Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Тепер діти можуть безпечно гратися: в селищі на Миколаївщині збудували інклюзивний майданчик біля укриття

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Понад десяток шкіл і садочків, тенісні столи, дитячий майданчик біля будинку культури — всі ці місця відвідували дітлахи в селищі Первомайське до того, як їх зруйнували росіяни. 

Зараз у громаді проживають близько 600 дітей, і до цього року вони не мали де погратися з друзями. Але тепер батьки спокійніше відпускають малечу погуляти, адже в селищі збудували майданчик біля укриття. До того ж тут поставили інклюзивну гойдалку для дітей з інвалідністю. 

Наталія Ліщук

спеціалістка з безпеки освітнього середовища Первомайської селищної ради.

У майданчику врахували потреби дітей з інвалідністю 

Усе своє життя я живу в рідному селищі Первомайське. Останні 20 років до повномасштабної війни я була тут власницею продуктового магазину, а з її початком волонтерила — возила місцевим хліб, борошно, інші продукти, а чоловік допомагав людям з евакуацією. 

Згодом мені запропонували посаду у відділі освіти селищної ради — я займаюся місцевими школами та садочками, контролюю облаштування укриттів. 

Також ми з іншими місцевими активістами створили громадську організацію, аби допомагати людям з інвалідністю в нашій громаді. Наприклад, забезпечуємо їх продуктами та засобами гігієни, милицями, кріслами колісними. А ще завдяки фонду «Карітас України» облаштували перший в громаді майданчик, який також доступний для дітей з інвалідністю.

Дітлахи граються на майданчику в Первомайському. Фото: ШоТам

Малечі не було де гратися та проводити час із друзями. У нашій громаді є 13 освітніх закладів, але росіяни їх усі пошкодили. До вторгнення біля будинку культури та сільської ради були майданчик і тенісні столи, проте їх також знищили. Та й батьки боялися відпускати діток гуляти.

Місцеві волонтери допомогли облаштували майданчик

У нашому селищі троє діток з інвалідністю, тому ми хотіли врахувати їхні потреби: встановити інклюзивну гойдалку, на яку можна заїхати на кріслі колісному, а також пісочницю з двома поверхами — верхній саме для дітей з інвалідністю.

Нам виділили 150 тисяч гривень на закупівлю гойдалок та іншого обладнання. Проте насипати пісок, встановити ці гойдалки та все облаштувати допомогли місцеві волонтери лише за місяць після закупівлі. 

Хлопчик, який живе поряд, приходить на майданчик зі своєю мамою. Фото: ШоТам

Новий майданчик відвідують дітки з трьох років, а в теплу пору ми проводимо тут квести й інші активності, аби відволікти малечу від війни. Дітям зараз дуже не вистачає спілкування, тому дорослі мають зрозуміти, як важливо їм це надати.

Якщо кожен з нас піклуватиметься про рідних, сусідів, самотніх, а також дітей, то наша держава точно стане кращою. Зокрема, жителі сіл нашої громади підтримують воїнів — плетуть сітки та передають продукти. Хочу, щоб люди більше працювали з громадськими організаціями, тому завжди запитую в жителів, які вони мають потреби, та залучаю їх до ініціатив. 

Валерій Ліщук

заступник начальника Первомайської селищної військової адміністрації з гуманітарних і відновлювальних питань

«Хочемо, щоб такі майданчики були в усіх селах громади»

Коли створювали дитячий майданчик, наша громада вперше отримала досвід грантової підтримки. Ми не витрачали кошти з місцевого бюджету, адже зараз у громаді мало грошей і багато проблем, тому люди точно критикували б таке рішення. Проте місцева влада виділила для майданчика територію, пісок і транспорт, аби перевезти обладнання.

Росіяни обстріляли всі культурні та освітні заклади нашої громади. Ми хочемо їх відновити, тому співпрацюємо з районною та обласною адміністраціями, а також із благодійними фондами, які нас підтримують і допомагають з відновленням. Наприклад, «Карітас України» відбудовує три житлові будинки.

росіяни зруйнували всі школи та садочки в громаді. Фото: ШоТам

Через повномасштабне вторгнення кількість жителів громади скоротилася вдвічі: тепер тут живе майже 5 тисяч людей. Ми хочемо, щоб вони розуміли, що про них не забули. 

Коли ми нарешті почули на майданчику дитячий сміх, то були щасливими, що наважилися та зробили. Ми зобов’язані допомагати дітям, щоб хоч трохи повернути їм дитинство, яке руйнує росія.

Суспільство

Що робити, якщо з додатку «Укрзалізниці» після кібератаки зникли квитки

Опубліковано

Нещодавно на «Укрзалізницю» здійснили масштабну кібератаку, внаслідок якої упродовж кількох днів не можна було купити квитки онлайн. Більше того — в частини пасажирів, які вже мали електронні проїзні документи, вони зникли.

Якщо ви зайшли в застосунок, а там немає ваших квитків, не панікуйте — ШоТам розповідає, що робити в цій ситуації.

Що сталося

23 березня 2025 року на офіційних сторінках «Укрзалізниці» почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків, та залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня. 

Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням поїзда. Окрім цього, в «Укрзалізниці» запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безкоштовне відвідування залу очікування та чай у потягах.

Джерело: «Укрзалізниця»

Та постраждала не тільки купівля — також у багатьох користувачів у додатку зникли квитки, придбані до 22 березня. Щоб впоратися з цією проблемою, «Укрзалізниця» склала алгоритм дій.

Читайте також: У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції

Де шукати квитки: поради «Укрзалізниці»

Якщо ви не знайшли свого електронного квитка, насамперед перевірте, чи до вашого акаунту в застосунку привʼязана email-адреса. Якщо так — найімовірніше, документ у PDF-форматі прийшов на цю пошту. Та може виявитися, що там його немає, — у такому випадку не забудьте переглянути папку «Спам».

Джерело: «Укрзалізниця»

Якщо цей варіант вам не доступний, «Укрзалізниця» пропонує приїхати на вокзал без квитка принаймні за 20 хвилин до відправлення потяга. Таким чином провідник зможе підтвердити оплату проїзного документа у вашому банківському застосунку або за квитанцією.

Окремий алгоритм дій стосується військових, які купували свій квиток через застосунок «Армія+». Таким пасажирам радять написати коментар на фейсбук-сторінці компанії, щоб спеціалісти допомогли якомога швидше підібрати місце.

Як повернути гроші

Якщо у вас змінилися плани щодо поїздки, отримати назад кошти за вже придбаний квиток можна, заповнивши заявку на повернення за посиланням. В «Укрзалізниці» попереджають, що зробити це можна не пізніше, ніж за годину до відправлення потяга.

Та раптом ви скористалися функцією автоматичної купівлі квитка, повернути зарезервовані гроші також можливо. Для цього потрібно заповнити й надіслати ось цю форму.

В обох випадках після підтвердження даних ваші кошти повернуться на картку протягом наступних 30 банківських (робочих) днів.

Фото: Укрзалізниця

Читати далі

Суспільство

У Києві на Майдані Незалежності демонтують рекламні конструкції

Опубліковано

З 31 березня по 4 квітня працівники КП «Київреклама» у двох районах столиці приберуть рекламні конструкції, встановлені з порушеннями правил. Демонтуватимуть рекламу і на Майдані Незалежності.

Про це повідомили в КП «Київреклама».

Що демонтуватимуть

Бригада комунального підприємства прибере 178 об’єкт у Голосіївському та Шевченківському районах, серед них:

  • спеціальні рекламні конструкції на фасадах будинків;
  • вивіски;
  • банери, панно на фасаді будинку;
  • відеоекрани на фасадах будинків;
  • електронні табло з «рядком, що біжить»;
  • конструкції на елементах огородження (банери, панно тощо);
  • конструкції у підземних переходах та тунелях.

Нагадаємо, що у Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО).

Також ми писали, що на Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО).

Фото обкладинки: сайт Kyiv Guide

Читати далі

Суспільство

Українські лікарі першими у світі провели надскладну операцію на серці немовляти

Опубліковано

Лікарі дитячої та дорослої обласних лікарень Одещини успішно виконали першу у світі операцію з імплантації електрода у серце восьмимісячного немовляти.

Про це повідомив очільник Одеської ОВА Олег Кіпер.

Операцію на серці восьмимісячного Гліба провели для того, щоб забезпечити правильну роботу серцевого м’яза хлопчика. До цього у світі ніколи не робили подібну операцію дітям до одного року.

Олег Кіпер вказав, що це історичний прорив у кардіохірургії, а проведеною операцією зацікавилися міжнародні фахівці. Українських лікарів уже запросили до Чиказького університету для публікації цього випадку в авторитетних медичних виданнях.

Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі

Фото: сайт «Суспільне Одеса»

«Дякую нашим медикам за їхню майстерність, відданість і силу духу! Ви — справжні рятівники людських життів і гордість України! Бажаю маленькому Глібу швидкого одужання та міцного здоров’я. Він уже переможець!» — написав очільник Одеської ОВА.

Нагадаємо, що Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО).

Фото обкладинки: ютуб-канал «Суспільне Одеса»

Читати далі