Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Скільки чекати змін? Якщо чекати, то довго». На Житомирщині місцева влада разом з мешканцями зробили дитячий майданчик

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Тепер в Іршанському дворі на Житомирщині красуються яскраві гойдалки, гірки та каруселі, а ще — розмальовані лавочки й клумби. Це сталося завдяки жителям, що зібралися, розчистили й пофарбували місце для дитячого майданчика у дворі. Місцева влада допомогла закупити ігровий комплекс. 

ШоТам поспілкувалися з представницею місцевої влади та мешканців про те, як зміни в громаді починаються з дрібних кроків. 

Господарі на своїй землі — не влада, а жителі

Зміни завжди починаються з малого. Заступниця голови Іршанської громади з питань діяльності виконавчих органів Галина Ширченко впевнена, що саме ініціатива мешканців — найважливіша річ. У їхній громаді батьки та небайдужі жителі двору минулого року зібралися, щоб зробити простір навколо себе кращим: розчистили двір, помалювали скати й шукали рішення, щоб діткам було де гратися. Побачивши таку ініціативу, із захватом доєдналася й місцева влада. 

Люди встановлюють дитячий майданчик у дворі багатоквартирного будинку з різноколірною гіркою та каруселлю
Працівники встановлюють новенький ігровий комплекс у дворі Іршанська. Фото: сайт Іршанської громади

Започаткувала такі зміни біля своєго будинку жителька Іршанська Іванна Коваленко. Жінка запропонувала сусідам, у яких також є діти, відновити дитячий майданчик у дворі. 

«Діти наші сидять удома в ґаджетах. І щоб якось зацікавити їх виходити на вулицю, вирішили зробити щось новеньке — щоб дітям було де гратися, і взагалі була цікавість до вулиці», — розповідає Іванна.

Люди звернулися до своїх депутатів, написали заяву в селищну раду — так почалися перемовини. Місцева влада шукала варіанти ігрових майданчиків, пропонувала їх жителям, і в ході обговорень вони таки зійшлися на тому, що сподобався найбільше. Закупили, встановили, і тепер це гарне місце для дітей. Галина каже, що з виплатою були складнощі, адже є першочергові витрати, пов’язані з війною. 

В Іршанській громаді 9 тисяч людей, і крім селища Іршанськ — центру громади — є ще 13 невеликих сіл, тож новини розходяться швидко. Галина додає: «Хочеться, щоб інші двори теж брали приклад».

Новий дитячий майданчик у дворі багатоквартирних будинків з різноколірною гіркою та каруселлю
Кольорові гірки й каруселі, які встановили у дворі Іршанська. Фото: сайт Іршанської громади

«Найбільше нас вразило, що люди зрозуміли, господарі в громаді — саме вони, а не селищний голова чи його заступники. Адже в нас демократичні вибори: сьогодні одні при владі, завтра люди вибирають інших. Але господарі на своїй території залишаються — це наші жителі, і коли вони починають турбуватися про щось, то бережливо ставляться до того, що роблять. І діток своїх виховують, і вчать», — вважає Галина Ширченко. 

Щоб молодь побачила, що їхні ініціативи підтримують

Офіційно Іршанська громада почала функціонувати вже з січня 2021 року. Було багато планів, каже Галина, та не все вдалося реалізувати, бо спочатку настала пандемія, тоді повномасштабна війна. Та посадовиця вважає, що розвиватися треба — не можна стояти на місці. Ще до 2022 року робили конкурс на найкращу клумбу:

«Брали участь, наприклад, пенсіонери, які постійно доглядають свої двори. Ми ходили дивитися, подяки людям приносили, а за три найкращі двори дарували торти. Це начебто дрібниця, але ті люди, які роками доглядали за клумбами, аж тепер отримали подяки за свою роботу. Вони були вражені, посміхалися, й очі їхні світилися».

Можливо, випадок зі встановленням дитячого майданчика — теж дрібний, і на нього витратили невеликий бюджет. Та справа не в грошах:

«Суть у тому, щоб молодь повірила й побачила, що їхні ініціативи підтримують. Що це йде на користь не однієї людини — для її особистих потреб, а для всіх. Можливо, потім ця молодь піде у владу й буде продовжувати робити гарні справи. Я вірю в наше майбутнє».

Бо маленькі кроки щодня стають змінами, а зміни починаються з кожного з нас:

«Сьогодні ми приберемо в хаті, завтра розчистимо свій двір, післязавтра в лісі сміття позбираємо. Почнемо змінювати свій населений пункт, свою громаду й розчистимо Україну».

Імпровізовані квітники, які зробили місцеві жителі в Іршанську. Фото: сайт Іршанської громади

Читайте також: Зі старої котельні у безпечне укриття: завдяки ініціативі батьків та вчителів на Черкащині діти знову вчаться у стінах ліцею

Не треба боятися — треба брати й робити

Посадовиця вважає, що між громадськістю та владою має бути діалог. Каже, що вони готові й до конструктивної критики.

«Не треба нічого боятися — треба просто брати й робити. А там, де ми можемо — ми підтримуємо. Звісно, є певні обмеження, бо триває війна», — каже Галина.

Для посадовиці найважливіше донести людям, що аби щось змінилося, треба працювати разом і йти до мети:

«У нас люди, коли йдуть до виборчої дільниці, сподіваються, що прийде чарівник, який змахне чарівною паличкою чи скаже чарівне слово, і в нас усім стане добре жити. Але ж, щоб щось змінилося, нам усім треба усвідомити це й щось для цього робити. Колись східного мудреця запитали: “Скільки чекати змін?”. А він відповів: “Якщо чекати, то довго”».

Але в Іршанській громаді не чекають — уже цієї весни облаштують ще три нові дитячі майданчики у дворах.

Суспільство

Українські лікарі першими у світі провели надскладну операцію на серці немовляти

Опубліковано

Лікарі дитячої та дорослої обласних лікарень Одещини успішно виконали першу у світі операцію з імплантації електрода у серце восьмимісячного немовляти.

Про це повідомив очільник Одеської ОВА Олег Кіпер.

Операцію на серці восьмимісячного Гліба провели для того, щоб забезпечити правильну роботу серцевого м’яза хлопчика. До цього у світі ніколи не робили подібну операцію дітям до одного року.

Олег Кіпер вказав, що це історичний прорив у кардіохірургії, а проведеною операцією зацікавилися міжнародні фахівці. Українських лікарів уже запросили до Чиказького університету для публікації цього випадку в авторитетних медичних виданнях.

Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі

Фото: сайт «Суспільне Одеса»

«Дякую нашим медикам за їхню майстерність, відданість і силу духу! Ви — справжні рятівники людських життів і гордість України! Бажаю маленькому Глібу швидкого одужання та міцного здоров’я. Він уже переможець!» — написав очільник Одеської ОВА.

Нагадаємо, що Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО).

Фото обкладинки: ютуб-канал «Суспільне Одеса»

Читати далі

Суспільство

Українські науковці вперше дослідили Південний океан завдяки інноваційній техніці

Опубліковано

Українські науковці, які прямують з Антарктики до Чилі на криголамі «Ноосфера», у березні 2025 року запустили інноваційне обладнання для підводних вимірювань — агробуї. Наразі вчені отримали від них перші листи із результатами досліджень.

Про це повідомили в Національному антарктичному науковому центрі.

Що досліджували науковці

Українські вчені запустили шість агробуїв, які не мають двигунів та рухаються за течією. Прилади визначають температуру, солоність і тиск на різних глибинах. Після вимірювань вони через супутник передають ці дані разом із координатами GPS на електронну пошту.

Днями науковці отримали перші листи з інформацією від усіх пристроїв, які мандрують за різними течіями в Південному океані.

Читайте також: Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)

Разом із цим дослідники на «Ноосфері» провели додаткові океанографічні вимірювання у трьох точках за маршрутом запуску буїв. Завдяки цьому вони отримали більш точну та розгорнуту інформацію про океанські течії. Тепер вчені мають дані про розсіювання світла, кисень, pH, флюоресценцію для фітопланктону та каламутність води на глибині до тисячі метрів.

«Отримані дані дозволяють краще зрозуміти динаміку течій у цьому регіоні, характеристики шару, який містить води з льодовиків, та переніс тепла в Південному океані», — вказала океанографиня НАНЦ Наталя Шепель.

Ці дослідження проводять в межах проєкту OCEAN ICE програми ЄС «Горизонт Європа».

Нагадаємо, що українські полярники вперше провели синхронне дослідження атмосфери (ВІДЕО).

Фото: Юрій Шепета, НАНЦ

Читати далі

Суспільство

У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції

Опубліковано

Після атаки військового шпиталю у Харкові дроном «Шахед» у закладі відновили проведення операцій. Росіяни поцілили у шпиталь 29 березня 2025 року.

Про це повідомили у Військово-медичному клінічному центрі Північного регіону.

«Внаслідок нічного влучання “Шахеда” у шпиталі постраждали пацієнти і персонал, були пошкоджені кілька корпусів. Але нині в операційних, які зазнали руйнувань від вибухової хвилі, вже відновилися операції. Шпиталь не може зупинити надання допомоги і лікування пацієнтів ані на хвилину»‚ — написали на сторінці закладу.

У госпіталі не оголошують збір на відновлення закладу, наразі там сподіваються впоратися з цим власними силами.

Читайте також: СБУ та ГУР доправили гелікоптером хвору дівчинку до Києва, чим врятували їй життя

Начальник шпиталю Едуард Хорошун зазначив, що це не вперше росія обстріляла будівлю.

«У черговий раз російська федерація здійснила злочин — використала летальну зброю проти лікувального закладу. У черговий раз, бо госпіталь обстрілюється не вперше. Це акт тероризму», — вказав Хорошун.

Нагадаємо, що військовому врятували ногу від ампутації завдяки надскладній операції.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка шпиталю

Читати далі