Технології
На Львівщині побудують мікро-ГЕС
Поблизу села Липиці, що на Львівщині, мають намір побудувати на Дністрі мікрогідроелектростанцію потужністю 200 кВт. Проєкт реалізує компанія “Вотерструм”, передає ecotown.com.ua.
Можна встановити будь-де
«Це буде полімерна гребля автоматичної дії, для якої не потрібне водосховище і яка завдяки датчикам спускатиметься, як тільки рівень води підніматиметься, і навпаки, – розповідає співвласник компанії “Вотерструм” Андрій Авдеєнко. – Станція мобільна: її можна демонтувати, і встановити на іншому місці, до того ж виготовлена з полімеру, який не розчиняється у воді, не випаровується, і не руйнується під дією сонячного проміння».
Для ГЕС потрібно всього 8 кубометрів води на секунду, тоді як на цій ділянці річки проходить приблизно 40 кубометрів на секунду, продовжує він. «Навіть у найпосушливіше літо нам має вистачити води і на роботу турбіни, і на рибоходи, – запевняє Андрій Авдеєнко. – Ми виступаємо за будівництво мікро-ГЕС на великих річках – для роботи такої станції потрібно не більше 30% води, що проходить по річці, і нема потреби наповнювати водосховище».
Одна з найбільш безпечних ГЕС
За словами інвестора, гребля підніме рівень води на 2,5 метри, але при цьому річка не виходитиме з берегів і не затоплюватиме прилеглі території.
«Дністер – паводкова річка: під час сильних дощів чи танення снігу рівень води різко піднімається, – зауважує Андрій Авдеєнко. – У багатоводний період влив ГЕС буде помітний на ділянці 100−300 метрів, а у маловодний – на близько 7 км, що піде на користь рибі: вода прогріватиметься менше і буде більше насичена киснем».
Фактично ГЕС триматиме середній рівень води у руслі, продовжує він. «Якщо наближається паводок, то попередження про це надходить за добу і вода починає потихеньку спускатись, – пояснює Андрій Авдеєнко. – Різко спускати не можна, аби не розмило береги».
Це буде одна з найсучасніших і найбільш безпечних для довкілля ГЕС, зауважує інвестор. «Краще побудувати 10 мікро-ГЕС, ніж одну велику, яка справді сповільнює течію, – говорить Андрій Авдеєнко. – У місці, де ми будуємо ГЕС, швидкість течії зараз 0,6 м/с, а після будівництва буде 0,4 м/с і залишиться течією річкового типу».
Читайте також: На Вінниччині реконструюють дві ГЕС потужністю 400 кВт
На Липицькій ГЕС планують збудувати не лише рибохід, а й встановити перед греблею механічне та ультразвукове захисне обладнання, аби запобігти травмуванню риб, підкреслює співвласник компанії “Вотерструм”.
«Ми зобов’язалися профінансувати польові іхтіологічні дослідження, які дозволять дізнатись, які види риб водяться у Верхньому Дністрі і як краще для них проектувати рибоходи, – розповідає Андрій Авдеєнко. – До того ж спеціальні решітки дозволять вловлювати сміття: після греблі вода буде вже очищена від механічного сміття – одна ГЕС в Україні вловлює близько 20 т сміття на рік, плюс турбіна насичує воду киснем».
Полімерна гребля залишає можливість для проходження каяків, зауважує Андрій Авдеєнко.
Технології
Про нову розробку
Деталі
Коментарі
Технології
Особливості нової системи
- магнітометр;
- георадар;
- інфрачервону та оптичну камери, котрі працюють на основі штучного інтелекту.
Як проходили випробування
Коментарі
Технології
Як змінити мову Geminі
- Відкрити на пристрої застосунок Google.
- Далі треба перейти до «Налаштувань», обрати «Gemini» та натиснути «Мови».
- Оберіть українську мову.
Коментарі