Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Навчитися, щоб допомогти іншим. Як на деокупованій Чернігівщині громада через тренінги береже мешканців

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Понад два роки триває розмінування Чернігівщини, а жителі подекуди досі знаходять вибухонебезпечні предмети у своїх громадах. Іванівська перебувала під російською окупацією 27 днів. Цього вистачило, аби пошкодити та замінувати чималу частину території. 30 березня 2022 року громаду звільнили Сили оборони. Жителі досі оговтуються від пережитого і вчаться жити по-новому. Як організувати тренінги у громаді з мінної безпеки, домедичної та психологічної допомоги, і як це допомагає місцевим, читайте в ШоТам.

Відчинити двері власного будинку було небезпечно

Начальниця загальноюридичного відділу Іванівської ОТГ Світлана Струк пригадує перші дні після деокупації громади: зайти до власного будинку вже було небезпечно. У її домівці жили російські військові, які залишили після себе чимало неприємних сюрпризів, зокрема, мін.

Просто відчинити двері та зайти до оселі вона не могла. Розтяжки тоді залишали будь-де, а звичні предмети могли ховати під собою небезпеку. Один з випадків, який запам’ятався Світлані, був у домівці українського військового — росіяни взяли каску бійця, замінували та поклали на ліжко.

На щастя, мешканці будинку вчасно звернулися до ДСНС. Схожі знахідки були всюди, де встиг побувати ворог. Тож мало не одразу після звільнення регіону влада Іванівської громади взялася організовувати тренінги з мінної безпеки для жителів сіл і селищ.

Представники ДСНС на вулиці показують стенд з макетами вибухонебезпечних предметів для мешканців громади поряд з машиною мобільного класу з мінної безпеки.
Тренінг з мінної безпеки для жителів Іванівської громади від ДСНС. Фото: Іванівська громада

Громаду навчають усі: сапери, рятувальники та навіть військові

«Після того, як жителі бодай трошки встигли знову облаштувати свої обійстя, ми почали звертатися до військових частин Чернігова та просити військовослужбовців приїхати до громади, аби провести навчання. І до нас приїжджали», — розповідає Світлана.

Спершу громада вирішила організувати на тренінги з мінної безпеки, адже міни були найбільшим ризиком у щойно деокупованих селищах. Людям потрібно було пояснити, що не варто, приміром, ходити до лісу або заходити туди, де ще не встигли пройтися сапери, як відрізнити вибухонебезпечні предмети та як реагувати, якщо помітили невідомий предмет.

Згодом до них звернулися представники ДСНС і запропонували свою підтримку в навчанні жителів. Рятувальники, сапери та військові, які отримали мінні поранення, прибули мобільними підрозділами, аби також влаштувати тренінг з мінної безпеки.

Стенд з макетами вибухонебезпечних предметів
Тренінг з мінної безпеки для жителів Іванівської громади від ДСНС. Фото: Іванівська громада

«Ми побачили саперів з пораненнями, які вони отримали внаслідок підриву міни. Хтось утратив руку, хтось ногу. Тепер вони не можуть займатися розмінуванням, але можуть навчити, як не постраждати іншим», — ділиться Світлана Струк.

Представниця Іванівської ОТГ зізнається, що заохотити місцевих прийти на освітній тренінг було непросто. Навчання для дорослих зазвичай організовують у приміщеннях сільської ради, а для дітей — у школі. Втім, по завершенню навчання всі присутні завжди в піднесеному настрої та дякують за нові навички.

Після тренінгів з мінної безпеки до громади почали запрошувати тих, хто міг би надати знання з домедичної допомоги. Нещодавно в чотирьох старостатах Іванівської громади та селі Іванівка відбулися навчання від організації The Center for Civilians in Conflict (CIVIC).

Читайте також: Місцеві ходять не до лісу, а на тренінги з домедичної допомоги: досвід громади на Чернігівщині, де вчаться рятувати життя

Тренерка з домедичної допомоги показує на манекені, як правильно робити масаж серця
Тренінг з домедичної допомоги для жителів Іванівської громади від CIVIC. Фото: Іванівська громада

Замість імпровізації необхідні знання

«Наш тренінг з першої домедичної допомоги “Базові рятувальні дії” доволі короткий — три години. Ми концентруємося на безпеці та реанімаційних діях», — пояснює фахівчиня з питань захисту цивільного населення CIVIC Мар’яна Борчук-Галик.

Мар’яна переконана, що навички з домедичної допомоги необхідні кожному громадянину — як цивільному, так і військовому. Фахівчиня провела навчання для дорослих у двох селищах Іванівської громади.

«Ми говоримо, як правильно перевірити стан потерпілого, дихання, як перевести потерпілого в безпечне бокове положення, що повідомляти швидкій. І, звичайно, ключове — реанімаційні дії», розповідає Мар’яна Борчук-Галик.

«Домедичну допомогу потрібно знати обов’язково. Ми жили в окупації, і було прикро тоді, що в нас не було ні фельдшера, ні лікаря. Не було до кого звернутися по поміч», — пригадує жителька села Слобода Іванівської громади Людмила Осапенко.

Людмила багатодітна мама. Коли російські військові зайшли на Чернігівщину, то їй з родиною довелося жити в чужому домі. Жінка й досі вдячна сусідці, адже дім Людмили росіяни перетворили на шпиталь, і потрапити туди було неможливо. У сусідській хаті разом з Людмилою жив чоловік, який страждав на астму. Без необхідних знань, щоб подолати наслідки хвороби, доводилося імпровізувати. Саме тому важливо організовувати тренінги у громаді, вважає вона.

Нині Людмила розуміється на пораненнях, може накласти турнікет і надати необхідну домедичну допомогу. Завдяки тренінгам жінка готова до можливих наслідків війни.

Учасники тренінгу з домедичної допомоги з сертифікатами та манекеном
Тренінг з домедичної допомоги для жителів Іванівської громади від CIVIC. Фото: Іванівська громада

Психологічне здоров’я жителів також важливе

Окрім тренінгів з мінної безпеки та домедичної допомоги, в Іванівській громаді взялися за психологічне здоров’я жителів. Представниця Іванівської ОТГ пояснює: більшість людей, яким довелося жити в окупації, перебувають у стресі.

Нині місцева влада організовує в селищах тренінги з психологічної допомоги, а також влаштовує селянам психологічне розвантаження. Насамперед йдеться про безпековий простір для ветеранів, військовослужбовців, їхніх родин та інших жителів.

Світлана Струк каже, що тренінги з психологами вже починають впроваджувати в будні жителів громади, а от безпековий простір це план на 2024 рік. Йдеться про стале приміщення, де з жителями працюватиме психолог або відбуватимуться необхідні розвантажні тренінги та консультації. У сільській раді вже створили робочу групу, яка працює над проєктом простору, аби впродовж року його реалізувати.

Суспільство

Українські лікарі першими у світі провели надскладну операцію на серці немовляти

Опубліковано

Лікарі дитячої та дорослої обласних лікарень Одещини успішно виконали першу у світі операцію з імплантації електрода у серце восьмимісячного немовляти.

Про це повідомив очільник Одеської ОВА Олег Кіпер.

Операцію на серці восьмимісячного Гліба провели для того, щоб забезпечити правильну роботу серцевого м’яза хлопчика. До цього у світі ніколи не робили подібну операцію дітям до одного року.

Олег Кіпер вказав, що це історичний прорив у кардіохірургії, а проведеною операцією зацікавилися міжнародні фахівці. Українських лікарів уже запросили до Чиказького університету для публікації цього випадку в авторитетних медичних виданнях.

Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі

Фото: сайт «Суспільне Одеса»

«Дякую нашим медикам за їхню майстерність, відданість і силу духу! Ви — справжні рятівники людських життів і гордість України! Бажаю маленькому Глібу швидкого одужання та міцного здоров’я. Він уже переможець!» — написав очільник Одеської ОВА.

Нагадаємо, що Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО).

Фото обкладинки: ютуб-канал «Суспільне Одеса»

Читати далі

Суспільство

Українські науковці вперше дослідили Південний океан завдяки інноваційній техніці

Опубліковано

Українські науковці, які прямують з Антарктики до Чилі на криголамі «Ноосфера», у березні 2025 року запустили інноваційне обладнання для підводних вимірювань — агробуї. Наразі вчені отримали від них перші листи із результатами досліджень.

Про це повідомили в Національному антарктичному науковому центрі.

Що досліджували науковці

Українські вчені запустили шість агробуїв, які не мають двигунів та рухаються за течією. Прилади визначають температуру, солоність і тиск на різних глибинах. Після вимірювань вони через супутник передають ці дані разом із координатами GPS на електронну пошту.

Днями науковці отримали перші листи з інформацією від усіх пристроїв, які мандрують за різними течіями в Південному океані.

Читайте також: Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)

Разом із цим дослідники на «Ноосфері» провели додаткові океанографічні вимірювання у трьох точках за маршрутом запуску буїв. Завдяки цьому вони отримали більш точну та розгорнуту інформацію про океанські течії. Тепер вчені мають дані про розсіювання світла, кисень, pH, флюоресценцію для фітопланктону та каламутність води на глибині до тисячі метрів.

«Отримані дані дозволяють краще зрозуміти динаміку течій у цьому регіоні, характеристики шару, який містить води з льодовиків, та переніс тепла в Південному океані», — вказала океанографиня НАНЦ Наталя Шепель.

Ці дослідження проводять в межах проєкту OCEAN ICE програми ЄС «Горизонт Європа».

Нагадаємо, що українські полярники вперше провели синхронне дослідження атмосфери (ВІДЕО).

Фото: Юрій Шепета, НАНЦ

Читати далі

Суспільство

У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції

Опубліковано

Після атаки військового шпиталю у Харкові дроном «Шахед» у закладі відновили проведення операцій. Росіяни поцілили у шпиталь 29 березня 2025 року.

Про це повідомили у Військово-медичному клінічному центрі Північного регіону.

«Внаслідок нічного влучання “Шахеда” у шпиталі постраждали пацієнти і персонал, були пошкоджені кілька корпусів. Але нині в операційних, які зазнали руйнувань від вибухової хвилі, вже відновилися операції. Шпиталь не може зупинити надання допомоги і лікування пацієнтів ані на хвилину»‚ — написали на сторінці закладу.

У госпіталі не оголошують збір на відновлення закладу, наразі там сподіваються впоратися з цим власними силами.

Читайте також: СБУ та ГУР доправили гелікоптером хвору дівчинку до Києва, чим врятували їй життя

Начальник шпиталю Едуард Хорошун зазначив, що це не вперше росія обстріляла будівлю.

«У черговий раз російська федерація здійснила злочин — використала летальну зброю проти лікувального закладу. У черговий раз, бо госпіталь обстрілюється не вперше. Це акт тероризму», — вказав Хорошун.

Нагадаємо, що військовому врятували ногу від ампутації завдяки надскладній операції.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка шпиталю

Читати далі