обрати. Хлопчик любив читати і фантазував про своє майбутнє, приміряючи різні кар’єрні ролі.
«У дитинстві, коли чув про людину, яка зробила щось цікаве, одразу ж теж хотів цим займатися. Коли читав статтю про астронавта, хотів ним стати. Про Ейнштейна — хотів бути вченим і математиком. Коли ознайомився з біографією Лінкольна, мріяв потрапити у світ політики», — пригадує Філіп Котлер свої ранні роки.
Але його вибір зупинився на економіці, тож магістерський ступінь він отримав у Чиказькому університеті, а докторський — у Массачусетському технологічному. Потім почав викладати, і написав першу книжку саме для занять зі студентами — «Менеджмент маркетингу. Аналіз, планування та контроль» (1967). Але вона вийшла за межі класу та стала бестселером — її переклали на понад 25 мов. На зараз у Філіпа Котлера вийшло вже близько 100 книжок.
Зробити світ кращим
У чому ж полягає основна ідея економіста та чому його вважають «батьком» сучасного маркетингу? За Котлером, маркетинг — це спосіб не просто продати товар чи послугу, а задовольнити потребу споживача й показати свої цінності.
«Хороша компанія пропонує відмінні продукти та послуги. Чудова компанія також це пропонує, але ще й прагне зробити світ кращим місцем», — писав науковець.
Тож дослідник запевняє, що бізнес мусить мати місію та дбати не тільки про прибуток, адже світ змінюється, а з ним і маркетинг.
«Мій вчитель Мілтон Фрідмен висловлював ідею: коли ви хочете виміряти успіх, вам треба мати одиницю прибутку. І якщо це є, то не хвилюйтеся про все інше. Але тепер все змінилося. Ми маємо практикувати сталість, і, на щастя, зараз компанії намагаються відновити ресурси, використати їх повторно, позбутися сміття», — казав Філіп Котлер під час лекції проєкту ReІnforceUA від Бізнес-школи МІМ.
У 2010 році він створив Всесвітній маркетинговий саміт (World Marketing Summit) — незалежну організацію зі штаб-квартирою в Торонто, що прагне завдяки маркетингу створити кращий світ для майбутніх поколінь.
Котлер та Україна
94-річний Філіп Котлер пам’ятає про своє українське коріння, хоч і народився в Штатах. У 2006 році він отримав звання Почесного доктора НаУКМА та прочитав у Могилянці лекцію.
А у 2022 році науковець висловив підтримку нашій державі та виступив з безоплатною онлайн-лекцією:
«Коли почалась війна проти вашої країни, я сподівався, що всі великі країни світу, як-то Індія та Китай, підтримають Україну. І був дуже розчарований, коли цього не сталося — вони захотіли бути нейтральними. Але також Сполучені Штати Америки та інші союзники мають вести переговори, в яких вони зробили недостатньо. Вони мають публічно говорити з тими країнами про те, що робить зараз росія».
Фото обкладинки: Branding Mag