Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Рятують не тільки свою громаду, а й сусідні: на Одещині зібрали добровольців, аби швидко гасити пожежі

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Коли балістична ракета або шахед прилітає на територію Визирської громади, вони перші виїжджають на місце. 

«Це завжди небезпечно. Немає часу ховатися, якщо станеться повторний приліт, а вони часто бувають», — каже рятувальник добровільної пожежної команди Віталій Пшеничний. 

Для Віталія та його колег це не просто робота, а справа життя. Визирка розташована за 30 хвилин їзди від найближчої частини ДСНС, і це заважає реагувати вчасно. Як жителі та місцева влада разом вирішили зробити життя громади безпечнішим, розповідає ШоТам

Олександр Токманінов

перший заступник Визирського сільського голови

Першими в Одеській області створили місцеву пожежну охорону

Визирська громада об’єднує 19 населених пунктів і налічує близько 10 тисяч жителів. Це доволі велика територія: протяжність громади — майже 40 кілометрів. Тож питання пожежної безпеки для нас завжди були дуже актуальними.

Ми розташовані за 25 км від Доброслава — районного центру, і ДСНС просто фізично не могли вчасно доїжджати. А коли горить, кожна хвилина на вагу золота. Саме тому ми вирішили створити власну місцеву пожежну охорону. Це сталося сім років тому, і ми були першими в Одеській області, хто це зробив. 

Рятувальну охорону створювали на базі колишньої Визирської селищної ради. Ми виділили кошти з місцевого бюджету, ще півтора мільйона гривень нам надала районна адміністрація. Тож провели тендер, закупили техніку. Ми постаралися створити всі умови для нашої пожежної команди — це й службове приміщення, і зручний теплий бокс для спецтранспорту, і форма для хлопців. 

Наступним кроком було сформувати команду. Ми підбирали людей з нашої громади та сусідніх. Основний акцент робили на тих, хто раніше працював у державних пожежних частинах, адже рятувальники повинні мати досвід у цій справі.

Місцеву пожежну охорону очолив колишній ДСНСник Олексій Калашников. Фото: фейсбук Визирської сільради

І ось сьогодні наша місцева пожежна команда працює щодня, але вже на базі КП «Визирське джерело». Вони виїжджають на виклики і по нашій громаді, і по сусідніх, і в місто Південне, і навіть в Одесу. Але їхня робота — це не тільки гасіння пожеж: якщо десь трапилась ДТП, вони теж вирушають на допомогу, щоб визволити людей з понівечених автомобілів, запобігти вибуху чи пожежі через витік палива або прибрати небезпечні речовини з дороги.

У нас є плани залучити до команди добровольців по інших населених пунктах, щоб вони допомагали в екстрених ситуаціях. Якщо пожежа трапляється в іншому селі, важливо, щоб були добровільні пожежні дружини, які могли б відреагувати ще швидше, тобто до приїзду основної команди.

Рятувальник-доброволець на чергуванні. Фото: ШоТам

Дбати про безпеку нам допомагає Проєкт USAID «ГОВЕРЛА», з яким ми співпрацюємо з 2022 року. Ця підтримка стала для нас надзвичайно цінною. Для пожежної команди ми отримали цілий набір необхідного обладнання, яке нічим не поступається тому, що використовують у ДСНС. 

Також вони допомогли нам оснастити центр надання адміністративних послуг — закупили комп’ютери, меблі; забезпечили наші пункти незламності, об’єкти критичної інфраструктури та комунальні підприємства потужними сучасними генераторами. 

Ми не зупиняємо нашу співпрацю — є ще багато потреб. Наприклад, для старостинських округів дуже потрібні комп’ютери, щоб наші люди отримували якісні послуги. Також необхідно відремонтувати артезіанські свердловини, адже це основне джерело питної води в громаді — з часом вони починають давати менше води, бо замулюються або обладнання зношується. 

Зараз добровільна пожежна команда дислокується у Визирці. Проте згодом у громаді планують створити ще декілька рятувальних підрозділів, аби швидше реагувати на виклики. Фото: фейсбук Визирської сільради

Олексій Калашников

начальник структурного підрозділу місцевої пожежної команди «Визирка»

Отримали якісний спецодяг, адже без нього робота просто неможлива

Мені 52 роки. Коли переїхав у цю громаду, працював у ДСНС в Доброславі. У 2021 році за вислугою років вийшов на пенсію, але залишити свою справу життя я просто не зміг. Допомога людям — це те, що мене надихає, тож вирішив продовжувати допомагати. 

Добре пам’ятаю свій перший виїзд у складі добровільної пожежної команди. Тоді горів будинок у нашій громаді. Вперше побачив, як газовий балон вилетів через дах — це був момент, який досі перед очима.

Олексій Калашников вважає роботу рятувальника своїм покликанням, тож після виходу на пенсію вирішив долучитися до місцевої пожежної охорони. Фото: ДСНС України в Одеській області

Літо для нас — найгарячіша пора і в прямому, і в переносному сенсі. Буває, за день по 3-4 виїзди через займання сухої трави. Узимку, хоч виїздів менше, вони часто набагато небезпечніші, адже це зазвичай пожежі в житлових будинках. Разом з ДСНС ми також виїжджаємо на всі випадки російських ворожих атак. 

Нам дуже допоміг Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» з обладнанням. Екскаватори, наприклад, потрібні, аби розчищати завали після обстрілів або стихійних лих. Освітлювальна вежа стала справжнім порятунком для нічних виїздів, коли потрібно освітлювати місце події — чи то пожежу, чи ДТП.

Дробарка також виявилась дуже корисною — вона дозволяє швидко подрібнювати великі уламки деревини чи будівельних матеріалів, які заважають доступу до місць порятунку. Для самих рятувальників ми отримали якісний спецодяг, адже без нього робота в задимлених чи небезпечних зонах просто неможлива.

Освітлювальні вежі дозволяють проводити роботи в нічний час. Фото: фейсбук Визирської сільради

Механічні ножиці, помпи та пневмогідравліка — це обладнання, незамінне при ліквідації наслідків ДТП, адже дає можливість швидко витягувати постраждалих з автомобілів. 

Віталій Пшеничний

рятувальник місцевої пожежної команди «Визирка»

За рік — понад 100 виїздів

Я живу в Миколаївській області, але на чергування приїжджаю у Визирську громаду. Це 41 кілометр в один бік, але мене це не зупиняє. Мій син зараз служить у ЗСУ, а я допомагаю виховувати онуків і роблю те, що вмію найкраще — рятую людей

Змалечку пам’ятаю, як у нашому селі працювала пожежна частина. Я завжди з цікавістю спостерігав за рятувальниками, і, мабуть, вже тоді визначився з майбутньою професією. У 2006 році мій брат приєднався до добровільної пожежної команди й потягнув мене за собою. Тоді я пройшов тримісячне навчання в Миколаєві, отримав атестат і почав працювати. Спочатку було дуже складно, адже ця справа потребує не лише знань, а й практики, але з часом я освоївся та почуваюся впевнено.

Робота ця нелегка, іноді й морально тяжка, але мені подобається допомагати людям. Це, мабуть, те, що надає сенсу всьому.

Добровольці-вогнеборці допомагають ДСНС розбирати завали та рятувати людей після російських ворожих атак. Фото: фейсбук Визирської сільради

Наш робочий день починається о 8:30, коли ми приймаємо варту. Після цього відпрацьовуємо нормативи відповідно до графіка занять. Але варто лише задзвонити телефону, як ми одразу виїжджаємо. Якщо пожежа незначна, справляємося самі, не викликаючи 101, а от якщо щось серйозне, одразу звертаємося до ДСНС.

Лише за рік команда понад 50 разів виїжджала на виклики у власній громаді та понад 60 разів — у сусідні.

Я вже готовий передавати свої знання молоді. Вірю, що за новими поколіннями добровольців майбутнє — саме вони стануть на наше місце та продовжать робити цю важливу справу.

Коментарі

Суспільство

Які екологічні ініціативи потрібні Києву: киян запрошують висловити думку у «Київ Цифровий»

Опубліковано

У застосунку «Київ Цифровий» стартувало опитування про те, які екологічні рішення потрібні столиці. Киянам пропонують поділитися своїми ідеями й вподобаннями, щоб місто стало екосвідомішим.

Про це повідомляє КМДА.

Про що запитують

Анкета складається з шести запитань. Організатори хочуть дізнатися:

  • чи цікавляться жителі екотемами та чи мають екологічні звички;
  • яка сфера екології найбільше хвилює містян;
  • у якому форматі найзручніше отримувати знання — лекції, майстер-класи, інтерактивні заходи тощо.

Окремо учасникам пропонують обрати, на чому місто має зосередитися першочергово. Серед варіантів:

  • створення мапи зелених зон;
  • розвиток вело- та пішохідної інфраструктури;
  • запуск сервісу моніторингу якості води;
  • вдосконалення міської системи сортування сміття.

Якщо запропоновані ідеї не підходять, можна написати власний варіант.

Читати також: У Києві можна буде екологічно утилізувати новорічне дерево: де саме

Навіщо це потрібно

Опитування ініціював Київський міський Будинок природи. Зібрані відповіді допоможуть створити інформаційні матеріали й організувати події, які мотивуватимуть жителів відповідальніше ставитися до довкілля.

Опитування триватиме до 27 січня.

Нагадаємо, що кияни можуть оформити компенсацію за генератори онлайн через «Київ Цифровий».

Фото: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У «Дії» можна обрати десятого фіналіста Нацвідбору на «Євробачення-2025»

Опубліковано

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров повідомив, що обрати десятого фіналіста Нацвідбору на Євробачення-2025 можна через додаток «Дія».

Про це міністер повідомив у своєму телеграмі.

Уже є дев’ятка фіналістів, ще одного визначать глядачі. З десяти претендентів, які змагаються за останнє місце у фіналі, можна підтримати одного.

Ось список конкурсантів:

  1. Enleo — «Supernova».
  2. Mуаяд — «Amnesia».
  3. Brykulets — «Кришталі».
  4. Ranrawi — «Anymore».
  5. Grisana — «Kohoney».
  6. Слухай Сашу — «Живи».
  7. Mon Fia — «Dive Inside».
  8. Yagody — «БрамаЯ».
  9. Starykova Hrystyna — «Rise».
  10. Fiїnka — «Культура».

Читати також: У «Дії» оголосили суддів Нацвідбору на «Євробачення 2025»

Як проголосувати

У «Дії» потрібно:

  1. Відкрити вкладку «Сервіси».
  2. Обрати розділ «Опитування».
  3. Переглянути відео конкурсантів або прочитати текстовий опис.

Кожен користувач може проголосувати лише один раз.

Голосування триває до 10:00 17 січня. Наразі фавориткою опитування є співачка Fiїnka.

Фінал Нацвідбору відбудеться 8 лютого у форматі великого телеконцерту. Саме тоді стане відомо, хто представлятиме Україну на Євробаченні-2025.

Нагадаємо, що стали відомі девʼять фіналістів Нацвідбору на «Євробачення-2025».

Фото: eurovision.tv.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні вперше провели ретрансплантацію серця

Опубліковано

В Інституті серця виконали першу в історії України ретрансплантацію серця.

Про це повідомив лікар-кардіохірург і директор інституту Борис Тодуров.

Що таке ретрансплантація

Ретрансплантація — це заміна пересадженого раніше органа, який перестав нормально функціонувати. Унікальність цієї операції полягає в тому, що пацієнт отримав уже третє серце у своєму житті.

Першу трансплантацію серця чоловікові зробили сім років тому у Білорусі. З часом функціонування органа погіршилось, і для збереження життя знадобилась ще одна операція.

Читати також: В Україні військовому вперше встановили стимулятор спинного мозку для боротьби з болем

Результати операції

На третій день після ретрансплантації стан пацієнта стабільний.

«Це новий крок у розвитку трансплантології в Україні», — наголосив Борис Тодуров.

Нагадаємо, що у Києві відкрили відділення реабілітації для постраждалих від війни (ФОТО).

Фото: Freepik.

Коментарі

Читати далі