

Суспільство
Купівля квартир за новими правилами. Як зміниться робота ріелторів
Парламентарії хочуть контролювати роботу ріелторів. П’ять головних питань про майбутню реформу
Парламентарії продовжують розглядати законопроект №3618 Про ріелторську діяльність, каже директор агентства нерухомості Брок-ріелті Дмитро Корчев. Наприклад, 2 вересня обговорювати документ буде Комітет з питань антикорупційної політики Верховної Ради. Парламентарії можуть розглянути законопроект до кінця цього року. Якщо це станеться, наступного року правила, за якими нерухомість почнуть купувати і продавати, зміняться.
Що головного в законопроекті – з’ясовував ШоТам
Чим займаються ріелтори?
Діяльність ріелторів тепер нічим не регламентована. У цій сфері працює багато «випадкових людей», які розміщують інформацію в інтернеті або проводять екскурсії для покупців за 3-5% від вартості житла. Якщо мова йде про оренду квартири, то заплатити потрібно 50% від розміру орендної плати за місяць. З огляду на, що зняти квартиру в Києві дешевше 6 тис. грн за місяць складно, то тільки за послуги фахівця доведеться викласти не менше 3 тис. грн.
Хороших спеціалістів, які дійсно надають якісні послуги – консультації по цінах, допомогу при проведенні переговорів з потенційним клієнтом і повне супроводження угоди, мало, говорить керуючий партнер консалтингової компанії SV Development Сергій Степенко. Таких експертів, як правило, шукають по знайомству. Основна ж маса фахівців не несуть ніякої відповідальності за угоду, і якщо виникнуть проблеми, наприклад, у орендаря або покупця квартири – їм доведеться вирішувати їх самостійно. Повернути комісійні неможливо. Дані ріелтора не фігурують ні в договорі купівлі-продажу квартири, ні в угоді на оренду квартири.
Скільки зараз ріелторів працює в Україні – невідомо. Самі ріелтори вважають, що посередницькі послуги пропонує близько 80 тис. людей. За даними Міністерства юстиції, щорічно в Україні укладають близько 700 тис. угод на ринку купівлі-продажу житла. Більшу частину з них супроводжують фахівці з нерухомості. Останніми роками популярністю користуються сервіси за прикладом закритих груп в соціальних мережах, які дозволяють здійснювати операції між продавцем і покупцем без посередників.
Хороших спеціалістів, які дійсно надають якісні послуги – консультації по цінах, допомогу при проведенні переговорів з потенційним клієнтом і повне супроводження угоди, мало. Таких експертів, як правило, шукають по знайомству.
Як буде виглядати процедура купівлі-продажу квартири?
Без допомоги брокера не обійтися. Продати квартиру можна буде тільки після того, як брокер внесе інформацію в Єдину інформаційну базу даних і складе інформаційний паспорт об’єкта нерухомості. Під час укладання угоди купівлі-продажу нотаріус зобов’язаний буде перевірити, чи є інформація про квартиру в інформаційній базі. Розміщувати рекламу житла теж зможе виключно брокер.
Як працюватимуть брокери?
Якщо законопроект приймуть, то «випадкових людей» в професії стане набагато менше. Контролювати роботу ріелторів буде Фонд держмайна. Фахівців з нерухомості розділять на дві категорії: «брокер» і «агент з нерухомості», тобто фахівець з нерухомості.
Працювати з клієнтами і надавати їм свої послуги зможуть тільки ті агентства нерухомості, в штаті яких є хоча б один брокер з нерухомості. Стати брокером не так і просто. Для цього необхідно не менше трьох років попрацювати агентом з нерухомості, потім здати кваліфікаційний тест і після цього отримати сертифікат. Підготовкою фахівців займеться Національна федерація в сфері ріелторської діяльності, яка ще не створена.
Федерація буде вносити дані брокерів до спеціального реєстру. Фонд Держмайна зможе анулювати дозвільні документи, якщо таке рішення прийме Національна федерація. Вона буде контролювати діяльність брокерів з нерухомості. Але і це не все. Кожні три роки брокеру потрібно буде підтверджувати свою кваліфікацію, здаючи іспити. Реєстру і вимог до ріелторів поки немає – вони з’являться після затвердження законопроекту. Але вже відомо, що нові правила вступлять в силу через рік після прийняття закону.
Які передбачені штрафи?
У законопроекті передбачені штрафи для тих, хто буде консультувати покупців, продавців та орендарів «без корочки». Штраф становитиме від 8,5 тис. до 17 тис. грн плюс кошти, отримані під час здійснення правопорушення. Якщо порушення буде вчинене повторно за рік, то заплатити доведеться від 17 тис. до 34 тис. грн плюс конфіскація винагороди.
Ті, хто розмістить рекламне оголошення від «нелегального ріелтора», теж понесуть відповідальність. На користь Національної федерації фахівців в сфері ріелторської діяльності доведеться заплатити штраф в 10-кратному розмірі мінімальної зарплати, яка з 1 вересня 2020 року становить 5 тис. грн на місяць.
Що думають про законопроект брокери?
Ріелтори – проти нововведень. Вони вже кілька разів виходили на акції протесту і, судячи з усього, не мають наміру здаватися. Їх головна претензія полягає в тому, що потрапити в реєстр буде непросто, як і скласти іспити. Мовляв, в законопроекті ніяк не прописані процедури складання іспитів і вимоги до ріелторів.
Брокери просять надати їм більше повноважень. Наприклад, після підписання договору про надання послуг покупцям, вони хочуть робити запити до держорганів і перевіряти всю інформацію про власників, а також дізнатися історію квартири. У деяких випадках один із співвласників житла може, наприклад, стояти на психіатричному обліку і бути недієздатним. На підставі тільки цього факту, який неможливо перевірити, можна розірвати договір купівлі-продажу житла.
Дмитро Корчев каже, що ніяких додаткових законопроектів, які б регулювати їх роботу, не потрібно. Ринок прекрасно працює і без них. «Можливо, доцільно було б ввести саморегулюючі організації, які б самі контролювали роботу брокерів. Це було б найкращим варіантом для ринку нерухомості », – вважає він. Але законодавці налаштовані серйозно змінити правила гри на ринку житла.
Суспільство

17-річна школярка з Каліфорнії Софі Кім створює намиста з нержавіючої сталі для підтримки України. Увесь прибуток від продажу Софі задонатить через UNITED24.
Про це повідомили в UNITED24.
Софі має досвід у продуктовому дизайні й хотіла використати свої знання на користь. На одному боці намиста вона гравіює напис «Я підтримую Україну», а на іншому зображає тризуб.
«Я намагаюся робити все, що в моїх силах, аби хоч якось допомогти зусиллям України у війні незалежно від того, наскільки мій внесок маленький», — сказала Софі.
Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав понад 8 000 доларів на допомогу українським дітям.

Про фонд UNITED24
UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:
- «Оборона»;
- «Гуманітарне розмінування»;
- «Медична допомога»;
- «Відбудова України»;
- «Освіта та наука».
Нагадаємо, що UNITED24 отримала анонімний донат у мільйон доларів на розмінування.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24
Суспільство

У межах ініціативи Bring Kids Back UA вдалося повернути з окупації 21-річного хлопця, якому погрожували примусовою мобілізацією до російської армії.
Про це повідомила операційна директорка Bring Kids Back UA Дарія Зарівна.
Історія хлопця
Юнак залишався на окупованій території лише зі свідоцтвом про народження. Кілька місяців тому йому зателефонували з російського військкомату з вимогою з’явитися для вручення повістки. Згодом прозвучала й пряма погроза — забрати його силоміць. Перебуваючи в постійному страху, що його відправлять на війну, хлопець звернувся по допомогу.
Завдяки зусиллям сестри та організації Helping to Leave, йому вдалося отримати документи й перетнути лінію розмежування, повернувшись на підконтрольну Україні територію.
Читайте також: У містах на Луганщині активісти розповсюдили проукраїнську символіку (ФОТО)
Bring Kids Back UA — державна ініціатива, спрямована на повернення українських дітей та молоді з окупації або росії. Команда Helping to Leave є одним із партнерів проєкту, що надає практичну допомогу українцям у складних умовах окупації.
Нагадаємо, українська художниця та Rescue Now запустили ініціативу для допомоги дітям у Харкові.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Save Ukraine
Суспільство

24 квітня «Укрпошта» презентувала поштовий випуск «Британія та Україна: 100 років партнерства». Його створили в межах проєкту «Власна марка» до 100 днів з моменту підписання угоди про сторічне партнерство між країнами.
Про це повідомили в компанії.
Угоду уклали 16 січня 2025 року під час візиту Прем’єр-міністра Великої Британії до Києва. Це перший документ такого масштабу для України, що охоплює ключові сфери співпраці — від безпеки й економіки до культури та спорту.
Дизайн марки створили на основі офіційної айдентики партнерства, розробленої британськими дизайнерами.
Церемонія спецпогашення відбулася у Головпоштамті у Києві за участі тимчасової повіреної у справах Великої Британії в Україні Шарлотти Сюрен, заступника міністра закордонних справ України Олександра Міщенка та генерального директора «Укрпошти» Ігоря Смілянського.
Особливою частиною події стала участь школярів із київської школи №219. Вони підписали листівки, які надішлють до учнів партнерської школи у Ліверпулі, а також до прем’єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера і міністра закордонних справ Девіда Ламмі.
Читайте також: Режисер кліпів Nirvana та Metallica відвідав Україну, аби створити фільм про боротьбу українців (ФОТО)



Нагадаємо, що учні 100 українських та британських шкіл долучаться до нового спільного проєкту.
Фото: «Укрпошта»