Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Квітучий папір: як бізнес із Київщини змінює правила та вчить інші компанії екологічності

Опубліковано

Питаннями екології Артем та Ганна почали цікавитися кілька років тому, поступово дійшли до сортування сміття. Тож і в бізнесі вирішили переходити на «світлу сторону».  У Артема почала зароджуватися ідея про те, що ламінований папір, який майже не переробляють, треба чимось замінити. 

Так з’явилася «Паперія» — компанія, що взяла це собі за мету. ШоТам поспілкувалися з Артемом Силком з Київщини про те, як він будує соціально відповідальну справу та заохочує інші бізнеси використовувати квітучий папір.

Це цікаво, але світ цим не зміниш

Цікавість до екології в сімʼї Артема почалася давно. Каже, все відбувалося поступово — ще років сім тому йому здавалося дивним те, що сміття треба мити, а зараз це частина рутини. 

У 2017 році подружжя вирішило заснувати бізнес. Артем працював комерційним директором у невеликій компанії, Ганна — у водоканалі. Вони спробували займатися квітами в коробці. Артем каже, що щось вийшло, щось не дуже, але подарунковий сегмент його зацікавив, тож, промоніторивши ринки сусідніх країн, чоловік обрав 10 різних товарів з тих, що ще не продавали в Україні, і що можна було виготовити тут. Деякі відсіяли ще на початку, а найкраще продавалися куби для вирощування рослин (насіння, ґрунт, дренаж) та олівці з капсулами з насінням, яке проростає. До асортименту додали також квітучі листівки.

«І от коли все почало потроху продаватися, я зрозумів, що треба, щоб хтось цим займався постійно. Я телефоную дружині та кажу: “Напевно, це будеш ти”. Вона погоджується та звільняється зі своєї роботи, а за кілька днів звільняюсь і я, бо складно було поєднувати. Тож дружина навіть раніше перейшла в наш бізнес», — розповідає підприємець.

Артем та Ганна — засновники сімейного бізнесу. Фото надав герой

Артем зізнається: хоч на перший погляд це вже був бізнес з екологічною складовою, вони ніколи на це не опиралися. Та чоловік хотів власну справу з соціальною відповідальністю: 

«Ми досить довго продавали куби й олівці, але не розуміли, що це, звісно, цікаво, але світ цим не зміниш. Нічого не зміниться від того, що ми продамо чи ні. А хотілося завжди таким займатися, щоб зробити світ трішечки кращим. І от це виявилася “Паперія”».

Зайва упаковка — це сміття

Рішення, як зробити бізнес кращим, команді підказали клієнти:

«Влітку 2023 року виявилося, що наші клієнти часто беруть квітучий папір для своїх бирок чи візитівок. Вони прийшли до цього раніше, ніж ми — до розуміння, що цей папір повинен замінити ламінований», — розповідає Артем.

Тож у вересні 2023 року «Паперія» почала свою роботу. Її можна назвати сімейним бізнесом, адже сюди залучена дружина Ганна та мама Артема, а також його друг Юрій. У команді прийшли до висновку, що будуть працювати лише для бізнесу, бо так можна вплинути найбільше:

«Наша ціль — максимально замінити ламіновану поліграфію нашою, переробленою, з насінням квітів».

Команда «Паперії» за роботою. Фото надав герой 

Уся ламінована поліграфія складається з кількох матеріалів, тому переробити її складніше, ніж просто папір чи просто пластик. Таких заводів в Україні немає, а просте викидання на смітник ніхто не контролює. Але Артем впевнений, що зміни можливі, і щодня переконує власників бізнесів, що саме квітучий папір зможе їх підсилити.

«Ми стараємося доносити те, що від бізнесів відмовляються через неекологічність упаковки: багато покупців усе більше та більше цьому приділяють увагу. Адже зайва упаковка — це сміття», — ділиться Артем. 

Придбати можна квітучий папір з насінням волошок, льону, помідору, фіалки та міксу квітів. Ціна стартує від 33 гривень за 1000 листів А4. Також у «Паперії» пропонують замовити продукцію з дизайном — запрошення на весілля, надруковані на квітучому папері, готові картки різного розміру абощо. 

Та на цьому екологічність рішень не закінчується. Артем розповідає, що на пакованні вони вказують, як переробити коробку та її елементи, а для наліпок зі шрихкодами замовили спеціальний папір без ламінованого покриття. Пустоти в коробках заповнюють сіном, яке для них скосили на Київщині, адже деревна стружка, яку можна придбати для цього, не є повністю екологічним рішенням — для її виробництва використовують цілі дерева, а не залишки від інших виробів. 

Обіцянка для клієнтів підсилює відповідальність

Та, попри свідомий підхід, у «Паперії» був ризик знову лишитися в подарунковій ніші. Артем каже, що їм важливо, аби бізнес не просто купував їхню продукцію партнерам у подарунок, а справді переходив на нову поліграфію замість ламінованої. Десь до січня підприємець хвилювався, чи все вдасться, адже повторних замовлень не було, але вже на початку року компанії почали замовляти папір:

«За позначку в сторис ми даруємо знижку. Знаєте, чому? Не тільки, щоб нас прорекламували. Наше завдання — щоб бізнес не повернувся на ламінований папір, і коли він у себе в соцмережах показує клієнтам, що використовує квітучий папір — то це обіцянка, і вже складніше повернутися до ламінації».

Листи квітучого паперу сушаться на сонці. Фото надав герой

Виробництво «Паперії» завантажене — деколи не встигають за новими замовленнями, але стараються не відмовляти потенційним клієнтам, аби ті не поверталися до ламінованої продукції. Артем стверджує, що в день тут виготовляють 1000 листів квітучого паперу, хоч ще у 2019 році було 50. 

«Наша найближча ціль — виготовляти хоча б 3000 листів. Це складно, але можливо. Бачення, як цього досягти, є», — ділиться чоловік. 

Команда обрала поступовий підхід: виготовили більше, продали більше, адже робити більш ризикові кроки поки страшно. Зокрема, і через війну, хоч попит на продукцію великий.

«Це ж узагалі диво, що ми у воюючій країні продаємо картки для бізнесу, які коштують у 5 разів дорожче, ніж звичайні, і ще й ростемо. Ми думали йти й на закордонний ринок, але не можемо, бо в Україні все розбирають. За останні два місяці ми вдвічі збільшили виробництво», — каже власник бізнесу.

А ще — купили нові принтери, адже на звичайних складно друкувати по квітучому паперу, вклалися в прес, щоб пришвидшити виробництво, тощо.

«Назад дороги немає, але є робота» 

Артем каже, що вже понад 10 років екологічність лишається трендом у бізнесі, тож «назад дороги немає, але є робота». У «Паперії» зараз 667 клієнтів: є й маленькі, і середні бізнеси. Наприклад, виробник рюкзаків Harvest обрав квітучий папір: 

«Якби тільки маленькі бізнеси купували такий папір, то це означало б, що в нас просто класна ідея. Але підключаються й великі, а вони задають те, що це нормально. Якщо “Нова Пошта”, наприклад, каже, що за один день доставить по всій Україні, то й усі інші перевізники тягнуться до цього результату». 

Робота в цеху бізнесу. Фото надав герой

У «Паперії» хочуть запровадити ще одну ідею — повторне використання коробок. 

«Напевно, всі маркетологи скажуть, що хоч це екологічно, але це не про бренд, адже лишається маркування іншої компанії. І я подумав: а якщо обіграти це й зробити частиною маркетингу? Купити штампик з написом: “Ця коробка використана повторно”. Тож людина точно зверне увагу, що через цей бізнес не було використано ще одну коробку, й відповідно, не вирубували дерев», — розповідає Артем Силко.

Суспільство

Що робити, якщо з додатку «Укрзалізниці» після кібератаки зникли квитки

Опубліковано

Нещодавно на «Укрзалізницю» здійснили масштабну кібератаку, внаслідок якої упродовж кількох днів не можна було купити квитки онлайн. Більше того — в частини пасажирів, які вже мали електронні проїзні документи, вони зникли.

Якщо ви зайшли в застосунок, а там немає ваших квитків, не панікуйте — ШоТам розповідає, що робити в цій ситуації.

Що сталося

23 березня 2025 року на офіційних сторінках «Укрзалізниці» почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків, та залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня. 

Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням поїзда. Окрім цього, в «Укрзалізниці» запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безкоштовне відвідування залу очікування та чай у потягах.

Джерело: «Укрзалізниця»

Та постраждала не тільки купівля — також у багатьох користувачів у додатку зникли квитки, придбані до 22 березня. Щоб впоратися з цією проблемою, «Укрзалізниця» склала алгоритм дій.

Читайте також: У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції

Де шукати квитки: поради «Укрзалізниці»

Якщо ви не знайшли свого електронного квитка, насамперед перевірте, чи до вашого акаунту в застосунку привʼязана email-адреса. Якщо так — найімовірніше, документ у PDF-форматі прийшов на цю пошту. Та може виявитися, що там його немає, — у такому випадку не забудьте переглянути папку «Спам».

Джерело: «Укрзалізниця»

Якщо цей варіант вам не доступний, «Укрзалізниця» пропонує приїхати на вокзал без квитка принаймні за 20 хвилин до відправлення потяга. Таким чином провідник зможе підтвердити оплату проїзного документа у вашому банківському застосунку або за квитанцією.

Окремий алгоритм дій стосується військових, які купували свій квиток через застосунок «Армія+». Таким пасажирам радять написати коментар на фейсбук-сторінці компанії, щоб спеціалісти допомогли якомога швидше підібрати місце.

Як повернути гроші

Якщо у вас змінилися плани щодо поїздки, отримати назад кошти за вже придбаний квиток можна, заповнивши заявку на повернення за посиланням. В «Укрзалізниці» попереджають, що зробити це можна не пізніше, ніж за годину до відправлення потяга.

Та раптом ви скористалися функцією автоматичної купівлі квитка, повернути зарезервовані гроші також можливо. Для цього потрібно заповнити й надіслати ось цю форму.

В обох випадках після підтвердження даних ваші кошти повернуться на картку протягом наступних 30 банківських (робочих) днів.

Фото: Укрзалізниця

Читати далі

Суспільство

У Києві на Майдані Незалежності демонтують рекламні конструкції

Опубліковано

З 31 березня по 4 квітня працівники КП «Київреклама» у двох районах столиці приберуть рекламні конструкції, встановлені з порушеннями правил. Демонтуватимуть рекламу і на Майдані Незалежності.

Про це повідомили в КП «Київреклама».

Що демонтуватимуть

Бригада комунального підприємства прибере 178 об’єкт у Голосіївському та Шевченківському районах, серед них:

  • спеціальні рекламні конструкції на фасадах будинків;
  • вивіски;
  • банери, панно на фасаді будинку;
  • відеоекрани на фасадах будинків;
  • електронні табло з «рядком, що біжить»;
  • конструкції на елементах огородження (банери, панно тощо);
  • конструкції у підземних переходах та тунелях.

Нагадаємо, що у Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО).

Також ми писали, що на Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО).

Фото обкладинки: сайт Kyiv Guide

Читати далі

Суспільство

Українські лікарі першими у світі провели надскладну операцію на серці немовляти

Опубліковано

Лікарі дитячої та дорослої обласних лікарень Одещини успішно виконали першу у світі операцію з імплантації електрода у серце восьмимісячного немовляти.

Про це повідомив очільник Одеської ОВА Олег Кіпер.

Операцію на серці восьмимісячного Гліба провели для того, щоб забезпечити правильну роботу серцевого м’яза хлопчика. До цього у світі ніколи не робили подібну операцію дітям до одного року.

Олег Кіпер вказав, що це історичний прорив у кардіохірургії, а проведеною операцією зацікавилися міжнародні фахівці. Українських лікарів уже запросили до Чиказького університету для публікації цього випадку в авторитетних медичних виданнях.

Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі

Фото: сайт «Суспільне Одеса»

«Дякую нашим медикам за їхню майстерність, відданість і силу духу! Ви — справжні рятівники людських життів і гордість України! Бажаю маленькому Глібу швидкого одужання та міцного здоров’я. Він уже переможець!» — написав очільник Одеської ОВА.

Нагадаємо, що Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО).

Фото обкладинки: ютуб-канал «Суспільне Одеса»

Читати далі