Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Ми виходимо за своїх». Ці люди організовують мирні акції на підтримку військовополонених у своїх містах

Опубліковано

Станом на травень 2024 року в Україні зареєстровано 38 тисяч зниклих безвісти — і військових, і цивільних. Понад 8 тисяч — в полоні у росіян. Їхні рідні борються за них, зокрема, можуть організувати акцію підтримки. ШоТам розпитав трьох організаторів з різних міст і містечок України, як та для чого вони виходять на мирні акції.

Тетяна Матвійчук

Ужгород, Закарпатська область

Тетяна Матвійчук — дружина військового, що служить в Азові. Жінка каже, що саме родини азовців запустили потужні акції підтримки військовополонених:

«Чесно, я, мабуть, як і багато людей, просто чекала, коли вже хтось почне заводити такі акції в Ужгороді. А тоді зрозуміла, що можна просто взяти й зробити».

Тетяна ділиться, що була готова виходити на такі акції й сама, але була приємно здивована, що багато знайомих її підтримали:

«Щойно ти робиш цей перший крок, як одразу з’являються ті, в кого теж була така потреба. Просто варто наважитися». 

Тепер щотижня в неділю опівдні в Ужгороді проводять мирні акції, щоб нагадати — наші досі в полоні. Тетяна розповідає, що зазвичай збираються близько 50 людей. Чи можна такими акціями вплинути на сам обмін? Навряд чи безпосередньо, але це не значить, що їх не варто проводити, адже такі події мають дві важливі функції.

«[Перша — це] підтримка людей, які чекають на своїх близьких з полону. Я вже познайомилася з такими сім’ями в Ужгороді, і вони раді, що ці акції є, бо дехто з них навіть їздив до Києва, щоб долучитися. А друга — це те, що ми формуємо інфополе, в якому є постійне нагадування про те, що наші досі в полоні, ми не даємо забути про це. Як то кажуть, вода камінь точить, і такими малесенькими кроками ми можемо створити велику хвилю».

Щотижня містяни виходять із саморобними плакатами. Фото: Анна Семенюк

Не давати темі полонених зникнути з інфопростору — основна мета активістів:

«Я вже третій рік спостерігаю, наскільки шалену силу має розголос. Це наша величезна відмінність від росіян — ми не мовчимо, а говоримо про те, що нам потрібно, що нам болить. І не мовчати це найменше, що ми можемо зробити».

Соломія Луковецька

Сокаль, Львівська область

Соломія Луковецька з містечка Сокаль на Львівщині переїхала до Києва на навчання й залишилася там, та на початку повномасштабного вторгнення повернулася. Чоловік Соломії зник безвісти в травні  2023 року, тож жінка взялась організовувати акції підтримки в Сокалі.

«В основному великі акції проходять у великих містах. У мене маленька дитина, постійно їздити накладно, тож я вирішила організувати акцію підтримки тут. Я просто написала пост у фейсбуці, що шукаю родини безвісти зниклих і полонених, і люди відгукнулися».

На акції в Сокалі всі охочі можуть висловитися біля мікрофону: розповісти свою історію чи підтримати інших. Фото надала героїня

Першу акцію влаштували у 2024 році на День захисту дітей 1 червня, щоб нагадати, що діти теж чекають на своїх тат і мам. Щоб залучити містян, Соломія пише в соціальних мережах, для чого взагалі проводить такі акції: 

«Насамперед це підтримка родин зниклих безвісти та полонених. А ще — на підтримку тих, хто повертається з полону. Їм правда дуже важливо знати, що їх шукали й чекали — про це вони говорять самі».

Соломія каже, що зверталася до Товариства Червоного Хреста, бо саме в них є мандат на перевірку російських колоній і звірку списків, та поки відповіді немає. 

Наступна акція в Сокалі відбудеться на День незалежності України. Фото надала героїня

Жінка не одразу почала організовувати акції та піднімати тему безвісти зниклих — багато хто казав, що краще зачекати, щоб не нашкодити. Та Соломія знає: ми маємо захищати права наших рідних, адже ми — їхні довірені особи. 

«Я знаю жінку, яка написала, що їде на зустріч у Київ — у координаційний штаб. Їй почали писати, що це не має сенсу. А вона відповіла: “Можливо, я вкотре не почую ніякої нової інформації, зате буду знати, що я зробила все для того, щоб повернути свого чоловіка”. Я згодна з нею. Ще одне підтвердження — ті військові, яким вдається додзвонитися додому з полону, просять, аби тут робили максимум, щоб їх повернути»

Євген Кощеєв

Кролевець, Сумська область

Євген Кощеєв з Кролевця втратив на війні сина. Глеб Кощеєв брав участь в обороні Маріуполя й загинув у травні 2022 року. Сім’ї оборонців згуртувалися, щоб нести пам’ять про своїх рідних і підтримувати одне одного. Спочатку на акції підтримки військовополонених їздили в Київ і Суми, а тоді вирішили організувати подібну й у рідному Кролевці. 

З грудня 2023 року щонеділі на Ринковій площі Кролевця небайдужі збираються на мирну акцію «Не мовчи! Полон вбиває». Анонси подій і фотозвіти публікують у групі в соцмережах. Євген пригадує: про першу акцію нікого не повідомляли, а просто вийшли, та всі наступні вже провели з інформуванням міської ради. 

«Усі, хто виходить на такі акції — це наша родина»

У Кролевці на акціях люди діляться своїми історіями та підтримують одне одного. Фото надали в групі «Кролевець питає! Де наші?»

У полоні досі лишаються побратими Глеба, тож Євген щотижня виходить на площу, щоб нагадати про всіх полонених військових: «Ми виходимо за своїх», — підсумовує чоловік, нагадуючи, що навіть якщо тема військовополонених чи зниклих безвісти не стосується саме вашої сім’ї, ви можете підтримати інших.  

Що треба знати, щоб організувати акцію підтримки у своєму місті або селі

  1. Перевірити, чи дозволені мирні акції 

Тетяна Матвійчук каже, що це легко перевірити, ввівши відповідний запит у пошуковик, наприклад, «мирні акції Закарпатська ОВА». Деякі військові адміністрації заборонили зібрання через безпекову ситуацію, тож в області — і в містах, і в селах — акції можуть бути незаконними.

  1. Написати звернення в міську раду чи центр громади

Далі схема однакова для всіх міст і сіл — треба повідомити місцеву владу про мирну акцію, яку ви хочете провести. Герої вказують — це не дозвіл, а саме інформування. Варто вказати, де, коли і приблизно на скільки людей запланована зустріч. Якщо маршрут, місце чи час будуть змінюватися, про це варто повідомити додатково. 

Тетяна Матвійчук каже, що з нею додатково вийшли на зв’язок представники поліції та Служби безпеки України. Тетяна написала одну заяву на всі акції, а Євген щовівторка заносить у міську раду повідомлення про мирну акцію зі своїми контактними даними. Соломія підказує, що таку заяву краще мати з собою під час заходу на випадок, якщо поліція підійде з запитанням, що відбувається.

  1. Пам’ятати про правила щодо військовополонених

Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими часто публікує застереження для родичів і близьких, наприклад, про те, що не варто розповсюджувати їхні світлини у військовій формі та інформацію про місце зникнення, номер частини тощо. Тож на акціях варто обійтися загальним згадуванням, щоб не нашкодити. Інші рекомендації та алгоритм дій можна знайти на сайті координаційного штабу.

Суспільство

«Тримаюся далі»: як багатодітна мама з Києва передала 240 тонн допомоги за рік

Опубліковано

Наталія Комаренко — волонтерка з Києва, яка з 2014 року допомагає українським військовим та підтримує дітей з інвалідністю. Вона є засновницею фонду «З теплом у серці», який цьогоріч здобув відзнаку «Варті» від «Нової пошти».

Про це повідомили в «Новій пошті».

Заснування власного фонду

Поштовхом до створення власного фонду став особистий досвід — середня дитина Наталії має рідкісне генетичне захворювання. Організація «З теплом у серці» стала платформою для взаємодії батьків, обміну досвідом і підтримки дітей.

Спочатку фонд проводив невеликі безплатні заходи для дітей: походи до кав’ярень, зоопарків, кінотеатрів тощо. З часом спільнота розрослась — нині вона об’єднує понад 1500 родин. Учасники отримують гуманітарну підтримку, консультації, можливість спілкуватися й організовувати спільні активності.

Щоденна допомога армії

З початком війни у 2014 році Наталія долучилась до допомоги армії. Сьогодні вона щоденно займається волонтерською логістикою: закуповує, збирає та відправляє техніку, обладнання, автівки та інші необхідні речі для військових.

«Волонтером бути непросто. Я щоранку подумки кидаю цю справу, а вдень вже викладаю допис про збір чи пошук необхідного. Я роблю це для тих, хто мене захищає. Для тих, хто пише теплі слова подяки. Хоча дякувати маємо ми», — розповіла Наталія Комаренко.

Упродовж останніх трьох років вона організувала збори на різні потреби: від засобів особистої гігієни до FPV-дронів, зарядних станцій і акумуляторів для техніки. Підтримку надсилають не лише українці, а й друзі з-за кордону, зокрема волонтери з Ірландії, які передали п’ять машин швидкої допомоги та сім інших автівок.

Наталія Комаренко з ірландськими волонтерами

Читайте також: Учасники забігу MHP Run4Victory зібрали понад 700 тисяч грн на дрони для фронту

Комунікація з військовими

Наталія підтримує зв’язок із військовими переважно онлайн, але також приїжджає на вокзали, коли бійці вирушають на фронт чи повертаються з нього. Вона каже, що в такі моменти простий контакт, присутність і кілька слів підтримки мають велике значення.

«Мені пишуть — потяг о 22-й, чи могла б приїхати? Звісно, я приїду. Розумію, що їм у цей час треба підтримка. Тому я кидаю все й лечу. Людина їде на війну або щойно звідти. Наші захисники мають відчувати, що вони не самі», — поділилася Наталія.

Найскладнішими залишаються випадки, коли вона дізнається про загибель адресата вже після відправки посилки. У таких ситуаціях волонтерка переадресовує допомогу іншим.

Як справляється з навантаженням

Волонтерка розповіла, що емоційне виснаження трапляється регулярно. Іноді її підтримують самі військові: один із них переказав 25 тисяч гривень і сам закрив збір для своєї бригади. Також вона додала, що одного разу отримала переказ на 60 тисяч гривень від анонімного відправника. Тоді Наталія закрила кілька зборів.

Щоб відновити ресурс, Наталія разом з іншими мамами дітей з інвалідністю організовує «перезавантаження» — короткі поїздки, прогулянки, неформальні зустрічі.

Попри всі труднощі, вона продовжує допомагати, виховує трьох дітей і розвиває фонд, який став точкою опори для багатьох українських родин.

Читайте також: Майстриня з Харкова допомогла покинутим котам на понад 250 тисяч гривень

Отримання відзнаки «Варті»

Цьогоріч фонд «З теплом у серці» отримав відзнаку «Варті» від «Нової пошти» в номінації «Допомога людям з інвалідністю». Переможців обрали шляхом відкритого голосування та за обсягами перевезень. Фонд Наталії за 2024 рік відправив 240 тонн гуманітарного вантажу, скориставшись безоплатними послугами «Гуманітарної Нової пошти».

Нагадаємо, що «Нова пошта» нагородила українських волонтерів: хто отримав відзнаку «Варті».

Фото: Наталія Комаренко

Читати далі

Суспільство

Учасники забігу MHP Run4Victory зібрали понад 700 тисяч грн на дрони для фронту

Опубліковано

Учасники черкаського забігу MHP Run4Victory зібрали 718 602 гривні під час реєстрації на подію. Усі кошти передадуть на закупівлю дронів для 118-ї бригади територіальної оборони, яка нині виконує бойові завдання на кількох напрямках фронту.

Про це повідомили організатори забігу.

Мета благодійного забігу

Подію організовували компанія МХП, БФ «МХП — Громаді» та спортивний партнер NewRun. Забіг мав відбутися 6 квітня, але його скасували через національну жалобу за загиблими у Кривому Розі та обстріли українських міст.

«Ми планували провести благодійний забіг, щоб об’єднати людей навколо допомоги військовим. Але з огляду на національну жалобу за загиблими в Кривому Розі та ранкові ворожі обстріли, ми ухвалили непросте, але правильне рішення — скасувати масовий захід. Натомість ми не скасували головне — підтримку наших захисників. Усі кошти передаємо 118-й бригаді, яка сьогодні на передовій. Щиро дякуємо кожному учаснику. Разом — ми сила», — сказав директор БФ «МХП — Громаді» Олександр Пахолюк.

Загалом на подію зареєструвалися 1414 учасників. Понад 718 тисяч гривень спрямують на закупівлю дронів для військових 118-ї бригади, які захищали Україну в Попасній, Бахмуті, Вугледарі, та Кураховому, а зараз виконують бойові завдання на Запорізькому напрямку, північному кордоні та Курщині.

Читайте також: Перо з фільмів Антоніо Лукіча продали за півмільйона гривень: кошти передали на ППО (ФОТО)

«Підтримка від цивільних і благодійних ініціатив, таких як забіг MHP Run4Victory, є неймовірно важливою для нашої бригади. Вона не лише матеріально-технічно підсилює нас, але й додає моральної сили. Кожен такий захід надихає нас робити все можливе задля перемоги», — зазначив комбриг Ярослав Попко.

Організатори закликали всіх учасників звернутися на [email protected], щоб отримати свої медалі поштою.

Наступний забіг

Серію благодійних забігів MHP Run4Victory 2025 року продовжуватимуть. Наступна подія відбудеться 18 травня у Києві. Кошти спрямують на підтримку 13-ї бригади НГУ «Хартія». Зареєструватися на забіг можна за посиланням.

Нагадаємо, що два паралімпійці зі Львова задонатили на військо 400 тисяч гривень призових.

Фото обкладинки: 118 бригада Сил територіальної оборони ЗСУ

Читати далі

Суспільство

Таню Муіньо здобула в Голлівуді престижну премію за кліп для Леді Гаги (ВІДЕО)

Опубліковано

Українська режисерка Таню Муіньо здобула премію Hollywood Music Video Awards 2025 за створення кліпу Disease для американської співачки Леді Гаги.

Про це повідомили на сайті премії.

Українка стала здобула звання найкращої режисерки року. У кліпі Леді Гага занурюється в символічну боротьбу з внутрішніми демонами. Вона зустрічається з різними версіями самої себе, що втілюють її найглибші страхи та переживання.

Відео виклали в інтернет наприкінці жовтня 2024 року. Наразі ця робота на ютубі зібрала понад 36 мільйонів переглядів.

Таню Муіньо створювала кліпи для Дуа Ліпи, Cardi B, Гаррі Стайлза, гурту Foals, Сема Сміта, The Weeknd, Дженніфер Лопез, Dorofeeva й інших музикантів. Також вона зняла кліп для американського рок-музиканта Ленні Кравіца. У 2024 році режисерка ставила номер для Alyona Alyona & Jerry Heil на «Євробачення».

Читайте також: Українська ілюстраторка здобула міжнародну премію Болонської виставки

Фото: інстаграм-сторінка Тані Муіньо
Відео: ютуб-канал LadyGagaVEVO

Про премію

The Hollywood Music Video Awards — щорічний міжнародний фестиваль та церемонія нагородження, що проходить у Лос-Анджелесі, Каліфорнія. Захід об’єднує творців музичних відео, музикантів, акторів, операторів та інших фахівців, щоб відзначити найкращі роботи.

Премії присуджують в різноманітних категоріях — від режисури та монтажу до найкращого відео в конкретних жанрах.

Нагадаємо, що українка Таню Муіньо здобула японську премію MTV за кліп для Леді Гаги (ВІДЕО).

Фото обкладинки: інстаграм-сторінка Тані Муіньо

Читати далі

Шопочитати

Економіка і бізнес3 дні тому

Їй казали: «Ти не зможеш». Підприємиця з інвалідністю отримала 5 грантів і створила косметичний бренд

У 13 років їй діагностували хворобу хребта, виявили вкорочення ноги та ураження центральної нервової системи....

Суспільство5 днів тому

Не дає зануритися в темряву: це енергетик з Донеччини, що працює попри обстріли

Валентин з містечка Курахове працює енергетиком уже понад 20 років. Курахівська ТЕС була у місті...

Суспільство6 днів тому

«Ви ж його лікуєте?»: учителька Ксенія та її син Юрчик спростовують міфи про аутизм

2 квітня — Міжнародний день поширення інформації про аутизм. Це учителька, методологиня «СпівДії заради Дітей»...

Технології1 тиждень тому

Проміняла вишивку на Counter-Strike: як 59-річна киянка стала кіберспортсменкою

Пенсіонерка Тетяна Силенко шукала якесь заняття, яке б допомогло їй оговтатись у складний період життя,...