

Освіта
МОН та Netpeak Group запустили безплатний курс про ШІ в освіті
Мета проєкту
З чого складається навчання
Як долучитися до навчання
Про творців курсу
Освіта

Українські школярі з Малої академії наук здобули 17 нагород у фіналі GENIUS Olympiad — найбільшому конкурсі екологічних проєктів, що проходив у США. Змагання відбулися з 9 до 13 червня в місті Рочестер, штат Нью-Йорк, і зібрало понад 1200 учасників із 69 країн світу.
Про це повідомили в МАН.
GENIUS Olympiad — міжнародна платформа для молоді, яка з 2011 року об’єднує школярів з усього світу навколо екологічних рішень.
У складі української делегації було 34 учні з 11 областей. Вони представили проєкти у категоріях «Наука», «Мистецтво», «Музика», «Короткометражний фільм», «Робототехніка» та «Промова». За свої розробки українці здобули три золоті, п’ять срібних, чотири бронзові медалі, чотири почесні відзнаки й одне гран-прі.
Читайте також: Київська школа економіки відкрила новий кампус на Оболоні
Журі відзначило зокрема такі проєкти:
- розробка джерела живлення з п’єзоелектричної устілки;
- ініціативи з енергоощадження;
- екологічне протезування;
- художні проєкти на тему клімату та війни;
- інновації в сфері робототехніки.
Гран-прі конкурсу здобула школярка з Київщини Сердюк Єлизавета за проєкт у категорії «Музика».




Нагадаємо, що українські школярі здобули «золото» на міжнародному шоу інновацій INTARG-2025 (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка МАН
Освіта

У польському місті Катовіце з 3 до 5 червня відбулося Міжнародне шоу винаходів та інновацій INTARG-2025. Це щорічна виставка, що збирає винахідників, стартаперів і науковців з усього світу для презентації технологічних і наукових проєктів. Україну представляли 20 учасників з 18 проєктами.
Про це повідомили в МАН.
Хто отримав нагороди
Українську делегацію на заході представили учні Малої академії наук України. Це вже п’ята участь українських школярів у міжнародному шоу INTARG.
Цьогоріч «золото» INTARG здобули такі українські школярі:
- Петро Дємєнєв (Київ) — за рішення для оптимізації доменної промисловості;
- Вадим Добровольський (Київщина) — за технологію керування польотом БпЛА після впливу РЕБ;
- Ксенія Левченко та Катерина Осипенко (Черкащина) — за проєкт «Кольори на дотик»;
- Костянтин Нежальський (Харківщина) — за освітній ІТ-проєкт для програмістів-початківців.
Читайте також: Школярі створили соціальні проєкти у рідних громадах, які постраждали від війни
Спеціальну нагороду за найкращий екологічний винахід та бронзову медаль отримала Анастасія Андрущенко (Київщина) за дослідження вмісту CO₂ в повітрі з використанням бріоіндикації.
Крім того, українська команда отримала сім срібних та сім бронзових медалей за розробки у сферах екології, ІТ, медицини, освіти та технологій.




Нагадаємо, що шведська королева та кронпринцеса зустрілися з українськими дітьми, які постраждали від війни.
Фото: фейсбук-сторінка МАН
Освіта

У Миколаєві завершують облаштовувати безпечні укриття в чотирьох дитячих садочках. Завдяки проєкту благодійного фонду savED за підтримки LEGO Foundation понад тисяча дітей зможуть навчатися, розвивати навички та спілкуватися в комфортному середовищі.
Про це повідомили в пресслужбі благодійного фонду.
Чотири локації для навчання та розвитку малечі
Укриття перетворили на простори для занять під час повітряних тривог. Тут облаштували ігрові та навчальні зони. За словами ініціаторів проєкту, у підземних осередках діти зможуть відпочивати на спеціальних ліжечках для сну. Ремонт укриттів розпочали у грудні 2024 року. Облаштування двох локацій завершене, ще дві — фіналізують.
«Через умови війни наш заклад не працював офлайн три роки. Діти навчалися дистанційно, ми надсилали батькам завдання у месенджерах. Будівля дитсадочку постраждала під час одного з обстрілів, щось нам вдалося поремонтувати. Але без облаштованого укриття ми взагалі не могли розпочати очні заняття», — розповідає директорка дитячого садочка №95 Леся Волощук. Але тепер, за словами жінки, у безпечному просторі є все для навчання та розвитку.
Читайте також: На Черкащині відкрили реабілітаційний центр для дітей з порушеннями опорно-рухового апарату
Загальна площа чотирьох оновлених локацій — це понад 2 тисячі квадратних метрів. Серед облаштованих осередків в укриттях один стане найбільшим навчальним підземним простором у місті. Два укриття використовуватимуть як освітні простори одночасно і для вихованців місцевих садочків, і для учнів закладів середньої освіти.
На відкриття нового навчального простору завітали представники фонду savED, партнери з LEGO Foundation та Посольства Королівства Данії в Україні. А ще привітати малечу, яка відвідує перші заняття в підземному осередку, приїхав Оксен Лісовий. Міністр освіти і науки зазначив: «Чим більше садочків буде адаптовано до безпекових викликів, тим більше дітей зможуть повернутися до повноцінного очного навчання. І ми рухаємося в цьому напрямку».
45 мільйонів на майбутнє дітей Миколаєва
На створення навчальних осередків в укриттях витратили 45 мільйонів гривень. Проєкт фонд savED реалізував завдяки фінансовій підтримці організації LEGO Foundation.
«Саме ремонт і облаштування укриттів дає можливість повернути доступ до безпечної дошкільної офлайн-освіти. Наш фонд не вперше облаштовує підземні простори у дитячих садочках громад, і при цьому для нас важливо не просто зробити реновацію локації, де можна пересидіти повітряну тривогу. Ми перетворюємо радянські підвали у нові та яскраві осередки для навчання та розвитку», — розповідає співзасновниця фонду savED Анна Пуцова. Також вона озвучила статистику ЮНІСЕФ, за якою 4 з 10 дітей в Україні віком від 3 до 6 років наразі не відвідують дитячі садочки.
За даними МОН, загалом понад 150 тисяч дітей дошкільного віку в Україні (більше 21% серед усіх вихованців дитячих садочків) не можуть повноцінно або взагалі навчатися очно у закладах. Зокрема, серед них понад 81 тисяча дошкільнят мають виключно дистанційні заняття. На Миколаївщині більше третини дитячих садочків (понад 130 закладів) наразі працюють у дистанційному форматі. Одна з причин — безпековий фактор та відсутність обладнаних укриттів у закладах освіти.
Хто втілив проєкт
savED — благодійний фонд, що займається відновленням постраждалих громад через освітні, інфраструктурні та соціальні проєкти. Фонд облаштовує укриття, освітні центри “Вулики”, відновлює пошкоджені приміщення шкіл, облаштовує тимчасові освітні простори, а також залучає підлітків до відбудови та розвитку власних громад через програму UActive. Фонд комплексно працює у Чернігівській, Київській, Миколаївській, Харківській, Дніпропетровській областях.
У LEGO Foundation ми віримо, що кожна дитина, незалежно від місця проживання, повинна мати можливість розвиватися та зростати. Як данський корпоративний фонд і співвласник компанії LEGO Group, ми підтримуємо програми як на місцевому, так і на глобальному рівні, щоб допомогти нашим партнерам сприяти всебічному розвитку дітей і дати їм змогу навчатися, грати та адаптуватися до постійно мінливого світу.




Нагадуємо, що 10-річна дівчинка з Одеси врятувала маму під час масованої атаки «Шахедів» (ВІДЕО).
Фото: фейсбук-сторінка фонду savED