Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

На Волині сортують сміття і ще й гроші на цьому заробляють! Сільський комітет показує, як це можливо

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

У селі Мельники, що на Волині, не було ні депутатів, ні старости. Місцеві ніяк не могли донести свої ідеї до влади, проте все змінилося декілька років тому — люди об’єдналися та вирішили створити сільський комітет. Завдяки йому жителі села разом розв’язують проблеми громади. Рушійною силою до змін стала місцева громадська організація «Пісочні береги»

Очільниця ГО «Пісочні береги» Марія Федорук розповіла ШоТам, як влада, місцеві жителі та представники громадської організації разом запровадили  сортування сміття в громаді.

Вирішили, що треба щось змінювати

Три роки тому в п’ятьох активістів села виникла ідея заснувати громадську організацію, яка розвиватиме Мельники. Над назвою довго не думали, адже в їхньому селі є відоме озеро Пісочне — от і вирішили пов’язати назву організації з ним.  

Команда ГО «Пісочні береги». Фото надала Марія Федорук

«Раніше культурне життя в селі було на паузі. Заходи проводили лише раз на рік. І, звичайно, цього недостатньо, тому ми вирішили, що треба щось змінювати. Так почали писати та реалізовувати різні проєкти, залучати кошти, щоб творити зміни в громаді», — ділиться Марія.

ГО «Пісочні береги» реалізувала проєкт, завдяки якому встановила вуличні тренажери, щоб люди мали змогу займатися спортом. Для цього залучили селищну раду, яка закупила п’ять тренажерів. Місцеві жителі придбали ще один, зробили екостенд з гаслом «Природа — це не смітник», поставили лавочки та урни для сміття. Ще планують зробити освітлення на спортивному майданчику, адже люди його часто відвідують у пізню пору. 

Благодійний перегляд фільму біля озера Пісочне в липні 2024 року. Фото надала Марія Федорук

Також команда громадської організації проводить благодійні заходи, щоб зібрати кошти для військових. На березі озера можна переглянути фільм просто неба, взяти участь у майстер-класах і благодійній лотереї. 

«Коли об’єднуємося, то бачимо результат»

Проте громадська організація «Пісочні береги» не могла розв’язати всіх проблем, тому за деякий час місцеві вирішили, що потрібен ще й сільський комітет. Староста Мельниківського старостинського округу Руслана Сидорук каже:

«Коли Ірина Гайдучик з ГО “Волинський Інститут Права” запропонувала створити сільський комітет, ми скептично до цього ставились, тому що не розуміли до кінця, що це. Проте подумали: якщо це допоможе змінити село на краще, то чому б ні».

Пояснити роль сільського комітету місцевим також було непросто. У селі неодноразово робили збори, аби розібрати з жителями його функції. Тільки після кількох таких зборів громада ухвалила рішення.

«На власному прикладі хочемо показати іншим громадам: ми не тільки говорили, що нам потрібно, а й робили. Ми готові співпрацювати, а не лише критикувати. Я рекомендую селам в яких немає старости — створювати сільський комітет», — розповідає Руслана Сидорук.

До сільського комітету входять представники громадської організації, влади та місцеві жителі — всього 15 членів. Кожен представник доносить до комітету проблеми, а голова на них реагує. Тепер влада краще чує та бачить потреби жителів.

«Ми змогли зробити дорогу в селі, освітлення тощо. Коли об’єднуємося, то бачимо результат, адже одній людині складно щось зробити», — каже Марія.

Ще одним з таких проблемних питань була засміченість села Мельники, тому комітет вирішив узятися за сортування сміття. 

Як мельниківці згуртувалися, щоб розв’язати проблему зі сміттям

Команда ГО «Пісочні береги» час від часу проводила толоки й акції «Чисте довкілля», щоб прибрати. У селі — великий наплив туристів, які викидають сміття на березі озера. Сільський комітет взявся і за це. 

Жителі села Мельники під час толоки. Фото надала Марія Федорук

«Шацький полігон переповнений відходами. Для чого викидати все в загальне сміття, якщо можна переробити? А за ці кошти придбати щось для села. На загальному смітнику воно роками розкладається, а так приносить користь», — розповідає очільниця ГО.

Місцевий підприємець надав організації приміщення, щоб зберігати відсортовану сировину. Коли його назбирується велика кількість — продають. За виручені кошти вже придбали бензокосу для потреб округу за 5 000 гривень. Планують ще написати проєкт, щоб мати свій станок, який буде пресувати пластик, щоб той займав менше місця. Вони також задумуються, аби згодом самим перероблювати сміття. 

У селі з’явилося декілька точок, де можна викидати пластикові та скляні відходи в окремі контейнери — їх надала Шацька селищна рада. Марія ділиться:

«Спочатку люди не могли зрозуміти, навіщо роздільно викидати пластик та скло. Так, ми деякий час пояснювали людям на вулиці та на заходах, як правильно сортувати сміття. Крім цього, писали повчальні матеріали в групу у вайбері з місцевими та закликали сортувати». 

Контейнери для сортування сміття в селі Мельники. Фото надала Марія Федорук

Жінка каже: думала, що з цього нічого вже не вийде, але жителі почали підтримувати одне одного. Згодом вони побачили результат — люди все ж таки почали більш свідомо ставитися до сортування. 

«У селі встановили камери відеоспостереження, на яких можна переглянути, хто неправильно викидає сміття. Також жителі самі вказують людям, коли бачать, що ті викинули сміття не туди. Тепер працюємо над тим, щоб поставити додаткові контейнери для органічних відходів біля озера», — ділиться Марія.

На літній період біля озера поки забрали контейнери, адже туристи не сортують. На жаль, як зауважує жінка. прослідкувати за всіма неможливо:

«У Шацьку теж стояли схожі контейнери, але чомусь там люди так і не усвідомили важливість сортування. Напевно, у нашому селі ця ініціатива подіяла, адже громадська організація співпрацювала з комітетом. Якби по інших селах створили сільські комітети та громадські організації, то такі ініціативи були б впроваджені».

«Хочемо розвивати село»

«До нас приїжджають багато туристів, адже вода в озері прозора, чиста, та ще й має лікувальні властивості через вміст срібла. А по іншу сторону берега є санаторій “Лісова пісня”. Ми хочемо розвивати село, тому шукаємо європейських донорів та співпрацюємо з різними організаціями», — ділиться голова організації.

Команда ГО «Пісочні береги» завдяки підтримці Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» долучилася до створення сайту для Шацької селищної ради, щоб привабити більше туристів до громади. Також вона постійно бере участь у навчаннях і заходах, які проводить Проєкт USAID «ГОВЕРЛА».

Команда ГО «Пісочні береги». Фото надала Марія Федорук

Марія каже, що молодь залишається в селі — не всі виїжджають так, як в інших громадах. Потрібно робити все можливе, щоб вона залишалася, а для цього необхідно розвивати село та туризм. У селі є школа, бібліотека, будинок культури та хаб, тому є, куди рухатися. 

«Ми ще хочемо зробити туристичною локацією музей, у якому поєднаємо минуле й інновації сучасного світу, де плануємо розповідати історію села Мельники. Наша команда активно пише цей проєкт і подає його всюди, щоб мати кошти на реалізацію ідеї», — ділиться Марія Федорук.

Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі

Суспільство

«Культурні сили» провели захід на тему підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні

Опубліковано

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.

Про це повідомили в «Культурних силах».

Що обговорили на заході

Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.

На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:

«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».

Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.

«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.

Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:

«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим». 

Презентація кліпу «Місто наречених»

На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).

«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.

Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:

«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс». 

Відео: ютуб-канал «Культурних сил»

Довідка

«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:

  • «Культурний десант»;
  • «Книга на фронт»;
  • «Фронтова студія»;
  • «Оркестр 59» тощо.

«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.

Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.

Фото: «Культурні сили»

Читати далі

Суспільство

На Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО)

Опубліковано

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.

Про це повідомили у команді простору.

Що буде в MLYN design hub

Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.

Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.

«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.

Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція

Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.

«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.

MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.

Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.

Фото: MLYN design hub

Читати далі