Суспільство
Купівля квартир за новими правилами. Як зміниться робота ріелторів
Парламентарії хочуть контролювати роботу ріелторів. П’ять головних питань про майбутню реформу
Парламентарії продовжують розглядати законопроект №3618 Про ріелторську діяльність, каже директор агентства нерухомості Брок-ріелті Дмитро Корчев. Наприклад, 2 вересня обговорювати документ буде Комітет з питань антикорупційної політики Верховної Ради. Парламентарії можуть розглянути законопроект до кінця цього року. Якщо це станеться, наступного року правила, за якими нерухомість почнуть купувати і продавати, зміняться.
Що головного в законопроекті – з’ясовував ШоТам
Чим займаються ріелтори?
Діяльність ріелторів тепер нічим не регламентована. У цій сфері працює багато «випадкових людей», які розміщують інформацію в інтернеті або проводять екскурсії для покупців за 3-5% від вартості житла. Якщо мова йде про оренду квартири, то заплатити потрібно 50% від розміру орендної плати за місяць. З огляду на, що зняти квартиру в Києві дешевше 6 тис. грн за місяць складно, то тільки за послуги фахівця доведеться викласти не менше 3 тис. грн.
Хороших спеціалістів, які дійсно надають якісні послуги – консультації по цінах, допомогу при проведенні переговорів з потенційним клієнтом і повне супроводження угоди, мало, говорить керуючий партнер консалтингової компанії SV Development Сергій Степенко. Таких експертів, як правило, шукають по знайомству. Основна ж маса фахівців не несуть ніякої відповідальності за угоду, і якщо виникнуть проблеми, наприклад, у орендаря або покупця квартири – їм доведеться вирішувати їх самостійно. Повернути комісійні неможливо. Дані ріелтора не фігурують ні в договорі купівлі-продажу квартири, ні в угоді на оренду квартири.
Скільки зараз ріелторів працює в Україні – невідомо. Самі ріелтори вважають, що посередницькі послуги пропонує близько 80 тис. людей. За даними Міністерства юстиції, щорічно в Україні укладають близько 700 тис. угод на ринку купівлі-продажу житла. Більшу частину з них супроводжують фахівці з нерухомості. Останніми роками популярністю користуються сервіси за прикладом закритих груп в соціальних мережах, які дозволяють здійснювати операції між продавцем і покупцем без посередників.
Хороших спеціалістів, які дійсно надають якісні послуги – консультації по цінах, допомогу при проведенні переговорів з потенційним клієнтом і повне супроводження угоди, мало. Таких експертів, як правило, шукають по знайомству.
Як буде виглядати процедура купівлі-продажу квартири?
Без допомоги брокера не обійтися. Продати квартиру можна буде тільки після того, як брокер внесе інформацію в Єдину інформаційну базу даних і складе інформаційний паспорт об’єкта нерухомості. Під час укладання угоди купівлі-продажу нотаріус зобов’язаний буде перевірити, чи є інформація про квартиру в інформаційній базі. Розміщувати рекламу житла теж зможе виключно брокер.
Як працюватимуть брокери?
Якщо законопроект приймуть, то «випадкових людей» в професії стане набагато менше. Контролювати роботу ріелторів буде Фонд держмайна. Фахівців з нерухомості розділять на дві категорії: «брокер» і «агент з нерухомості», тобто фахівець з нерухомості.
Працювати з клієнтами і надавати їм свої послуги зможуть тільки ті агентства нерухомості, в штаті яких є хоча б один брокер з нерухомості. Стати брокером не так і просто. Для цього необхідно не менше трьох років попрацювати агентом з нерухомості, потім здати кваліфікаційний тест і після цього отримати сертифікат. Підготовкою фахівців займеться Національна федерація в сфері ріелторської діяльності, яка ще не створена.
Федерація буде вносити дані брокерів до спеціального реєстру. Фонд Держмайна зможе анулювати дозвільні документи, якщо таке рішення прийме Національна федерація. Вона буде контролювати діяльність брокерів з нерухомості. Але і це не все. Кожні три роки брокеру потрібно буде підтверджувати свою кваліфікацію, здаючи іспити. Реєстру і вимог до ріелторів поки немає – вони з’являться після затвердження законопроекту. Але вже відомо, що нові правила вступлять в силу через рік після прийняття закону.
Які передбачені штрафи?
У законопроекті передбачені штрафи для тих, хто буде консультувати покупців, продавців та орендарів «без корочки». Штраф становитиме від 8,5 тис. до 17 тис. грн плюс кошти, отримані під час здійснення правопорушення. Якщо порушення буде вчинене повторно за рік, то заплатити доведеться від 17 тис. до 34 тис. грн плюс конфіскація винагороди.
Ті, хто розмістить рекламне оголошення від «нелегального ріелтора», теж понесуть відповідальність. На користь Національної федерації фахівців в сфері ріелторської діяльності доведеться заплатити штраф в 10-кратному розмірі мінімальної зарплати, яка з 1 вересня 2020 року становить 5 тис. грн на місяць.
Що думають про законопроект брокери?
Ріелтори – проти нововведень. Вони вже кілька разів виходили на акції протесту і, судячи з усього, не мають наміру здаватися. Їх головна претензія полягає в тому, що потрапити в реєстр буде непросто, як і скласти іспити. Мовляв, в законопроекті ніяк не прописані процедури складання іспитів і вимоги до ріелторів.
Брокери просять надати їм більше повноважень. Наприклад, після підписання договору про надання послуг покупцям, вони хочуть робити запити до держорганів і перевіряти всю інформацію про власників, а також дізнатися історію квартири. У деяких випадках один із співвласників житла може, наприклад, стояти на психіатричному обліку і бути недієздатним. На підставі тільки цього факту, який неможливо перевірити, можна розірвати договір купівлі-продажу житла.
Дмитро Корчев каже, що ніяких додаткових законопроектів, які б регулювати їх роботу, не потрібно. Ринок прекрасно працює і без них. «Можливо, доцільно було б ввести саморегулюючі організації, які б самі контролювали роботу брокерів. Це було б найкращим варіантом для ринку нерухомості », – вважає він. Але законодавці налаштовані серйозно змінити правила гри на ринку житла.
Суспільство
Графік рейсу Київ – Львів
- відправлення з Києва о 8:18, прибуття до Львова — о 14:59;
- відправлення зі Львова о 14:14, прибуття до Києва — о 21:33.
- купе — 767,09 грн;
- люкс — 1855,87 грн.
Пункти незламності: допомога для пасажирів під час відключень
- підзарядити гаджети;
- зігрітися;
- скористатися безкоштовним інтернетом;
- випити гарячого чаю.
- місця для годування та сповивання;
- зони очікування;
- набори для малювання, розмальовки та настільні ігри.
Коментарі
Суспільство
Що можна придбати?
- вишиванка з пінгвінами, китами й пальмами;
- кепка з логотипом станції «Академік Вернадський»;
- прапор України, що побував в Антарктиці;
- колекційні марки;
- особиста онлайн-екскурсія станцією;
- патчі та шкарпетки із символікою.
Мета аукціону
- дронів DJI Mavic 3 і 3T;
- зарядної станції Bandera Power 860 S.
Як взяти участь?
- Оберіть лот на сторінці Національного антарктичного наукового центру.
- Напишіть свою ціну в коментарях до обраного слоту. Мінімальний крок — 100 гривень.
- Аукціон триватиме до 3 грудня 2024 року, 10:00.
Коментарі
Суспільство
1 грудня 2024 року в Києві відкрили рух легкових автомобілів та міського пасажирського транспорту через Подільський мостовий перехід.
Про це повідомив міський голова Віталій Кличко.
Відтепер дістатися мостом можна:
- З правого берега — з вулиці Набережно-Хрещатицької, виїзд на вулицю Петра Вершигори;
- З лівого берега — заїзд із вулиці Петра Вершигори, виїзд на вулицю Набережно-Рибальську.
Маршрут проходить через новозбудований тунель, що сполучає міст із вул. Вершигори та веде в напрямку проспекту Романа Шухевича й житлового масиву Троєщина.
Читати також: Скульптуру «Маленького принца» повернули на Пейзажну алею з біонічним протезом (ФОТО)
Для великовантажного транспорту міст поки закритий
Подільський міст поки що недоступний для вантажівок. Водночас роботи з благоустрою біля новозбудованого тунелю триватимуть до кінця року, але це не впливатиме на рух транспорту.
Фото обкладинки: виставлене в соціальних мережах Віталія Кличко.
Коментарі