Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

“У провінційному містечку для дітей немає розваг”. Як переселенка змінює це у Кремінній

Опубліковано

“Хочу, щоб діти мали змогу розвиватись”, – каже Олександра Ізуїта та продовжує впроваджувати ініціативи в маленькому місті Кремінна. Саме сюди з Луганська її змусила переїхати війна у 2014 році. Зараз Олександра проводить всі свята в районі зі своєю арт-групою “Фабрика праздника”, дає роботу молоді, а ще будує розважальний комплекс, щоб дітям Кремінної було де проводити час. Як одна жінка створила індустрію розваг для цілого міста – читайте далі. 

Олександра Ізуїта

власниця арт-групи “Фабрика свята”

За освітою – актриса театру. У Луганську працювала арт-директором у дитячому центрі, мала команду аніматорів. Коли розпочалась війна, то переїхала до Кремінної. Тут  відкрила арт-групу “Фабрика свята” та зараз займається розвитком розважального комплексу для дітей. 

Ходила по училищах пропонувати роботу

У Луганську я мала власний бізнес – організовувала свята для дітей. Але війна внесла свої корективи, і нам довелось виїхати та починати все спочатку. Це я і зробила у Кремінній.

На той момент у місті не було жодного аніматора. Тому я вирішила організувати цю справу і створила арт-групу “Фабрика праздника”. Майже весь мій реквізит залишився в Луганську, частково його розікрали і треба було якось це все відновлювати. Тому подалась у Датську раду у справах біженців і отримала невелику суму на відновлення реквізитів на костюми. 

Спочатку я працювала сама. Але згодом вирішила залучати студентів. Тому ходила по училищах, знайомилась та пропонувала студентам стати аніматорами, бо така робота саме для них. Не може бути Ельзою чи іншим мультяшним персонажем 45-річна тітонька. Це кидається в очі не тільки дітям, а й батькам.

Так, багато студентів погодились відразу і вже три роки ми працюємо разом у Кремінній, Рубіжному та Сєвєродонецьку. 

Тепер у всьому районі є свято

Зараз наша арт-група організовує свята на виїзді – дні народження, випускні, корпоративи, міські свята. Ми їздимо майже через день дарувати людям свято.

Розважальна програма з аніматорами та музикою триває півтори години та коштує 800 гривень. Кожна наступна година – 500 гривень. Проводимо розважальні програми для дітей від 1 до 15 років, вітаємо дорослих та проводимо квести. Є паперове шоу та шоу мильних бульбашок, а також різні майстер-класи.

Загалом, маємо більше 30-ти програм. Зараз популярні програми з ляльками Лол для дівчаток, Бейблейд – для хлопчиків та майстер-класи з виготовленням лизунів. Малюки полюбляють Цуценячий патруль, Свинку Пеппу та Три коти.

Кожного року програми різні, бо діти завжди захоплюються якимись новими мультяшними персонажами. Нам потрібно багато різних програм, бо ми живемо у маленькому місті, де діти ходять один до одного на день народження. Звісно, їм не цікаво бачити одне й те саме.

Зі мною зараз виступає 8 аніматорів. Вони отримують оплату погодинно. Більш досвідчені заробляють 150 гривень за годину, а ті, хто тільки вчиться – 100 гривень. Та й робота аніматора не кожному підходить і це варто розуміти.

У місті навіть не було, де пограти дітям

Коли тільки-но приїхала у місто, мене хвилювало те, що малечі немає де проводити час: ні дитячого центру, ні кімнати, ні навіть школи раннього розвитку. А щоб хоча б пострибати на батуті, потрібно їхати за 30 кілометрів у Сєвєродонецьк. Для цього ж потрібно втратити майже цілий день і мінімум 80 гривень на одну людину за проїзд.

Тому я вирішила виправити цю ситуацію та відкрити у місті соціальне підприємництво – розважальний комплекс для дітей. У нас це буде доступно для кожного: 50 гривень за годину і 80 гривень безліміт на весь комплекс. У вихідні – 100 гривень безліміт.

“Зараз ми закупити лабіринти і батути, триває ремонт. У центрі також буде аерохокей, приставки, телевізори, настільний футбол, кімната для днів народжень. Центр відкриється вже в кінці жовтня”

У цьому комплексі буде кімната активності, де молодь зможе спілкуватись і навчатись безкоштовно. Також ми плануємо працевлаштувати переселенців, а для дітей з інтернатів та малозабезпечених сімей відвідування центру буде безкоштовним двічі на місяць.

Із розвитком центру нам значно допомогли грантові кошти від Фонду Східна Європа, який реалізував проект з підтримки соціального підприємництва у співпраці з Childfund Deutschland e.V. за кошти Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Федеративної Республіки Німеччина, також я витратила і свої заощадження. Щоб набратись хоч трошки знань з соціального підприємництва, я звернулась до цих громадських організацій, пройшла три модулі навчання та написала бізнес-проект. Так я отримала 125 000 гривен на свій Центр.

Сподіваюсь, що це буде улюбленим місцем малечі Кремінної. Комплекс вирішить проблему батьків – де провести час їхнім дітям весело, зручно та без зайвих витрат.

Молодь не вірила, що є стільки можливостей

Зараз дуже багато чого нового створюються для молоді, є безліч можливостей, але про них молодь Кремінної навіть не підозрює. 

Я пішла в коледж, збирала студентів і розповідала. що є багато різних програм. Вони навіть не вірили, що десь можна піти на безкоштовний тренінг, або навіть поїхати за кордон по обміну. Але у них горять очі, вони хочуть дізнаватись щось нове.

Далі я планую організувати для студентів місцевий хаб, де б вони могли збиратись і проводити разом своє дозвілля. 

“Мені сказали, що сортувати сміття – не гігієнічно”

Я намагаюсь проводити різноманітні ініціативи у місті, щоб показати, як можна змінювати простір, де ти живеш. Якось організовували прибирання міського парку, а також розставили сміттєві баки для сортування сміття по всіх навчальних закладів. 

Але всі зміни повинні підтримуватись владою. Нещодавно я зайшла в школи, щоб подивитись, як йде процес сортування. У одній з них баків вже не було. Директор мені на це відповів, що немає місця і прибиральниці будуть сортувати сміття самі. 

Я почала доводити, що до цього повинні привчатись діти змалку і розуміти, що це не сміття, а вторсировина. На що отримала відповідь – це не гігієнічно. 

Знаєте, з дітьми працювати набагато простіше, вони підтримують ініціативи і готові до змін. Тому, будемо робити все для них і розвивати інфраструктуру міста для дітей та молоді. 

Матеріал підготовлено в рамках проекту «Соціальне підприємництво як інноваційний механізм вирішення питань суспільного розвитку», що реалізується Фондом Східна Європа та громадською організацією ChildFund Deutschland e.V. і є частиною програми «Сприяння розвитку міжсекторного партнерства в цілях захисту інтересів дітей: долучення ВПО до активних учасників процесу». Проект виконується за підтримки Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Німеччини.

Точка зору, відображена у  цій публікації може не співпадати з точкою зору Фонду Східна Європа, ChildFund Deutschland e.V. чи Федерального міністерства економічного співробітництва та розвитку Федеративної Республіки Німеччина.

Суспільство

«Ви ж його лікуєте?»: учителька Ксенія та її син Юрчик спростовують міфи про аутизм

Опубліковано

2 квітня — Міжнародний день поширення інформації про аутизм. Це учителька, методологиня БФ «СпівДія заради Дітей» Ксенія Костюченко та її син Юрчик. Вони підготували для ШоТам відповіді на найпоширеніші міфи про розлади аутистичного спектра (РАС), з якими зіштовхуються постійно. Усі фрази, які ви побачите тут, Ксенія часто чула від інших людей. Тепер вона розповідає, що з ними не так.

1. «Ви ж його лікуєте? Треба лікувати, обовʼязково!»

Міф: Аутизм — це хвороба, яку можна вилікувати.

Насправді РАС — це нейровідмінність, а не хвороба. Це вроджена особливість розвитку мозку, яка залишається з людиною на все життя.

Ксенія

У нас немає показів для прийому жодних препаратів. Єдине, що «показано» — це створення умов для гармонійного розвитку та соціалізації, тобто інклюзія.

Юрчик

Я відвідую спеціалістів, з якими вчуся краще розмовляти та спілкуватися, спокійніше реагувати на звуки, контролювати свої рухи та бажання. Якщо чогось не вмію, то я або вже в процесі навчання, або воно в мене на черзі.

2. «У Юрчика талант до музики — напевно, через те, що в нього РАС»

Міф: Усі люди з аутизмом — генії або мають унікальні здібності.

Цей міф популярний завдяки фільмам і серіалам. Насправді лише частина людей з аутизмом має так звані «острівці геніальності», але більшість перебувають на різних рівнях інтелектуальних здібностей, як і нейротипові люди.

Юрчик

У музичній школі кажуть, що я дійсно дуже здібний. Але в нас уся сімʼя музикальна — всі грають на музичних інструментах і співають, — тому батьки вчасно це помітили та намагаються розвивати. Я граю на флейті, співаю дискантом (високим хлопчачим голосом — ред.) і можу підібрати будь-яку мелодію на фортепіано. Але значно більше люблю грати в планшет.

3. «Ви що, робили йому щеплення?» 

Міф: Вакцинація спричиняє аутизм.

Цей міф спростували численні наукові дослідження. Первинну статтю, що пов’язувала аутизм з вакцинами, визнали фальсифікацією, а її автора позбавили ліцензії.

Ксенія

У нас зроблені всі щеплення за календарем, адже син не має жодних протипоказань. 

4. «О, в нашому класі був хлопчик з РАС — я знаю, що це таке!»

Міф: Усі люди з РАС однакові.

Аутизм — це спектр, а не однакова характеристика для всіх. Деякі люди в спектрі можуть бути надзвичайно комунікабельними, інші — навпаки потребують більше простору. Хтось має виражену сенсорну (доторкову) чутливість, а хтось ні. Дехто може вражати феноменальною пам’яттю або глибокими знаннями в певній галузі, а інші потребують значної підтримки в повсякденному житті.

Юрчик

Я маю гіперчутливість до емоцій, зчитую навіть найнепомітніші. Якщо хтось свариться, мені стає дуже страшно й незатишно. 

Ксенія

А один мій учень з РАС міг звернути увагу на чужі емоції, тільки якщо йому про них чітко сказати. 

5. «Ти — героїня, якщо виховуєш дитину з аутизмом»

Міф: Щоб виховувати дитину з РАС, потрібні героїчні зусилля.  

Це один з тих міфів, який звучить ніби з повагою, але насправді може бути дуже шкідливим. Батьки дітей з РАС часто живуть звичайним життям: піклуються про дітей, підтримують, водять на гуртки, сперечаються про виконання домашніх завдань, купують улюблені іграшки. Так, у їхньому житті можуть бути виклики, але, зрештою, виховання дітей — непроста справа для всіх батьків. 

Ксенія

Коли суспільство автоматично записує всіх батьків дітей з РАС у «герої», це створює хибне уявлення, що такі діти — обов’язково «тягар», що з ними завжди складно. Хоча реальність різна: комусь складно, а комусь абсолютно нормально. Для нашої сімʼї, наприклад, виховання дитини з РАС — це просто наше життя, ми не вважаємо його подвигом.

Так, бувають дуже тяжкі випадки, але не лише в сімʼях, де є дитина з РАС. Тому важливо не узагальнювати. 

 

6. «Ми не можемо ризикувати навчальними досягненнями 30 дітей в класі»

Міф: Присутність дітей з аутизмом у класі може негативно впливати на навчання нейротипових учнів. 

На жаль, ця думка популярна в школах. І це не дивно, бо є упередження, що дитина з РАС обовʼязково заважатиме, і з нею неможливо буде впоратись, якщо ти не супергерой. Це хибна та шкідлива думка, яка позбавляє учнів можливості підготуватись до реального життя у світі, де різні люди взаємодіють між собою. 

Ксенія

На щастя, численні дослідження спростовують цей стереотип і показують переваги інклюзивної освіти для всіх учнів. Це, зокрема, формування толерантності та поваги до різноманітності.

Це розвиває соціальні навички: співпрацю, емпатію та взаємодопомогу. І головне, в інклюзивних класах безперечно було зафіксоване покращення академічних результатів — учні мають вищий рівень успішності, бо там використовують різноманітні педагогічні методики та більше індивідуалізованого підходу.

Я постійно працювала в інклюзивних класах, бо бачу переваги й для себе — я розширюю свої педагогічні компетенції, які приносять користь усім учням. 

Читати далі

Суспільство

«Укрзалізниця» додала в Києві нову зупинку для двох потягів

Опубліковано

«Укрзалізниця» додала на платформі Видубичі-Трипільські в Києві зупинки для двох потягів далекого сполучення. З 10 квітня ці потяги зупинятимуться на платформі в обох напрямках.

Про це повідомили в компанії.

На зупинці зупинятимуться такі потяги:

  • №79/80 «Січеслав» Дніпро – Львів;
  • №793/794 Черкаси – Київ.

Читайте також: Що робити, якщо з додатку «Укрзалізниці» після кібератаки зникли квитки

Платформа Видубичі-Трипільські розташована поруч із Південним мостом та транспортною розв’язкою, що робить її зручною для пересадки. Вона входить до транспортного вузла «Видубичі», який об’єднує:

  • станцію метро «Видубичі»;
  • приміську платформу «Видубичі» та кільцеву електричку;
  • автостанцію «Видубичі».

Як зазначили в УЗ, ця зупинка дозволить мешканцям лівобережних районів Києва швидше та зручніше добиратися до Черкащини, Кіровоградщини та Придніпров’я.

Нагадаємо, що «Укрзалізниця» впровадила безплатні пропозиції для пасажирів.

Фото обкладинки: RailGallery

Читати далі

Суспільство

«Спротив триває»: активісти «Жовтої стрічки» провели нову акцію у Криму (ФОТО)

Опубліковано

Активісти руху «Жовта стрічка» до початку другого місяця весни розповсюдили у Сімферополі, Севастополі, Бахчисараї, Ялті та Армянську символи спротиву.

Про це повідомили у «Жовтій стрічці».

«Квітень вступає у свої права, а рух спротиву продовжує невтомно доводити, що Крим — це Україна. Бо спротив триває. Бо українці борються. Бо кожного дня на Кримському півострові тривають акції спротиву, і сьогоднішній день не виключення. Бо КРИМ — ЦЕ УКРАЇНА!» — написали у русі.

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

Нагадаємо, що рух активісти «Жовтої стрічки» до 24 лютого провели акцію в окупованих містах (ФОТО).

Раніше ми писали, що у Криму на вершині Пахкал-Кая встановили українські прапори (ФОТО).

Фото: телеграм-канал «Жовтої стрічки»

Читати далі