Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«На допитах демонстративно запалювала цигарку»: що ви знаєте про Аллу Горську? (тест)

Опубліковано

18 вересня 1929 року народилася відома українська художниця, шістдесятниця та правозахисниця Алла Горська. До 95-ї річниці з дня народження мисткині ШоТам підготував тест, який допоможе дізнатися більше про «троянду шістдесятництва».

У якому віці Алла Горська свідомо перейшла в спілкуванні на українську, хоча народилася в російськомовній сім’ї?

Алла Горська з чоловіком. Фото з родинного архіву Олени Зарецької
Правильно! Неправильно!

Алла Горська народилася в Ялті в російськомовній сім'ї. Через роботу батька родина переїхала до росії, а згодом — до Києва. Батько Горської був партійним діячем, який принципово спілкувався російською. Сама ж Алла свідомо перейшла на українську після 30 років, коли долучилася до клубу творчої молоді «Сучасник», і для цього навіть брала уроки в подруги — журналістки Надії Світличної.

Під час розслідувань злочинів сталінського періоду Алла Горська, Василь Симоненко та Лесь Танюк виявили місце поховання жертв репресій 1930-х років. Про яке місце йдеться?

Фото: Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України
Правильно! Неправильно!

У своєму щоденнику Лесь Танюк писав про те, як він, Горська та Симоненко відвідали Биківнянський ліс і побачили, як біля нього діти грають у футбол людським черепом. Після звернень митців з листами до Київської міськради, Аллу постійно викликали на допити в КДБ. Художниця Галина Севрук пригадувала, що під час них вона демонстративно запалювала цигарку.

У якому місті Алла Горська та її чоловік Віктор Зарецький створили мозаїку «Боривітер»?

Фото: Український інститут
Правильно! Неправильно!

У 1967 році Алла Горська зі своїм чоловіком Віктором Зарецьким та колегами-художниками у колишньому готелі «Україна» в Маріуполі створила мозаїки «Дерево життя» та «Боривітер». У 2022 році їх зруйнували росіяни.

Яку роботу Алли Горської та її колег партійне керівництво засудило та наказало розбити?

Фото: Локальна історія
Правильно! Неправильно!

Ректор Київського університету Іван Швець сам розбивав молотком вітраж «Шевченко.Мати», який мав прикрасити вестибюль головного корпусу, але який радянська влада засудила як «ідеологічно шкідливий».

У 1968 році Алла Горська разом з іншими діячами підписала документ проти незаконних арештів дисидентів. Як називається цей документ?

Фото з родинного архіву Олени Зарецької
Правильно! Неправильно!

У 1968 році Алла Горська стала однією зі 139-ти діячів культури та науки, які підписали лист-протест проти арештів і закритих справ дисидентів та передали його тодішньому радянському керівництву. Документ називали «Листом 139-ти» або «Київським листом».

Хто на похороні Алли Горської прочитав власний вірш, присвячений її пам'яті, який починався з таких слів «Ярій, душе. Ярій, а не ридай. У білій стужі сонце України…»?

Фото: Дзвінка Калинець-Мамчур
Правильно! Неправильно!

Ці рядки належать другу Горської Василю Стусу. 41-річну Аллу Горську вбили радянські спецслужби, розбивши голову сокирою. У вбивстві звинуватили її літнього свекра, якого також знайшли мертвим.

У 2019 році вийшов фільм, де Аллу Горську зобразили найкращою подругою головного героя та сильною особистістю, яка не боялася говорити правду. Про який фільм йдеться?

Скриншот з фільму
Правильно! Неправильно!

У 2019 році вийшов фільм «Заборонений» про життя та боротьбу Василя Стуса. Роль Алли Горської в ньому зіграла акторка Катерина Шереверова.

Що завжди було на вечорах пам’яті Алли Горської, адже вона це дуже любила та завжди ділилася з друзями?

Фото з особистого архіву Олени Зарецької
Правильно! Неправильно!

Онука Алли Горської Олена Зарецька згадувала, що дитиною на вечорах пам’яті несла кошик з яблуками, розсипала їх біля портрету бабусі та говорила: «Відкриваю вечір пам’яті моєї бабусі Алли Горської».

У 2023 році видали книгу «Алла Горська. Мисткиня в просторі тоталітаризму», яку написала близька людина Горської. Хто саме її написав?

Фото: видавництво «Прометей»
Правильно! Неправильно!

Автором книги є син Алли Горської Олексій Зарецький, якого жінка ніжно називала Лесиком. Проте вона вийшла друком завдяки онуці Олені, яка вирішила видати її вже після смерті свого батька.

«На допитах демонстративно запалювала цигарку»: що ви знаєте про Аллу Горську? (тест)
Не засмучуйтеся, що ви так мало знаєте про Аллу Горську! Тепер вам відомо більше, і можете поділитися цими фактами з іншими
Непоганий результат, так тримати! Діліться в коментарях, що ще ви знаєте про Аллу Горську
Вау, ви знаєте майже все про «троянду шістдесятництва»! Діліться цим тестом з друзями, аби й вони перевірили свої знання

Поділіться своїми результатами:

Читайте також: Боролися за Україну навіть ціною життя: 10 культурних постатей, про яких варто знати кожному

Коментарі

Суспільство

У Києві стартував мистецький проєкт із понад 200 експонатами: як його відвідати (ФОТО)

Опубліковано

До Дня художника України, який відзначають 13 жовтня, у Києві стартував масштабний мистецький проєкт. На ньому представили сучасне українське образотворче мистецтво у багатьох напрямках та стилях.

Про це повідомили у пресслужбі Міністерства культури та стратегічних комунікацій.

Експозиція виставки

Фото: МКСК

Експозиція складається з двох частин: перша — роботи членів Національної спілки художників України з усіх регіонів країни, серед яких Микола Кутняхов, Костянтин Чернявський, Марія Полякова, Віктор Ковтун, Любов Миленька та інші.

Друга частина виставки — картини претендентів на вступ до Спілки, таких як Сергій Григор’єв і Юлія Новицька.

Фото: МКСК

«В експозиції представлені різноманітні твори: від абстрактних до класичних полотен, а також скульптура та графіка, однак переважає традиційне мистецтво, що є характерним для класичної школи представників НСХУ. Цікавим аспектом виставки є поєднання робіт на військову тематику з тими, що демонструють красу природи, відволікаючи від важких емоцій війни. Це має особливе значення в нинішній час», — написали в пресслужбі.

Читайте також: ШоТам провів масштабний захід для громад: понад 100 учасників зібралися для обговорення комунікаційних викликів

Мета виставки

Директор Дирекції виставок НСХУ Ігор Волощук назвав захід «мистецькою релаксацією», яка нині має попит серед українців. 

«Попри сумніви щодо доцільності проведення таких заходів в умовах постійних тривог, ракетних атак та обстрілів, ми прийняли це рішення, і не пошкодували», — сказав він.

Фото: МКСК

Голова Київської організації НСХУ Микола Кутняхов зауважив, що в умовах війни такі заходи стають проявом громадянської позиції митців. Художники продовжують творити яскраві роботи, які не тільки підтримують моральний дух громадян, а й об’єднують націю.

Виставка триватиме до 27 жовтня в Центральному будинку художника.

Нагадаємо, що три громади встановили новий національний рекорд за кількістю прочитаних книг.

Фото: МКСК

Коментарі

Читати далі

Суспільство

ШоТам провів масштабний захід для громад: понад 100 учасників зібралися для обговорення комунікаційних викликів

Опубліковано

10-11 жовтня медіа «ШоТам» об’єднало понад 100 учасників із 50 громад України — голів громад та їхніх заступників із комунікаційної діяльності. Під час заходу учасники обговорювали питання просування громад серед потенційних інвесторів, залучення партнерів, а також налагодження ефективної комунікації з місцевими жителями.

Ключові теми заходу

  • Взаємодія громад з бізнесом та молоддю.
  • Як створювати позитивні новини у своїй громаді.
  • Позиціонування громад у медіа та побудова довіри серед жителів.

Спікери та запрошені гості

Серед спікерів були провідні експерти з різних сфер, зокрема Сабіна Абляєва, директорка з інформаційної політики АТ «Укрзалізниця», Владислав Грєзєв, співзасновник «Змінотворців», Євгенія Матейчук, голова Української академії лідерства, Андрій Дарковіч з KSE Institute, Олексій Лещінський, власник компанії з виробництва теплотехніки Paskal, Президент Теплоенергетичного
Тетяна Волочай, голова Ради розвитку громад Благодійного фонду «МХП-Громаді», Олена Данілова, голова правління Фонду громади «Подільська громада» та інші.

Вони поділилися своїм досвідом і надали учасникам практичні інструменти для вдосконалення комунікаційних стратегій у громадах.

Захід став майданчиком для відкритого діалогу та обміну ідеями. Як зазначив Артем Іпатов, СЕО медіа «ШоТам» і організатор заходу:

Читати також: Театр на Подолі провів безбарʼєрну виставу з аудіодискрипцією: коли наступна

«Ми прагнули створити простір, де громади, громадський сектор, активісти та експерти можуть збиратися разом, щоб обговорювати сміливі ідеї, ділитися перемогами та невдачами, і працювати над спільними проєктами».

Захід реалізовується громадською організацією «Криголам» (медіа «ШоТам») в рамках проєкту «Ефективні рішення для прогресивних громад», завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА».

Нагадаємо, що українка відкрила перший в Україні бренд адаптивного одягу для людей з інвалідністю.

Фото: ШоТам.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Айтівець та архітекторка успадкували яблуневий сад на десять гектарів (ВІДЕО)

Опубліковано

Весільний подарунок змінив життя Андрія й Евеліни. Айтівець та архітекторка успадкували яблуневий сад. Подружжя залучило технології та збирають по 500 тонн яблук на рік.

Відео: ютуб-канал ШоТам

У 2017 Андрій та Евеліна отримали на весілля незвичний подарунок — сад.

«Коли батько подарував нам сад, для мене це було неочікувано. І складно було прийняти таку відповідальність, — говорить співвласниця «Apple just» Евеліна Подолян.

Оговтавшись, подружжя почало вивчати, що робити з десятьма гектарами яблук. Господарювати взялися по-сучасному — Андрій підключив свої навички.

Фото: ютуб-канал ШоТам

Читайте також: На Київщині створять 69 осередків для вивчення предмета «Захист України» з оновленою програмою

«Я — айтівець, і пишу різні додатки, комп’ютерні програми, а моя дружина — архітекторка, тому сад для нас ще сім років тому був дуже далекою, далекою справою. Перше, що я зробив, — написав кілька додатків для організації фінансових питань. Також є додаток, в якому ведемо всі наші обробки дерев», — сказав співвласник господарства Андрій.

На початках батько Евеліни допомагав шукати шляхи збути. А в січні 2022 року молоді підприємці святкували перший самостійний успіх. Адже яблука з їхнього саду поїхали на експорт аж в Емірати.

Фото: ютуб-канал ШоТам

Читайте також: Прочитали понад 31 тисячу книг: три громади встановили новий національний рекорд

Але почалося повномасштабне вторгнення, і всі експортні зв’язки було втрачено. Андрій відправив дружину з дитиною за кордон, а сам поїхав вантажити яблука. Родина передала для оборонців країни близько 40 тисяч тонн фруктів. Евеліна витримала за кордоном 20 днів і повернулася.

Підприємці розуміли, що якщо вони не почнуть роботи навесні, то сад загине. Вони бачили, як інші фермери втратили свої сади через поширення парші. Але вирішили, що боротимуться з нею без хімії — ретельною чисткою саду. Потрібна була спеціальна техніка, і підприємці подали заявку на грант Курс на незалежність. Конкурс організували агропромхолдинг «Астра-Київ» і БФ Повір у себе за підтримки німецького банку DEG. 

Фото: ютуб-канал ШоТам

Читайте також: Театр на Подолі провів безбарʼєрну виставу з аудіодискрипцією: коли наступна

Від агропромхолдингу «Астра-Київ» ми отримали ось такий мульчер. І ще вимітач — його зараз тут нема, бо ще нема листя на землі. Але ось це мульчер ми отримали для того, щоби боротися трохи з паршою. 

«Це екологічний метод, і він дуже ефективний. Спори парші зимують на листі. Коли листя падає на землю і ми його перебиваємо, воно швидше перепріває і парші немає, де жити, — ми її знищуємо», — розказав агроном у господарстві Вадим.

Фото: ютуб-канал ШоТам

Цього року Подоляни вже зібрали 200 тонн яблук і планують зібрати ще 300.  Десять людей працюють у саду постійно, ще 50 — сезонно. Подружжя розвиває свою справу, аби давати ще більше робочих місць громаді. Та колись передати свій щедрий сад власним дітям та онукам. І це буде родинна справа, яка буде переходити з покоління в покоління.

Нагадаємо, що у Києві облаштовують нову зону відпочинку: що там буде.

Фото: ютуб-канал ШоТам

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Спорт6 днів тому

Спорт дав зрозуміти, що не все втрачене. Це історії ветеранок, які представлятимуть Україну на «Іграх Нескорених»

«Ігри Нескорених» стали символом незламності духу наших воїнів. 35 учасників — ветеранів та військовослужбовців, які...

Суспільство1 тиждень тому

Почав вчити інших у 17 і вже заробив мільйон. Як працює одна з найбільших онлайн-шкіл для підлітків

У свої 17 років Ілля Літун з Чернівців відмовлявся від прогулянок з друзями, а весь...

Суспільство1 тиждень тому

Заробив понад 7 тисяч гривень за кілька днів. Як юні «підприємці» продають малюнки на ОLХ

За запитом «намалюю вашого улюбленця» на OLX від початку вересня зʼявилася вже майже сотня оголошень...

Можливості2 тижні тому

Зробили будинок енергоефективним: 5 рішень ОСББ, що допомогли зменшити витрати на опалення

Ще задовго до початку повномасштабної війни Україна взяла курс на європейську енергоефективність. Об’єднання співвласників багатоквартирних...