Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Колонки

Нам кажуть: «Веганство не на часі». А коли, якщо не зараз?

Опубліковано

Майже рік триває повномасштабна війна, і за цей час ми як суспільство пройшли надвелику кількість випробувань та дуже сильно змінилися. Ми стали волонтерами, які збирають сотні тисяч гривень, ми стали героями, які ризикують та віддають своє життя заради інших, ми взяли до рук зброю і кинули свою роботу, щоб захистити Україну, ми стали запеклими русофобами (але недостатньо), і не менш важливо — ми стали зоозахисниками, які щодня рятують тварин.

Сьогодні я хочу поговорити з вами про те, як велика війна вплинула на тварин, що змінилося в нашому ставленні до них та чи взагалі на часі говорити про веганство, коли йде війна.

Ми захищаємо тварин, щоб залишатися людьми

Хоч сьогодні вже більшість людей розуміє, що таке веганство, все ж вважаю доцільним це проговорити.

Веганство — це етична позиція людини щодо тварин, яка проявляється у відмові від продуктів експлуатації тварин, наскільки це практично можливо. Вегани не їдять, не носять, не використовують тварин та продукти, здобуті шляхом експлуатації та вбивства тварин. Тобто це насамперед про тварин та про їхній добробут, а не про забаганки чи примхи.

Коли почалася повномасштабна війна, ми чули: «Веганство не на часі». Це стосувалося як веган-пайків, які ми надсилали військовим-веганам, так і курсу про веганство, де ми розкриваємо проблему експлуатації тварин в різних індустріях та надаємо поради щодо переходу на веганство.

Казали: «Треба дбати про людей, а не про тварин». Я ж скажу навпаки: «Як ми можемо подбати про людей, якщо ми не здатні подбати навіть про тварин?».

Тварини — теж жертви війни

Тварини відчувають біль та страждають, так само як і ми. Вони теж бояться вибухів, звуку ракет, і так само хочуть вижити. Щонайменше 4 мільйони тварин загинули через війну. Когось розбомбили прямо на фермі, когось вбили з тортурами самі росіяни, когось спалили живцем, хтось помер від голоду, кинутий на фермі чи на вулиці.

Моя собака Міша під час ракетних обстрілів та вибухів ховається у ванну чи в шафу. Вона розуміє, що треба тікати, але вона не знає, коли це ракети росіян, а коли це тренування наших військових – вона просто відчуває суцільний страх. Тому я б сказала, що тварини відчувають набагато більше страху ніж ми. Адже ми хоча б можемо зрозуміти, коли це реальна загроза, а коли — ні. Вони як діти, все відчувають, але не все розуміють. Та право дітей на життя, навряд чи хтось додумається оскаржити, на відміну від права тварин.

І я постійно думаю: якщо я можу захистити Мішу, я можу її хоч якось заспокоїти, то про тих тварин на фермах, холодних та голодних, під обстрілами, ніхто не подбає.

собака

Те, що склалося історично, що ми почали домінувати над тваринами, не означає, що так має залишатися. Я можу навести пару історичних прикладів, де одна група домінувала над іншою багато століть. Але сьогодні ми вже знаємо, як це називається, та не толеруємо ні расизм, ні сексизм.

У тварин ситуація ж трохи складніша: вони не можуть створити організацію, вийти на мітинг, боротися. Як і діти б не змогли. Але ми, люди, можемо захистити тих, хто не в змозі захистити себе, хто не має такого сильного голосу, хто легко стає жертвою.

Актуальність веганства під час війни

Коли ми бачимо стільки смертей та болю, найгіршим нашим рішенням було б збільшувати ці страждання. Те, що триває війна, те, що гинуть люди, не означає, що страждання тварин стали меншими чи неважливими.

Навпаки. Особливо зараз, коли ми бачимо і розуміємо, що означає, коли хтось хоче забрати твоє право на життя. Коли хтось намагається захопити тебе та робити з тобою те, що хоче. Коли хтось вважає, що він сильніший і тому може знищити тебе. Сьогодні ми як ніколи можемо усвідомити, наскільки теж потребуємо захисту. А також можемо відчути й свою відповідальність перед іншими живими істотами, зрозуміти, що сила або розум не дає нам право забирати. Це навпаки — наша відповідальність та обов’язок захищати.

Українці та українки стали вкрай нетолерантними до несправедливості, до жорстокості, в тому числі до тварин. Ми як суспільство стали більш емпатичними, а також більш радикальними до злочинів над слабшими (людьми чи тваринами). Згадую, який був скандал, коли пʼяний парубок забив до смерті павича. Або як люди реагували, коли фермерські тварини постраждали від обстрілів чи злочинів росіян. Ба більше, під час повномасштабної війни українці так само активно реєструються на наш курс про веганство. І деякі учасники розповідають, що саме війна змусила їх замислитися над стражданнями тварин.

Це все говорить про те, що ми співчуваємо тваринам, ми не хочемо, щоб вони страждали. Єдине, що, як на мене, заважає нам діяти згідно зі своїми поглядами, – це банальна звичка.

Коли, якщо не зараз?

Навіть бійці та бійчині, які зараз перебувають на передовій та є веганами чи веганками, не відмовляються від своїх принципів і бажання не шкодити тваринам. То чому ми тут, у тилу, не можемо прийняти рішення відмовитись від жорстокості до тварин?

веганство на війні

Ми живемо у 21 столітті та можемо керуватися не аргументами, що смачно, чи звично, чи «так було завжди», а тим, що правильно, етично, оптимально та гуманно. Бути веганом чи веганкою — це не означає бути дурним, чи хіпі, чи ліваком, чи слабким (адже «мужик має їсти мʼясо!»). Це, навпаки, про використання своїх знань, своєї емпатії заради чогось більшого, ніж просто звичка їсти умовний сир. Це сила та розум, щоб змінюватись не тільки заради себе, а ще й заради інших — заради людей, тварин та майбутнього (про вплив тваринництва на довкілля ви можете почитати в Оксфордському дослідженні 2018 року).

Те, як ми ставимося до слабших за нас, багато чого говорить про нас самих. Я б хотіла, щоб ми як країна, як люди, були прогресивними та толерантними. А це неможливо без зміни фундаментального ставлення до тварин.

Якщо ви зараз задумалися, щоб дізнатися більше про веганство, — це дуже добре. Ви можете почати з перегляду фільму «Земляни», «Домініон» та «Змінюючи гру», пройти безплатний курс для новачків «Веган-експрес», надихнутися кулінарними YouTube-каналами, типу Indie Cindy та Gaz Oakley, підписатися на «Кожну Тварину», де публікується багато корисних матеріалів на цю тему.

У вас все вийде.

Колонки

Видавництво «Основи» перевидає фотокнигу про українські балкони (ФОТО)

Опубліковано

Видавництво «Основи» готує до випуску оновлене видання фотокниги Олександра Бурлаки Balcony Chic, присвячене українським балконам. Книга, яка стала культовою для поціновувачів архітектури, отримає новий вигляд із доповненнями про реалії воєнного часу.

Про це повідомляє видавництво.

Що нового у Balcony Chic

Перевидання включатиме фотографії 2022–2024 років, які відображають трансформацію балконів під час війни. Серед знімків — зруйновані конструкції, встановлені сонячні панелі та системи Starlink, що стали символами адаптації та відновлення.

Коли чекати на книгу

Оновлене видання Balcony Chic зʼявиться у травні 2025 року. Вартість книги на етапі передзамовлення — 1190 гривень зі знижкою. Оформити замовлення можна вже зараз на сайті видавництва.

Читати також: Кияни можуть здати книги російською та отримати знижку на українські видання: як долучитися

Балкон як дзеркало часу

Олександр Бурлака за допомогою фотографій та текстів досліджує феномен балконів — від їхньої архітектурної функції до культурного та соціального значення. Видання, доповнене реаліями воєнного часу, відкриває нові грані сприйняття української архітектури.

Нагадаємо, що оскароносний режисер Мішель Азанавічус пише книжку про війну в Україні.

Фото: видавництво «Основи».

Читати далі

Колонки

Стали відомі девʼять фіналістів Нацвідбору на «Євробачення-2025»

Опубліковано

«Суспільне» назвало дев’ять фіналістів Національного відбору на «Євробачення-2025». Десятого учасника обиратимуть українці через голосування у застосунку «Дія».

Про це повідомляє «Суспільне».

Фіналісти, які вже змагатимуться за участь у «Євробаченні»:

  • Future Culture — Waste My Time;
  • Khayat — Honor;
  • Krylata — Stay true;
  • Molodi — My sea;
  • Ziferblat — Bird of pray;
  • Абіє — Дім;
  • ДК Енергетик — Сіль;
  • Маша Кондратенко — No time to cry;
  • Влад Шериф — Wind of change.

Читати також: Оголосили список учасників нацвідбору на «Євробачення-2025»

Музиканти, які потрапили до лонгліста, але не пройшли до фіналу після прослуховувань, змагатимуться за десяте місце через голосування в «Дії». Паралельно до 23 грудня триває голосування за членів журі фіналу.

Фінал відбору — 8 лютого.

Телевізійний концерт визначить, хто представить Україну на «Євробаченні-2025». Повний список фіналістів оголосять до 17 січня 2025 року.

Нагадаємо, що у Києві покажуть документальний фільм про досвід життя жінок у прифронтовій зоні.

Фото: «Суспільне».

Читати далі

Колонки

У межах проєкту єРобота українські підприємці отримали 10 мільярдів гривень

Опубліковано

За понад два роки дії програми 21 000 підприємців отримали гранти на старт або розвиток бізнесу. За цей час держава інвестувала 10 мільярдів гривень, з яких понад 4 мільярди повернулися в бюджет.

Про це повідомили у пресслужбі Міністерства економіки України.

«Завдяки грантовій підтримці підприємці відкрили тисячі нових компаній, змогли збільшити виробництво, розширити асортимент продукції та послуг, освоїти нові напрямки діяльності та заявити про себе на нових ринках. А також створити близько 60 тисяч робочих місць в усіх регіонах країни. Бізнес працює, розвивається, сплачує податки, зміцнює нашу економіку», — зазначила Юлія Свириденко.

Вона повідомила, що понад чотири мільярди гривень повернулися в бюджет завдяки сплаченим податкам та зборам.

Статистика проєкту

Від запуску проєкту єРобота у липні 2022 року:

  • за програмою «Власна справа» — видали 19 000 мікрогрантів на 4,5 мільярда гривень;
  • на розвиток переробних підприємств — видали 779 грантів на 3,9 мільярда гривень;
  • на садівництво та розвиток тепличного господарства — видали 240 грантів на 1,1 мільярда гривень;
  • ветеранам та членам їхніх родин — видали 1036 грантів на 481 мільйонів гривень.
Фото: телеграм-канал Мінекономіки

Читайте також: Творче об’єднання МУР оголосило про створення премії для викладачів: як взяти участь

Як отримати грант

Подати заявку на отримання гранту можуть як підприємці, що вже працюють, так і люди, що не мають досвіду ведення бізнесу.

Заяви та бізнес-план можна подати через Дію. Обов’язковою умовою отримання гранту є створення нових робочих місць: від одного-двох при наданні мікрогранту до кількох десятків при наданні грантів за іншими програмами.

Грантові кошти повертаються державі у вигляді сплачених податків і зборів в процесі діяльності підприємства впродовж трьох років.

Нагадаємо, що в Україні обрали вчительку року: вона отримала 1 млн грн на свій проєкт.

Фото обкладинки: Pixabay

Читати далі

Шопочитати

Економіка і бізнес3 години тому

Їй казали: «Ти не зможеш». Підприємиця з інвалідністю отримала 5 грантів і створила косметичний бренд

У 13 років їй діагностували хворобу хребта, виявили вкорочення ноги та ураження центральної нервової системи....

Суспільство2 дні тому

Не дає зануритися в темряву: це енергетик з Донеччини, що працює попри обстріли

Валентин з містечка Курахове працює енергетиком уже понад 20 років. Курахівська ТЕС була у місті...

Суспільство3 дні тому

«Ви ж його лікуєте?»: учителька Ксенія та її син Юрчик спростовують міфи про аутизм

2 квітня — Міжнародний день поширення інформації про аутизм. Це учителька, методологиня «СпівДії заради Дітей»...

Технології7 днів тому

Проміняла вишивку на Counter-Strike: як 59-річна киянка стала кіберспортсменкою

Пенсіонерка Тетяна Силенко шукала якесь заняття, яке б допомогло їй оговтатись у складний період життя,...