Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Колонки

ЛГБТІК+ військові: як досягти рівних прав і можливостей у Збройних силах України

Опубліковано

У червні 2023 року соціологічна група «Рейтинг» разом із Незалежною антикорупційною комісією презентували результати дослідження «Дискримінація різних соціальних груп у ЗСУ». Респонденти відповідали на запитання, пов’язані зі ставленням та оцінкою можливої дискримінації у лавах ЗСУ. Любомир Мисів, заступник директора «Рейтингу», назвав «тему ЛГБТ» найбільш чутливою серед усіх, щодо яких проводилось опитування. І додав, що питання дискримінації безпосередньо в лавах ЗСУ дуже залежить від командира: 

«Який командир – таке відповідно буде ставлення всередині групи.[…] Це йде по тому, як командир може налагодити комунікацію всередині підрозділу і загалом налагодити комунікацію по тій структурі, якісь принципи роботи з тими людьми, які можуть бути дискриміновані». 

Тобто недискримінація у війську прямо пов’язана з професійним рівнем командирів і ефективністю та організованістю армії загалом. Ще у 2014 році до схожого висновку дійшли у своїй доповіді у Гаазькому центрі стратегічних досліджень. Там зазначили, що покращення інклюзії військових ЛГБТІК+ – це більше, ніж питання того, що треба «робити правильні речі». Це питання військової ефективності.

У доповіді також зауважили що, визнання і повага підвищують моральний дух військових; можливість відкрито спілкуватися з колегами підвищує згуртованість; а відсутність підозр, що комусь є що приховувати, – покращує довіру. 

Армія – це зріз суспільства

Моральний дух, згуртованість і довіра – те, що не менш важливе під час війни, ніж сучасне озброєння. Саме тому протидія і боротьба з дискримінацією в лавах ЗСУ має бути завданням та інтересом найвищого військового керівництва. 

Наразі для недискримінації військових за ознаками СОГІ (сексуальної орієнтації та гендерної ідентичности) потрібно докласти ще дуже багато зусиль: у цивільному і військовому, національному та міжнародному вимірах. 

Перш за все, варто зважати, що армія – це зріз суспільства, і історія квір-військових часто повторює національні контури. Саме тому заходи, спрямовані на боротьбу з дискримінацією в суспільстві загалом, мають прямий вплив і на військових. 

Ба більше, потреби військових багато в чому пов’язані з їхнім цивільним життям – сім’ї, побутові та фінансові питання, майно, взаємодія з іншими людьми під час відпусток і поза межами служби, повернення до цивільного життя після служби. У всіх цих точках військові так чи інакше взаємодіють з цивільними структурами і людьми. 

Зважаючи на це, можна виокремити ряд заходів, які допоможуть подолати дискримінацію в українському суспільстві. Зокрема: 

  • підвищення загального рівня обізнаності в суспільстві через комунікаційні кампанії та соціальні інформаційні проєкти, що привертають увагу до проблем дискримінації за ознаками СОГІ;
  • формальна і неформальна освіта, проведення тренінгів та навчальних програм, зокрема в межах окремих компаній, організацій, органів;
  • законодавчі ініціативи, спрямовані на подолання дискримінації за ознаками СОГІ в юридичній площині.

Серед останнього – вже тривалий час квір-військові вимагають прийняття законопроєктів №5488 та №9103

Правопорушення є, а відповідної кваліфікації не існує

Законопроєкт №5488 був поданий Кабміном ще в травні 2021 року. Автори документу пропонують внести ряд змін до Кримінального кодексу та Кодексу України про адміністративні правопорушення. Завдяки його прийняттю у правоохоронних органів буде більше механізмів та можливостей правильно кваліфікувати правопорушення, вчинені з мотивів нетерпимості. Адже наразі йдеться лише про відповідальність за дискримінацію ознаками расової, національної чи релігійної нетерпимості. Тоді як №5488 пропонує впорядкувати перелік, доповнивши його і такими ознаками як сексуальна орієнтація та гендерна ідентичність (поміж багатьох інших). 

Покращення системи відповідальності за нетерпимість за ознаками СОГІ потрібне і квір-військовим. Адже саме військові, покращуючи видимість ЛГБТІК+ спільноти, викликають на себе агресію не лише тих, хто виступає проти квір-людей, а й тих, хто бажає зберегти статус-кво війська – як домінантного середовища для гетеросексуальних цисгендерних чоловіків. 

Так, ще у серпні 2019-го під час вшанування загиблих на Донбасі військових на військовослужбовця, голову об’єднання «Українські ЛГБТ-військові за рівні права» Віктора Пилипенка було здійснено напад саме через гомофобію. У вересні 2019 року група молодиків напала на іншого військового, який є відкритим геєм, – Василя Давиденка. У квітні 2023 року матері військового Павла Лагойди невідомі погрожували спалити дім і заявляли, що її син «позорить армію», адже є відкритим геєм. 

Такі злочини на ґрунті ненависті мають кваліфікуватись за відповідною статтею. Тоді як правоохоронці кваліфікують напади та погрози за загальними статтями, що не дозволяє відокремити злочини, скоєні на ґрунті нетерпимості, вести належну статистику та фіксувати дискримінацію як причину таких злочинів. А відповідно – боротись з цим. Саме це має змінити прийняття законопроєкту №5488.

ЛГБТІК+ вперше мають шанс на визнання своїх родин

Іншим законопроєктом, який стосується «цивільного життя» військових, є законопроєкт №9103. Його прийняття вперше запровадить в українському законодавстві концепт «реєстрованих партнерств», які будуть доступні для осіб, незалежно від статі. 

Для багатьох гетеро-людей це одна із можливостей і альтернатива для реєстрації своїх сімейних стосунків. Однак для ЛГБТІК+ людей – це перша можливість отримати офіційне визнання їхніх сімей та захист їхніх прав. 

Для військових така можливість є особливо актуальною, адже законопроєкт насамперед врегульовує:

  • питання майна як спільної сумісної власності;
  • питання спадкування;
  • право отримання пенсії і грошової допомоги у визначених випадках;
  • питання відпусток за сімейними обставинами;
  • право на офіційне впізнання тіла, вивчення причин смерті, ознайомлення з медичною документацією, розпорядження тілом, отримання тіла з моргу, визначення як пройде церемонія поховання чи кремації, який буде напис на місці поховання, право бути похованим поряд;
  • право давати дозвіл на використання імені, особистих паперів партнера, право спростовувати недостовірну інформацію про загиблого партнера тощо;
  • право отримувати інформацію, коли партнер в полоні чи зник безвісти тощо.

Тобто все те, що в поточних умовах для військових є надзвичайно актуальним через постійну загрозу життю і здоров’ю. І саме тому прийняття цього законопроєкту суттєво покращить ситуацію з рівними можливостями для військових, незалежно від їх орієнтації. А отже, покращить їх моральний дух.

За боротьбу з дискримінацією має відповідати конкретна людина

Крім того, попри нерозривний зв’язок військових з цивільним життям, все ж військо є відокремленою інституцією зі своїми правилами гри. Тому окремим пластом заходів мають бути саме внутрішньовійськові заходи – спрямовані на безпеку та недискримінацію військових іншими бійцями. 

Для цього військове керівництво має призначити відповідальну особу, яка очолить відповідні процеси. За аналогією як, наприклад, для покращення інклюзії жінок було призначено радницю з гендерних питань командувача Сухопутних військ ЗСУ.

Така людина, разом зі своєю командою має бути відповідальною за роботу на декількох напрямках, зокрема: 

  • інтеграція: в межах якої потрібно розробити нову політику інклюзії ЛГБТІК-військових, а наявні політики – переглянути і зробити більш інклюзивними;
  • оцінка впливу: за якою впровадження всіх нових заходів буде оцінюватись, зокрема і з точки зору потенційного впливу на осіб різної сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності;
  • оцінка ситуаційних ризиків: тобто того, з чим можуть зіткнутися військовослужбовці, у зв’язку з їх сексуальною орієнтацією чи гендерною ідентичністю (побиття, цькування, проблеми з прийняттям, просуванням по службі, звільненням тощо) та яким є конкретний порядок виявлення, реакції та подальшого запобігання таким випадкам;
  • навчання: роз’яснити і внести до обов’язків керівництва підтримку інклюзивного та сприятливого середовища для військовослужбовців незалежно від їх сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності, інформування і навчання військових щодо цих тем;
  • відстеження прогресу: оцінка інклюзії самими військовослужбовцями, керівниками, періодичні звітування про здійснені заходи тощо.

Більше того, заходи військового керівництва містять в собі не лише національний, а й міжнародний аспект. Військові в усьому світі знають, що роблять інші, особливо коли йдеться про їхніх партнерів і союзників. І технології та тактика — це не єдине, що передається від однієї військової організації до іншої.

Саме тому надзвичайно важливо під час обміну досвідом зважати і на досвід впровадження заходів для протидії дискримінації, обмінюватись інформацією щодо можливих перешкод на цьому шляху та найкращих практик для їх вирішення. 

Лише за умови запровадження такого комплексу заходів на національному та міжнародному рівнях можна буде максимізувати переваги та мінімізувати ризики, пов’язані з різноманітністю військовослужбовців. А також інтегрувати відмінності кожного з них у функціонування Збройних Сил загалом. Це зробить наше військо більш ефективним і результативним на полі бою.

Ця публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю автора і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.

Це авторська колонка Марії Клюс. Публікація відображає особисті думки авторки, що можуть не співпадати з позицією редакції ШоТам. 

Колонки

Видавництво «Основи» перевидає фотокнигу про українські балкони (ФОТО)

Опубліковано

Видавництво «Основи» готує до випуску оновлене видання фотокниги Олександра Бурлаки Balcony Chic, присвячене українським балконам. Книга, яка стала культовою для поціновувачів архітектури, отримає новий вигляд із доповненнями про реалії воєнного часу.

Про це повідомляє видавництво.

Що нового у Balcony Chic

Перевидання включатиме фотографії 2022–2024 років, які відображають трансформацію балконів під час війни. Серед знімків — зруйновані конструкції, встановлені сонячні панелі та системи Starlink, що стали символами адаптації та відновлення.

Коли чекати на книгу

Оновлене видання Balcony Chic зʼявиться у травні 2025 року. Вартість книги на етапі передзамовлення — 1190 гривень зі знижкою. Оформити замовлення можна вже зараз на сайті видавництва.

Читати також: Кияни можуть здати книги російською та отримати знижку на українські видання: як долучитися

Балкон як дзеркало часу

Олександр Бурлака за допомогою фотографій та текстів досліджує феномен балконів — від їхньої архітектурної функції до культурного та соціального значення. Видання, доповнене реаліями воєнного часу, відкриває нові грані сприйняття української архітектури.

Нагадаємо, що оскароносний режисер Мішель Азанавічус пише книжку про війну в Україні.

Фото: видавництво «Основи».

Читати далі

Колонки

Стали відомі девʼять фіналістів Нацвідбору на «Євробачення-2025»

Опубліковано

«Суспільне» назвало дев’ять фіналістів Національного відбору на «Євробачення-2025». Десятого учасника обиратимуть українці через голосування у застосунку «Дія».

Про це повідомляє «Суспільне».

Фіналісти, які вже змагатимуться за участь у «Євробаченні»:

  • Future Culture — Waste My Time;
  • Khayat — Honor;
  • Krylata — Stay true;
  • Molodi — My sea;
  • Ziferblat — Bird of pray;
  • Абіє — Дім;
  • ДК Енергетик — Сіль;
  • Маша Кондратенко — No time to cry;
  • Влад Шериф — Wind of change.

Читати також: Оголосили список учасників нацвідбору на «Євробачення-2025»

Музиканти, які потрапили до лонгліста, але не пройшли до фіналу після прослуховувань, змагатимуться за десяте місце через голосування в «Дії». Паралельно до 23 грудня триває голосування за членів журі фіналу.

Фінал відбору — 8 лютого.

Телевізійний концерт визначить, хто представить Україну на «Євробаченні-2025». Повний список фіналістів оголосять до 17 січня 2025 року.

Нагадаємо, що у Києві покажуть документальний фільм про досвід життя жінок у прифронтовій зоні.

Фото: «Суспільне».

Читати далі

Колонки

У межах проєкту єРобота українські підприємці отримали 10 мільярдів гривень

Опубліковано

За понад два роки дії програми 21 000 підприємців отримали гранти на старт або розвиток бізнесу. За цей час держава інвестувала 10 мільярдів гривень, з яких понад 4 мільярди повернулися в бюджет.

Про це повідомили у пресслужбі Міністерства економіки України.

«Завдяки грантовій підтримці підприємці відкрили тисячі нових компаній, змогли збільшити виробництво, розширити асортимент продукції та послуг, освоїти нові напрямки діяльності та заявити про себе на нових ринках. А також створити близько 60 тисяч робочих місць в усіх регіонах країни. Бізнес працює, розвивається, сплачує податки, зміцнює нашу економіку», — зазначила Юлія Свириденко.

Вона повідомила, що понад чотири мільярди гривень повернулися в бюджет завдяки сплаченим податкам та зборам.

Статистика проєкту

Від запуску проєкту єРобота у липні 2022 року:

  • за програмою «Власна справа» — видали 19 000 мікрогрантів на 4,5 мільярда гривень;
  • на розвиток переробних підприємств — видали 779 грантів на 3,9 мільярда гривень;
  • на садівництво та розвиток тепличного господарства — видали 240 грантів на 1,1 мільярда гривень;
  • ветеранам та членам їхніх родин — видали 1036 грантів на 481 мільйонів гривень.
Фото: телеграм-канал Мінекономіки

Читайте також: Творче об’єднання МУР оголосило про створення премії для викладачів: як взяти участь

Як отримати грант

Подати заявку на отримання гранту можуть як підприємці, що вже працюють, так і люди, що не мають досвіду ведення бізнесу.

Заяви та бізнес-план можна подати через Дію. Обов’язковою умовою отримання гранту є створення нових робочих місць: від одного-двох при наданні мікрогранту до кількох десятків при наданні грантів за іншими програмами.

Грантові кошти повертаються державі у вигляді сплачених податків і зборів в процесі діяльності підприємства впродовж трьох років.

Нагадаємо, що в Україні обрали вчительку року: вона отримала 1 млн грн на свій проєкт.

Фото обкладинки: Pixabay

Читати далі

Шопочитати

Суспільство7 години тому

Не дає зануритися в темряву: це енергетик з Донеччини, що працює попри обстріли

Валентин з містечка Курахове працює енергетиком уже понад 20 років. Курахівська ТЕС була у місті...

Суспільство1 день тому

«Ви ж його лікуєте?»: учителька Ксенія та її син Юрчик спростовують міфи про аутизм

2 квітня — Міжнародний день поширення інформації про аутизм. Це учителька, методологиня «СпівДії заради Дітей»...

Технології5 днів тому

Проміняла вишивку на Counter-Strike: як 59-річна киянка стала кіберспортсменкою

Пенсіонерка Тетяна Силенко шукала якесь заняття, яке б допомогло їй оговтатись у складний період життя,...

Технології6 днів тому

Ці роботи можуть розмінувати Україну за 10 років. Як українські розробники створили «ЗМІЙ»

Розробників з Rovertech об’єднала війна, а тікток допоміг зустрітися. Усі довкола казали, що їхній задум...