Колонки
Місце сили та єднання. Навіщо нам Пантеон Героїв на Аскольдовій могилі

Я щиро вважаю, що цей час настав. З 2014-го ми почали розуміти, хто є нашими героями. Або, принаймні, зрозуміли цей образ. Герой України – це той, хто зі зброєю боронить її Незалежність, Свободу і Гідність. Та навіть попри окупацію територій і тисячі смертей ми досі не поставили в цій дискусії крапку.
Повномасштабне вторгнення розставило усі крапки над «і». Більше ніхто не сумнівається, хто герой нашої історії, а хто – її звалище. Ще з часів Русі однією з центральних місць пам’яті і національної сили в Києві була Аскольдова могила – місце почесних поховань і воїнської доблесті. Тут покоїлись ті, хто зі зброєю захищав свій дім. Хто увічнив свій героїзм кров’ю. Своєю і ворога.
Радянська влада зруйнувала це місце сили, і незалежна Україна досі не спромоглась ані відновити його, ані збудувати нове. Попри це, Аскольдова могила сама відроджує свою роль. Тут вшановані Герої Крут, Герої Небесної Сотні, Іловайську, Дебальцеве, Донецького аеропорту. Тут покоїться друг Да Вінчі – Герой України, командир батальйону «Вовки Да Вінчі».
Ми бачимо цей майбутній комплекс як місце національної сили, пам’яті, єднання і консолідації. Місце, куди всі наступні покоління українців приходитимуть вшанувати своїх Героїв.
Нам потрібен Національний Пантеон Героїв України. Державний меморіальний комплекс, що вшановує пам’ять визначних діячів, славетних військових командирів, лідерів національно-визвольної боротьби усіх часів. Тих, хто били ворога в усіх його звірячих обличчях: московського царства, російської імперії, радянського союзу, російської федерації. Складно уявити краще місця для цього Пантеону, ніж Аскольдова могила.
Я створила петицію про створення такого Пантеону і закликаю всіх вас її підписати. Ми бачимо цей майбутній комплекс як місце національної сили, пам’яті, єднання і консолідації. Місце, куди всі наступні покоління українців – через 10, 20, 50, 100 і 300 років – приходитимуть вшанувати своїх Героїв і надихатись на розбудову вільної України.
Нам потрібен наш «Арлінгтон» – як вічна пам’ять, що без Війська немає України.
Тут мають бути визначні діячі сучасності. Тут мають бути визначні діячі минулого, що дивляться на нас з неба: Іван Мазепа, Степан Бандера, Андрій Мельник, Євген Коновалець, Симон Петлюра, Павло Скоропадський і багато інших. Тут будуть і Герої майбутнього, натхнені нашим прикладом.
Сьогодні держава займається створенням Національного військового меморіального кладовища. Це дуже важливий і потрібний для України проєкт, на якому ми не маємо зупинятись. Нам потрібен наш «Арлінгтон» як вічна пам’ять, що без Війська немає України.
І нам потрібен Пантеон як місце сили і єднання довкола визначних борців за нашу Незалежність.
Громадськість висувала подібні проєкти і за часів третього, і п’ятого, і чинного Президента України.
Зараз він як ніколи на часі, і ми маємо довести його до кінця.
Це потужна і кропітка робота не на один рік, що передбачає залучення всіх. Чиновників, істориків, дипломатів, військових, ветеранів, активістів і всіх нас, громадян України, що виживуть і пронесуть цю пам’ять крізь усе своє життя.
Звичайно, цей процес потребує широкої національної дискусії і консенсусу. Він не має спускатись згори. Він не має бути проєктом однієї людини. Але він точно має відбутись, і це вже не предмет дискусії.
Будь ласка, підпишіть цю петицію, поширте її на своїх сторінках і розкажіть про неї іншим. У нас не буде майбутнього, якщо ми не пам’ятатимемо тих, завдяки кому воно відбудеться.
Колонки

Видавництво «Основи» готує до випуску оновлене видання фотокниги Олександра Бурлаки Balcony Chic, присвячене українським балконам. Книга, яка стала культовою для поціновувачів архітектури, отримає новий вигляд із доповненнями про реалії воєнного часу.
Про це повідомляє видавництво.
Що нового у Balcony Chic
Перевидання включатиме фотографії 2022–2024 років, які відображають трансформацію балконів під час війни. Серед знімків — зруйновані конструкції, встановлені сонячні панелі та системи Starlink, що стали символами адаптації та відновлення.

Коли чекати на книгу
Оновлене видання Balcony Chic зʼявиться у травні 2025 року. Вартість книги на етапі передзамовлення — 1190 гривень зі знижкою. Оформити замовлення можна вже зараз на сайті видавництва.
Читати також: Кияни можуть здати книги російською та отримати знижку на українські видання: як долучитися
Балкон як дзеркало часу
Олександр Бурлака за допомогою фотографій та текстів досліджує феномен балконів — від їхньої архітектурної функції до культурного та соціального значення. Видання, доповнене реаліями воєнного часу, відкриває нові грані сприйняття української архітектури.
Нагадаємо, що оскароносний режисер Мішель Азанавічус пише книжку про війну в Україні.
Фото: видавництво «Основи».
Колонки
Колонки

Статистика проєкту
