Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

На Львівщині побудують мікро-ГЕС

Опубліковано

Поблизу села Липиці, що на Львівщині, мають намір побудувати на Дністрі мікрогідроелектростанцію потужністю 200 кВт. Проєкт реалізує компанія “Вотерструм”, передає ecotown.com.ua. 

Можна встановити будь-де

«Це буде полімерна гребля автоматичної дії, для якої не потрібне водосховище і яка завдяки датчикам спускатиметься, як тільки рівень води підніматиметься, і навпаки, – розповідає співвласник компанії “Вотерструм” Андрій Авдеєнко. – Станція мобільна: її можна демонтувати, і встановити на іншому місці, до того ж виготовлена з полімеру, який не розчиняється у воді, не випаровується, і не руйнується під дією сонячного проміння».

Для ГЕС потрібно всього 8 кубометрів води на секунду, тоді як на цій ділянці річки проходить приблизно 40 кубометрів на секунду, продовжує він. «Навіть у найпосушливіше літо нам має вистачити води і на роботу турбіни, і на рибоходи, – запевняє Андрій Авдеєнко. – Ми виступаємо за будівництво мікро-ГЕС на великих річках – для роботи такої станції потрібно не більше 30% води, що проходить по річці, і нема потреби наповнювати водосховище».

Одна з найбільш безпечних ГЕС

За словами інвестора, гребля підніме рівень води на 2,5 метри, але при цьому річка не виходитиме з берегів і не затоплюватиме прилеглі території.

«Дністер – паводкова річка: під час сильних дощів чи танення снігу рівень води різко піднімається, – зауважує Андрій Авдеєнко. – У багатоводний період влив ГЕС буде помітний на ділянці 100−300 метрів, а у маловодний – на близько 7 км, що піде на користь рибі: вода прогріватиметься менше і буде більше насичена киснем».

Фактично ГЕС триматиме середній рівень води у руслі, продовжує він. «Якщо наближається паводок, то попередження про це надходить за добу і вода починає потихеньку спускатись, – пояснює Андрій Авдеєнко. – Різко спускати не можна, аби не розмило береги».

Це буде одна з найсучасніших і найбільш безпечних для довкілля ГЕС, зауважує інвестор. «Краще побудувати 10 мікро-ГЕС, ніж одну велику, яка справді сповільнює течію, – говорить Андрій Авдеєнко. – У місці, де ми будуємо ГЕС, швидкість течії зараз 0,6 м/с, а після будівництва буде 0,4 м/с і залишиться течією річкового типу».

Читайте також: На Вінниччині реконструюють дві ГЕС потужністю 400 кВт

На Липицькій ГЕС планують збудувати не лише рибохід, а й встановити перед греблею механічне та ультразвукове захисне обладнання, аби запобігти травмуванню риб, підкреслює співвласник компанії “Вотерструм”.

«Ми зобов’язалися профінансувати польові іхтіологічні дослідження, які дозволять дізнатись, які види риб водяться у Верхньому Дністрі і як краще для них проектувати рибоходи, – розповідає Андрій Авдеєнко. – До того ж спеціальні решітки дозволять вловлювати сміття: після греблі вода буде вже очищена від механічного сміття – одна ГЕС в Україні вловлює близько 20 т сміття на рік, плюс турбіна насичує воду киснем».

Полімерна гребля залишає можливість для проходження каяків, зауважує Андрій Авдеєнко.

Коментарі

Технології

Українські розробники створили дрон вертикального зльоту та посадки

Опубліковано

Компанія Buntar Aerospace презентувала новий розвідувальний дрон вертикального зльоту та посадки Buntar-1. Розробка створена спеціально для роботи в умовах сучасного бою, враховуючи реальні потреби військових.

Про це повідомляє Міністерство цифрової трансформації.

Про нову розробку

Buntar-1 призначений для розвідки в реальному часі, наведення, коригування вогню ствольної та реактивної артилерії, а також фіксації наслідків ураження. Його тестували на Харківському напрямку, де аеророзвідники відзначили якість передачі відео без затримок та стабільність зв’язку, навіть під дією ворожих РЕБ-систем.

Дрон обладнаний унікальним програмним забезпеченням, яке автоматизує роботу екіпажу та підвищує ситуативну обізнаність. Радіус дії Buntar-1 складає близько 50 кілометрів, а його опанування досвідченими операторами займає всього три доби.

Відео: Міністерство цифрової трансформації

Читати також: В Україні протестували новітню систему для розмінування з ШІ: як вона працює

Деталі

Один із творців дрона є бійцем Сил безпеки й оборони, тож Buntar-1 розробляли з урахуванням бойового досвіду. Завдяки цьому інженери змогли створити систему зв’язку, яка працює навіть в умовах активної протидії РЕБ.

Компанія вже працює над вдосконаленням. У новій версії, Buntar-3, очікується збільшення часу перебування у повітрі до трьох годин, що розширить можливості безпілотника.

Нагадаємо, що Сили оборони отримають всюдихід-амфібію для роботи в екстремальних умовах (ФОТО).

Фото обкладинки: скріншот з відео Міністерства цифрової трансформації.

Коментарі

Читати далі

Технології

В Україні протестували новітню систему для розмінування з ШІ: як вона працює

Опубліковано

На Харківщині випробували спеціальні сенсори для виявлення мін. Сапери можуть використовувати цю технологію, аби знаходити небезпечні предмети на відстані.

Про це повідомили у пресслужбі Міністерства економіки Україні.

Особливості нової системи

Завдяки новій техніці сапери зможуть знаходити металеві та неметалеві міни. Також обладнання здатне виявляти і протитанкові міни під шаром ґрунту. Як зазначили у відомстві, цього разу тестували покращену версію системи, у якій додали більше функцій ШІ.

Під час випробувань фахівці продемонстрували новітню систему, котра має таке обладнання:

  • магнітометр;
  • георадар;
  • інфрачервону та оптичну камери, котрі працюють на основі штучного інтелекту.

Читайте також: Прапор України в космосі: у перший туристичний вихід взяли синьо-жовтий стяг (ФОТО)

Як проходили випробування

Демонстрацію відвідали чотири українські компанії: UADamage, «Поступ», Ailand Systems та Transient Technologies. Захід організували за ініціативи Міністерства економіки України, Харківської обласної військової адміністрації, Центру координації протимінної діяльності при ХОВА та Програми розвитку ООН.

«Подібні тестування дуже важливі для того, щоб зібрати достатню базу для підтвердження ефективності технології. А вже потім на цій основі будуть напрацьовані стандартні операційні процедури, які дозволять інтегрувати інноваційні технології в процес гуманітарного розмінування. Це дозволить більш масово застосовувати методи дистанційного виявлення вибухонебезпечних предметів», — сказала проєктна менеджерка з інновацій Команди підтримки протимінної діяльності при Мінекономіки України Катерина Дрозд.

Нагадаємо, що українські компанії об’єднуються задля гуманітарного розмінування.

Фото обкладинки ілюстративне: фейсбук-сторінка UADamage

Коментарі

Читати далі

Технології

ШІ-асистент від Google тепер розуміє та говорить українською мовою

Опубліковано

Українці зможуть спілкуватися із асистентом від Google на основі штучного інтелекту Gemini рідною мовою. Ця функція з’явилася після оновлення програми, коли розробники додали підтримку 40 мов.

Про це повідомили в офіційному блозі компанії.

«Ви можете генерувати ідеї, досліджувати нові теми чи навіть готуватися до важливої презентації. Gemini Live може підтримувати ваші розмови, тому ви маєте можливість переривати, змінювати напрямок або глибше занурюватися в певну тему. А з десятьма різними голосами на вибір ви можете налаштувати свій досвід і знайти ідеальний тон і стиль для вашої розмови», — написали в Google.

Читайте також: Як у Залужного та «ДахиБрахи»: юрист з Кропивниччини створює вибійчані хустки та відроджує українське ремесло

Як змінити мову Geminі

Для того, аби обрати мову в програмі, необхідно:

  1. Відкрити на пристрої застосунок Google.
  2. Далі треба перейти до «Налаштувань», обрати «Gemini» та натиснути «Мови».
  3. Оберіть українську мову.

У блозі Google вказали, що оновлення проходитиме поступово, а тому деякі користувачі отримуватимуть нову функцію не одразу.

Нагадаємо, що українську гру «S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля» присвятили захисникам України.

Фото обкладинки: блог Google

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Культура22 години тому

Як у Залужного та «ДахиБрахи»: юрист з Кропивниччини створює вибійчані хустки та відроджує українське ремесло

Костянтин Данильченко — юрист і водночас засновник майстерні вибійкарства «Будяк Кучерявий». Вибійка — це техніка...

Культура2 тижні тому

Степ, аромат полину, запахи моря і гір — це проєкт «Yuşan-Зілля» про єдність культур українців і кримських татар 

У залі поволі згасає світло, простір наповнюють перші акорди. Український голос починає пісню, а в...

Суспільство3 тижні тому

Адаптивний одяг, інклюзивний посуд і дошки для нарізання: ці ініціативи полегшують життя людям з пораненнями

Нарізати овочі, поснідати улюбленими стравами, одягти штани — всі ці повсякденні справи стають справжніми викликами...

Суспільство4 тижні тому

«Чи я можу вам допомогти?»: це хлопці з соцмереж, які купують у бабусь квіти та роблять інші добрі справи

Ви точно бачили ці відео в соцмережах, коли хтось купує продукти для літньої жінки, скуповує...