Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Купівля квартир за новими правилами. Як зміниться робота ріелторів

Опубліковано

Парламентарії хочуть контролювати роботу ріелторів. П’ять головних питань про майбутню реформу

Парламентарії продовжують розглядати законопроект №3618 Про ріелторську діяльність, каже директор агентства нерухомості Брок-ріелті Дмитро Корчев. Наприклад, 2 вересня обговорювати документ буде Комітет з питань антикорупційної політики Верховної Ради. Парламентарії можуть розглянути законопроект до кінця цього року. Якщо це станеться, наступного року правила, за якими нерухомість почнуть купувати і продавати, зміняться.

Що головного в законопроекті – з’ясовував ШоТам

Чим займаються ріелтори?

Діяльність ріелторів тепер нічим не регламентована. У цій сфері працює багато «випадкових людей», які розміщують інформацію в інтернеті або проводять екскурсії для покупців за 3-5% від вартості житла. Якщо мова йде про оренду квартири, то заплатити потрібно 50% від розміру орендної плати за місяць. З огляду на, що зняти квартиру в Києві дешевше 6 тис. грн за місяць складно, то тільки за послуги фахівця доведеться викласти не менше 3 тис. грн.

Хороших спеціалістів, які дійсно надають якісні послуги – консультації по цінах, допомогу при проведенні переговорів з потенційним клієнтом і повне супроводження угоди, мало, говорить керуючий партнер консалтингової компанії SV Development Сергій Степенко. Таких експертів, як правило, шукають по знайомству. Основна ж маса фахівців не несуть ніякої відповідальності за угоду, і якщо виникнуть проблеми, наприклад, у орендаря або покупця квартири – їм доведеться вирішувати їх самостійно. Повернути комісійні неможливо. Дані ріелтора не фігурують ні в договорі купівлі-продажу квартири, ні в угоді на оренду квартири.

Скільки зараз ріелторів працює в Україні – невідомо. Самі ріелтори вважають, що посередницькі послуги пропонує близько 80 тис. людей. За даними Міністерства юстиції, щорічно в Україні укладають близько 700 тис. угод на ринку купівлі-продажу житла. Більшу частину з них супроводжують фахівці з нерухомості. Останніми роками популярністю користуються сервіси за прикладом закритих груп в соціальних мережах, які дозволяють здійснювати операції між продавцем і покупцем без посередників.

Хороших спеціалістів, які дійсно надають якісні послуги – консультації по цінах, допомогу при проведенні переговорів з потенційним клієнтом і повне супроводження угоди, мало. Таких експертів, як правило, шукають по знайомству.

Як буде виглядати процедура купівлі-продажу квартири?

Без допомоги брокера не обійтися. Продати квартиру можна буде тільки після того, як брокер внесе інформацію в Єдину інформаційну базу даних і складе інформаційний паспорт об’єкта нерухомості. Під час укладання угоди купівлі-продажу нотаріус зобов’язаний буде перевірити, чи є інформація про квартиру в інформаційній базі. Розміщувати рекламу житла теж зможе виключно брокер.

Як працюватимуть брокери?

Якщо законопроект приймуть, то «випадкових людей» в професії стане набагато менше. Контролювати роботу ріелторів буде Фонд держмайна. Фахівців з нерухомості розділять на дві категорії: «брокер» і «агент з нерухомості», тобто фахівець з нерухомості.

Працювати з клієнтами і надавати їм свої послуги зможуть тільки ті агентства нерухомості, в штаті яких є хоча б один брокер з нерухомості. Стати брокером не так і просто. Для цього необхідно не менше трьох років попрацювати агентом з нерухомості, потім здати кваліфікаційний тест і після цього отримати сертифікат. Підготовкою фахівців займеться Національна федерація в сфері ріелторської діяльності, яка ще не створена.

Федерація буде вносити дані брокерів до спеціального реєстру. Фонд Держмайна зможе анулювати дозвільні документи, якщо таке рішення прийме Національна федерація. Вона буде контролювати діяльність брокерів з нерухомості. Але і це не все. Кожні три роки брокеру потрібно буде підтверджувати свою кваліфікацію, здаючи іспити. Реєстру і вимог до ріелторів поки немає – вони з’являться після затвердження законопроекту. Але вже відомо, що нові правила вступлять в силу через рік після прийняття закону.

Які передбачені штрафи?

У законопроекті передбачені штрафи для тих, хто буде консультувати покупців, продавців та орендарів «без корочки». Штраф становитиме від 8,5 тис. до 17 тис. грн плюс кошти, отримані під час здійснення правопорушення. Якщо порушення буде вчинене повторно за рік, то заплатити доведеться від 17 тис. до 34 тис. грн плюс конфіскація винагороди.

Ті, хто розмістить рекламне оголошення від «нелегального ріелтора», теж понесуть відповідальність. На користь Національної федерації фахівців в сфері ріелторської діяльності доведеться заплатити штраф в 10-кратному розмірі мінімальної зарплати, яка з 1 вересня 2020 року становить 5 тис. грн на місяць.

Що думають про законопроект брокери?

Ріелтори – проти нововведень. Вони вже кілька разів виходили на акції протесту і, судячи з усього, не мають наміру здаватися. Їх головна претензія полягає в тому, що потрапити в реєстр буде непросто, як і скласти іспити. Мовляв, в законопроекті ніяк не прописані процедури складання іспитів і вимоги до ріелторів.

Брокери просять надати їм більше повноважень. Наприклад, після підписання договору про надання послуг покупцям, вони хочуть робити запити до держорганів і перевіряти всю інформацію про власників, а також дізнатися історію квартири. У деяких випадках один із співвласників житла може, наприклад, стояти на психіатричному обліку і бути недієздатним. На підставі тільки цього факту, який неможливо перевірити, можна розірвати договір купівлі-продажу житла.

Дмитро Корчев каже, що ніяких додаткових законопроектів, які б регулювати їх роботу, не потрібно. Ринок прекрасно працює і без них. «Можливо, доцільно було б ввести саморегулюючі організації, які б самі контролювали роботу брокерів. Це було б найкращим варіантом для ринку нерухомості », – вважає він. Але законодавці налаштовані серйозно змінити правила гри на ринку житла.

Суспільство

Грузія продовжила термін безвізового перебування українців до трьох років

Опубліковано

Грузинська влада збільшила термін безвізового перебування в країні українців до трьох років. Зазначається, що відповідні зміни були внесені у постанову «Про затвердження переліку країн, громадяни яких можуть в’їжджати в Грузію без візи».

Про це повідомляє Грузія Online.

Згідно із поправкою, громадянам України дозволений в’їзд в Грузію без візи та перебування в країні протягом повних трьох років.

Раніше цей термін був обмежений одним роком, однак у лютому минулого року був продовжений до двох років.

Читайте також: ЄС виділив €1,5 млрд Україні: це другий транш за програмою Ukraine Facility

За інформацією Управління Верховного комісара ООН у справах ВПО, станом на жовтень 2023 року в Грузії перебувало близько 27 тис. громадян України.

Нагадаємо, на українсько-молдавському кордоні запрацювала «єЧерга» для автобусів.

Фото: Міграційної служби

Читати далі

Суспільство

«Біжу за Азов»: у Києві відбудеться благодійний забіг присвячений 10-й річниці заснування батальйону

Опубліковано

П’ятого травня, о 14:00, у Києві відбудеться благодійний забіг присвячений до 10-ї річниці заснування батальйону «Азов». Забіг присвятять памʼяті полеглих азовців та підтримці захисників «Азовсталі», а всі зібрані кошти спрямують на підтримку бригади «Азов».

Про це повідомляє “ТиКиїв”.

Точну локацію проведення повідомлять у листі-підтвердженні після обов‘язкової реєстрації за посиланням.

Читайте також: Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт про розмитнення авто в «Дії»: що він передбачає

Для участі необхідно зробити благодійний внесок — 600 грн до 30.04 і 1 000 грн — вже з 01.05 по 05.05. На учасників чекають чотири дистанції на вибір: 1 км, 3 км, 5 км та 10 км.

Нагадаємо, батьки випустили пісню загиблих від ракети музиканток із Запоріжжя.

Фото: ТиКиїв

Читати далі

Суспільство

На Подолі відреставрують будинок XVII століття: що відомо

Опубліковано

У Києві на вулиці Костянтинівській 6/8 планують відреставрувати кам’яницю київського війта — пам’ятку архітектури XVII–XVIII століть. Споруду ще називають “будинок Яна Биковського” або “будинок Петра I”.

Про це стало відомо з оголошення на сайті публічних закупівель Prozorro.

У Києві проведуть реставрацію кам’яниці київського війта — будинку Яна Биковського

Тендер на реставрацію оголосив київський науково-методичний центр з охорони, реставрації та використанню пам’яток історії, культури й заповідних територій. Очікувана вартість робіт — понад 3 мільйони гривень. 

Читайте також: Українські бібліотекарі почали співпрацю з “Вікіпедією”, та займуться написанням статей

Відкриті торги відбудуться 6 травня. Переможець має виконати реставраційні роботи до 10 грудня 2024 року.

Нагадаємо, Jamala буде речницею від України на Євробаченні 2024.

Фото: Наш Київ

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство1 тиждень тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство3 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство3 тижні тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

Суспільство3 тижні тому

Виготовляє «гівняні» прикраси з пташиного посліду. Це історія арт-активістки, яка живе з голубом  

Свого першого голуба Валеру вона побачила в закинутій квартирі майже бездиханним пташеням і врятувала. А...

РЕКЛАМА: