Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Молоко беремо лише у місцевих». Як завдяки «Селиській сироварні» розвивають карпатське село

Опубліковано

Нижнє Селище – невеличкий населений пункт у передгір’ї Карпат. Довгий час це місце нічим не відрізнялося від сотень інших, єдина різниця – тут навіть не було дитсадка. На початку 90-х вчитель математики Петро Пригара вирішив, що село треба розвивати. Він зумів створити першу в Україні крафтову приватну сироварню. Тепер там варять сир за швейцарською технологією і навчають українців розпізнавати регіон через смак. Сироварня зробила Нижнє Селище туристичною візитівкою, яку щодня відвідують мандрівники. 

Інна Пригара

Представниця «Селиської сироварні» у Нижньому Селищі на Закарпатті, за освітою економістка

Ми з сироварнею майже однолітки

Я і «Селиська сироварня» – це два проєкти мого батька, тому що між нами всього рік різниці й, умовно кажучи, ми зростали разом. Я народилася в Нижньому Селищі на Закарпатті, це передгір’я Карпат. У нас невелике село – приблизно 3,5 тисячі населення. З дитинства полюбила батькову  сироварню. Зрозуміло, що в шкільні роки мені нічого важливого там не довіряли. Але, наприклад, у старших класах родина дозволяла мити сир у підвалі або проводити екскурсії. І мені це шалено подобалося.

Я вступила на навчання до Львова на спеціальність економіка підприємств. І чи не одразу після переїзду в мене виник якийсь дуже глибокий сентимент до села, особливо до сироварні. Коли закінчувала навчання, я зрозуміла, що фах, який обрала, це насправді не моє. Він мені не подобався, і я не хотіла працювати в економіці. Можливо, також вплинув той факт, що мені було складно жити в місті. Не звикла я до квартири й хотіла повернутися до Карпат. 

Фото: Селиська сироварня / Facebook

Трохи попрацювавши в маркетингу соціальних мереж, я остаточно зрозуміла, що душа лежить до батькової справи. Тому вже останні роки навчань у виші я кожні канікули їздила на стажування за кордон на різні ферми та сироварні, щоб отримати додаткові знання. Це дозволило розширити свій кругозір у напрямі сільського господарства. У село я повернулася сім років тому.

Відкрили сироварню під особливий кредит

Мій батько Петро Пригара за фахом вчитель математики. На початку 90-х він познайомився з представниками європейського сільськогосподарського кооперативу «Лонго Май». Вони займаються виробництвом закритого циклу, працюють максимально екологічно. Якщо є можливість, сертифікують свою продукцію як органічну. Представники кооперативу є фактично чистими комуністами: живуть комунами разом по декілька сімей і не мають приватної власності. 

Між батьком та представниками «Лонго Май» зав’язалася дружба, і вони запропонували зробити разом якийсь проєкт у Нижньому Селищі. Хотіли, щоб ініціатива була особливою, якою б не займалися ані великий бізнес, ані влада. Одразу планувалося, що проєкт матиме соціальний ефект для села. І вони домовилися, що це буде сироварня. 

Засновник «Селиської сироварні» Петро Пригара

Представники кооперативу дали нашій сім’ї кредит, допомогли з будівництвом, підбирали обладнання, навчали персонал. Кредит був досить специфічним: безвідсотковий, але з серйозною вимогою – приймати молоко винятково від місцевого населення. Тобто від людей, які тримають вдома кілька корів й мають надлишки молока, бо їхня сім’я стільки не споживає. Відповідно, ми приймаємо сировину від домогосподарств і відмовляємо великим фермерам. 

Люди неохоче віддавали молоко

У 1994 році в центрі села нам виділили земельну ділянку, яка пустувала. І тоді ж почалося будівництво. Батько одразу вирішив, що ми не даватимемо нікому хабарів, тому зведення сироварні затягнулося. 

Запустити підприємство вдалося лише у 2002 році. Тоді ми починали з одним сортом сиру і переробляли десь 400-500 літрів молока раз на два дні. Зараз ми працюємо щодня. Влітку маємо по 1,5 тонни молока в день, а взимку – залежно від сезону – від 500 до 800 літрів. Ми мусили трохи пристосуватися до місцевих особливостей, тому сироварня не працює в релігійні свята і в неділю. У ці дні молоко просто ніхто не приносить, тож маємо невеликі вихідні, що зазвичай є недоступною розкішшю для сироварів.

Фото: Селиська сироварня / Facebook

На початку було дуже складно збирати молоко, бо люди нам не довіряли, боялися, що ми з ними не розрахуємося. Щоб вибудувати довірливі стосунки, тато з представниками «Лонго Маю» раз на місяць робили невеликі збори в сільському клубі, виплачували людям гроші, спілкувалися під чай, каву та сир. Це завжди займало десь півдня, вони говорили на різні теми. І мені здається, що завдяки цьому нам вдалося вибудувати довідливі стосунки між нашими односельцями та сироварнею.

Подвоюємо селянам їхні пенсії

Зараз приблизно двісті сімей регулярно приносять нам молоко. Ми живемо з ними в одному селі, тому довіряємо якості продукції. Можна сказати, що в сироварню соромно принести погане молоко. Але все ж є частина тварин, які періодично хворіють. Тому постійно робимо аналізи молока і працюємо з місцевим ветеринаром. Відстежуємо тварин, які починають хворіти, а він їх лікує.

«Селиська сироварня» дала селянам можливість додаткового заробітку, адже наші «здавальники» – це пенсіонери, лікарі, вчителі, продавці у місцевому магазині тощо. Батько рахував, якою має бути ціна за молоко, аби людям було вигідно утримувати худобу і здавати нам молоко. Ринкова вартість в Україні загалом була і є досить низькою. І він вирішив, що якщо людина приносить десь 7-8 літрів на день, то має отримати на місяць щонайменше ще одну свою пенсію. Ці кошти сім’я заробляє на залишках молока, які вони не використали. Ця калькуляція збереглася в нас і дотепер.

Варимо сир на джерельній воді

Коли сироварня мала запускатися, основна проблема була з якістю води. У селі переважно поверхневі води – невеликі колодязі по 5-7 метрів. Свердловину в нас пробурити немає як, тому що або її не буде, або вода буде солона. Нам довелося шукати джерело, звідки можна було б взяти воду для сироварні. 

Сир, виготовлений на «Селиській сироварні»

Батько разом із громадською організацією «Закарпатська асоціація місцевого розвитку» виграв грант на будівництво водопроводу. За ті кошти було побудовано 4,5 км водопроводу і 1,5 км високовольтної лінії. Умовою гранту було те, що до водопроводу можуть приєднатися тільки об’єкти соціальної інфраструктури, які є в селі. І зараз джерельною водою забезпечена наша сироварня, школа, дитячий садок, амбулаторія, бювет у центрі села і пекарня. Тобто наш сир готується на джерельній воді. Водночас у селі є місце, де кожен може прийти в будь-який момент і набрати джерельної води собі додому. 

Викинули тижневу партію сиру через зіпсоване молоко

Сім років тому я почала працювати разом з батьком у «Селиській сироварні». У нас була серйозна розмова про те, чи готова я після Львова повертатися в маленьке село. Багато хто думав, що я тут довго не затримаюсь, що ми не зможемо працювати разом через «конфлікт поколінь». Але насправді нам досить добре вдалось спрацюватися. Ми ділимося роботою і, коли потрібно, одне одного підстраховуємо. Зараз мені здається, що у Нижньому Селищі я залишуся назавжди. 

Пам’ятаю, коли тато вперше після мого повернення поїхав за кордон і я лишилася сама з працівниками на сироварні, тоді ми через брак продукції викинули всю партію сиру, яку зробили за тиждень. Я таке бачила вперше в житті: сир просто розривало. Він перетворювався з гарних голівок на бочечки й тріскався. Я була шокована. Думала: «Боже, тато мене вперше лишив саму на сироварні, а я не можу впоратися». 

Фото: Селиська сироварня / Facebook

Я почала шукати причину і знайшла її лише у французькому підручнику з сироваріння через декілька днів. Як з’ясувалося, у продажу з’явилися якісь нові антибіотики, і якийсь «гуру» написав у газеті, що ними можна обробляти корів від шкідників. І дуже багато людей це дружньо зробили. Відповідно, ці ліки були в молоці, а ми про це не знали. Сироварня співпрацює з місцевою ветлабораторією, але у них на той час не було потрібного обладнання для проведення аналізів на антибіотики. Тому ми з ними домовилися, що закупимо необхідне обладнання, а вони зможуть нам робити такі специфічні аналізи.  

Була і ще одна історія з викиданням сиру, але не через брак продукції, а відсутність ринків збуту. Коли сироварня тільки запустилася, був такий час, коли для того, щоб заплатити людям за молоко, батьку доводилося перетирати сир на стружку і продавати на сусідню ферму для годівлі тварин. Це мій найгірший спогад із дитинства.

Відчуйте у Карпатах швейцарські нотки

Вважається, що в Європі є декілька великих груп сиру: швейцарська, французька, італійська і нідерландська. Технології наших пращурів у радянські часи фактично були знищені. Ми створюємо сир за швейцарською технологією, яка передбачає дозрівання сиру в підвалі без пакування з формуванням природної скоринки.

Коли тато починав, він не мав спеціалізованої освіти й взагалі не розумів, як правильно робити сир. Тоді в «Лонго Маю» запропонували йому пройти декілька стажувань у Швейцарії на різних сироварнях для того, щоб навчитися ремесла сироваріння. І коли батько повернувся, почав варити перші партії сиру в Нижньому Селищі. Кажуть, що швейцарські Альпи та Карпати чимось схожі. Можу сказати, що трохи подібні молоком. 

Українські «брі» та «камамбери» скоро зникнуть

Загалом технологія з виробництва сиру у всіх приблизно однакова. Але завдяки тому, що всі мають різне молоко та клімат, то й отримують різний результат. Зараз буде велика проблема у виробників, які використовують європейські назви для своїх сирів. Через право Європейського Союзу на географічні зазначення сиру українським виробникам доведеться відмовитися від багатьох назв, як от «брі», «камамбер», «фета» й «пармезан».

Сир, виготовлений на «Селиській сироварні»

Ще коли сироварня тільки відкривалася, ми всі продукти вирішили прозвати місцевими назвами. Батько хотів ідентифікувати їх із територією, хоча тоді в Україні ще ніхто не говорив про важливість географічних зазначень. Тому основний тип сиру у нас називається «Селиський» (як село), маємо сир «Хуст» (як наш районний центр), «Нарцис Карпат» (як «Долина нарцисів») і «Менчул» (як найбільша гора в нашому районі).

Готувати сир – кропітка робота

Після того, як молоко потрапляє на нашу сироварню, ми його пастеризуємо – нагріваємо до 72 градусів, і в ньому вбивається частина бактерій. Після цього вносимо в нього молочні бактерії й сичужний фермент. Воно сквашується і тоді нарізається на сирне зерно – маленькі шматочки сиру. На цьому етапі ми вирішуємо, який саме сорт сиру будемо готувати. Чим твердішим має бути сир, тим зерно повинно бути меншим. Усе це разом підігріваємо і гарячим розливаємо в форми.

Наприклад, сир «Селиський» ми одразу пресуємо 5-кілограмовими гирями й залишаємо в такому стані до ранку. У цеху ще досить тепло, відповідно, там активно розвиваються молочні бактерії. Наступного ранку ми виймаємо сир з форм і спускаємо його в соляну ванну. Якщо продукт не пройде процес соління, то зможе зберігатися лише декілька днів. Далі переносимо сир у підвал, де він дозріває протягом трьох місяців. 

Фото: Селиська сироварня / Facebook

Перший тиждень ми щодня миємо сир «Селиський» солоною водою, а через тиждень вже промиваємо лише джерельною водою, залежно від того, як він дозріває. Сир треба постійно перевертати, змінювати під ним  дощечки. За три місяці перевіряємо, чи він  вже дозрів, чи треба ще трішки почекати. Власне, після цього можна відправити його до споживача.

«Де цей смердючий сир?»

Перші продажі сиру відбувалися переважно на місцевих ринках і ярмарках. Зараз намагаємося збувати напряму для того, щоб уникати націнок, оскільки багато споживачів скаржилися, що скрізь дуже високі ціни на наші продукти. Тому ми багато продаємо через сайт та на місці, в селі. Також наші продукти є в деяких магазинчиках у Мукачеві, Ужгороді, Львові, Рівному, Житомирі, Києві, Харкові, Дніпрі та Одесі. У нас на сироварні ціна сиру коливається від 330 до 650 гривень за кілограм. Голівка «Селиського» обійдеться приблизно у 200 гривень (500-600 грамів). 

Ми вже маємо досить багато постійних клієнтів. Це показник того, що ми робимо хороший сир. Коли місцеві кудись вирушають, завжди беруть як подарунок наш продукт, тому що це така своя маленька гордість. Їдуть у гості до друзів або по роботі за кордон – обов’язково візьмуть із собою голівку «Селиського». 

Пам’ятаю, стоїмо зі своїм сиром колись на ярмарку в Києві, і біля нас багато людей. Ми завжди робимо дегустацію, щоб охочі могли скуштувати продукт перед тим, як купити. І здалеку йде жіночка і кричить: «Де цей смердючий сир?». Я така думаю: «Боже, що ми зараз будемо робити? Зараз, напевно, буде якийсь скандал». Вона підходить, розсовує ліктями людей, пробирається до прилавка і каже: «Дайте мені п’ять! Бо я минулого року у вас купила, їхала в трамваї, він так сильно пахнув, що всі мені заздрили». 

Випадково закохали у себе туристів

Наша сироварня була першою в Україні крафтовою приватною сироварнею. Тому що за часів СРСР тут були лише величезні підприємства. Зокрема, завдяки цьому «Селиська сироварня» випадково стала туристичним об’єктом. Ми думали, що просто будемо варити хороший сир. Але виявилося, що люди хочуть бачити, як ми це робимо. Приблизно у 2005 році до нас звернулися місцеві екскурсоводи з питанням, чи можемо ми для них робити екскурсії виробництвом із дегустацією. І відтоді ми почали проводити візити на підприємство, спускатися в сирний підвал, накривати невеликі столики, нарізати сир під вино і разом з людьми спілкуватися, дегустуючи нашу продукцію.

Гості «Селиської сироварні» дегустують сир

Коли в 90-х мій батько почав будувати сироварню, мало хто вірив, що вона тут буде працювати. Якогось особливого підприємництва в селі не було. Але щойно люди побачили позитивний приклад, що сироварня манить туристів, то в селі почало з’являтися багато різних ініціатив і маленьких виробництв. Зараз у Нижньому Селищі, крім нашої сироварні, ще є кілька ферм із виробництва сиру. Є деревообробний цех, підприємство з виготовлення пельменів і вареників, крафтова майстерня «Приватна топанчарня», де створюють  вироби зі шкіри, екоферма «Зелений гай», ферма Nu bikoz і ферма равликів. Остання розташована поруч із нами, тому туристи часто поєднують відвідини равликів і «Селиської сироварні». 

Півтора року тому ми запустили магазин локальних продуктів «Селиський ракаш» біля сироварні. Там представлені не тільки наші сири, а й продукція інших крафтових виробників, що розташовані поруч та роблять якісні продукти. Люди нам довіряють, вони готові скуштувати не лише сир, а й чай, мед, джем, ковбасу тощо. Буквально пів року тому біля сироварні разом з представником кооперативу «Лонго Май» Орестом Дель Соль ми відкрили ресторан повільної їжі «Ґелета», де також використовуємо тільки локальні місцеві продукти та сповідуємо ідею sloow food.

Завдяки сироварні розвивається село

Батько чимало працює в напрямку розвитку села. В один вечір представник «Лонго Маю» Орест прийшов і запропонував татку: «Візьмемо в оренду місцевий клуб на 33 роки». На той час ця будівля просто розвалювалася, там протікав дах. За грантові кошти їм вдалося замінили дах і створили там клуб для дітей, де вони могли мати якісь активності. У клубі зробили комп’ютерний клас, яким до обіду користувалися учні школи на уроках інформатики, а після них могли приходити діти й користуватися за невеликий членський внесок. А ще там був настільний теніс, футбол, влаштовували концерти, перегляди кіно та дискотеки. Цей клуб пропрацював досить довго, але, зрозуміло, що з розвитком технологій він став просто не потрібен.

Читайте також: Піч з дровами й ліс навколо. Як «Хата-Майстерня» в селі на Прикарпатті рятує людей від міського шуму

Була ще одна важлива річ, яка змінила Нижнє Селище. Дитячий садок є майже в кожному селі, але в нас він закрився після розпаду СРСР, тому що не працювала котельня. І молоді люди, такі як мій батько і його друзі, зібралися, прийшли до сільради і сказали: «Давайте щось будемо робити». Але їм відповіли, що грошей нема. Йдіть, мовляв, у район і просіть. У районній адміністрації теж відхрестилися: «Може, вам садочок не треба в селі?». Тоді вони вирішили збирати гроші у селян, працівники садочка були готові віддати по одній своїй зарплаті. Громадська організація, в якій тоді був мій батько, зголосилася придбати два котли. І тоді, назбиравши не дуже велику суму, вони знову звернулися в район. І там вже зрозуміли, що в них немає вибору, тож підтримати цю ініціативу. Садочок працює і досі, там майже 200 дітей.

Залишимося крафтарями, щоб тішити якістю

Зараз ми багато працюємо з місцевими вівчарями. У 2017 році разом з ними започаткували ініціативу «Традиційна бринза Хустщини». У нашому регіоні з кожним роком вівчарів стає все менше. Ця професія не дуже прибуткова. Старші люди або вже не мають сил цим займатися, або помирають, а молодь не дуже хоче долучатися, бо це, мовляв, не престижно. І ми вирішили це змінити, зібрали вівчарів і запропонували їм об’єднатися в асоціацію, робити спільно якийсь продукт. І зараз вже декілька років разом з ними виготовляємо бринзу, популяризуємо її як якісний та дорогий продукт, який може підняти престижність професії. Проводили разом вівчарський фестиваль у 2019 році. Планували повторити у 2020-му, але через пандемію не вдалося.

Фото: Inna Pryhara / Facebook

Ми хочемо, аби люди частіше приїжджали в Нижнє Селище, куштувати наші місцеві продукти, пізнавали нові смаки. Моєю особистою перемогою буде те, що сироварня працюватиме ще через 20 років. Сподіваюся, вдасться зберегти той рівень якості й виробництва, який задав мій батько.

У нас немає мрії вирости до великого підприємства чи збільшити свої потужності втричі. Інколи люди, коли починають вести свій бізнес, не можуть зупинитися на якійсь межі зростання та розширення. Коли мене питають, чому ми не хочемо зробити 20 таких же сироварень по всій Україні, я згадую дуже яскраву закарпатську приказку: «У рот можна поставити стільки, скільки можеш з’їсти». І ми так само робимо стільки, наскільки в нас вистачає сил та натхнення.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі