Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Кава, суперечки та безсонна ніч. Чи знаєш ти, як народжувалася Конституція України? (ТЕСТ)

Опубліковано

28 червня в Україні відзначають День Конституції. Її прийняттю передувала ціла доба безперервної роботи народних депутатів – із суперечками, сварками, дивними пропозиціями та літрами кави. Зрештою, після 24 годин обговорень та голосувань, Основний закон нашої країни було прийнято. 

ШоТам підготував тест, у якому зібрані цікаві факти про українську Конституцію та історичну ніч у стінах Верховної Ради.

У нашій Конституції згадано лише одне державне свято. Яке саме?

Правильно! Неправильно!

День Конституції – єдине свято, закріплене в Основному законі України. Це стаття 161, яка дослівно звучить так: «День прийняття Конституції України є державним святом – Днем Конституції України».

Скільки років тривала підготовка Конституції України?

Правильно! Неправильно!

Над законом працювали впродовж шести років – з 1990 по 1996 рік. Утім найактивніший період тривав не роки, а місяці.

Скільки проєктів Конституції України було запропоновано за цей час?

Правильно! Неправильно!

Впродовж 1990-1996 років було запропоновано 15 проєктів Конституції України – як від Конституційної комісії, так і від різних політичних партій, ініціативних груп, науковців.

Що стало своєрідним «бустером» для нардепів та змусило всіх завершити роботу над прийняттям Конституції 28 червня?

Правильно! Неправильно!

Як згадував дисидент та нардеп Левко Лук’яненко, саме погроза Кучми щодо розпуску Верховної Ради змусила парламентарів прискоритися та фактично за добу завершити роботу над Основним законом країни. «Комуністи були категорично проти того, щоби Україна ухвалила свою Конституцію. Рік перед тим ми уклали договір між кожним депутатом і президентом, де Верховна Рада зобов'язалася через рік написати Конституцію. Тягнули до останнього. Тоді Кучма вирішив підігнати всіх і сказав, що якщо до 28 червня не буде Конституції, то він розпустить Парламент. 27 червня всі сіли голосувати і працювали цілий день і всю ніч аж до ранку 28 червня», – згадував Лук’яненко.

Під час «конституційної доби» найбільше суперечок між нардепами викликали три статті. Про що в них йшлося?

Фото: Єфрем Лукацький
Правильно! Неправильно!

За спогадами учасників голосування, каменем спотикання стали: мова, державна символіка і статус Криму. Саме за ці статті розгорнулися найбільш запеклі суперечки між національно-демократичною групою депутатів, борців за незалежність України і затятими комуністами.

Під час роботи над Конституцією було й чимало відверто дивних пропозицій від нардепів. Нижче – чотири ідеї й лише одна з них – вигадана. Яка саме?

Фото: Єфрем Лукацький
Правильно! Неправильно!

Так, інші пропозиції – це не наша фантазія, а ідеї народних депутатів, які в різні роки працювали над Конституцією. Прибрати «український народ» пропонував нардеп-комуніст, а про знищення «антагоністичних класів» казав член КПУ Володимир Моісеєнко. Щоправда, пояснити, що він має на увазі, так і не зміг.

О котрій годині 28 червня було ухвалено Конституцію України?

Фото: Єфрем Лукацький
Правильно! Неправильно!

Сучасну Конституцію України було ухвалено о 9:18 ранку після 24 годинного «марафону» практично безперервної роботи.

Що сказав тодішній голова Верховної Ради України Олександр Мороз одразу після прийняття Конституції?

Правильно! Неправильно!

Першими словами тодішнього голови Верховної Ради Олександра Мороза після прийняття Конституції стали «Є Конституція!».

Хто є автором цих слів: «Прийняття нової Конституції України є найважливішою проблемою сучасного політичного життя України, від розв’язання якої залежатиме існування держави і доля демократичних перетворень…»?

Фото: Єфрем Лукацький
Правильно! Неправильно!

Це слова лідера Народного Руху України В’ячеслава Чорновола з листа головам крайових організацій 19 лютого 1996 року.

А кого вважають «батьком» сучасної Конституції України?

Правильно! Неправильно!

У 1996 році він очолював комісію з доопрацювання Конституції, а в «конституційну ніч» протягом 14 годин за трибуною Верховної Ради відстоював її положення. Після успішного голосування нардепи вийшли на вулицю і на руках підкидали до гори Михайло Сироту під стінами парламенту. Сам Сирота згадував цей день так: «Ми розуміли: або ми, не виходячи з Верховної Ради, завершимо прийняття Конституції, або в Україні Конституції не буде».

Завдяки кому депутати протрималися всю ніч та не заснули під час голосувань?

Правильно! Неправильно!

Так, все максимально банально й просто! Завдяки працівникам і працівницям буфету нардепи цілу ніч пили каву, аби бодай якось «перебити» сон та продовжити роботу. Ось, як згадує про це Валентин Яблонський: «Добре, що внизу працював буфет. Скільки чорної кави тоді було випито, лише буфетчиці знають, адже була глибока ніч, організм кожного вимагав перепочинку, а зробити цього ми не мали права».

Конституція, ухвалена в 1996 році, – не перша в історії України. У 1710 році відбувся справжній прорив у законодавстві європейських країн. Хто з українських гетьманом став автором першої української Конституції?

Фото: Читомо
Правильно! Неправильно!

Коли Пилипа Орлика обирали гетьманом, між ним, козацькою старшиною і козаками, які не захотіли служити Московії, було укладено угоду «Договори і Постановлення Прав і вольностей Війська Запорозького». Цей козацький суспільний договір сьогодні відомий як «Конституція Пилипа Орлика». Більшу частину Договору склав сам Пилип Орлик, він же здійснив його остаточне редагування.

Скільки статей в Конституції України?

Фото: Офіс президента
Правильно! Неправильно!

І наостанок, яке слово найчастіше згадується в Основному законі?

Правильно! Неправильно!

Загалом текст Конституції України має 14 461 слово, і найчастіше там у різних відмінках зустрічається слово Україна — 451 раз.

Кава, суперечки та безсонна ніч. Чи знаєш ти, як народжувалася Конституція України? (ТЕСТ)
Схоже, цей тест розповів вам багато нового про українську Конституцію та історичну ніч в стінах парламенту. Поділіться результатом із друзями, аби якомога більше людей дізналися щось нове про Основний закон нашої країни.
Непоганий результат! Схоже, ви добре знайомі з українською Конституцією та історією її прийняття. Утім деякі питання виявилися несподіваними навіть для вас. Поділіться цим тестом із друзями, аби якомога більше людей дізналися щось нове про Основний закон нашої країни.
Вау! Зізнавайтеся, ви були в будівлі Верховної Ради тієї самої ночі? А якщо серйозно, чудовий результат! Ви добре знайомі з історією прийняття Конституції та знаєте, якою ціною незалежна Україна отримала свій Основний закон.

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

В Ірпені створили найдовший український рушник єднання

Опубліковано

На Ірпінській набережній створили найдовший український рушник єднання «Україна у долонях». Мета заходу — підтримка ЗСУ, єднання українського народу та збереження традицій.

Про це розповіли в Ірпінській міській раді.

В Ірпені на Київщині створили найдовший український рушник єднання “Україна у долонях”.

На рушник довжиною понад 27 метрів учасники наносили фарбами герби 25 регіонів та Державний герб України, а також кожен мав змогу залишити відбитки своїх долонь.

Читайте також: Більше ста закладів освіти забезпечують абітурієнтів з окупованих територій гуртожитками

В Ірпені на Київщині створили найдовший український рушник єднання “Україна у долонях”.

До розфарбування найбільшого українського оберега долучилися військові та ветерани ЗСУ, волонтери, представники місцевої влади, мешканці Ірпінської та сусідніх громад і ВПО.

Мета заходу — підтримка ЗСУ, єднання українського народу та збереження традицій.

Фіксацію рекорду України, як найбільшого українського рушника, планують 13 липня.

Нагадаємо, Міноборони відкриє ще 14 рекрутингових центрів по Україні.

Фото: Ірпінська міська рада

Читати далі

Суспільство

У Міноборони покращать стандарти тактичної медицини для військових

Опубліковано

Міністерство оборони працює над покращенням стандартів і програм підготовки медичного персоналу.

Про це повідомила АрміяІнформ директорка Департаменту охорони здоров’я Міноборони Оксана Сухорукова.

За словами Сухорукової, йдеться передусім про тактичну медицину: у МОУ готують наказ про обсяги надання домедичної допомоги.

«Далі на цей наказ нашаровуються наступні елементи: це забезпечення – те, що має бути в аптечках, те, що має бути в наплічниках; індивідуальні стандарти підготовки – ми будемо робити типові програми навчання. І це все має бути імплементовано в навчальних центрах, у військових частинах, коли йдеться про підготовку військовослужбовців», – сказала вона.

Крім того, за її словами, йдеться про обсяги надання медичної допомоги на догоспітальному етапі – це медичні пункти і медичні роти військової частини, про етапи евакуації.

Читайте також: У Дії з’являться нові послуги для підприємців: які саме

Також ідеться про передові хірургічні підрозділи, стабілізаційні пункти: в якому об’ємі вони мають надавати військовослужбовцям допомогу у разі захворювання, травмування або поранення, які лікарі там мають бути і яке оснащення, яким чином здійснюється евакуація.

По-третє, МОУ займається покращенням госпітального етапу допомоги бійцям, і вже запущений пілотний проєкт по реабілітації військовослужбовця.

«Ці всі правила розробляються на основі стандартів НАТО, але з урахуванням викликів сучасної війни і нашого досвіду», – зауважила Сухорукова.

Серед головних завдань Департаменту охорони здоров’я МОУ Сухорукова назвала максимальне збереження життя і здоров’я військовослужбовців; повернення їх у стрій; реабілітація та повернення до цивільного життя у разі звільнення з лав ЗСУ.

Нагадаємо, Міноборони розробляє адаптивні костюми для поранених військових.

Фото: АрміяІнформ

Читати далі

Суспільство

«Нова Пошта» вийшла на ринок Франції, відкривши відділення у Ніцці

Опубліковано

Нова пошта вийшла на ринок 14 країни світу – Франції та відкрила своє соте відділення закордоном – у курортному місті Ніцца. Відділення у Ніцці працюватиме за адресою 27 Avenue Notre Dame, 06000.

Про це повідомляє пресслужба компанії.

У ньому клієнти зможуть отримувати та відправляти документи, посилки та вантажі до 100 кг в та з України, всередині країни та між європейськими країнами, де вже є відділення Нової пошти.

«У планах до кінця року відкритись у Парижі та Леоні, а далі й в інших великих містах — Лілль, Тулуза та Бордо», – повідомляє Володимир Поперешнюк, співвласник групи компаній NOVA.

Читайте також: Дія.Бізнес та «Нова пошта» запустили грант для малого та середнього бізнесу

Час доставки посилок в Україну становитиме від 5 днів. Вартість доставки з України у відділення у Франції складатиме:

  • документи до 1 кг — 900 грн;
  • посилки до 2 кг – 950  грн;
  • посилки до 10 кг – 1500  грн;
  • посилки до 30 кг – 2500 грн;
  • вантаж понад 30  кг – 100 грн за кожний кілограм.

Нагадаємо, у Львові школярі почнуть навчання 19 серпня.

Фото: Нова Пошта

Читати далі